Sayfa 49/250 İlkİlk ... 3947484950515999149 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 385 - 392 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Bende aynı fikirdeyim. USD/TRY paritesi Londra'dan belirleniyor. Maalesef Türkiye'miz ve içinde bulunduğumuz sistem resmen yetenek öğütme makinası. Son derece becerikli ve akıllı çocukların hepsi İngiltere ve ABD'de...

Güya İstanbul finans merkezi olucaktı, olamadı...

Bu uğurda Tarım ve Hayvancılıktan da vazgeçtik...

İnşallah bir gün bu zincirleri kırabiliriz...
    finansçılar londrada, mühendis kesimi ABD de. kesinlikle geri dönmeyi düşünmüyorlar.

2.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Sadecegrafik dedim ya.. Anadolu halkı aç, fukara, biçare, fakir... Nerde hangisi şirketin nesini alabilecek... BIST te tüm şirketlerin en az %65 i CITI ve Deutche nin elinde.. Karlarıda onların elinde, servetleride..

Milli, yerli dediğimiz şirketlerin en az %35 onların...

Batı sermayedar, zengin..

İngiltere'ye hiç gittiniz mi? Ben gittim... Zenginlik adamlarım paçalarından aşağıya akıyor... Sokaklarından, parklarından, kıyafetlerinden ve de evlerinde zengin oldukları belli..

Neden İngiltere zengin, Anadolu fakir... Hiç düşündünüz mü?

Ben düşündüm...

Çünkü o zaman ki cihan imparatorlukları olan Büyük Britanya İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki anlayış o denli farklı ki...

Anadolu'ya gidin; Yozgat'ın bir köyüne... Hatta ilçesine yok yada vilayetine Yozgat'a gidin...

Hiç 3 kıtada nam salmış bir imparatorluğun torunlarına benziyorlar mı?

I-ıh!

Ne Tüpraş'ı, Ne Akbank'ı, Ne de başka birşeyi alacak güçleri yok...

Nedenleri uzun arzu edilirse yazar çizer dilim yettiğince...

Bence bu işlerde Anadolu Halkının suçu yoktur, gayri...

Suçlu;

ister o taraftan, isterse bu taraftan olsun...

SİYASİLERDİR...
    sn selka yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. hem düşündürücü hem de aydınlatıcılar.
    peki bu siyasetçileri başa getirip türlü başarısızlıklara rağmen ısrarla orada tutan bu anadolu insanı değil mi....

GT-I9300 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Adamlar zaten Türkiye nin sahibi. Niye gitsinler?

En iyi yerde hangi oteller var?

Swiss Conrad RitzCarlton Hilton Marriott Sheraton HolidayInn Radisson... vs vs

Canları istesin seni mimlesinler kalacak merkezi otel bulamazsın kendi memleketinde!

Bunların hangisi yerli?

BIST teki bankaların %65 i yabancılarda. Ne çıkması? O kadar sattılar hala %65 ellerinde.

Bir AVM ye gir. Mağazalara bak. %95 i yabancı marka!

Her sokakta Starbucks var!

Mal zaten gavurların. Sen kendini avut!

RTE dediklerini son zamanlarda yapmamaya başladı. Ufak ufak tokat atıyorlar!

Olayların arka tarafını anlamakta gaflet içerisindeyiz.
    Çıkanlar deyince %65 in hepsi çıkacak olarak mı anlaşılıyor oradan bakınca? 20 senedir giren de var çıkan da.Hadi borsayı ilk defa duyan birisi böyle yorumlayabilir de burası borsa ağırlıklı bir forum olduğu için anlaşılacağını düşünmüştüm.Anlayan anlamıştır umuyorum

4.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    finansçılar londrada, mühendis kesimi ABD de. kesinlikle geri dönmeyi düşünmüyorlar.
    syn powerpc,
    doğru söylüyorsunuz parlak gençlerin çoğunluğu yurtdışına gitme derdinde bu olay çok sıradanlaşmış durumda. biz de zamanında gidecektik ama bırakamadık bu toprakları, bu topraklara aitiz ama bu zamana ait değiliz galiba...

5.  Alıntı Originally Posted by hophop Yazıyı Oku
    sn selka yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. hem düşündürücü hem de aydınlatıcılar.
    peki bu siyasetçileri başa getirip türlü başarısızlıklara rağmen ısrarla orada tutan bu anadolu insanı değil mi....

GT-I9300 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    SN.Hop Hop çok teşekkür ederim.. Vakit ayırıp okuduğunuz için...

Anadolu insanı çaresizdir... Her tür suçlamaya maruz kalır... Sn.PowerPC nin dediği gibi düzenbaz, üçkağıtçı, fırsatçı da olabilir. Sizin dediğiniz gibi "Çalıyorlar ama; Çalışıyorlar" gibi saçma sapan argümanlarda geliştiriyor olabilirler...

Ama hepsinin sebebi var...

Güney Amerika, Afrika ve Avustralya hariç bir çok memlekete gittim... Tüm bu gittiğim memleketlerde devlet halkının yerine düşünür, halkı sadece işlerini yaparlar, o kadar...

Türkiye öyle değildir.. Devlet milletini yaşatmak için var olmaz. Millet Devletini yaşatmak için var olur..

Bu sebebten millet devlet karşısında her daim boynu büküktür. Devlet uğrunda Feda olanlara "Şehit", kalanlar "Gazi" dir...

Devletin yaşaması için ihtiyacı varsa; vereceksin. Ama vergi ama kazanç ama yaşam...

Bu yapı binlerce yıldır geldiği için toplumda KÜLTÜR'e dönüşmüştür. Devlet millet için BABA dır.. BABA ne derse o olur?

Bu sebepten Devlet milletini düşünmez, sorunlarını dinlemez, çözmez onun hayatını kolaylaştırmak için düzen kurma ihtiyacı hissetmez..

Belki; Devlet milletini düşünmek ister de; Devlet e hükmeden HÜKÜMETLER düşünmek istemez...

Atatürk den sonra gelen o taraf bu taraf HÜKÜMET ler; Millet için var olmadılar.. Devlet içinde var olmadılar..

Kurulan bu Hükümetler maalesef hep kendileri için var oldular...

2.ci el Araba alacaksın; resmen Oto Alım Satım Uzmanı olman gerek; Ev alacaksın Resmen Emlakçı gibi Broker olman gerek; Trafikte araba süreceksin; resmen ileri sürüş teknikleri uzmanı olman gerek; paranı birikimini bir yere yatırıp yatırım yapıp ek gelir elde etmek isteyecek; resmen profesyonel stratejist, uluslararası para politika uzmanı, ekonomist olman gerek, vergi yatırıcan vergi uzmanı; emekli olup rahatına bakacaksın, resmen sosyal güvenlik uzmanı olman gerek...

Kısaca Gerek de; gerek...

Olmaz isen ne olur? Yanlış yaparsın, yanlış yaptın mı da ortada senin adına ne çözüm mercii ne de şikayet mercii olur.. Dımdızlak ortada kalırsın; hatta alay konusuna dönersin...

Oysa yurtdışı öyle mi? Hayır..

Devlet senin sorunlarını çözmek için vardır. Herbir şeyin uzmanı olmana gerek yoktur. Sistemde hata yapabilirsin, yaparsan düzeltilir tarafına iade edilir..

Bununla kalmaz Anadolu halkı...

Sol partiler çaldı... Hem de ne çalma... Yahu çalıyorsun, azıcık da millete ver bari... Ama I-ıh.. Azıcık değil; zırnık Millet alamadı...

Sağ partiler çaldı...Hem de ne çalma..Yahu çalıyorsun, azıcık da millete ver bari... Ama I-ıh..Azıcık değil; zırnık Millet alamadı, yine.

Muhafazakar partiler çaldı..Hem de ne çalma..Yahu çalıyorsun, azıcık da millete ver bari... Eh, al bir zırnık damla...

İşte asıl zurnanın zırt dediği yer de burası...

1938 den 2017 yılına kadar Anadolu halkı gerçekte çok azına zırnığa dahi razı idi... Bunu ilk fark eden Muhafazakar Partiler oldu.. Öyle de oldu, zaten...

Anadolu halkı hepsini denemiş, denemiş, denemişdi...

Bir zırnık damla ötesi olarak en fazla burada buldu.. 4 elle maalesef sarılmakta kaldı...

İşte tüm bunlar 100 yıllık Cumhuriyet ve Osmanlı Tarhimiz boyunca değişmemiş Anadolu Halkı hep yalnız kalmış ve kendi işini kendisinin görmesi beklenmiştir...

Dedim ya aynı şartları bir İngilize verin; bir Alman a verin;

Çoktan zıvanadan çıkar; çok daha ahlaki çöküntü içine düşerdi...

Ben yine halkımın sağ duyusuna bu şartlar altında dahi güvenmişimdir. İnanmışımdır...

Dedim ya aslında Anadolu Halkı çok şey beklemiyor.. Ama bunu verebilcek siyasi iktidar maalesef yok...

Hal bu olunca; durum da bu oluyor...

"Çalsınlar, en azından çalışıyorlar..."

6. Tüm bu ağır olaylara rağmen USD/TRL de tık yok.. Bilakis şiddetli geri çekilme var.. Tüm forum bunu tartışıyor. Lakin mantıklı tek bir izahat dahi görmedim...

USD/TRL yükselemiyor;

Çünkü;

- TCMB GLP sindeki en tepe noktası olan 12,25 ile piyasayı fonluyor.. 25 baz artış USD a pansuman oldu...
    -TCMB geçen hafta bu haftadan geçerli olmak üzere sanırım 3,91 USD/TL garantili aylık 165,000,000 USD ı firmalara satmıştı.(TL Garantili USD İhaleleri) Aylık, 3 aylık ve 6 aylık vadeler ile ihale edilmşti. Toplam 3 milyar USD...
    - 14 Aralık PPK toplantısı ve beklenti 150 baz faiz artırımı.. Olası faiz artırımı ile kimse elinde USD ile yakalanmak istememesi..

Tüm bunlar USD ı 3,90 TL ye kadar gevşetmiş görünüyor.. USD bu iner de çıkar da... Ama aklıma gelen tek mantıklı açıklama bu..

Yoksa Rüşvet Belgeleri, Zarrab davası bile USD ı fiyatlamaz ise başka ne fiyatlayabilir ki?

FED, ABD ise bilinen konular... Onların fiyatların içinde olduğunu düşünenlerdenim....

7.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Tüm bu ağır olaylara rağmen USD/TRL de tık yok.. Bilakis şiddetli geri çekilme var.. Tüm forum bunu tartışıyor. Lakin mantıklı tek bir izahat dahi görmedim...

USD/TRL yükselemiyor;

Çünkü;

- TCMB GLP sindeki en tepe noktası olan 12,25 ile piyasayı fonluyor.. 25 baz artış USD a pansuman oldu...
    -TCMB geçen hafta bu haftadan geçerli olmak üzere sanırım 3,91 USD/TL garantili aylık 165,000,000 USD ı firmalara satmıştı.(TL Garantili USD İhaleleri) Aylık, 3 aylık ve 6 aylık vadeler ile ihale edilmşti. Toplam 3 milyar USD...
    - 14 Aralık PPK toplantısı ve beklenti 150 baz faiz artırımı.. Olası faiz artırımı ile kimse elinde USD ile yakalanmak istememesi..

Tüm bunlar USD ı 3,90 TL ye kadar gevşetmiş görünüyor.. USD bu iner de çıkar da... Ama aklıma gelen tek mantıklı açıklama bu..

Yoksa Rüşvet Belgeleri, Zarrab davası bile USD ı fiyatlamaz ise başka ne fiyatlayabilir ki?

FED, ABD ise bilinen konular... Onların fiyatların içinde olduğunu düşünenlerdenim....
    Pazartesi saat 10:00'da güzel bir enflasyon verisiyle yön biraz daha netleşir. Ardından ayın 14'üne kadar sakin kalır...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8. FETÖ nün Partisi İYİ PARTİ son olaylarda (Zarrab davası, Rüşvet yiyen eski bakanlar, Kılıçdaroğlu na sahte belge servisi ile itibarsızlaştırma) en büyük kazanımı elde etti. Oy oranı epey artmıştır.

Son dakika haberi… İYİ Parti’den flaş Reza Zarrab açıklaması
    http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/...amasi-2114224/

Sayfa 49/250 İlkİlk ... 3947484950515999149 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •