Sayfa 99/208 İlkİlk ... 4989979899100101109149199 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 785 - 792 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1. bilgilerinize güvenerek birkaç soru daha sormak istiyorum. öncelikle bu işlemleri burgan yatırım-burgan trade web üzerinden yapmayı düşünüyorum. bu platformu kullanan, kullanmış olan var mıdır? önerir misiniz?

bu işlemleri yapmadan önce, yapmak istediğimiz işlem hacmi kadar viop teminat yatırmamız mı gerek? örneğin ben 1000 lirayla bu işlemi yapmak istersem, 1000 liranın tamamını viop teminata yatırıp, ardından mı bu işlemi yapmalıyım yahut yalnızca sözleşme başlangıç teminatı kadarını mı yatırmalıyım? SKBNK örneğinden yola çıkarsak; başlangıç teminatının 30 TL olduğu yazmakta, SKBNK spotta şu an 3,74 gözükmekte. 3,74*100:374 lira spot alım yapıp, viop teminatta da 30 tl bulundurarak toplamda 404 liralık hacimle vadeli satış kontratı alabilir miyim? ayrıca spotta aldığım hisselerin vadeli kontrata teminat gösterilmesi ne demektir?

2. Burgan yatrım : "24 Ağustos 2022 itibari ile Vadeli İşlem Piyasasında Takasbank teminat oranları Kurumumuzda BIST30 dışındaki pay vadeli ve opsiyon kontratlarının başlangıç teminat tutarı Takasbank’ın 4 katı, diğer tüm kontratlarda Takasbank’ın 2 katı uygulanmaktadır. " bu oranlar normal midir yahut yüksek midir?

Alıntı Originally Posted by ekmekarasiekmek Yazıyı Oku
    teşekkürler.

teşekkürler yuji. vioprbitrajhesaplama_v1 tablosu güncel midir? bu tabloya göre eylül ayında işlem yapabilir miyiz? ayrıca kavramlara yabancı olduğum için tablodaki MK-BRÜT-FAİZ22-KOMİSYON-MARJ başlıklarını anlayamadım. bu konuda kısa bir özet geçerseniz memnun olurum. tekrardan teşekkürler.
    Güncel

MK: Mevduat karşılığı oran demek. Aynı tutarı aynı süreliğine mevduata yatırsaydım aynı getiriyi sağlayacak mevduatın oranı ne olmalıydı'nın cevabı. Eskiden hep mevduat yapardık, mevduatla kıyaslama için bunu kullanıyoruz, eskiden kalma alışkanklık

BRÜT: Satış-Alış farkının yıllık getirisi.

FAİZ-22: 22 yerine alternatif faiz oranını yazıyorsunuz(mevduat örneğin), oraya yatırsaydım ne gitirirdiyi gösteriyor

KOMİSYON: TANIMLAR tabına viop ve hisse komisyon oranınızı giriyorsunuz. Buna göre ödeyeceğiniz komisyonu gösteriyor

MARJ: Viop Satış - Spot Alış arasındaki fark

Gene TANIMLAR tabına her hisse için teminat tutarlarını da girmeniz lazım. Bu bilgiler işlem yapılan kuruma göre farklılık gösteriyor

Alıntı Originally Posted by ekmekarasiekmek Yazıyı Oku
    Burgan yatrım : "24 Ağustos 2022 itibari ile Vadeli İşlem Piyasasında Takasbank teminat oranları Kurumumuzda BIST30 dışındaki pay vadeli ve opsiyon kontratlarının başlangıç teminat tutarı Takasbank’ın 4 katı, diğer tüm kontratlarda Takasbank’ın 2 katı uygulanmaktadır. " bu oranlar normal midir yahut yüksek midir?
    Komisyonu yüksektir oranın
    Bikaç aracı kurumu arayıp uygun komisyon veren birinden hesap açtırın bence

5. SKBNK viop-spot farkı 17 kuruşa düştü, yüksekten pozisyon açanlar ay sonunu beklemek istemezse karı cebe atıp pozisyonlarını kapatabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by ekmekarasiekmek Yazıyı Oku
    bilgilerinize güvenerek birkaç soru daha sormak istiyorum. öncelikle bu işlemleri burgan yatırım-burgan trade web üzerinden yapmayı düşünüyorum. bu platformu kullanan, kullanmış olan var mıdır? önerir misiniz?

bu işlemleri yapmadan önce, yapmak istediğimiz işlem hacmi kadar viop teminat yatırmamız mı gerek? örneğin ben 1000 lirayla bu işlemi yapmak istersem, 1000 liranın tamamını viop teminata yatırıp, ardından mı bu işlemi yapmalıyım yahut yalnızca sözleşme başlangıç teminatı kadarını mı yatırmalıyım? SKBNK örneğinden yola çıkarsak; başlangıç teminatının 30 TL olduğu yazmakta, SKBNK spotta şu an 3,74 gözükmekte. 3,74*100:374 lira spot alım yapıp, viop teminatta da 30 tl bulundurarak toplamda 404 liralık hacimle vadeli satış kontratı alabilir miyim? ayrıca spotta aldığım hisselerin vadeli kontrata teminat gösterilmesi ne demektir?

Kısaca 100 hisse sekerbank hissesi 3.86'dan 386 lira ödeyerek alacaksınız. Aynı anda viopta 1 tane sekerbank eylül kontratı satacaksınız 4,04 liradan, bunun için 30 lira teminat yatıracaksınız. Ay sonunda hisse ve kontrat birbirini götürecek sizin elinize 18 kuruş fark x 100 hisse olmak üzere 18 lira net kalacak (eksi alım satım komisyonları). Artı olarak vioptaki 30 lira teminata gecelik %16 gibi faiz alacaksınız bir ay boyunca.
    Bu bir ayda hisse fiyatı çıkarsa kurum sizden viopta azalan teminatı tamamlamanızı isteyecek, hisse düşerse sorun yok.

Hisseleri viopta teminata sayma işini çoğu aracı kurum yapmıyor.

Başlığı baştan vakit ayırıp okursanız eskilerde çok sayıda örnek işlem paylaşıldı.

8.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Güncel

MK: Mevduat karşılığı oran demek. Aynı tutarı aynı süreliğine mevduata yatırsaydım aynı getiriyi sağlayacak mevduatın oranı ne olmalıydı'nın cevabı. Eskiden hep mevduat yapardık, mevduatla kıyaslama için bunu kullanıyoruz, eskiden kalma alışkanklık

BRÜT: Satış-Alış farkının yıllık getirisi.

FAİZ-22: 22 yerine alternatif faiz oranını yazıyorsunuz(mevduat örneğin), oraya yatırsaydım ne gitirirdiyi gösteriyor

KOMİSYON: TANIMLAR tabına viop ve hisse komisyon oranınızı giriyorsunuz. Buna göre ödeyeceğiniz komisyonu gösteriyor

MARJ: Viop Satış - Spot Alış arasındaki fark

Gene TANIMLAR tabına her hisse için teminat tutarlarını da girmeniz lazım. Bu bilgiler işlem yapılan kuruma göre farklılık gösteriyor

Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Komisyonu yüksektir oranın
    Bikaç aracı kurumu arayıp uygun komisyon veren birinden hesap açtırın bence
    teşekkürler sayın yuji.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Kısaca 100 hisse sekerbank hissesi 3.86'dan 386 lira ödeyerek alacaksınız. Aynı anda viopta 1 tane sekerbank eylül kontratı satacaksınız 4,04 liradan, bunun için 30 lira teminat yatıracaksınız. Ay sonunda hisse ve kontrat birbirini götürecek sizin elinize 18 kuruş fark x 100 hisse olmak üzere 18 lira net kalacak (eksi alım satım komisyonları). Artı olarak vioptaki 30 lira teminata gecelik %16 gibi faiz alacaksınız bir ay boyunca.
    Bu bir ayda hisse fiyatı çıkarsa kurum sizden viopta azalan teminatı tamamlamanızı isteyecek, hisse düşerse sorun yok.

Hisseleri viopta teminata sayma işini çoğu aracı kurum yapmıyor.

Başlığı baştan vakit ayırıp okursanız eskilerde çok sayıda örnek işlem paylaşıldı.
    teşekkürler sayın pilavli.

Sayfa 99/208 İlkİlk ... 4989979899100101109149199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •