Sayfa 528/746 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon
Arama sonucu : 5964 madde; 4,217 - 4,224 arası.

Konu: NUHCM - Nuh Çimento

1. https://www.facebook.com/nuhgrup/

Avrupa'nın en büyük çimento üretim kapasitesine sahip olan Nuh Çimento Sanayi A.Ş. , Türkiye'nin en büyük çimento fabrikasıdır.

50 yılı aşkın deneyimimiz, kısa ve uzun vade stratejilerimiz ve sürdürülebilirlik politikamız ile böylesi zor bir döneme rağmen 2020’nin 2.çeyreğinde brüt karımız %62’lik bir artış ile 139 Milyon TL’den 225 Milyon TL’ye ulaştı.
    â*€
    Yine aynı dönemde net karımız, geçen yılın aynı dönemine göre %72 rekor artış ile 79 Milyon TL’den 135 Milyon TL’ye ulaştı. Bu başarının haklı gururunu yaşıyoruz.

Aslında Reklama gerek yok. MAL ORTADA

Asla Yatırım Tavsiyesi Değildir. arar Edebilirsiniz.
    İnanılmaz Dediğiniz Hisse, Gün Gelir; Dayanılmaz Olur.
    FORMDA YAZDIKLARIM KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.

2. Dünyada bu kadar para bolluğu varken, insanlar yatırım yapacak yer ararken yabancı ilgisinin başlamış olması normal bence, nerde bulacaklar böyle karlı ve kelepir çimento şirketini.

3. İç pazar neredeyse tamamen durmuşken, 2020 2. çeyrek %51 kapasite kullanımı ile 727 m ciro ile 148 m net kar (%20 kar marjı) diğer hiçbir çimento fabrikasının yakalayabileceği değerler değildir.

Güncel fiyatları tam bilmemekle beraber, çimento fiyatı iç pazarda yaklaşık 180 -200 TL/ton + kdv mertebelerindeydi. Sözkonusu tutar 25 dolar mertebelerinde olup, uluslararası piyasanın son derece altındadır. Talep olmadığından dolayı fabrikalar bu fiyattan zarar etmekteler.

Duyduğum kadarıyla, ihracat rakamları 35-40 dolar civarındaymış ve bu durum yarı kapasitede bile %20 kar marjı sağlıyor.
    Döviz kurundaki artışın ise karlılığı arttıracağı gözükmekte.

2020 sonunda 1.5 milyar TL civarında bir ciro ile 300 milyon üzeri net faaliyet kar rakamına ulaşılacağı aşikar. Bu global kriz ortamında bir firma daha ne ister.

4. Çimento sektöründe nakliye en önemli faktör. 25 tonluk bir tır çimento sadece 25 t x 200 tl/ton =5000 tl (660 dolar) tutmakta. Herhangi bir fabrikadan tıra mal yükleyim, avrupaya satayım derseniz, mal bedelinin en az 3 katı nakliye ödersiniz.

Deniz yolu ihracatında ise, limana kadar olan nakliyeler, yükleme-boşaltma, vb maliyetlerden dolayı fabrika çıkış bedelinizin üzerine yine ciddi bir maliyet binmekte.

Dolayısıyla, kendi limanına sahip, üretimden limana direk mal aktarabilen nuh bu konuda tartışmasız bir avantaja sahip. Diğer fabrikaların nakliye bedellerini satış fiyatına ekleyerek mal satabiliyor, sonuç %20 net karlılık.

ihracat rakamları aynı oranda devam eder ve iç piyasa da açılırsa, artan kapasite kullanım oranı ile ihracat karlılık oranı daha da artar, iç pazar malından %10 mertebelerinde bile kar etse yıllık 500 milyon civarında karlılık değerlerine ulaşılır kanaatindeyim.

5. Benim babamdan bana bir şey kalmadı. Nasıl kalsındı (ki) şofördü benim babam... tek maaşla 7 nüfusa bakar birde akrabaların çocukları arada takılırdı...sofrada zeytini 2 ısırıkta yemeye alışkınız biz.... tek çaydanlıkla çay demlenir, at etimi, eşek etimi belli değil sucuğu (ilişkin derdik o zamanlar) bulduk mu bayram ederdik o gün.

bu nuh'un sahipleri babalarından kalan malın değerini bilmiyorlar... anca hava atıyorlar, şunu yaptık bunu ettik diye...ortada ne var bi şey yok. elde var sıfır.

lem arkadaş 10 yılda malınızın değerini % 800 eksilttiniz. iş bilmezliğiniz ve beceriksizliğiniz yüzünden malamat ettiniz güzelim malı.

en kötü gıda şirketlerinin uçtuğu şu pandemi döneminde bile nuh'un ankara makarnasını bile halka arz edemediniz...değer katamadınız durumunuza... baba malı yemek kolay tabi....

haa yiğitseniz benim gibi sıfırdan gelinde göreyim dötünüzdeki donu.
    İnanılmaz Dediğiniz Hisse, Gün Gelir; Dayanılmaz Olur.
    FORMDA YAZDIKLARIM KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Akinonya Adası Kuzey Şato
    Gönderi
    3,922
     Alıntı Originally Posted by ardozd Yazıyı Oku
    Çimento sektöründe nakliye en önemli faktör. 25 tonluk bir tır çimento sadece 25 t x 200 tl/ton =5000 tl (660 dolar) tutmakta. Herhangi bir fabrikadan tıra mal yükleyim, avrupaya satayım derseniz, mal bedelinin en az 3 katı nakliye ödersiniz.

Deniz yolu ihracatında ise, limana kadar olan nakliyeler, yükleme-boşaltma, vb maliyetlerden dolayı fabrika çıkış bedelinizin üzerine yine ciddi bir maliyet binmekte.

Dolayısıyla, kendi limanına sahip, üretimden limana direk mal aktarabilen nuh bu konuda tartışmasız bir avantaja sahip. Diğer fabrikaların nakliye bedellerini satış fiyatına ekleyerek mal satabiliyor, sonuç %20 net karlılık.

ihracat rakamları aynı oranda devam eder ve iç piyasa da açılırsa, artan kapasite kullanım oranı ile ihracat karlılık oranı daha da artar, iç pazar malından %10 mertebelerinde bile kar etse yıllık 500 milyon civarında karlılık değerlerine ulaşılır kanaatindeyim.
    sürdürülebilir 300 milyon tl karda bile bu şirket bu piyasa değerinde tutulması büyük hatadır
    içerde talep gelsin gelmesin çimento zam yiyecek
    100 ton ile olan işi 50 ton ile yapacak
    zaten piyasa açılması 2021 -2022 de bekleniyor o vakit zaten uzun vade en ön plana çıkacak şirketlerden biri
    onu geçtim başka risk deprem riski
    o zamanda en mantıklı şirket
    İŞ İŞ YAPMAZ. ADAM İŞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

7.  Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
    sürdürülebilir 300 milyon tl karda bile bu şirket bu piyasa değerinde tutulması büyük hatadır
    içerde talep gelsin gelmesin çimento zam yiyecek
    100 ton ile olan işi 50 ton ile yapacak
    zaten piyasa açılması 2021 -2022 de bekleniyor o vakit zaten uzun vade en ön plana çıkacak şirketlerden biri
    onu geçtim başka risk deprem riski
    o zamanda en mantıklı şirket
    Geçen ekonomi kanallarından birinde çimento müstahsilleri başkanı konuşuyordu, sektörün durumunu anlatıyordu, tabi fabrikaların hepsi zor durumda. Çimento üretiminde enerji çok büyük gider, üretim maliyetleri ciddi artmış durumda, zam yapamıyorlar zaten mal satamıyorlar. Talebin artmasıyla ciddi fiyat artışları kaçınılmaz olacak.

10-15 yıl oldu sanırım, baştaş çimentoya iş yapıyorum, satınalma departmanı arkadaşlar hep, bir nedenle uğradım çay içerken masada elektrik faturasını gördüm, 2 milyon civarı bir rakamdı, bu ne böyle dediğimde her ay bu seviyelerde ödüyoruz zaten demişlerdi. Bu kadar zamdan sonra kaç olmuştur acaba.

Deprem olayına hiç girmek istemedim, 99 depremi sonrası borsa bir süre kapatıldı, açıldığında tüm kağıtlar taban taban giderken çimentolar tavan tavan gitti uzun süre. Kaçınılmaz ama insan hayatı üzerinden para kazanmak istemez kimse.

Sayfa 528/746 İlkİlk ... 28428478518526527528529530538578628 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •