Sayfa 247/664 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347 ... SonSon
Arama sonucu : 5310 madde; 1,969 - 1,976 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Rmzn06 Yazıyı Oku
    Bende sizin gibi düsüniyorum 2 veya 3 bir dip gelebilir..

-Corona Virus Control altina alinan kadar düsüs devam edecektir.
    -Sirketler bilanco acikladiklarinda bir sert düsüs daha yasanabilir..

ABD de 282 bin kisi 1 Haftada iscislik basvurusu yapdildi devami gelecektir..
    282k onceki haftaydi, yeni rakam >$3M..

https://www.dw.com/tr/abdde-i%C5%9Fs...lir/a-52931144
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    yurtdisi menkullerde temettu verimi dusukse iki tarafta vergi odeyip bir de yeni alim icin komisyon odemek yerine accummulating fonlar daha cazip geliyor bana hep. hisse senetleri ile kendim sepet yapmak da yine komisyonlar nedeniyle cok maliyetli oldugundan su anda maks 3% temettu verimine sahip accumulating sp500 ya da world total etflerine girismek daha cazip geliyor. 15%+15% iki tane vergi yiyen temettuden geriye 72% kaliyor, bastaki verim de 3% olsa kaldi mi 2%. saka gibi geliyor bana.. portfoy cok buyuk olsa (etflerdeki paranin 2%siyle bir yil gecinebilecek olsam) kesinlikle distributing alir onunla gecinirdim ama benim icin simdilik boyle bir durum yok malesef.

3% verimli temettunun stopaji sonrasi kalan rakamin 15%'ini vergi olarak vermemek icin, nakit yaratma yontemi olarak sadece satis opsiyonu kalan bir accumulating etf almak ne kadar mantikli ona karar veremiyorum.
    Su anda portföyüm daha cok hisse üzerine kurulu. Ancak ortam biraz düzelsin (düzelir mi ) Hisselerin yarisindan fazlasini satip ETF'lere gececegim.
    Gecinmek icin dist, bakimevi masraflarini karsilamasi icin acc. ETF'lerini düsünüyorum.

Dist'mi acc mi tartismasi bir cok blogda var. Su ana kadar gördügüm, orta yas ve üstü dist. tercih ediyor, genc olanlar acc. tercih ediyorlar.
    Genc olanlar icin gercekten acc. daha mantikli gibi duruyor.

Sentetiklerde gercekten temettü vergi sorunu yok, cünkü temettü almiyorlar, deger farkindan kazaniyorlar (anladigim kadari ile).

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,918
     Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Su anda portföyüm daha cok hisse üzerine kurulu. Ancak ortam biraz düzelsin (düzelir mi ) Hisselerin yarisindan fazlasini satip ETF'lere gececegim.
    Gecinmek icin dist, bakimevi masraflarini karsilamasi icin acc. ETF'lerini düsünüyorum.

Dist'mi acc mi tartismasi bir cok blogda var. Su ana kadar gördügüm, orta yas ve üstü dist. tercih ediyor, genc olanlar acc. tercih ediyorlar.

Sentetiklerde gercekten temettü vergi sorunu yok, cünkü temettü almiyorlar, deger farkindan kazaniyorlar (anladigim kadari ile).
    Guzel abim..
    Bu yazdigindan ben bir sey anlamadim.
    Biraz aciklamali yazar misin?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Guzel abim..
    Bu yazdigindan ben bir sey anlamadim.
    Biraz aciklamali yazar misin?
    Syg,
    Sayin Dudu sanirim siz anladiniz, ama genel daha iyi anlasin diye bu söylemde bulundunuz.

Gecinmek icin temettü veren ETF'leri almak (Dist ile kisalttim Distribution'u) istiyorum.
    Asagi yukari 20 yil sonra bakimevine düsersem, iyi bir bakimevinde kalabilmek icin ise, en az 20 yil boyunca tutacagim akkumulasyon yapan (Accumulation'u acc. ile kisaltttim) ETF almayi planliyorum.

Buradaki bloglarda sIk sIk tartisilir temettü veren ETF'mi almak, yoksa akkumulasyon yapan ETF'mi daha verimli sorusuyla.

Orta yas ve üstü (50+) daha cok daimi ek gelir beklentisinde oldugu icin temettü veren ETF'leri tercih ediyor.

Gencler ise akkumulasyon yapan ETF'leri tercih ediyorlar, cünkü birikim yapip uzun vadede daha yüksek degerlere ulasmak istiyorlar.

Sentetik ETF'leri (benim anladigim) hisse senetlerine sahip olmayip, sadece deger farklari üzerinden gittikleri icin, temettü almiyorlar. Almadiklari temettü icinde, hissenin bulundugu ülkede vergi ödemiyorlar (aslinda bu deger farkinda bu vergi var, ama direk ödemiyorlar).

Umarim daha anlasilir olmustur.

5.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Sentetik ETF'leri (benim anladigim) hisse senetlerine sahip olmayip, sadece deger farklari üzerinden gittikleri icin, temettü almiyorlar. Almadiklari temettü icinde, hissenin bulundugu ülkede vergi ödemiyorlar (aslinda bu deger farkinda bu vergi var, ama direk ödemiyorlar).
    Paylaştığım yazıdan:

ETFs that synthetically replicate major US equity benchmarks have clear structural advantages over physical ETF models, which has delivered outperformance and helps explain the big difference in demand.

Foreign investors in US stocks are generally subject to a withholding tax on dividends of up to 30%, although many can reduce this to 15% through the application of tax treaties. However, under US tax law, namely the HIRE Act 871m, swaps written on indices with deep and liquid futures markets, e.g. the S&P 500, are not required to pay withholding taxes on dividends.

This means that while a European-domiciled physically replicating S&P 500 ETF will generally be able to achieve a maximum of 85% of the dividend yield, a synthetic fund can theoretically achieve up to 100% of the full gross dividend amount. With the S&P 500 yielding around 1.9% (2% on average over the past decade), this exemption means synthetic funds can potentially achieve up to 30 basis points of additional performance each year.

Değer farkında bu vergi var diye yazmışsınız. Yukarıdaki yazıda değer farkında vergi olmadığı için her yıl %2 avantajı vardır yazıyor. Ben mi yanlış anlıyorum?

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Paylaştığım yazıdan:

ETFs that synthetically replicate major US equity benchmarks have clear structural advantages over physical ETF models, which has delivered outperformance and helps explain the big difference in demand.

Foreign investors in US stocks are generally subject to a withholding tax on dividends of up to 30%, although many can reduce this to 15% through the application of tax treaties. However, under US tax law, namely the HIRE Act 871m, swaps written on indices with deep and liquid futures markets, e.g. the S&P 500, are not required to pay withholding taxes on dividends.

This means that while a European-domiciled physically replicating S&P 500 ETF will generally be able to achieve a maximum of 85% of the dividend yield, a synthetic fund can theoretically achieve up to 100% of the full gross dividend amount. With the S&P 500 yielding around 1.9% (2% on average over the past decade), this exemption means synthetic funds can potentially achieve up to 30 basis points of additional performance each year.

Değer farkında bu vergi var diye yazmışsınız. Yukarıdaki yazıda değer farkında vergi olmadığı için her yıl %2 avantajı vardır yazıyor. Ben mi yanlış anlıyorum?
    Anladigim kadari ile anlatmaya calisayim, cünkü sentetik ETF'lerle pek ilgilenmiyorum.
    Sentetik ETF'ler derivat islemlerini (SWAP) kullanarak endeksleme yapiyorlar. Bu endekslemeyi yaparken gercek endeks arti temettü ile degerlemelirini yapiyorlar. Ancak eklenen temettü zaten vergilendirmis temettü oldugu icin bir sekilde hissenin bulundugu ülke vergisini alinmis gibi düsünülmeli bence.
    Sentetik ETF'ler yeri geldiginde biraz daha iyi performans göstebiliyorlar. Ancak %2 daha fazla getiri olabilecegi bana biraz utopik geliyor.
    Ancak sentetik ETF'ler bir endeksi daha teferruatli ve derin yapabiliyorlarmis ayri.

AB icerisinde ABD agirlikli olup SWAP yapanlar genelde LUX bazli ETF'ler. Fiziki hisse ile olan ETF'ler IRL bazli oluyor. Cünkü Irlanda'nin vergi anlasmasi diger ülkelere nazaran %15 daha avantajli.

ETF'lere bakarken komisyon disinda ayni zamanda Tracking Differences'e (fon ici masraflarin, gelirlerin, harcamalarin durumu) bakmak lazim.
    Tracking difference ne kadar düsük o kadar daha iyi performans. Eksiye bile düsebilir.

https://www.trackingdifferences.com/

7.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku

portfoyun yurtdisi kismindan gelebilecek nakit akisina ihtiyacim olabilecek donemde (olasi calkanti vb) buradan nakit saglama opsiyonu satis olmus olacak. bu biraz geriyor. global risk olursa (simdiki gibi) yurtdisi varliklarin da degeri azalmis olacak. turkiye bazli sikinti olursa yurtdisinda satis yapmak daha mantikli olur. bakalim emin degilim.

sentetik etflerde dediginiz temettu vergisi avantaji var, buna ek olarak al-sat komisyonlari da sadece endeks turevleri alip sattiklari icin daha dusuk olur ama turev urun ve likidite riski can sikici olabilir diye dusunuyorum. fiziksel daha cekici benim icin..

enerji etfi ya da XOM alimi dusundunuz mu gectigimiz haftalarda temettu amacli?
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    portfoyun yurtdisi kismindan gelebilecek nakit akisina ihtiyacim olabilecek donemde (olasi calkanti vb) buradan nakit saglama opsiyonu satis olmus olacak. bu biraz geriyor. global risk olursa (simdiki gibi) yurtdisi varliklarin da degeri azalmis olacak. turkiye bazli sikinti olursa yurtdisinda satis yapmak daha mantikli olur. bakalim emin degilim.

sentetik etflerde dediginiz temettu vergisi avantaji var, buna ek olarak al-sat komisyonlari da sadece endeks turevleri alip sattiklari icin daha dusuk olur ama turev urun ve likidite riski can sikici olabilir diye dusunuyorum. fiziksel daha cekici benim icin..

enerji etfi ya da XOM alimi dusundunuz mu gectigimiz haftalarda temettu amacli?
    Benim icinde fiziksel ETF'ler daha cekici.
    Enerji ETF'i almiyorum. Ancak direk RDS (Shell) aliyorum. Gectigimiz 4 hafta icerisinde önümüzdeki 3 yilda almayi planladigim adeti aldim. Eger tekrar 12'nin altina inerse tekrar alip, 5 sene sonra gelmek istedigim son noktaya gelmis olacagim.

Sayfa 247/664 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •