Sayfa 519/607 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569 ... SonSon
Arama sonucu : 4852 madde; 4,145 - 4,152 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    https://www.iso500.org.tr/marka-deta...e-Tic-As_375/1

Bu linkten ulaştım Emirhan Bey Üstadım.

Link açılmassa diye resmi yükledim.

Eyvallah hocam teşekkür ederim.

Tam bilançoya ulaşamasak bile bazı rakamlara ulaşmış olduk böylece.

Gerçi PETUN 2020 yılı faaliyet raporunda Çamlı yem 2020 net karı 16 milyon görünüyor ama burada 9 milyon zarar çıkmış. Sanırım farklı muhasebe tekniklerine göre hareket ettiler.

Çamlı yemde FAVÖK 83 milyon. Buradan şirketi 10 FAVÖK ile fiyatlasak şirket değeri 830 milyon olur. %24'ü PETUN'un. Yani PETUNA düşen pay 200 milyon civarı. Ama son PETUN bilançosunda Çamlı yem 50 milyon lira civarında değerlenmiş.

Yani PETUN'un 310 milyon olan toplam öz kaynak yöntemi ile değerlenen yatırımın sadece 50 milyonluk kısmı Çamlı yeme ait. Halbuki şirketin gerçek piyasa değerine göre hesap yapılsa bunun 4 katı değerde gözükmesi lazım.

Muhtemelen YBP , Desa enerji ve Pınarfoodsda da durum aynı. Hatta tüm duran varlıklarda da durum aynı.

Petunun son bilançoda duran varlıkları 800 milyon civarı görünüyor ama bence gerçek değerlerle bunun en az 3 katı duran varlığı var.

2.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Eyvallah hocam teşekkür ederim.

Tam bilançoya ulaşamasak bile bazı rakamlara ulaşmış olduk böylece.

Gerçi PETUN 2020 yılı faaliyet raporunda Çamlı yem 2020 net karı 16 milyon görünüyor ama burada 9 milyon zarar çıkmış. Sanırım farklı muhasebe tekniklerine göre hareket ettiler.

Çamlı yemde FAVÖK 83 milyon. Buradan şirketi 10 FAVÖK ile fiyatlasak şirket değeri 830 milyon olur. %24'ü PETUN'un. Yani PETUNA düşen pay 200 milyon civarı. Ama son PETUN bilançosunda Çamlı yem 50 milyon lira civarında değerlenmiş.

Yani PETUN'un 310 milyon olan toplam öz kaynak yöntemi ile değerlenen yatırımın sadece 50 milyonluk kısmı Çamlı yeme ait. Halbuki şirketin gerçek piyasa değerine göre hesap yapılsa bunun 4 katı değerde gözükmesi lazım.

Muhtemelen YBP , Desa enerji ve Pınarfoodsda da durum aynı. Hatta tüm duran varlıklarda da durum aynı.

Petunun son bilançoda duran varlıkları 800 milyon civarı görünüyor ama bence gerçek değerlerle bunun en az 3 katı duran varlığı var.
    Üstadım 2020 yıl sonu zarar gözüküyor bu linkte.Oysaki biz iştirak geliri aldık çamlı yemden (kâr etmemiş olsa alamazdık)diye hatırlıyordum.Böyle olunca favök rakamıda başka tekniğe göre yazılmış olabilir mi linkte?
    O yüzden yorumsuz yazdım.Muallakta kaldım.

3. Çalışmamızda kuruluşların beyanı esas alınmakla birlikte, ankette yer alan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla anket verilerinin yanı sıra kuruluşların Vergi Usul Kanunu'na (VUK) göre hazırlanmış yılsonu kapanış bilanço ve gelir tablolarını içeren ve Maliye Bakanlığı'na verilen Kurumlar Vergisi Beyannamesini (E-beyanname) de elektronik ortama yüklemeleri istenmektedir.

Anket formunda yer alan bilgiler bilanço ve gelir tablolarıyla karşılaştırılmakta, herhangi bir tutarsızlık olması durumunda açıklanan sorular ile ilgili olarak firma ile iletişime geçilmekte, tutarsızlığın yazılı olarak düzeltilmesi istenmektedir. Açıklanmayan sorularda ise bilanço ve gelir tablosu büyüklükleri dikkate alınmaktadır.

4.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Çalışmamızda kuruluşların beyanı esas alınmakla birlikte, ankette yer alan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla anket verilerinin yanı sıra kuruluşların Vergi Usul Kanunu'na (VUK) göre hazırlanmış yılsonu kapanış bilanço ve gelir tablolarını içeren ve Maliye Bakanlığı'na verilen Kurumlar Vergisi Beyannamesini (E-beyanname) de elektronik ortama yüklemeleri istenmektedir.

Anket formunda yer alan bilgiler bilanço ve gelir tablolarıyla karşılaştırılmakta, herhangi bir tutarsızlık olması durumunda açıklanan sorular ile ilgili olarak firma ile iletişime geçilmekte, tutarsızlığın yazılı olarak düzeltilmesi istenmektedir. Açıklanmayan sorularda ise bilanço ve gelir tablosu büyüklükleri dikkate alınmaktadır.
    https://www.iso500.org.tr/iso-500-ha...ve-metodoloji/

5.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Üstadım 2020 yıl sonu zarar gözüküyor bu linkte.Oysaki biz iştirak geliri aldık çamlı yemden (kâr etmemiş olsa alamazdık)diye hatırlıyordum.Böyle olunca favök rakamıda başka tekniğe göre yazılmış olabilir mi linkte?
    O yüzden yorumsuz yazdım.Muallakta kaldım.

evet işte yukarıda yazdım ya normalde 2020 PETUN faaliyet raporunda Çamlı yem 16 milyon lira kar etmiş görünüyor 2020 yılı sonunda.

Burada ise 9 milyon zarar. Muhtemelen farklı muhasebe teknikleri kullanıyorlar.

Ama FAVÖK daha elle tutulur bir değer ve buradan bir projeksiyon yapılabilir.

780 milyon ciroya 83 milyon FAVÖK yani FAVÖK kar marjı %11 civarı. Bir gıda firması için güzel bir kar marjı.

Böyle bir şirketin piyasa değeri gün geçtikçe artar. Yaklaşık 100 milyon USD olan cirosunun 30 milyon USD'ı ihracattan geliyor. Bu sene kur daha da yüksek olduğu için İhracat konusunda daha rekabetçi olacaktır şirket. Bu da ihracatını daha da arttırmasını sağlayabilir.

Çamlı yem güzel iştirak. Bakalım Yaşar holding ne zaman elle tutulur bir hamle yapacak . Yani holdingte nakit ihtiyacı zirveye çıkmış durumda. Ya iştirak satışı , ya halka arz yapması lazım. Yada yanına finansal açıdan güçlü bir ortak alması lazım.

Böyle bir hamle olursa tüm holding şirketleri değer kazanır.

6.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Çalışmamızda kuruluşların beyanı esas alınmakla birlikte, ankette yer alan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla anket verilerinin yanı sıra kuruluşların Vergi Usul Kanunu'na (VUK) göre hazırlanmış yılsonu kapanış bilanço ve gelir tablolarını içeren ve Maliye Bakanlığı'na verilen Kurumlar Vergisi Beyannamesini (E-beyanname) de elektronik ortama yüklemeleri istenmektedir.

şimdi konu anlaşıldı. 9 milyon zarar muhtemelen VUK mevzuatına göre hazırlanan finansal tablolarda görülen zarar.

16 milyon kar ise SPK mevzuatına göre hazırlanan gelir tablosunda görülen kar.

7. https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...7869a60bc1642d

Linkte spk ya göre farklı bir dönem kârı,yasal kayıtlara göre farklı bir dönem kârı var Petun için.

Bunun gibi bir durummu Üstadım.

8.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...7869a60bc1642d

Linkte spk ya göre farklı bir dönem kârı,yasal kayıtlara göre farklı bir dönem kârı var Petun için.

Bunun gibi bir durummu Üstadım.

evet hocam aynı bu durum.

Borsa şirketleri 2 ayrı finansal tablo hazırlarlar.

1 tanesi borsaya bildirmek için. Bu finnasal tablolar SPK mevzuatına ve kurallarına göre hazırlanır.

Diğeri ise yasal kayıt dedikleri VUK'a ( Vergi usul kanunu ) göre hazırlanan finansal tablo. Vergi beyannameleri VUK'a göre hazırlanan tablolardan verilir.

Bu iki ayrı yöneteme göre hazırlanan finansal tablolarda net kar tutarı farklı çıkar.

O yüzden bir yerde 9 milyon zarar , diğer yerde 16 milyon kar görüyoruz.

Sayfa 519/607 İlkİlk ... 19419469509517518519520521529569 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •