Sayfa 1203/1230 İlkİlk ... 203703110311531193120112021203120412051213 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,617 - 9,624 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Öncelikle 1-2 sene kendini geliştirmeye çalış. Bu arada her ay düzenli olarak 2-3 hissede küçük alımlar yapabilirsin (aylık tasarruf miktarın kasar).

Bu dönemde en önemli konu, kısa sürede çok kazanma hayaliyle temeli 5 para etmez, ya da temel olarak çok pahalı hisselerde olmamak. Velev ki hisse çok hareketli olsun, hızlı yükselişler yapıyor olsun. Temel sakat olunca, bunun üzerine inşa edilen bina ne kadar güzel gözükürse gözüksün, en ufak bir sarsıntıda yıkılır. Allah korusun biz de altında kalabiliriz o binanın.
    Cautionary hocam, sizin görüşlerinize katılmakla birlikte ufak bir ekleme yapmak istiyorum. Ben de 29 yaşında beyaz yaka bir çalışanım ve borsaya uv temettü yatırımcılığı ile başlamıştım. Bizim gibi yaşı genç olan ve önünde uzun yıllar olan arkadaşlar için temettü yatırımcılığının yanında daha çok büyüme odaklı şirket yatırımcılığı düşünülebilir. Genelde yatırımcılar FK oranına çok önem veriyor ama PEG, ROE, ROIC gibi kavramları araştırarak şu an FK'sı yüksek olsa dahi aslında hala ucuz olan hisseler bulunabilir ve onlara yatırım yapılabilir. Mevcut durumda fiyat olarak pahalı gözüken ve temettü verimi düşük olan hisseler, 1 sene sonra elde ettiği ve gelecek senelerde de elde edecekleri karlar ile bir anda ucuz hale gelebiliyorlar. Bu tarz şirketlere ortak olarak ve çeyreklik raporlarını izleyerek, 10-15 yıl sonra çok ciddi getiriler elde edilebilir. Zaten büyüme dönemi bittiğinde bu şirketler bizim için artık temettü şirketleri haline gelecektir.
    Saygılar

2. [QUOTE=diproyal;5008155]Son on yıllık dönemde, değer (Düşük PD/DD) ile büyüme (Yüksek PD/DD) arasındaki getiri savaşını büyüme hisseleri kazanmış gibi görünüyor. Önümüzdeki dönemde değer hisseleri arayı kapatır mı dersiniz?

Covid sonrası için 2021'in öne çıkan sektörler neler olabilir?

Alıntı Originally Posted by etranger Yazıyı Oku
    Cautionary hocam, sizin görüşlerinize katılmakla birlikte ufak bir ekleme yapmak istiyorum. Ben de 29 yaşında beyaz yaka bir çalışanım ve borsaya uv temettü yatırımcılığı ile başlamıştım. Bizim gibi yaşı genç olan ve önünde uzun yıllar olan arkadaşlar için temettü yatırımcılığının yanında daha çok büyüme odaklı şirket yatırımcılığı düşünülebilir. Genelde yatırımcılar FK oranına çok önem veriyor ama PEG, ROE, ROIC gibi kavramları araştırarak şu an FK'sı yüksek olsa dahi aslında hala ucuz olan hisseler bulunabilir ve onlara yatırım yapılabilir. Mevcut durumda fiyat olarak pahalı gözüken ve temettü verimi düşük olan hisseler, 1 sene sonra elde ettiği ve gelecek senelerde de elde edecekleri karlar ile bir anda ucuz hale gelebiliyorlar. Bu tarz şirketlere ortak olarak ve çeyreklik raporlarını izleyerek, 10-15 yıl sonra çok ciddi getiriler elde edilebilir. Zaten büyüme dönemi bittiğinde bu şirketler bizim için artık temettü şirketleri haline gelecektir.
    Saygılar
    Sn. etranger,

Güzel oranlara değinmişsiniz. Bunlara ek olarak serbest nakite ne kadar getiri sağladığına da bakabiliriz (FCF yield). Esas konu sizin de altını çizdiğiniz gibi büyüme mi değer hissesi mi durumudur. Mevcut durumda fiyat olarak pahalı gözüken ve temettü verimi düşük olan hisselerden radarınıza girenler hangileridir?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by etranger Yazıyı Oku
    Saygılar
    sevgili etranger,

ben zaten klasik bir temettü yatırımcısı değilim. büyüme vs değer (growth vs value) konusu zaten bu sene çok tartışılıyor..bu sene büyüme(growth) tarafı önde gözükse de, önümüzdeki yıllarda tam tersi de olabilir.

şahsi tercihim ve genç arkadaşlara önerim de her iki taraftan hisse bulundurulmasıdır...zaten temel analiz yaparken günümüz fk larına bakarak işlem yapmıyorum..gelecek yıl, hatta 2-3 sene sonra nereye gelir firma ona bakıyorum.

ancak, bunu yaparken çok dikkatli olmak lazım...eti belli budu belli hisselerde, hayal tacirliği yapıldığını görüyorum çoğu zaman..mesela rtalb mağdurları oluşmuş, şirket önünde eylem yapıyorlar...hisse doğru dürüst düşmemiş bile...bu hisse %50 daha düşsse intihar vakaları olacak belki Allah korusun.

yani değerleme konusu çok ciddi bir konu...özellikle kendini ispat etmemiş (yaptığı iş ve sahibinin karakteri konusunda) yeni firmalarda çok dikkatli olmak lazım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    sevgili etranger,

ben zaten klasik bir temettü yatırımcısı değilim. büyüme vs değer (growth vs value) konusu zaten bu sene çok tartışılıyor..bu sene büyüme(growth) tarafı önde gözükse de, önümüzdeki yıllarda tam tersi de olabilir.

şahsi tercihim ve genç arkadaşlara önerim de her iki taraftan hisse bulundurulmasıdır...zaten temel analiz yaparken günümüz fk larına bakarak işlem yapmıyorum..gelecek yıl, hatta 2-3 sene sonra nereye gelir firma ona bakıyorum.

ancak, bunu yaparken çok dikkatli olmak lazım...eti belli budu belli hisselerde, hayal tacirliği yapıldığını görüyorum çoğu zaman..mesela rtalb mağdurları oluşmuş, şirket önünde eylem yapıyorlar...hisse doğru dürüst düşmemiş bile...bu hisse %50 daha düşsse intihar vakaları olacak belki Allah korusun.

yani değerleme konusu çok ciddi bir konu...özellikle kendini ispat etmemiş (yaptığı iş ve sahibinin karakteri konusunda) yeni firmalarda çok dikkatli olmak lazım.
    Dediklerinize %100 katılıyorum hocam. RTALB ve benzeri hisseler malesef çok can yakacak gibi duruyor. Zaten temel analiz ve şirket değerleme konusunda bilgi sahibi olmadan büyüme şirketlerine yatırım yapmak çok riskli olabilir. Bu sene çoğu hisseyi çok büyüyecek goygoyuyla inanılmaz fiyatlara getirdiler, tüm dünyada bir çılgınlık yaşandı ve hala yaşanıyor.

Bu tarz gelecek çeyreklerde hisse başı kar tahmini yapmamızın zor olduğu şirketler yerine, en azından bilançoyu önceden takip edebildiğimiz (aracı kurum hacimleri, otomotiv piyasası satışları, emlak piyasası gibi) şirketlere borsanın düşüş yaşadığı dönemlerde girerek enflasyon üstü güzel getiriler elde edilebilir.

Bunları yanına son 2-3 yılda yaptığı hamlelerle güzel büyüyen ve büyümeye de devam etme vizyonu olan şirketler eklenebilir. Bir de TUPRS gibi %40-50 büyüyemecek ama şirket anahtarını teslim etse mevcut piyasa değerinin üstüne satılabilecek value şirketleri de portföye alındığında gayet dengeli ve riski nispeten düşük bir portföy yaratılıp birçok fon getiri oranı geçilebilir.

Teknik analize göre borsalarda düşüş işareti veren kriterler gerçekleştiğinde ise belli oranda hisse azaltma ve viop hedge ile portföy korunabiliyor, eldeki lot sayısı arttırılabiliyor (ben sizden öğrendim bunu yapabilmeyi, bir kez daha teşekkür ederim).

Benden genç olan arkadaşlar için önerim, bu ve bir önceki başlıkta yazılanları çok dikkatli bir şekilde okumalarıdır. Hazine niteliğinde bilgiler var. Öğrenmeyi hiç bırakmadan, piyasada var olmaya devam edebilirlerse (sermayelerini kaybetmeden) gerisi geliyor.
    Saygılarımla

Merkez bankası başkanını çok çok çok şahin buldum, ermiş gibi hissettim
    Teknoloji şirketlerinde balon yok
    Asya Kore Japonya balon, 30-40 fk şirketlere dikkat edin girmeyin diye uyarıyorum)))
    Gram altın yatırmcısı için çok çok endişeliyim
    Yabancı, kurda çok enteresan hareketler yapabilir (7.50'a çekebilir!!!!!)

Işık ÖKTE
    https://www.youtube.com/watch?v=H9VBF2lmcJM&a

Gram altın 430 440'a gelebilir!!!! Of of anam anam neler neler olacakmış)))) 430'a gelirse bu millet ne yapar ya yiyecek ekmek bulamaz, kafasına sıkar sanırım...
    Abi ben anlamadım insanların ne derdi var bu gram altın ile? Adam dolar/tl'de aşağı hareket bekliyor ama gram altıncıyı uyarıyor

Valla ya sabır ya!!! Neymiş bu turşucusu öktecisi, rezalet ötesi rezalet
    Arada izlerdim, bu adamın da üzerine kalın bir çizgi çektim.

6.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Merkez bankası başkanını çok çok çok şahin buldum, ermiş gibi hissettim
    Teknoloji şirketlerinde balon yok
    Asya Kore Japonya balon, 30-40 fk şirketlere dikkat edin girmeyin diye uyarıyorum)))
    Gram altın yatırmcısı için çok çok endişeliyim
    Yabancı, kurda çok enteresan hareketler yapabilir (7.50'a çekebilir!!!!!)

Işık ÖKTE
    https://www.youtube.com/watch?v=H9VBF2lmcJM&a

Gram altın 430 440'a gelebilir!!!! Of of anam anam neler neler olacakmış)))) 430'a gelirse bu millet ne yapar ya yiyecek ekmek bulamaz, kafasına sıkar sanırım...
    Abi ben anlamadım insanların ne derdi var bu gram altın ile? Adam dolar/tl'de aşağı hareket bekliyor ama gram altıncıyı uyarıyor

Valla ya sabır ya!!! Neymiş bu turşucusu öktecisi, rezalet ötesi rezalet
    Arada izlerdim, bu adamın da üzerine kalın bir çizgi çektim.
    Ben o çizgiyi iki yıl önce çizdim...turşucu da sasa yorumları ve son geri alımı çok mantıklı bulması sonrası bitti gözümde.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Ortadogu teknik üniversitesi uygulamalı matematik bölümünün finans ve algo trade üzerine master / doktora tezleri inanılmaz başarılı. Kendi okulum olduğu için oradan başladım ama varsa böyle halka açık başka tezler, okudukça okuyasım geliyor ve çok faydalı.

Murat Berk, yky baş analisti, inanılmaz başarılı hiç yanıldığını görmedim. Strateji raporları hep tam isabet, okuması da çok lezzetli.

Unlu menkul yıllık yabancıya hazırladığı raporlar inanılmaz başarılı. Ayrıca o rapor neyi öneriyorsa ünlü birkaç gün sonra birkaç yüz milyonu satmamak üzere aliyor öyle de bir olayı var.

Info menkul günlük raporları son derece derli toplu, okumadan güne başlamıyorum sirket haberleri teknik analiz dünün özeti vb her satırı dolu dolu.

Kötü söz söylemek istemiyorum ama, genel kitleye hitap eden araçlar ( tv vb.. ) nasil ister istemez daha yüzeysel ise genele hitap eden analistler de ister istemez bu şekilde takılıyor. Mesela özgür demirtaş ile 1 saniye harcamaya gerek yok kitlesi farklı derdi popülarite. Tuncay vb bu kategori bende.

Beyaz yaka Cauti abey gibi az bilinen ama çok etkili kişilerin peşinden koşmalı, herkesin yürüdüğü yolda ekmek yok.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Murat Berk i burada yazmadım ama, Twitter da bir kaç yazısını paylaştım. Çok beğeniyorum yazılarını, şiddetle tavsiye ediyorum ben de. Bir de entellektüel birikimi olan adamların yazıları daha keyifli oluyor, Murat Berk de öyle biri.

Sayfa 1203/1230 İlkİlk ... 203703110311531193120112021203120412051213 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •