Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
Anladigim kadari ile anlatmaya calisayim, cünkü sentetik ETF'lerle pek ilgilenmiyorum.
Sentetik ETF'ler derivat islemlerini (SWAP) kullanarak endeksleme yapiyorlar. Bu endekslemeyi yaparken gercek endeks arti temettü ile degerlemelirini yapiyorlar. Ancak eklenen temettü zaten vergilendirmis temettü oldugu icin bir sekilde hissenin bulundugu ülke vergisini alinmis gibi düsünülmeli bence.
/[/URL]
Adam'ın anlattığına göre, corporate tax'den bahsetmiyorsanız temettü vergisi alınmıyor, zaten %2'lik marjı buna bağlıyor. Yani income/distribution sentetik hisse etf'i alan sadece Türkiye'ye vergi ödüyor. Tracking'de sentetikler daha iyi, bahsettiğiniz üzere sanal bir değer üzerinden işlem gördüğü için, physical olanlar taklit ettiği endeks değiştiğinde eş zamanlı değişemiyor bu da tracking açısından olumsuz yansıyor.

Bununla birlikte sentetik etf'in 2 olumsuz özelliği var bence:
1-) Counterparty risk var, atıyorum invesco swap'ı bir yatırım bankası ile yapıyor. Banka batarsa paranın hepsi batmıyor sadece %10-15'i batıyormuş ama o riski neden alayım.
2-) Sabah Sn. Dudu ile yazıştığımız konu. Burada gerçekten bir firmanın ortağı olmuyorsunuz. Swap yaptığınız yatırım bankasının belli bir süre sonra ben bu işten vazgeçtim derse ya da daha yüksek ücret isterse Sn kirk7'nin yazdığı gibi bir seferlik de olsa paradan gerçekten hisseye geçme maliyeti ile karşılaşılabilir.

Ben bu sebeplarle swap'ı tercih etmem, ancak ben temettümü bilirim diyen kişi için de iyi bir seçenek bence.