Sayfa 551/777 İlkİlk ... 51451501541549550551552553561601651 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 4,401 - 4,408 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

$$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Geçen gün bahsetmiştim son FED toplantı tutanaklarında bir sonraki resesyonda (aslında kriz kelimesini kullanmak istemiyorlar) faiz indirimi ve QE haricinde neler yapabiliriz diye tartışmışlar..ehh reseyonlar/krizler kapitalizmde değişmez olgular olduğundan tedbir almalarında fayda var değil mi?..özellikle faiz arttırırken vede taper yaparken..

Neyse ne demiştik transatlantik devrilmedikten sonra bir kaç şirket bir kaç ekonomi sıkıntıya girmiş çok önemli değil..IMF'e giderler olur biter..

Mart ayında alıntı yaparak şöyle yazmışız;

Dolar açısından 2. basamaktan 3. basamağa geçiş önemli..FED bir kriz/resesyon riskinde mi duracak yoksa nötr faizlere kazasız belasız ulaşınca mı duracak..

Kriz kısmını bilemeyiz ama nötr faizlere ulaşacağı noktayı az çok kestirebiliriz diye düşünüyorum..bu nokta zaten kestirilebildiğinde doların bir müddet duraklamaya (belki de kasıtlı olarak) gireceği düşünülebilir..
    Ben fed’den daha ziyade avrupa merkez bankasının italya ve ispanyayı krize sokmadan nasıl faizi yükselteceğini merak ediyorum. Sonuçta bizim ekonomimiz göbekten avrupa birliğine bağlı

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

Geçen gün bahsetmiştim son FED toplantı tutanaklarında bir sonraki resesyonda (aslında kriz kelimesini kullanmak istemiyorlar) faiz indirimi ve QE haricinde neler yapabiliriz diye tartışmışlar..ehh reseyonlar/krizler kapitalizmde değişmez olgular olduğundan tedbir almalarında fayda var değil mi?..özellikle faiz arttırırken vede taper yaparken..

Neyse ne demiştik transatlantik devrilmedikten sonra bir kaç şirket bir kaç ekonomi sıkıntıya girmiş çok önemli değil..IMF'e giderler olur biter..

Mart ayında alıntı yaparak şöyle yazmışız;

Dolar açısından 2. basamaktan 3. basamağa geçiş önemli..FED bir kriz/resesyon riskinde mi duracak yoksa nötr faizlere kazasız belasız ulaşınca mı duracak..

Kriz kısmını bilemeyiz ama nötr faizlere ulaşacağı noktayı az çok kestirebiliriz diye düşünüyorum..bu nokta zaten kestirilebildiğinde doların bir müddet duraklamaya (belki de kasıtlı olarak) gireceği düşünülebilir..
    Bu nötr faizleri kestirme olayı o kadar zor değil esasen..kabaca eski 5-6'lı FED faiz seviyelerine çıkmaları mümkün olmadığına göre 3 civarları uygun faiz oranları olabilir..ayrıca 2019 yılında Trump'ın fiscal tedbirleri de zayıflamaya ve büyümeyi düşürmeye başlayacaktır muhtemelen..

Ancak buradaki esas önemli hususu belirtmek gerekir..eskilerden farklı olarak artık tek etken FED'in faiz arttırması veya durdurması değil..taper'ın yani dolar likiditesinin kısılmaya devam ediyor oluşu..Trump'ın vergi indirimlerinden dolayı doların anavatanına dönüyor oluşu..ve Trump'ın sınır vergilerinin şiddetinde yeni bir viraja giriliyor olması(son Newyork görüşmelerinden bir sonuç çıkmadı) doların değerini arttırabilecek en büyük etkenler..

Ha birde ECB QE'yi Aralık ayında bitirecek ama İtalya, Yunanistan ve İspanya vb..ve zombi şirketleri iyot gibi ortalıkta kalacaklar hiç kuşkusuz..dolayısıyla Avrupa tedbir almazsa daha çok çalkantı yaşayacaktır bana göre..sırf bu sebeple Euro bile doların güçlenmesine yardımcı olabilir diye düşünüyorum..isteyen şu an bile İtalyan tahvillerine bakabilir..

Malum dolar global sistemin çarklarını yağlayan en büyük unsur..globalde dolar azaldıkça risk, volatilite, artık ne derseniz deyin dahada artacaktır hiç kuşkusuz..bilinmeyen sulardayız..YTD..

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Ben fed’den daha ziyade avrupa merkez bankasının italya ve ispanyayı krize sokmadan nasıl faizi yükselteceğini merak ediyorum. Sonuçta bizim ekonomimiz göbekten avrupa birliğine bağlı
    Ben yazarken sizde eş zamanlı yazmışsınız..bence ECB faiz yükseltemez..gelecek sene QE'lere tekrar başlamasın yeter..

Ancak bu yukarıda belirttiğim gibi doların gücü demektir..bizide yakından ilgilendirir..

Aşağıda Avrupa bankacılık endeksindeki düşüş oldukça belirgin..maşallah EM currency index ile paralel gidiyor..

QE'ler kalktığı anda ne yaparlar bilemiyorum..

https://markets.businessinsider.com/...uro_stoxx_bank

Aşağıda Avrupa bankacılık endeksindeki düşüş oldukça belirgin..maşallah EM currency index ile paralel gidiyor..

QE'ler kalktığı anda ne yaparlar bilemiyorum..

https://markets.businessinsider.com/...uro_stoxx_bank
    Almanların henüz kabullenmediği şey aslında ceplerindeki paranın bir kısmının italyan ve ispanyollara ait olduğu bunları kabullendikleri zaman zararı sineye çekecekler. Ve hikayenin bu bölümüde sona erecek.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

Burada da bulunsun..

Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Sn purple , tr.mal ve hizmetler acısından çok ucuz bir ülke ..bu bir gerçek ..şimdi enflasyon vardır .yüzde 20 yüzde 30 yüzde 10 ..yüzdeseldir..doğrumu ...dogru ..oran konuşursun vs.vs .birde gerçekler vardır ..yahu hasladigin zaman 4 kişiyi doyuracak olan bir paket makarna 2 lira .muz 11 lira dediniz ..muz bu vitamin deposu enerji kaynağı dünya kupası finallerinde mac uzamaya gittiğinde futbolcular 1 er muz yer hemen neden çünkü çok besleyici ..tanesi kaça gelir 2 lira ..eskiden muzu zenginler yerdi ..şimdi öyle mi ...valla ben şu an yaşanılan durumun ne olduğunu kestirmekte zorlaniyorum ...sayin rxpu bana bilgi verirse memnun olacağım ....misal babam beni dedemin mezarına götürürdü ..1.000 kişinin yattığı mezarlıkta 3 mezarlık mermerdi .oda kasabanın en zenginleri diğerleri tuğladan vs ...şimdi ilçemizdeki yeni mezarlıkta %yüzde 80 mermer ...bu iş nedir...çok mu zenginledik ülke olarak .yoksa mermerin işgücünün fiyatlarımi çok düştü üretimi vs si çok diye ...
    Başka bir bakış açısıyla;

Dünyada 2000 yılında 2 trilyon dolar civarında olan MB bankaları rezervleri, parasal tabanın genişlemesi sonucu 2016 sonu itibariyle 11 trilyon dolar civarına erişti..

Bir tahmin olarak 2017 yılında MB'larının 2 trilyon dolar civarında tahvil alıp, para çoğalttıkları düşünülürse en azından şu sıralar global rezervlerin 12 trilyon dolar olduğu veya yaklaştığı söylenebilir..

Bu arada 2000 yılında TCMB'sı rezervlerinin ort. 26 milyar dolar olduğu düşünülürse, bugünkü rezervlerin basit bir orantıyla 2000 yılına kıyasla ne kadar olması gerektiği ortaya çıkar..

Birde bir tesbit olarak içeride faizlerin yeterince arttırılmaması/arttırılamaması yada rahip krizi vb. bir kenara bırakırsak, bu GLOBAL SANAL ORTAMDA paranın(daha doğrusu doların) sıkılaşmaya başladığı ortamda mevduatcılar yanlış yerde durdular/duruyorlar bana göre, naçizane..YTD..

Bu arada Bora abim pek az yazar oldu..inşallah bir sıkıntı yoktur..

Bu nötr faizleri kestirme olayı o kadar zor değil esasen..kabaca eski 5-6'lı FED faiz seviyelerine çıkmaları mümkün olmadığına göre 3 civarları uygun faiz oranları olabilir..ayrıca 2019 yılında Trump'ın fiscal tedbirleri de zayıflamaya ve büyümeyi düşürmeye başlayacaktır muhtemelen..

Ancak buradaki esas önemli hususu belirtmek gerekir..eskilerden farklı olarak artık tek etken FED'in faiz arttırması veya durdurması değil..taper'ın yani dolar likiditesinin kısılmaya devam ediyor oluşu..Trump'ın vergi indirimlerinden dolayı doların anavatanına dönüyor oluşu..ve Trump'ın sınır vergilerinin şiddetinde yeni bir viraja giriliyor olması(son Newyork görüşmelerinden bir sonuç çıkmadı) doların değerini arttırabilecek en büyük etkenler..

Ha birde ECB QE'yi Aralık ayında bitirecek ama İtalya, Yunanistan ve İspanya vb..ve zombi şirketleri iyot gibi ortalıkta kalacaklar hiç kuşkusuz..dolayısıyla Avrupa tedbir almazsa daha çok çalkantı yaşayacaktır bana göre..sırf bu sebeple Euro bile doların güçlenmesine yardımcı olabilir diye düşünüyorum..isteyen şu an bile İtalyan tahvillerine bakabilir..

Malum dolar global sistemin çarklarını yağlayan en büyük unsur..globalde dolar azaldıkça risk, volatilite, artık ne derseniz deyin dahada artacaktır hiç kuşkusuz..bilinmeyen sulardayız..YTD..
    Özetlersek bana göre ort. 6 ay daha önümüz kış olacak..

Taki FED'den durma yada yavaşlama sinyali alınana kadar..esasen bahsettiğim gibi tek olay FED'in yavaşlaması değil ama globalde dolar şortcuları(Sn. Power'a göre global kumarbazlar) bu olayları çok iyi kullanma kabiliyetine sahipler..

Örneğin Powell geçen günkü konuşmasında faiz artışlarına devam edeceğiz ancak enflasyonda kopup gitme yok dedi ama konu hemen Euro'nun değer kazanma aşamasına getirildi..sanki ECB faiz arttırabilecekmiş gibi yada Avrupada enflasyon ve büyüme kopup gidecek gibi..

YTD..

Sayfa 551/777 İlkİlk ... 51451501541549550551552553561601651 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •