Sayfa 559/1012 İlkİlk ... 59459509549557558559560561569609659 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 4,465 - 4,472 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. Bugün MB'nın indirim yapabileceğini düşünmüyorum önümüzde ki haftadan itibaren Aralık ayının son gününe kadar mevduat faizlerinde gördüğümüz yıl sonu artışları fazla olmasa da (1-2 puan) yükselecektir.Ocak ayından Mart seçimlerine kadar mevduat faizleri tekrar aşağı salınabilir.Özellikle kredi faizlerinin düşürülmesi için bankalara müthiş bir baskı var.Esas mevzu Mart ayından sonra ne olacağı özellikle dolar..

2.  Alıntı Originally Posted by mkdmkd Yazıyı Oku
    Vadeli hesaptan vade öncesi para çekme ile ilgili yasal haklarımız nedir acaba?

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    buna engel bir durum yok. ancak vadeyi bozacağınız için faiz alamazsınız. anaparanızı eksiksiz alırsınız. bazen, yıllık % 5 gibi bir faiz verirlerdi bankalar ama sanmıyorum, onu da alamazsınız.

3.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    ilginçççççççççççççç
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Neden ilginc?
    Ben yaptim diye mi?
    Benim simdiki aklim olsa 30 sene once taa o zaman tum parami ABD borsalarina koyardim..

Syg,
    Siyasilerin son zamanladaki söylemlerinde hep para piyasalarının yetersiz geldiği gerekli sermaye çarpanının para piyasalarından sermaye piyasalarına yapılacak aktarımlarla sağlanabileceğini söylediklerini duyuyorum.

Burada şöyle bir problem var. Deniyor ki para piyasalarında kredi mekanizmasında oluşan sıkışıklığı hisse senedi çarpanını kullanarak aşabiliriz.

Ama burada temel bir kural ihlal ediliyor. Teknolojinin geldiği nokta ve dünyanın halihazırdaki ekonomik yapısında, ortaya bir fikir veya ilerleme konacak ve ona para aranacak, ama var olan ve aksak ilerleyen düşük katma değerli sanayiler iflas etmesin diye sermaye piyasalarının para yaratması sağlanmayacak.

Bana öyle geliyor ki Türkiye'de borsa özgün ve ileri teknoloji ve ticari fikirlerin finansmanı için değil , var olan verimsiz ve katma değersiz yapının çökmemesi için gerekli para akışının sağlanması için kurgulanıyor.

Bu da ülkemizdeki borsanın değer karşılığını düşürerek , spekülatif kar beklentisi potansiyelini yükseltiyor.

O nedenle ben de Avrupa ve Amerika gibi arkasında değer ve teknoloji yaratan firmaların olduğu yapıları borsa olarak nitelendirirken Türkiye'deki para yutan ve çıktı üretmeyen dehlizi , borsa değil verimsiz yatırımlara ucuz kaynak sağlayıcısı olarak görüyorum.

Bürokrasi tarafından da bu yönde destek ne yazık ki devam ediyor. Çünkü bunun tersini yapsalar borsada işlem görmesine izin verebilecekleri katma değerli firma bulamayacaklarını onlar da biliyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4. banka kabul etmezse cekemezsiniz.

5.  Alıntı Originally Posted by Burak Yazıyı Oku
    banka kabul etmezse cekemezsiniz.
    böyle bir durum asla yok. anaparasını istediği zaman alabilir. 0% faiz koşuluyla

6.  Alıntı Originally Posted by Burak Yazıyı Oku
    banka kabul etmezse cekemezsiniz.
    Swaplı mevduat dışında düz mevduatta faizden feragat edilerek ana para çekilebilir diye düşünüyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Neden ilginc?
    Ben yaptim diye mi?
    Benim simdiki aklim olsa 30 sene once taa o zaman tum parami ABD borsalarina koyardim..

Syg,
    Şundan ilginç..
    Ben 2-3 sene önce bu borsa eşek borsasıdır..
    Temettü falan diye alınmaz..Temettü bahane spekülatif fiyat hareketleri şahane ...
    Orta vade al-sat yapabilen yada insider i olanlar dışındakilerin kazanma şansı yüzde 0 (sıfırdır)
    Paran rezerv para değilse borsa hayaldir..

dediğimde..

İtiraz ettin di de...

2013 de 15 dolarlardan işlem gören froto
    10 dolarında altında şu anda..

Bankaların dolar fiyatlamaları 1997 de..

20 senedir yerimizde saymışız..

Bu da doları 5.30 da ki hali..
    7-8 olsa ??

8.  Alıntı Originally Posted by şirinbaba Yazıyı Oku
    sabit gelirlilere bir sorum olacak. aylık toplam gelirinizin ne kadarını tasarruf için ayırabiliyorsunuz? oran olarak verebilir misiniz?
    2019 senesi ile birlikte ciddi frene basmam ve 5 yıllık geleceğimi planlamam gerekiyor
    Kabaca 4'te 1'ini tasarruf olarak ayırabiliyorum. Oğlanın okul taksiti çok fena bozuyor.

Sayfa 559/1012 İlkİlk ... 59459509549557558559560561569609659 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •