Sayfa 992/2117 İlkİlk ... 49289294298299099199299399410021042109214921992 ... SonSon
Arama sonucu : 16930 madde; 7,929 - 7,936 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Deniz bey iyi aksamlar dilerim
    Anladigimiz kadariyla bir faiz indirimi patikasina girdik .. bu durum cari acigin kapatilmasi ve uretim ekonomisine gecilmesi seklinde sunuluyor görünen o ki asgari ucrete de ciddi bir zam yapilip halkin tepkisi de azaltılacak ... belki d zoraki olarak boyle bir yol izleniyor bilemiyoruz... ancak sizce bu nasil bir plan bu yolun sonu nerelere cikar hesaplar carsiya uymazsa neden olur sonucunda neler olur diye sormak istedim
    Degerli yorumlariniz icin cok tesekkurler Deniz bey mutlu saglikli aksamlar dilerim
    Sadece rekabetçi döviz kuru ile ihracat odaklı üretim ekonomisine geçilebilir mi.Tabii ki öyle bir şey mümkün değil,bunun için 2001 yılında Kemal Derviş'in "güçlü ekonomiye geçiş" türünden hazırladığı gibi geniş kapsamlı ve yapısal reformlarla desteklenen bir makroekonomik program hazırlamak gerekir.
    Şu anda üretim kapasitesi sınırlı,talep olsa da talebi karşılayacak üretim kapasitesi yok,kapasite arttırım yatırımları yapmak lazım,sıfırdan yeni yatırımlar yapmak lazım.İçeride tasarruflar kısıtlı olduğu için dışarıdan doğrudan yatırım gelmesi lazım ama dışarıdan doğrudan yatırım gelmediği gibi yerliler bile çok sınırlı yeni yatırım yapıyorlar.Çünkü hukuk sistemine güven yok,haksızlığa uğranıldığında sığınılacak bağımsız ve tarafsız bir yargı yok,kurumlar ve kurallar ülkesi değiliz,mevzuat her an keyfi olarak değiştirilebiliyor,idarenin şeffaflığı yok,bürokrasi herkese eşit davranmıyor,vergi idaresi işyerleri üzerinde silah olarak kullanılabiliyor,işyerlerine yargı kararı olmadan idari kararlarla el konulabiliyor...Sonuçta güven yok,güven olmayınca yatırım da yok..Dolayısıyla önce güveni sağlayacak,yetkiyi ilgili kurumlara dağıtacak yapısal reformlar gerekiyor.Sonra da tüm yönleri düşünülmüş uzun vadeli bir makroekonomik program hazırlamak gerekiyor.

Yeni ve tam yetkili bir ekonomi yönetimine öncelikli olarak aşağıdaki şeyleri yapmasını tavsiye ederdim:

-Önce devletin tüm borç ve alacaklarının kapsamlı bir envanterinin çıkarılması,bütçe dışı yapılan harcamalar,kamu-özel sektör yatırımlarından kaynaklanan devletin üstündeki yükümlülükler bunların fotoğrafının çıkarılması,tüm harcamaların bütçe içine alınması,harcamaların şeffaf bir şekilde internet ortamında yayınlanması,tüm kamu ihalelerinin şeffaf biçimde internet ortamında ilan edilmesi ve herkese açık biçimde izlenebilmesi şeklinde bir düzenleme yapılmasını önerirdim.

-Kamuda israfın ,şatafat harcamalarının azaltılması için bir tedbir paketi hazırlanmasını önerirdim.

-18 Yaşını geçen herkesin vergi mükellefi olacak şekilde her yıl beyanname vermesi,diğer ülkelerde olduğu gibi belirli harcamaların vergiden düşülmesi,her yıl mal beyannamesi verilmesi,servetlerdeki artışın kaynağının gösterilmesi aksi takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunulması düzenlemesi getirilmesini ,dolaylı vergilerin oranının azaltılmasını önerirdim.

-Verilerin doğru ve güvenilir olması son derece önemli,bütün makroekonomik planları bu verilere göre hazırlıyorsunuz,matematik modelleme yapıyorsunuz,çıkarılacak yasa ile TUİK'i özerk hale getirip , başına dünyaca tanınan bilinen ,makalelerinden çok sayıda alıntı yapılan saygın bir akademisyeni 5 yıl süreyle getirilmesini ve -dolandırıcılık,zimmetine para geçirme gibi yüz kızartıcı bir suçla- yargı tarafından mahkum edilmedikçe hiç bir şekilde görevden alınamaması ve kendi kuracağı ekibiyle çalışarak piyasaların tüm güvenini kazanmasını önerirdim.

-TUİK için geçerli olacak kanunun merkez bankası,vergi idaresi ve tüm düzenleyici kurulların yönetimleri için de geçerli olması,bu kurumların saygın ve liyakat sahibi,güven veren yöneticiler tarafından yönetilmesini önerirdim.

-Devlet planlama teşkilatını çok etkin ve uzun vadeli makro planları hazırlayan ve diğer devlet kurumlarına talimat veren ekonomi politikalarının beyni,liyakat sahibi yöneticiler tarafından yönetilen bir kurum haline getirilmesinin önerirdim.
    Bu kurum,uzun vadeli olarak Türkiye'nin mukayeseli olarak üstünlük sağlayabileceği,yüksek katma değerli ürün ve hizmet üreten sektörleri tespit ederek ,devletin sınırlı imkanlarını bu sektörlere destek şeklinde planlama yapardı.
    Üretimde gerekecek nitelikli işgücü için eğitim sisteminin yeniden planlanması Almanya örneğinde olduğu gibi orta kademede ara elaman için bu doğrultuda meslek okullarının okullarının açılması,üniversite giriş sınavlarının bir sıralama sınavı olmaktan çıkarılarak başarı sınavı haline getirilmesi,50/100 üzerinde doğru soru cevaplayamayanların üniversitelere alınmaması,öğrencisi olamayacak tabela üniversitelerinin de meslek yüksek okullarına dönüştürülerek,meslek liselerinde okuyanlara ,uygulamaya dönük eğitim yapması için devlet planlama teşkilatının ihtiyaç duyulacak insan kaynağı planlaması yapmasını önerirdim.

https://www.itebs.com.tr/almanyada-egitim-sistemi

Elinize sağlık Deniz bey
    Cok tesekkurler tekrardan saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

GÜNDEM:Bu hafta Perşembe günü ABD piyasaları "Şükran Günü " nedeniyle tatil,Cuma günü de yarım gün tatil.ABD halkı piyasaları 25 Kasım tarihinden itibaren Noel ve yılbaşı tatillerini de kapsayan dönem içinde Ocak ayının ikinci haftasına kadar tatil havasında ve rehavet döneminde olacak.

https://www.kiplinger.com/investing/...lidays-in-2021

Bu hafta ABD'den gelecek önemli veriler tatil nedeniyle Çarşamba gününe toplanmış durumda.Çarşamba günü ABD'den kişisel gelirler,tüketici harcamaları manşet ve çekirdek PCE,üçüncü çeyrek gsyih büyümesi ikinci okuması gibi önemli veriler gelecek,son Fed toplantısına ilişkin tutanaklar yayınlanacak.Salı günü ise küresel ölçekte öncü PMI verileri yayınlanacak.

https://thegoldobserver.substack.com...e-of-gold-part

What Drives the Price of Gold? Part 1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,832
    Teşekkürler ,

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    İhtimal vermem,hem İstanbul'u finans merkezi yapacağım diye milyarlarca lira harca, hem de vadeli dolar/tl işlemlerine son ver.Bunu yapmak zaten vadeli işlemleri kapatmak manasına gelir.
    Ama merkez bankası bir oyuncu gibi bu piyasada işlem yapmaktan vazgeçebilir,sonuçta burada işlem yaparak edinilen zararların hukuki bir sorumluluğu var ve bir iktidar değişikliğinde bunun hesabı kendilerine sorulur.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Evet artıtaydı.Merkez bankasının günlük analitik tabloları web sitesinde sınırlı bir alana kadar geri gidiyor(son 1 yıllık).Ancak benim bilgisayar arşivimde daha eski zamanlara ait hesaplamalar var.Swaplar ve altın hariç merkez bankası "döviz yükümlülük" olarak ilk 9 Mayıs 2019 tarihinde eksi değerleri görmüş,

*BİN 9 Mayıs 2019 Perşembe
    Dış varlıklar 584,363,806
    Dış yükümlülükler 33,318,304
    Bankalar döviz mevduatı 387,682,718
    Kamu döviz mevduatı 25,987,717
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 137,375,067
    1USD 6.2138
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 22,108,061
    Altın rezervi 11,800,000
    Swap ile merkez bankasına 13,000,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) 9,108,061
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -2,691,939

Swaplar hariç merkez bankasının net döviz rezervlerinin eksi olduğu ilk tarih ise 17 Mart 2020,bu tarihte merkez bankasının -swaplar hariç- net döviz rezervleri (-)1.1 milyar dolar iken altın varlıkları hariç net döviz yükümlülükleri (-) 21.6 milyar dolar olmuş.

*BİN 17 Mart 2020 Perşembe
    Dış varlıklar 653,542,788
    Dış yükümlülükler 34,748,085
    Bankalar döviz mevduatı 424,232,509
    Kamu döviz mevduatı 79,044,482
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 115,517,712
    1USD 6.4644
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 17,869,827
    Altın rezervi 20,473,268
    Swap ile merkez bankasına 19,009,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -1,139,173
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -21,612,441

çok teşekkür ederim sayın hocam ithal ikame politika yerine zorunlu olarak ithal pahalı politikaya geçişimizin sebebi son 3 yılda saklı anladığım
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

Biden picks Jerome Powell to lead the Fed for a second term as the U.S. battles Covid and inflation

https://www.cnbc.com/2021/11/22/bide...ndroidappshare

ABD Covid ve enflasyonla savaşırken Biden, Fed'e ikinci dönem başkanlık etmesi için, Jerome Powell'ı seçti

yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 992/2117 İlkİlk ... 49289294298299099199299399410021042109214921992 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •