Sayfa 1078/2120 İlkİlk ... 78578978102810681076107710781079108010881128117815782078 ... SonSon
Arama sonucu : 16953 madde; 8,617 - 8,624 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Sayın deniz43 şirket bilançolarında hangi tarihli kur hesaplamada kullanılıyor.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Sadece rekabetçi döviz kuru ile ihracat odaklı üretim ekonomisine geçilebilir mi.Tabii ki öyle bir şey mümkün değil,bunun için 2001 yılında Kemal Derviş'in "güçlü ekonomiye geçiş" türünden hazırladığı gibi geniş kapsamlı ve yapısal reformlarla desteklenen bir makroekonomik program hazırlamak gerekir.
    Şu anda üretim kapasitesi sınırlı,talep olsa da talebi karşılayacak üretim kapasitesi yok,kapasite arttırım yatırımları yapmak lazım,sıfırdan yeni yatırımlar yapmak lazım.İçeride tasarruflar kısıtlı olduğu için dışarıdan doğrudan yatırım gelmesi lazım ama dışarıdan doğrudan yatırım gelmediği gibi yerliler bile çok sınırlı yeni yatırım yapıyorlar.Çünkü hukuk sistemine güven yok,haksızlığa uğranıldığında sığınılacak bağımsız ve tarafsız bir yargı yok,kurumlar ve kurallar ülkesi değiliz,mevzuat her an keyfi olarak değiştirilebiliyor,idarenin şeffaflığı yok,bürokrasi herkese eşit davranmıyor,vergi idaresi işyerleri üzerinde silah olarak kullanılabiliyor,işyerlerine yargı kararı olmadan idari kararlarla el konulabiliyor...Sonuçta güven yok,güven olmayınca yatırım da yok..Dolayısıyla önce güveni sağlayacak,yetkiyi ilgili kurumlara dağıtacak yapısal reformlar gerekiyor.Sonra da tüm yönleri düşünülmüş uzun vadeli bir makroekonomik program hazırlamak gerekiyor.

Yeni ve tam yetkili bir ekonomi yönetimine öncelikli olarak aşağıdaki şeyleri yapmasını tavsiye ederdim:

-Önce devletin tüm borç ve alacaklarının kapsamlı bir envanterinin çıkarılması,bütçe dışı yapılan harcamalar,kamu-özel sektör yatırımlarından kaynaklanan devletin üstündeki yükümlülükler bunların fotoğrafının çıkarılması,tüm harcamaların bütçe içine alınması,harcamaların şeffaf bir şekilde internet ortamında yayınlanması,tüm kamu ihalelerinin şeffaf biçimde internet ortamında ilan edilmesi ve herkese açık biçimde izlenebilmesi şeklinde bir düzenleme yapılmasını önerirdim.

-Kamuda israfın ,şatafat harcamalarının azaltılması için bir tedbir paketi hazırlanmasını önerirdim.

-18 Yaşını geçen herkesin vergi mükellefi olacak şekilde her yıl beyanname vermesi,diğer ülkelerde olduğu gibi belirli harcamaların vergiden düşülmesi,her yıl mal beyannamesi verilmesi,servetlerdeki artışın kaynağının gösterilmesi aksi takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunulması düzenlemesi getirilmesini ,dolaylı vergilerin oranının azaltılmasını önerirdim.

-Verilerin doğru ve güvenilir olması son derece önemli,bütün makroekonomik planları bu verilere göre hazırlıyorsunuz,matematik modelleme yapıyorsunuz,çıkarılacak yasa ile TUİK'i özerk hale getirip , başına dünyaca tanınan bilinen ,makalelerinden çok sayıda alıntı yapılan saygın bir akademisyeni 5 yıl süreyle getirilmesini ve -dolandırıcılık,zimmetine para geçirme gibi yüz kızartıcı bir suçla- yargı tarafından mahkum edilmedikçe hiç bir şekilde görevden alınamaması ve kendi kuracağı ekibiyle çalışarak piyasaların tüm güvenini kazanmasını önerirdim.

-TUİK için geçerli olacak kanunun merkez bankası,vergi idaresi ve tüm düzenleyici kurulların yönetimleri için de geçerli olması,bu kurumların saygın ve liyakat sahibi,güven veren yöneticiler tarafından yönetilmesini önerirdim.

-Devlet planlama teşkilatını çok etkin ve uzun vadeli makro planları hazırlayan ve diğer devlet kurumlarına talimat veren ekonomi politikalarının beyni,liyakat sahibi yöneticiler tarafından yönetilen bir kurum haline getirilmesinin önerirdim.
    Bu kurum,uzun vadeli olarak Türkiye'nin mukayeseli olarak üstünlük sağlayabileceği,yüksek katma değerli ürün ve hizmet üreten sektörleri tespit ederek ,devletin sınırlı imkanlarını bu sektörlere destek şeklinde planlama yapardı.
    Üretimde gerekecek nitelikli işgücü için eğitim sisteminin yeniden planlanması Almanya örneğinde olduğu gibi orta kademede ara elaman için bu doğrultuda meslek okullarının okullarının açılması,üniversite giriş sınavlarının bir sıralama sınavı olmaktan çıkarılarak başarı sınavı haline getirilmesi,50/100 üzerinde doğru soru cevaplayamayanların üniversitelere alınmaması,öğrencisi olamayacak tabela üniversitelerinin de meslek yüksek okullarına dönüştürülerek,meslek liselerinde okuyanlara ,uygulamaya dönük eğitim yapması için devlet planlama teşkilatının ihtiyaç duyulacak insan kaynağı planlaması yapmasını önerirdim.

https://www.itebs.com.tr/almanyada-egitim-sistemi
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Günaydın değerli hocam,

Yapısal reformlar, güven hukuk vs diyenlere, karşı cenahtan cevap gelmiş.

Bilinenleri söylüyor ama belki bir iki kelam etmek istersiniz diye aşağıya koyuyorum, yeni politikanın mimarı olan vatandaş doktor imiş.

Doktor civanım inşallah çok başarılı olur bu politika biz de aynı gemideyiz.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    https://www.internethaber.com/yeni-e...r-2224793h.htm

-Oldukça uzun bir mülakat,dikkatle okudum.İçinde bazı doğru tespitler de var.Mülakakatta mutabık olduğumuz en önemli husus "rekabetçi kur".Evet,ithal etmek yerine üretimin içeride yapılması,bu şekilde istihdam ,ihracat ile döviz geliri sağlanması,devletin de vergi geliri elde ederek yatırımlar yapması ve sosyal politikalar üretebilmesi için "rekabetçi kur" oldukça önemli,buna tamamen katılıyorum.

-Yabancı güçlerin Türkiye'nin bu tür bir yapılanmaya gitmesine,ekonomisinin gelişmesine, engel oldukları şeklinde komplo teorilerine hiç bir zaman itibar etmedim şimdi de etmiyorum.Yönetimi elinde tutan yöneticilerin kendi başarısızlıklarını beceriksizliklerini hep kendileri dışında hayali güçlere bağlamaları çok uzun yıllardır gördüğümüz kötü bir alışkanlık.

-Ama bu çok uzun mülakatın tek ana dinamiği "rekabetçi kur" onun dışında kayda değer bir şey yok.Sonsuza kadar dışarıdan borç alarak ve dağıtarak "sahte refah" ile yaşayamayız,onun için içeride üretim alt yapısı için "rekabetçi kur" önemli.Fakat bu sadece işin birinci aşaması.Halkın refahı için yüksek katma değerli ,yüksek teknolojili ürünler üretmek,ihracatta kg başına fiyatı 1.3 usd'dan çok daha yüksek seviyelere çıkarmamız gerekir ki,daha yüksek gelir elde edilsin halkın refahı artsın,aksi takdirde,evet insanların bir işi olur ama büyük çoğunluğu boğaz tokluğuna çalışır.Bunun içinde yukarıdaki yazımda da yazdım ,nitelikli işgücü gerekiyor ,ki böylece bu işgücünün yaratacağı yüksek teknoloji,innovasyon ile yüksek teknolojili ,yüksek katma değerli ürünler üretebilelim.Bu da hemen olabilecek bir olay değil,çok uzun vadeli bir makro plan gerekiyor,Çin ve Güney Kore de böyle başladı,evet önce rekabetçi kur ile üretim altyapısı kurdular ama sonra okullarda çok kaliteli bilimsel bir eğitimle ,eğitimde avrupa ülkelerine bile fark attılar(PISA sınavlarının sonuçlarından görüyoruz),en yetenekli onbinlerce öğrenciyi temel bilimler ve mühendislik alanlarında dünyanın en iyi üiversiteleri MIT,CALTECH,Stanford,Princeton gibi üniversitelere doktora yapmaya gönderdiler,şimdi bu çok iyi eğitim alan nesil yüksek katma değerli,yüksek teknolojili ürünler üreterek halkın refahını arttırıyor.Bizim de aynı yoldan geçmemiz gerekiyor,evet o kavşağa gelene kadar rekabetçi kur gerekli ama ondan sonra önemi göreceli olarak azalacak
    -Tabii bir neslin çok iyi eğitilip sonra meyvelerinin alınması çok uzun zaman,en az 20 yıl gerekiyor.O zamana kadar halkımızın refahının artması için ise,doğrudan dış yatırımların gelmesi,bu şekilde üretim ,istihdam,ihracat yapılabilmesi,bu yatırımların gelmesi için de başta hukuk,demokrasi,yargı,temel hak ve özgürlükler,bağımsız düzenleyici kurumlar,yönetimde liyakatın esas olması gibi yapısal reformlar yapılması bu suretle yatırım ortamının sağlanması gerekiyor.Bu reformlar sadece yabancı doğrudan yatırımların akmasını değil,yerli yatırımcıları da harekete geçirecektir.
    Son düzenleme : deniz43; 30-12-2021 saat: 11:32.

Alıntı Originally Posted by ENGRANDMASTER Yazıyı Oku
    Sayın deniz43 şirket bilançolarında hangi tarihli kur hesaplamada kullanılıyor.
    https://karardenetim.com/kur-degerle...malar-karisik/

4. Sayın deniz43 hocam yok öyle beleş balık al sana olta dediniz
    ama bende yem yok. misinayı da dolaştırdım .
    okudum, anlamadım ...
    sen şu bankalar hangi tarihli kur değerinden bilanço yapıyor bi desen
    saygılar...

Alıntı Originally Posted by ENGRANDMASTER Yazıyı Oku
    Sayın deniz43 hocam yok öyle beleş balık al sana olta dediniz
    ama bende yem yok. misinayı da dolaştırdım .
    okudum, anlamadım ...
    sen şu bankalar hangi tarihli kur değerinden bilanço yapıyor bi desen
    saygılar...
    31 Aralık.

6. Youtube da bir furyadır gidiyor, ileri döviz kuru hesaplamalarına göre dolar şu seviyede olacak yorumları yapılıyor. Bu ileri tarihli kur hesaplaması nasıl yapılıyor üstadlar?

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    31 Aralık.
    Çok Teşekkür ederim.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    DTH oranının çok yükselmesinin temel nedeni,doların 18 TL'ye kadar yükselmesinden kaynaklanıyordu,bugün yayınlanacak merkez bankası verisinde((24 Aralık haftası) döviz kuru 11.7278 iken,önceki haftanın verisinde(17 Aralık haftası ) döviz kuru 16.3358 olduğu için, bu hesapların TL karşılıkları düştüğü için,döviz tevdiat hesapları tutarlarında bir azalma değil artış olmasına rağmen, DTH'nın toplam mevduat hesapları içindeki payında azalma göreceğiz.
    Deniz Bey teşekkür ederim cevabınız için.

MB nin müdahale miktarlarını hesaplamak için, ortalama döviz kurları kullanılıyor, misal 20 ve 21 i için 3.4, 3.5 M şeklinde rakamlara ulaşıyorlar.

Peki sistem içerisinden birisi mesela Bakan, açıklarken gerçek rakamları mı açıklıyor, -neticede isterse bu bilgiyi direk alabilir, yoksa onun açıkladığı rakam da sizin bahsettiğiniz şekilde bir hesabın mı sonucu, ama o oran ifade etmedi, direk rakam ifade etti.

Saygılar.

Sayfa 1078/2120 İlkİlk ... 78578978102810681076107710781079108010881128117815782078 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •