Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 949/1002 İlkİlk ... 449849899939947948949950951959999 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,585 - 7,592 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    İnşallah dediğiniz gibi 140aya düşer.
    Herkesin söylediklerini zaman doğrulayacak.
    Allah ömür verirse bekleyip göreceğiz
    Valla piyasalar acımasızdır,bizim gönlümüze göre pozisyonumuza göre hareket etmez.Ne diyelim çok ilginç bir zaman dilimine giriyoruz geleceği tahmin etmek çok ama çok zor iş.Büyük buhran benzeri bir şey geliyor diye düşünüyorum,yatırım falan onlar sonraki işler bu dönemi sıkıntısız dertsiz belasız atlatılsa o bile büyük başarı.Pek çok insan işsiz aşsız kaldı,onların gelecekleri çok daha tatsızlaşabilir,bu yazdıklarımız tali konular,umarım her şey çabuk düzelir.

2.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Daha yeni izmirde deprem yaşadık. 5’e alışmıştık. Üst üste 3 deprem yaşadık. Sonra 6 geldi. Şimdi 7. Açıkçası şansı daha fazla zorlamanın anlamı yok. Makul bir süre içinde müstakil konuta geçmek istiyorum. İstanbul depremi riski nedeniyle ne zaman istanbula gitsem tedirgin oluyorum.
    Geçen belediye başkanını dinledim. Zemini kötü yerlerin inşaata kapatılmasından ziyade aynı kat hakkı ile kentsel dönüşüm, çatı katı dairesi gibi fikirlerini dinleyip şaşırdım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bizim insanımız merminin üzerine koşan insan ! Normal düşünmek yersiz. 2006 da seferihisar da 6 şiddetinde deprem olmuş. inanın ben bundan habersiz 2008 de İzmir ilçelerinde müstakil ev bakıyorum. Ödemiş, kınık, kiraz hariç hepsini gezdim. Sahil veya yakını olan sakin- kalabalık olmayan- ve de hesaplı olan tek seferihisarı gördüm. ( meğer depremden yeni çıkmış ) Karakayalar diye ilçe girişinde bir semtten kabası bitmiş dubleks aldım. Şehir içindeki tüm evler boyanmış adeta yeni gibi duruyordu.

Aldıktan sonra ustalar söylediler depremden dolayı önce herkesin kaçtığını ( sattığını ) , sonra da '' olan oldu, artık deprem 40 yıl uğramaz '' diye geri gelmeye başladıklarını. Gerçekten çok sakin ve ucuzdu. Tunç Soyer başkan seçildi ve ilçe 3 yılda fiyatları 3 e katladı. Huzur kaçtı, kalabalığı bu küçük ilçe kaldırmıyor. Nitekim bu son depremde ucuz atlattı. Eski komşularımla konuştuğumda fiyatların %20 arttığını söylediler. Mantık yok ama gerçek böyle.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Olaya hiç şu açıdan baktınız mı, ya ucuz olan gümüş değil de, pahalı olan altınsa?

Mesela kira çarpanlarında da aynısı geçerli.
    Burada birçok kişi "çarpanlar çok yüksek, demek ki fiyatlar balon, fiyatlar düşmeli" diyor.
    Bir kişinin de "çarpanlar çok yüksek, o zaman kiralar ucuz demektir, kiralar yükselmeli" dediğini duymadık.

İnsanoğlu genelde kendi pozisyonunun lehine düşünmeye meyillidir.
    Hepimiz bu yanılgıya zaman zaman düşüyoruz. Aman dikkat.
    Sn Djoz ülkede millet alamadığı için gıda ürünlerini gramajı düşüyor. Bazı ürünler küçülüp kaybolacak.
    Diğer yandan kira ödemesinin, toplam hane gelirinin %20-30 gibi bir değeri aşmaması gerekiyor. Bu açıdan ortalama gelir yükselmeden kira yükselemez.

O egeli ben değilim

4. pek yaşlı sayılmam ama istanbul'da benim gördüğüm konut fiyatlarının reel olarak düştüğü sadece iki dönem oldu.
    birincisi tabii ki deprem sonrası. özellikle avcılar-ataköy arası şu an bu forumdaki üyelerin hayalini kurduğu şekilde düştü fiyatlar, adeta yok parasına gitti. fakat o dönem öyle bir psikoloji vardı ki hadi o ruh hali ile avcılardan ev al sıkıyorsa!

ikincisi o kadar ciddi değil fakat bir düzeltme diyelim; 2019 yılı, uzun süre boğa piyasasından sonra önce fiyatlar tl olarak uzunca bir süre sabit kaldı daha sonra ise bir miktar düştü, reel anlamda ise değer kaybettiğini çok rahat bir şekilde hissetmiştim.
    özellikle kenarda dövizi olanlar için çok güzel fiyatlara evler satılıyordu istanbulda. mesela erenköy-göztepe bölgesinde sıfır eli yüzü düzgün 3+1leri 100-120bin dolara alabildiğiniz bir dönemdi..
    şimdi o daireler 200bin dolar gibi fiyatlara ilanda, satılıyor mu bilemem.

not : 2013-2014 yıllarında ise 300bin dolardan fazlaya satılıyordu benzer daireler

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Farklı bakış açısı. Dediğiniz gibi nereden baktığınızda bağlı.30 yıl öncesi düşük kira çarpanlarından bahsediliyor.
    Burayı okuyan biri demekki o yıllarda ev sahipliği oranı %90 sanır.
    Öyle ya 120 ayda ev alabiliyorsun.
    Anlaşılamayan konu, vatandaş o zamanda zorlanarak ev alıyordu.
    Büyüklerimiz emekli ikramiyesi ile acaba nasıl ev alırım onun planlarını yapardı. Kirayı ödemeyemeyen yada zorlanan çok kişi vardı.
    Bu kadar düşük kira çarpanında demekki onların aklı ermiyormuş şu durumda.

100 kira çarpanına düşse ne farkeder. Sen yine onu 200 asgari ücretle aldıktan sonra değişen bir şey yok. Dersen ki bu 100 asgari ücrete düşecek, talebin nasıl patlayacağını tahmin etmek zor değil.

NOT : o yıllarda konut alım gicü, aylık gelire göre yine düşüktü. Faiz oranları da şuanın 3-5 misliyldi. Google den küçük bir araştırma ile isteyen görebilir
    O zaman emeklilik yaşıda düşüktü. 60 yaşında emekli ikramiyesi ile ev alma hayali olan var mı ?. Daha doğrusu o yaşta artık ev almanında bir anlamı yok

O egeli ben değilim

6. Ortalama şuan aldığımız bir evin yerden yere değişmekle beraber yaklaşık %50si arsa payı. %35 civarı inşaat maaliyeti, %15 müteaahhit karı. Belki bu %15 müteahhit karı son 1 yılda artan inşaat maliyetlerinden dolayı düşmüşte olabilir.
    Burada %35lik inşaat maliyetinin çoğu dolar bazlı olduğunu düşünürsek pek değişmez. %10-15 müteahhit karınında pek değişeceğini zannetmiyorum.
    Değişse değişse arsa payları değişir.
    Hadi eskisi gibi %25e düştüğünü varsayalım. Bu da 500binlik evi 375e düşürür. Gidip 250ye düşürmez.
    Arsa paylarının da düşmesi için insanların şehir merkezlerinden şehir dışlarına doğru daha ucuz arsalara yönelmesi gerekir.
    Burada şuan yazan çoğu kişi acaba benim için önemli değil şehir merkezinden 25km uzağa sosyal imkanları düşükte olsa taşınırım diyor mu ?
    Yada bunu kaç kişi diyecek.

7. 45 yaşında emekli olsa dahi neden 20 yıl kirada oturuyorlardı?
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    O zaman emeklilik yaşıda düşüktü. 60 yaşında emekli ikramiyesi ile ev alma hayali olan var mı ?. Daha doğrusu o yaşta artık ev almanında bir anlamı yok

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Djoz ülkede millet alamadığı için gıda ürünlerini gramajı düşüyor. Bazı ürünler küçülüp kaybolacak.
    Diğer yandan kira ödemesinin, toplam hane gelirinin %20-30 gibi bir değeri aşmaması gerekiyor. Bu açıdan ortalama gelir yükselmeden kira yükselemez.

Eskilerde sinema repliği ben istiyor discotek bar ama sen istiyor duj verecek 1 adet benjamin

O benjamin şu 755 TL demek ki bir duj parasında bile Konstantin şehrinde daire bulmak mümkün

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

Sayfa 949/1002 İlkİlk ... 449849899939947948949950951959999 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •