Sayfa 636/637 İlkİlk ... 136536586626634635636637 SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 5,081 - 5,088 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,410
    Yav tamam anladık arkadaş. Kapat artık konuyu ..bende özgür fikirden yanayım da sende sıktın artık.yeter lutfen kardeşim..44 yaşında bir abin olarak rica ediyorum..topic çok faydalı..lütfen yeter.
     Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Amaç küçük tasarruflar ile finansal özgürlük sağlayacak portföye ulaşmak ise buna 10 adet hisse ile varılamayacağı kanaatindeyim. Sebebini açıkladım yukarıda...Ama bu TR borsası için geçerli...unutmamak lazım....Bu yolda beyendiğim 10 adet hisseyi ikiye indirir yoluma devam ederdim...Finansal özgürlük getirecek miktarı elde edene kadar bu şekilde devam ederdim...Diğer enstumanları da düşünmezdim...Böylede yaptım...

Portföy gerekli büyüklüğe ulaşınca ise diğer enstrümanlar ile çeşitleme yapılabileceği kanaatindeyim....Tabi buradaki büyüklük kişiden kişiye değişir...
    MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Teşekkürler, ufak bir ekleme yapmak isterim. Çeşitlendirme yaparken amaç 10/10 yapmak değil, mesela 3/5 yapmak. Mesela 2 hisse seçmeye çalışan biri eğer usta değilse yapacağı bir yanlışlık yarıya yarıya maloluyor ancak diğer durumda böyle değil.

Ayrıca meseleye teorik olarak bakarsak da her firmanın iki adet riski vardır; kendilerine özel ve bulundukları piyasanın tamamını ilgilendiren. Burada 5 hisse alarak da ilkini düşürmek amaçlanır.

Dediğim gibi eğer o iki hisseyi bulacağınıza güveniyorsanız hiçbir problem yok bence ki temel analizlerinizden ben bulabileceğinizi düşünüyorum. Ancak mesela Sn Cautionary'nin verdiği önerilerin yeni başlayanlara ve geniş bir kitleye hitap ettiğini unutmamak lazım.

Teşekkürler.
    Sayın Mirel işte bu noktada bir paradox var..Finansal bağımsızlık yolunda koşupta portfoy yok olmasın diye çeşitlendirmek sizi bu yoldan alıp başka bir yola sokuyor....Mevcut portfoyu korumaya çalışmak size finansal bağımsızlığı kazandırmaz....

Risk konusuna gelirsek her iki durumda da risk alınıyor...Ama amaç finansal özgürlük ise çeşitlendirilmiş portföyde risk alınmasına rağmen hedefe ulaşmak oldukça güç hale gelirken ikinci durumda risk alınmasının yanında hedefe ulaşmak çok daha olası....

Her firmanın iki adet riski var diyorsunuz....5 adet hisse alarak risk azaltılır diyorsunuz....

Amaç finansal özgürlüğü yakalamak ise yapılması gereken nedir? Portföyü 10 kat - 20 kat arttırmaktır...Riske maruz kalan nedir? Portföy....Risk nedir? Hissenizin gerekli getiriyi sağlayamaması...Şu halde daha fazla hisse alarak bu riski arttırmış olursunuz azaltmış olmazsınız....Çünkü BIST te bu getiri sağlayan hisse sayısı çok azdır. Yani 10 da 10 yapmak zorundasınızdır

5/3 başarı sağlamak 5/1 başarı sağlamaktan çok daha zordur.

Amaç mevcut portfoyu korumak ise yapılması gereken nedir? Kayıp yaşamamak..O zaman portfoyu bölmek riski azaltır...Ama burada amaç ilkinden çok daha farklıdır.

Bence yanılgı şurada...İnsanlar birincisini hedefleyip ikinci yöntemle oraya ulaşmaya çalışıyor. Halbuki ikinci yöntem ona finansal bağımsızlık kazandırmayacak en iyi ihtimalle portfoyunu koruyacaktır...

Amaç finansal bağımsızlık ise birinci yöntem daha az risk içermektedir..

Kendi görüşlerimdir..Eğitim değildir..Öğretmen değilim öğrencim olsun
    Son düzenleme : kingsailor; 28-05-2018 saat: 21:10.

3. Burası ego tatmini merkezi olmuş .

Allah tan tr piyasası dolar bazlı zirvede değil dip taraması yapıyor .

Yoksa Avcı hikayeleri daha çok rastgelirdik

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Yav tamam anladık arkadaş. Kapat artık konuyu ..bende özgür fikirden yanayım da sende sıktın artık.yeter lutfen kardeşim..44 yaşında bir abin olarak rica ediyorum..topic çok faydalı..lütfen yeter.

Hoşunuza gitmeyen görüşeri okumayın...Çok zor bişey değil sayın abim...

Ayrıca özelden mesajlar geliyor...Benimle aynı görüşte olduklarını paylaşan...Ama tepkiden çekindikleri için burada yazamıyorlar...Bırakın insanlar ne düşüyorsa söylesin..Krdeşiniz olarak rica ediyorum...Siz böyle yaparsanız onlar daha da çekiniyor...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,410
    Hoşunuza gitmeyen görüşeri okumayın...Çok zor bişey değil sayın abim...

Ayrıca özelden mesajlar geliyor...Benimle aynı görüşte olduklarını paylaşan...Ama tepkiden çekindikleri için burada yazamıyorlar...Bırakın insanlar ne düşüyorsa söylesin..Krdeşiniz olarak rica ediyorum...Siz böyle yaparsanız onlar daha da çekiniyor...
    Yaw tamam kardeşim istediğinizi söyleyin de abartmayin.ortamin gerilmesine gerek yok.burda gerçekten güzel bilgiler paylaşılıyor.hen iddialasinca eline ne gececekki ?gerek var mı?hisselerin temel değerlerini konuşalım.altin dovizleri fonları konuşalım..daha iyi değil mi?

6.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Yaw tamam kardeşim istediğinizi söyleyin de abartmayin.ortamin gerilmesine gerek yok.burda gerçekten güzel bilgiler paylaşılıyor.hen iddialasinca eline ne gececekki ?gerek var mı?hisselerin temel değerlerini konuşalım.altin dovizleri fonları konuşalım..daha iyi değil mi?

Ortada bir iddalaşma yok...Herkes görüşünü yazıyor....Sorun idda sorunu değil tahammülsüzlük sorunu...

Buyrun konuşmak istediğiniz konuda konuşun..Bir engel mi var..? Anlamadım ki?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,410
    Tamam kardeşim ben birşey demedim...nasıl biliyorsanuz öyle yapın.syg.
    Ortada bir iddalaşma yok...Herkes görüşünü yazıyor....Sorun idda sorunu değil tahammülsüzlük sorunu...

Buyrun konuşmak istediğiniz konuda konuşun..Bir engel mi var..? Anlamadım ki?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,665
    Daha iyi düşüncesi, fikri olan varsa

kendisine bir başlık açıp, fikir ve düşüncelerini orada paylaşım yapsın.

kendi düşüncenizi yazıp geçtiniz, kendi fikrinizi herkese kabul ettirmeye çalışmayın. !!!
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Sayfa 636/637 İlkİlk ... 136536586626634635636637 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •