Sayfa 54/1230 İlkİlk ... 4445253545556641041545541054 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 425 - 432 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bugunleri yasamak bir ayricaliktir.
    Cok degerli kriz tecrubesi ediniyorsunuz.
    Kendinizi daha iyi taniyorsunuz.
    Kiymetini bilin.
    Syg,
    Ya 2008 başı veya ortası ise şu anda yaşanan

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    + kriz zamanı yada değil ,
    Hedge hayat kurtarır. Mantıklı düşünmenizi sağlar. Baskıda hissetmezsiniz.

Bizim devlette yapıyor mu hedge acaba?

Mesela 100milyar dolar borcu var

5-6milyar dolar long pozisyonu alıyor mu viopta

YTD.
    Nerde, petrol 30 usd olmustu, yıllık ihtiyacının yarısını filan hedge edebilirdi o fiyatlardan, inanılmaz rahatlama sağlanırdı devlet bütçesinde...ama nerde o kafa...petrol hedge işini thy ve Pegasus bile beceremedi doğru dürüst.

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bu zamanın sözü düşen bıçak tutulmaz diye biliyorum. Hele bir yere saplansın o zaman...

YTD değildir.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu dediğin trade yapanlar için geçerli...uzun vade portföy yapanlar için azar azar alım yapmak gayet mantıklı.

Dün de ilk faz (düşüş dönemi) icin planladığım alımlara %3 ile devam ettim...toplam ilk faz alımların %60 ına ulamış oldum...80-90 bin arası, yani 1,6-1,8 Cent arası tarihi alım fırsatları olarak görüyorum.

Ortalama maliyetim u100 bazında 100 bin filandır, hedge pozisyonum devam ettiği için portföy ekside değil, az da olda artıda...bu nedenle gayet sakin bir şekilde takip ediyorum bu düşüşü.

Dün uzun zamandan beri ilk kez portfoyde satis yapmayi dusundum. Amacim hisseleri tamamen satmak degil, uygun bir firsatta portfoydeki hisse agirligini azaltmakti. Portfoyun Euro bazli deger kaybi fazla oldugu icin vazgectim. Aslinda erken secim karari sonrasi boyle bir turbulans bekliyordum ama tecrube etmek daha farkli bir duyguymus.

Hep ornekleri vardir A kisisi krizde x liraya hisse almis, simdi ederi 10x lira. O zaman alsaydik, simdi emekliydik gibi yorumlar cokca mevcut. Demek ki yatirimci o zaman cesareti gosterebilmis ve simdi o getiriyi hakediyor. Muhtemelen 3-5 sene sonra da, bugunler icin aynisi konusulacak. Ama su anda kacimiz hisse alma cesaretini gosterebilir ?

Ben Nisan ayindan itibaren alimlari durdurdum, ve gelen temettuleri ya mevduata ya dovize yonlendirdim. Ortaligin durulmasini bekliyorum. Bu surecte uzun vadeli yatirimin avantajini simdi goruyorum. Maliyetler dusuk oldugu icin, stres de fazla yok. Panik yapmadan daha saglikli kararlar alabiliyorum. Portfoydeki hisse orani %50 civarinda. Eger tamamen borsada olsaydim, simdi bikac sac telim daha beyazlamis olacakti .

Son dalgalanmada cikardigim dersler oldu.
    • Bunlardan en onemlisi acil durumlar icin cikis planinin acil durum yasanmadan once hazir olmasi. Aksi takdirde panik aninda yanlis kararlar verilebiliyor.
    • Iyi anlar kadar, en kotu senaryo da dusunulmeli ve ona gore yol haritasi belirlenmeli.
    • Uzun vadede 2-3 yillik portfoylerin zarar yazma olasiligi oldukca azaliyor.
    • Gidisata gore yeni yatirimlar farkli alanlara yonlendirilebilir. Altin, Eurobond, doviz mevduat gibi.
    • Portfoyde hicbir hissenin yuzdesel agirligi portfoyun %20-25'ini gecmemeli. Dususlerde can acitabiliyor.
    • Portfoyun performansini gunluk kaydetmek (max-min degerleri, yuzdesel agirlik, kar orani gibi), gecmisteki hareketleri baz alip, gelecek icin karar almayi kolaylastiriyor. Ne kadar cok gecmis data, o kadar net karar alma sureci.
    • Krizde nakit kraldir.

Liste tam degil ama bu tecrube ilerde cok isime yarayacak. Cok iyimser bir laf var "Herkes sizi mutlu eder. Kimisi hayatiniza girerken, kimi hayatinizdan cikarken". Bunu degistirirsek "Her kriz size birsey kazandirir. Ya tecrube, ya da para" . Umarim tecrube kazanma sureci kisa surer

Saygilar.

5.  Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    Dün uzun zamandan beri ilk kez portfoyde satis yapmayi dusundum. Amacim hisseleri tamamen satmak degil, uygun bir firsatta portfoydeki hisse agirligini azaltmakti. Portfoyun Euro bazli deger kaybi fazla oldugu icin vazgectim. Aslinda erken secim karari sonrasi boyle bir turbulans bekliyordum ama tecrube etmek daha farkli bir duyguymus.

Hep ornekleri vardir A kisisi krizde x liraya hisse almis, simdi ederi 10x lira. O zaman alsaydik, simdi emekliydik gibi yorumlar cokca mevcut. Demek ki yatirimci o zaman cesareti gosterebilmis ve simdi o getiriyi hakediyor. Muhtemelen 3-5 sene sonra da, bugunler icin aynisi konusulacak. Ama su anda kacimiz hisse alma cesaretini gosterebilir ?

Ben Nisan ayindan itibaren alimlari durdurdum, ve gelen temettuleri ya mevduata ya dovize yonlendirdim. Ortaligin durulmasini bekliyorum. Bu surecte uzun vadeli yatirimin avantajini simdi goruyorum. Maliyetler dusuk oldugu icin, stres de fazla yok. Panik yapmadan daha saglikli kararlar alabiliyorum. Portfoydeki hisse orani %50 civarinda. Eger tamamen borsada olsaydim, simdi bikac sac telim daha beyazlamis olacakti .

Son dalgalanmada cikardigim dersler oldu.
    • Bunlardan en onemlisi acil durumlar icin cikis planinin acil durum yasanmadan once hazir olmasi. Aksi takdirde panik aninda yanlis kararlar verilebiliyor.
    • Iyi anlar kadar, en kotu senaryo da dusunulmeli ve ona gore yol haritasi belirlenmeli.
    • Uzun vadede 2-3 yillik portfoylerin zarar yazma olasiligi oldukca azaliyor.
    • Gidisata gore yeni yatirimlar farkli alanlara yonlendirilebilir. Altin, Eurobond, doviz mevduat gibi.
    • Portfoyde hicbir hissenin yuzdesel agirligi portfoyun %20-25'ini gecmemeli. Dususlerde can acitabiliyor.
    • Portfoyun performansini gunluk kaydetmek (max-min degerleri, yuzdesel agirlik, kar orani gibi), gecmisteki hareketleri baz alip, gelecek icin karar almayi kolaylastiriyor. Ne kadar cok gecmis data, o kadar net karar alma sureci.
    • Krizde nakit kraldir.

Liste tam degil ama bu tecrube ilerde cok isime yarayacak. Cok iyimser bir laf var "Herkes sizi mutlu eder. Kimisi hayatiniza girerken, kimi hayatinizdan cikarken". Bunu degistirirsek "Her kriz size birsey kazandirir. Ya tecrube, ya da para" . Umarim tecrube kazanma sureci kisa surer

Saygilar.
    Daha basiti var aslında. Ekran tepeden aşağı kırmızı boyamadan hisse topikleri sayfa sayfa küfür dolmadan fk lar 3 ve altına gelmeden mal almayın...

6.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Daha basiti var aslında. Ekran tepeden aşağı kırmızı boyamadan hisse topikleri sayfa sayfa küfür dolmadan fk lar 3 ve altına gelmeden mal almayın...
    Oraya kadar gelir mi gelmez mi belli değil

Döviz viop daha kolay bir yol bence. genelde borsa düşerken dolar yükselir.

Ben hedge işini fazlasıyla abartmış olacağımki
    Borsadaki mevcut zararımın 2.6 katı kadar dolar viopta kar görünüyor.

Bu krizden çıkaracağım ders portföyümde 15kağıt olması... bu rakam böyle zamanları yönetmek için çok fazla...

özellikle ekran başında değil, cepten işlem yapıp yangına müdahale ederken çok zor oluyor

YTD

7.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Oraya kadar gelir mi gelmez mi belli değil

Döviz viop daha kolay bir yol bence. genelde borsa düşerken dolar yükselir.

Ben hedge işini fazlasıyla abartmış olacağımki
    Borsadaki mevcut zararımın 2.6 katı kadar dolar viopta kar görünüyor.

Bu krizden çıkaracağım ders portföyümde 15kağıt olması... bu rakam böyle zamanları yönetmek için çok fazla...

özellikle ekran başında değil, cepten işlem yapıp yangına müdahale ederken çok zor oluyor

YTD
    Halk fk 3 altı. 2008 de arçelik 2 fk idi.

Ben 5 hisseyi geçmem. Hedge yapmak istiyorum ama hiç yapamadım ters geliyor. Geçen sene eylülden beri nakitteyim (tl usd 80 20) çıkarken karım 2 senede %100 üstüydü şimdi tekrar bakınmaya başladım olmuşlardan beşli bir sepet şöyle.

Hedge yerine kademeli alım, ayda %10 dan fazla almamak mesela öyle yapıyorum. Hedge için de malesef benim zayıf yönüm karda oturmayı beceremiyorum mesela bist için 3 usd endeks üstünde %50, 4 usd üstünde %70, 5 üstü %100 viop short açılabilir karda oturmayı kolaylaştırabilir.

Yatırım yaparken bence en önemli şey ve sonradan değiştiremediğiniz tek şey alış fiyatı. O nedenle alırken çok dikkatli almak gerekiyor nacizane...

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Halk fk 3 altı. 2008 de arçelik 2 fk idi.

Ben 5 hisseyi geçmem. Hedge yapmak istiyorum ama hiç yapamadım ters geliyor. Geçen sene eylülden beri nakitteyim (tl usd 80 20) çıkarken karım 2 senede %100 üstüydü şimdi tekrar bakınmaya başladım olmuşlardan beşli bir sepet şöyle.

Hedge yerine kademeli alım, ayda %10 dan fazla almamak mesela öyle yapıyorum. Hedge için de malesef benim zayıf yönüm karda oturmayı beceremiyorum mesela bist için 3 usd endeks üstünde %50, 4 usd üstünde %70, 5 üstü %100 viop short açılabilir karda oturmayı kolaylaştırabilir.

Yatırım yaparken bence en önemli şey ve sonradan değiştiremediğiniz tek şey alış fiyatı. O nedenle alırken çok dikkatli almak gerekiyor nacizane...
    2008 global.
    Şuanda gerçekleşen tamamem lokal bir durum.

O yüzden Şuanki fotoğrafa göre yıl sonu arçelik 2fk zor.. 7fk daha gerçekci bir hedef.

Dün de belirttim bu durumun üstüne 6 ay 1 yıl sonra bir global krizde başlarsa ozaman 2- 3fkları yorumlarız
    YTD

Sayfa 54/1230 İlkİlk ... 4445253545556641041545541054 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •