Sayfa 1216/1230 İlkİlk ... 216716111611661206121412151216121712181226 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,721 - 9,728 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by seneka Yazıyı Oku
    Bugün faizler artarsa borsa ne yönde etkilenir?
    Normalde olumsuz etkilenmesi gerekirdi. Ama bizim borsamız bir süredir mantık dışı çalıştığı için negatif etki olmuyor

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. 2021 için BES HESABI'mda düzenleme yapmak istiyorum. Altın - USD - Hisse ağırlık sepet yapmıştım. Baya da iyi kazanmışım. Yıllık getiriler %40-70 arasında. Lakin, BES'te çok fazla param yoktu. 6. yılım ve geçen hafta 24K TL'lik ödeme yaptım. Önümüzdeki 4 sene boyunca, %25 devlet katkısını maksimum alacak kadar da ödeme yapmayı planlıyorum. Sizce bu sene , BES'in dağılımı ne olmalı?

Teşekkürler.

3. yabanci

Bu guzel basligi acan ve faydali bilgiler paylasan sn Cautionary ve diger arkadaslara tesekkur ederim.
    Konuyu uzun suredir takip ediyorum ve önemli bilgiler paylasiliyor. Ben de endeks konusunda nacizane bazi fikirlerimi paylasmak istedim.

Dolar bazli endeks Haziran 2013'te 5,1 dolari gördukten sonra yabancinin o ay 1,2 milyar dolar hisse satisi ve akabindeki suren aylar hisse satisiyla anatrend dususu basladi. Garan o zamandaki fiyati 9-10 TL ve 1 dolar 1,8 TL idi.
    O aydan beri yabanci cogunlukta satis icinde oldu ve endeks (dolar bazli) dustu. Yabanci ara ara alim yaparak endeksi aratrendlerde yukselterek tekrar satis yapti. Nitekim endeks duse duse Ekim 2020'de 1.3 dolara kadar geriledi. Ekim 2020'de dolar 8,4 TL civarlarina kadar yukseldi. Garan ise hala 10 TL civarlarinda, dolar bazda Garan 5,5 dolardan 1,3 dolara dustu. Temmuz 2013'den hemen sonra anatrendin bittigini görmek kolay olmadi, cunku TL bazda fiyatlar hala yuksek tutuldu ve dolar birden artmadi, surecler uzundu.

Nitekim yabanci bundan evvel örnegin Ocak 2008'de 922 milyon TL satis yaparak anatrendin dususunu tetiklemis ve endeks 5 dolardan 1,5 dolara gelmisti... Bu dusus ~14 ay surdu ve ~2-3 yatay bir surecden sonra Nisan 2009da yerini yeni bir yukselen anatrende birakti. Yabanci Nisanda 956 milyon ve ondan sonraki aylarda para girisleri ile endeksi 1,5 dolardan 5,1 dolara cikardi...Kisacasi evvelki cikis ve dususlerde de yabanci paranin oynadigi rol önemlidir.

Tekrar zamanimiza gelirsek 1-1,5 senedir (ve öncesinde) dunyadaki varlik balonu sismeye devam etti. Borsalar da pandeminin ve alternatif yatirim araclarin etkisiyle yuzbinlerce kucuk yatirimciyi (tum dunyada) cekti. Borsamizdaki orta ve kucuk boy hisselerinin TL bazda 1'e 4-7-9 misli prim yapmasiyla cosan kucuk yatirimcilar borsaya daha da para sokmakta. Bu orta ve kucuk boy hisselerin dolar bazli fiyatlari 2008-2011-2013 tepe fiyatlarina yeni yeni gelmekte. Buradaki önemli soru, borsaya son 1-1,5 sene gelen ve yuksek prim elde eden kucuk yatirimci bu yaptigi primleri elinde tutabilecek mi, daha dogrusu tutturulacak mi...(Benim cevabim hayir, ancak bu baska bir konu).

Endeks Kasimda yabancinin tekrar borsaya 1 milyar dolar sokarak yeni bir anatrend yukselisi mi yoksa dusen anatrendin icinde yeni yukselen bir aratrend mi tetikledi onu bilmek cok önemli. Cunku yeni bir anatrend basliyorsa, (ana) kagitlarda olmak lazim.
    Kasim 2020 ayin ardindan Aralik ve Ocak 2021 yabanci para girisi önemli olacaktir. Aralikta su ana kadar görebildigim yabanci para girisi ~250 milyon dolar civari (Aralik son hafta haric).

Nitekim 1 milyar dolar girisinden sonraki 2. ay, yani Ocak 2021 yabanci para girisi cikis bilgisi cok önem arz ediyor. Neden 2. ay? Nedeni anatrend dususu icinde yukselen aratrendlerde Ocak 2019'de 800 milyon dolar alim ve akabinde Subat 2019'da 111 alim olmasina ragmen, akabindeki aylar hep para cikisi gercekeslesti ve hareketin sadece bir aratrenden yukselisinde ibaret oldugu gördum.

Ayni sekilde Mart 2016'da da 1,1 milyar usd ve Nisan 2016'da 280 milyon yabanci para girisi olmasina ragmen akabindeki aylar giren bu kadar para cikinca tekrar bunun bir aratrend yukselisi olarak gördum. Yani 2013'den sure gelen anatrend dususe devam etti.

Kisacasi, Ocak 2021de (ve akabindeki aylar) tekrar yabanci para girisi olursa yeni bir anatrend yukselisine baslama isareti olacaktir. Eger yabanci para cikisi olursa, anatrendin dolar bazli dususun devam ettigini ve Kasim 2020'de baslayan yukselisin sadece bir aratrend yukselisi oldugunu gösterecektir. (Su ana kadar yeni bir anatrend icin olumlu olan isaret, Kasim ayindaki 1 milyar para girisindeki gerceklesen volum su ana kadar rekor bir volum (29,4 milyar dolar alis, 28,4 milyar dolar satis). Genelde trend dönusundeki yabanci volumler önemlidir. Öte yandan Anatrend dususunun devam ettigini gösteren de noktalar var, ancak konu uzamasin). Ancak ilk isaret Ocak 2021deki ve akabindeki aylardaki para girisi/cikisi olacak diye dusunuyorum).

Yabanci para TR'deki siyasi, ekonomik toparlanma/kötulesme, deprem/sel gibi durumlardan bagimsiz olarak anatrend baslatip anatrend bitirebilir.

Not: Yukaridaki fikirlerim borsanin ana kagitlari icin gecerlidir. Yukaridaki yazdiklarimin %100 dogru oldugunu iddia etmiyorum, verdigim rakkamlar da yakin rakamlardir, tam tamina uymayabilir.

Surcu lisan ettiysek affola.

saygilar
    Son düzenleme : tmttu; 26-12-2020 saat: 22:19.

4. Eline sağlık hocam ...

5. Bu ülkede maaş ile hiç birsey elde edemessiniz. Tasarruf ederek bile edemessiniz. Bugun bir defa daha öğrendik.

2013 yılında b segment sıfır km bir araba 35.000 tl asgari ucret ise 800 tl imiş. Yani kişi 43 tam maaş biriktirse alabiliyormus.
    Bugun b segment sıfır km bir araba ise 180.000 tl , yeni asgari ucret ise 2825 tl yani aynı araba icin bu defa 63 ay tam maaş biriktirmesi gerekiyor.

Yani emek ve tassaruf ile mal mulk alınmaz bu ulkede , artık mümkün değil.
    Beyaz yakaymış mavi yakaymış , hikaye. PEH.

6. Benim görüşüme göre önümüzdeki yıllarda Beyaz yakanın işi daha da zorlaşacak gibi duruyor.
    Çok mezun var. Çok mezun adayı da var.
    Üniversitelerde kontejanlar yarı yarıya düşecek şekilde planlama yapılması gerekir.
    Özellikle özel sektör ağırlıklı bölümlerde bu yapılmalı(mühendislik, inşaat, işletme vs gibi).
    Hem kalite artar hemde beyaz yakanın maaş skalaları eski haline gelme şansı doğar.

7. Arkadaşlar merhaba
    İlk başlık ve burada oldukça vakit geçirdim ancak uzun zamandır giremiyorum foruma.
    Ben Şubat 2018 de ilk hissemi aldım ve yolculuğuma başladım. Amacım erken emeklilik ve bu yolda uzun vadeli düşünüyorum. Portföyüm oldukça muhafazakar aslında. Bugün hesapladım hisse alımı için harcadığım paradan satış ve temettülerden kazandıklarımı çıktım. Şu anda %104 kardayım. Kimine az gelebilir ama ben gayet memnunum. Cautionary hocam sağolsun çok yardımları olmuştu. Eğer siz de tecrübesiz iseniz bu başlıktan çok şey öğrenirsiniz.

8. Cauti üstadın yatırım felsefesi gerçekten benimde hoşuma giden bir felsefe. Sadece viob tarzı işleri bir beyaz yaka çalışan olarak riskli bulduğum için bulaşmıyorum.
    Onun dışında konut, tarla, bes, viob, hisse gibi farklı enstrümanları ön yargısız kullanması ve parayı ikiye katlama hırsı olmaması da gerçekten taktire şayan.

Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba
    İlk başlık ve burada oldukça vakit geçirdim ancak uzun zamandır giremiyorum foruma.
    Ben Şubat 2018 de ilk hissemi aldım ve yolculuğuma başladım. Amacım erken emeklilik ve bu yolda uzun vadeli düşünüyorum. Portföyüm oldukça muhafazakar aslında. Bugün hesapladım hisse alımı için harcadığım paradan satış ve temettülerden kazandıklarımı çıktım. Şu anda %104 kardayım. Kimine az gelebilir ama ben gayet memnunum. Cautionary hocam sağolsun çok yardımları olmuştu. Eğer siz de tecrübesiz iseniz bu başlıktan çok şey öğrenirsiniz.

Sayfa 1216/1230 İlkİlk ... 216716111611661206121412151216121712181226 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •