Sayfa 1227/1230 İlkİlk ... 22772711271177121712251226122712281229 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,809 - 9,816 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    gübre fabrikaları'ndan iyi hikayeler çıkmış. çıkmış çıkmasına da ben bu mahkeme olayları gübre lehine sonuçlanacağı belliyken mal taşıyordum. o ara hiç öyle bir altın hikayesi varmış gibi bir fiyatlama yoktu. sonra ben de dedim ki eğer bu haber realiteye dönüşme ihtimali taşısa bize 4-5 liradan vermezler, sonra da sattım gitti.

yani birincisi böyle tahtalarda patronla (devlet) anlaşmasız 86 milyonluk malı alacaksın (şirketin %10'una ortak olmuş), bu fiyata kadar satmayacaksın da, sonra röportaj vereceksin, burası türkiye borsası. ikincisi 86 milyonluk malı alırsın, gider bedelliyi çakar, sonra da maliyeden adam gönderir, tabana verir, çakma haberle elinden alır o malı.
    Gübre de köprü geçilmiş artık. Haberler de çıktıysa ben elimi bile sürmem. Zaten fezaya çıkmış

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Şu andan sonra yeni poz açmak bana göre riskli. 2021 kar realizasyonunu bekleyip sabırlı olmak daha mantıklı. Sonuçta endekste her sene 1-2 defa düşüş olur

3.  Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Sonu geliyor yavaştan. İlk zayiatlar

https://twitter.com/Umit3648/status/1343256753572634625
    Bir yandan adama üzüleyim diyorum bir yandan da hissenin beş yıllık grafiğine bakıyorum herşey kabak gibi ortada. Adam gitmiş çoluk çocuğunun rızkıyla sanki kumar oynamış. Ben aptal mıyım da en büyük şirketlerden dışarı çıkmıyorum, tüpraştan garantiden akbanktan pegasustan para kazanmaya çalışıyorum ? Ne yapalım ya açıp okuyacaksın, ya da böyle tecrübe edeceksin, böyle öğreniliyor bu işler..

4. Ben de geçen haftadan bir olay paylaşayım.

30 aralıkta saat onbir gibi dışişleri bakanı yıl sonu bilgilendirme basın toplantısı yapıyor.
    Bir ara diyor ki ABD S400 konusunda ortak çalışma grubu kurmayı teklif etti.
    Bunun üzerine ne zamandır sessiz sakin duran halkbank hissesinde yarım saat içinde yüzde sekize yakın artış oluyor (bilmeyenler için uzun hikaye ama böyle bir haberin bu hissede çıkışa neden olması normal), sonrasında hisse yavaş yavaş süzülüyor o gün ve ertesi gün bu ani çıkışın yarısını geri düşüyor, yılı orada kapatıyor. 31 aralık gece ABD dışişleri bakanlığı açıklama yapıyor ve ortak çalışma grubu falan yok diyerek bizim bakanı yalanlıyor.
    Şimdi hisse muhtemelen pazartesi açılışta bu yükselişi geri alarak ilk seviyeyle aynı ya da daha aşağılara gidecek.
    Hissenin grafiğini koyayım siz de bakın olana sonra yoruma devam edeyim:
    Beş dakikalık grafik, işlem hacmine de bakın.

Şimdi grup kurulacak mı kurulmayacak mı, bizim bakan neden böyle bir şey söyledi, karşı taraf neden yalanladı, kim haklı... bu konuda yorum yapmam tehlikeli olur onu herkes kendi düşünsün.

Biz orayı geçelim de şunu belirtmek istiyorum, temele tekniğe bağlı analiz yapıp uzun vadeli pozisyon alan azınlıkta, büyük bir grup para haber takip edip haber spekülasyonuyla günlük yüzde üç beş ne kopartırsak kardır hedefiyle pusuda bekliyor. Piyasamız böyle bir piyasa. Bu nedenle de çok sağlıklı değil, spekülatif yönü hep kuvvetli.
    Bu verdiğim örneğin benzerleri daha sıklıkla döviz kurlarında da yaşanıyor.
    Muhtemelen birileri paraları götürüyor.

5. Hisse %500 gittinde kişi kendini çok zeki ve başarılı düşünüyorsa, hisse %80 değer kaybettiğinde de bu işe kumar demeyecek.
    Bu tip haberlerin 2021 yılında sıkça karşımıza geleceğini düşünüyorum

6. Halk bank konusunda haklısınız.

Finansal piyasalar konusunda , asıl spekülasyonu ya da manipülasyonu yapanlar, piyasa oyuncuları değil. Çok daha yukarıda birileri yapıyor. Arkadaşımızın da bahsettiği gibi, döviz kurlarında bunu rahatlıkla görüyorsunuz. Bu okullu kardeşler v.s. bunların yanında çok küçük kalıyor. Neyse, Düşüncemizi bile tam olarak yazamıyoruz.

Neyse ben hisse portfoyumu ağırlıklı olarak KOÇ ve İŞ BANKASI iştiraklerine kaydırdım. Allah koç ve iş bankasını başımızdan eksik etmesin diyelim. Orada bu tarz olaylar olmuyor. daha az kazanıyoruz ama içimiz rahat ediyor.

Sadece borsada değil, tüm finansal piyasalar kumar yeri. Emlakcım, damatın istifasından hemen sonra short pozisyon açmış. İyi kazanmış, sonra çok daha fazlasını 8,35 den long açmış. Canı yanıyordu. Yahu dedim sen ev satsana. İşine odaklansana. 15 yıldır finans sektöründeyım. Özel ve kurumsal anlamda çok ciddi portfoyler yonetiyorum. Yıllık ortalama 100m USD'lik nakit akış yönetiyorum ama ben kişisel olarak viop da hesap bile açmadım.

Tamam, borsa derinleşsin v.s. diyorduk ama bu şekilde değil. Eğitim seviyesi düşük ülkelerde, demokrasi gibi liberal ekonomi de zararlı. Borsaya yeni girecek arkadaşların ilk 2 sene bist 30 dışında işlem yapması v.s. yasak olsa keşke.

Nisan ayında gıda hisselerini inceledim. KENT ve TKURU alacaktım. Fİyat grafik v.s. makul duruyordu. Baktım firmanın finansallarına. Hemen vazgectim. TKURU 4 TL idi. 1000 TL Olmuş. Afedersiniz de, herkes birbirini becerme derdinde. Birisi, diğerini becerince, ben iyi borsacıyım diyor.

Neyse, saçma sapan hisselerden yuzde 500 kazanacağıma, Koç grubundan %50 kazanayım yeter.

Bu vesile ile herkese iyi seneler diliyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    XTUMY ye baksalar endeks bazlı 3 kat artışı görürlerdi. Hisse bazlı zaten telaffuz bile edemiyorum kazanımları. 2020 de borsadaki kepazelik tarihe altın harfler ile yazıldı.

Sayfa 1227/1230 İlkİlk ... 22772711271177121712251226122712281229 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •