Sayfa 96/817 İlkİlk ... 46869495969798106146196596 ... SonSon
Arama sonucu : 6530 madde; 761 - 768 arası.

Konu: YKBNK - Yapı ve Kredi Bankası

1. Böyle bir durum seçim belirsizliği, dolar/Tl nin tarihi yüksek seviyeleri ile TL reel endeksinin en diplerde 80 lerde seyretmesi, kredi derecelendirme kuruluşlarının sabırsızlıkla davranarak not indirimlerinde yarışmaları, Hükümetin yüksek büyüme istemesine rağmen( genişlemeci politikalar izlerken) Merkez Bankasının eli açık edilerek adeta azarlanarak elinin bağlanması ile sıkı para politikası takip edemeyerek geç likitide ile işi idare etmesi ile güvenilirliğini yitirmesi, Suriye ve İRAN olayları, Petrolün yükselmesi, ABD faiz artırımları, 10 yıllık tahvil faizlerinin 3 lere dayanması, FED in her ay muntazaman piyasadan 30 milyar dolar para çekmesi, hükümetin rasyonel olmayan ekonomi ve faiz politikası ve yükselen enflasyon ve Ülker ile Doğuş grubunu yeniden yapılandırma istemeleri ile bankacılık endeksine gelen yoğun satış. Bütün bu olumsuzlukların üst üste gelmesi ihtimali yüzde kaç. Yinede çok iyi kar açıklayan bankanın bundan sonra ki süreçte bedelli baskısından da kurtularak ödenmiş sermayesinin yarısı kadar taze temiz kan gibi 1 milyar dolar + 500 milyon dolar sermaye borçlanması ile yepyeni ve güçlü bir Holdingin arkasında olduğu , yeni yönetimle birlikte 2000 li yıllardaki endeksi taşıyan eski günlerine dönmesi çok muhtemeldir.

2.  Alıntı Originally Posted by alisutcu Yazıyı Oku
    4,5 milyar kar yilsonu tahmini ama sermaye 8,5 milyar olacak.
    Bankalar kisa vadeli mevduat toplayip uzun vadeli kredi veriyor. Isin riski, vade farkindan ve faiz farkindan kaynaklaniyor. Her 2 risk de gerceklesiyor. Ykbnk ozelinde kotu krediler NPL ortalamasinin ustunde, ayrica faizler de yukseliyor yani kisa vadede daha yuksek faiz ile mevduat cekip, eski dusuk faizli kredileri fonluyorsun, kredi artisi nominal farki kapatacak kadar yuksek degil.
    Sonuc, banka bedelli yapiyorsa bu riskleri iyi yonetemiyor ya da paradan para kazanamiyor demektir. Patron sermaye ekliyor. Faizler bu sekilde yukselmeye devam ederse bu sermaye artisi da ise yaramaz cunku banka onu da yakmaya devam eder. Ancak faizler yataya gecer, kredilerde artis baslar ya da kotu kredi orani azalirsa eskisinden daha guclu yoluna devam eder.
    Şİmdi mevcut krize ödenmiş sermayesi kadar sermaye ekleyerek giren banka iyi yönetilirse krizden çok güçlenerek çıkar. Bakınız 2001 krizi Oyakbank ve Akbankın kriz sonrası çok hızlı büyümeleri.. Krize , yüksek dövizle girmişlerdi.

3.  Alıntı Originally Posted by MR&MRS Yazıyı Oku
    Bol Şanslar...Dostlar.........iyi hafta sonları olsun....

şu yazıların üzerine tıklayın linkler var :

buradan formu doldurun :

YARIŞMA >>> KATILIM LİNKi

buradan da doldurulan form sonucu liste var hem sizin hem de rakiplerinizin.
    İZLEME >>> TAKİP LİNKi
    Her topige bunlari dolduruyorsunuz.

Artik zahmet etmeseniz.

4.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Şİmdi mevcut krize ödenmiş sermayesi kadar sermaye ekleyerek giren banka iyi yönetilirse krizden çok güçlenerek çıkar. Bakınız 2001 krizi Oyakbank ve Akbankın kriz sonrası çok hızlı büyümeleri.. Krize , yüksek dövizle girmişlerdi.
    Bu durumda toplam hisse sayisi 8.5 MILYAR lot olacak, ne kazanacak da, buna bolup kar payi verecek.

Kar payi zaten vermiyor da, verseydi diyelim.

5.  Alıntı Originally Posted by Kuzen Yazıyı Oku
    Bu durumda toplam hisse sayisi 8.5 MILYAR lot olacak, ne kazanacak da, buna bolup kar payi verecek. Kar payi zaten vermiyor da, verseydi diyelim.
    Bankalar arasında OFAC mevzusu yüzünden aşırı düşüş yaşayıp 2018 F/K'sı artık 2 nin bile altına inmiş HALKB'nin dışında hemen hemen tüm banka hisseleri alım için gayet cazip seviyedeler. AKBNK GARAN ISCTR'nin 2018 F/K'ları 5 in altındadır. YKBNK VAKBN ise 4 ün altındadır. TR bankacılık sektörünün 2018 F/K sı şu anda 4 dür. Tam anlamıyla depresyon ortamı fiyatlamalarıdır bunlar. Bu bankalar arasında YKBNK'nin yeri ayrı çünkü: a) %94.32 lik bedelli sonucunda 8.5 milyar tl ye ulaşacak olan sermayesi ile TR'de en yüksek sermayeli banka olacak, örneğin GARAN sermayesi 4.2 milyar tl dir, AKBNK sermayesi 4 milyar tl dir, HALKB sermayesi 1.25 milyar tl dir. b) YKBNK'nin şu anda %13.5 olan sermaye yeterlilik rasyosu ciddi bir artış gösterecek, özkaynaklar %13 artış göstereceği için SYR %15 i aşacak, menkul kıymet karşılığında planlanan ek yarım milyar dolarlık sermaye artışı da devreye girerse SY rasyosu %16 ya çıkar, böylece TR'de en yüksek SYR'ye sahip banka olacak, c) Aktiflerin/bankanın büyümesi bundan sonra ciddi şekilde devam edeceği için kredilerdeki artış da devam edecek, kârlılık çok daha artacak. Büyük ihtimalle bir kaç sene sonra GARAN'ı ve ISCTR'yi geçip TR'nin 1 nolu özel bankası olup çıkar YKBNK. Şu anda yapılmakta olan bedellinin ışığında TR'deki bankalar arasında en yüksek büyüme potansiyeli taşıyan banka YKBNK'dir.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

6. TR bankacılık sektörünün 2018 F/K sı 4 dür dedim yukarıda. Öte yandan risksiz yatırım aracı olan gösterge devlet tahvili yılda brüt %15 getiriyor, net bazda %13.5 yapar %10 stopajı düşersek. Banka mevduat hesabının yıllık net getirisi bundan daha azdır çünkü %15 stopaj var, yıllık TÜFE de %13.5 dan daha düşüktür. Gayrimenkul yatırımı risksiz yatırım aracı kategorisinde olmadığı için onu denkleme dahil etmiyorum. Demek ki borsanın 1 nolu rakibi devlet tahvili oluyor. Peki devlet tahvilinin F/K'sı kaç? 100 : 13.5= yaklaşık 8 oluyor. Buna karşın bankacılık sektörünün F/K'sı 4 dür yani yarısı kadar. Aradaki farka bir bakın. İşte aradaki bu %100 lük fark "risk primi" oluyor.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

S&P, 01 Mayısta Türkiye'nin notunu BB'den BB-'ye indirmesi kapsamında İş Bankası,Garanti Bankası, Garanti Finansal Kiralama, Yapı Kredi Bankası, Vakıflar Bankası ve Albaraka Türk'ün notlarını da düşürdü.

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

8.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    TR bankacılık sektörünün 2018 F/K sı 4 dür dedim yukarıda. Öte yandan risksiz yatırım aracı olan gösterge devlet tahvili yılda brüt %15 getiriyor, net bazda %13.5 yapar %10 stopajı düşersek. Banka mevduat hesabının yıllık net getirisi bundan daha azdır çünkü %15 stopaj var, yıllık TÜFE de %13.5 dan daha düşüktür. Gayrimenkul yatırımı risksiz yatırım aracı kategorisinde olmadığı için onu denkleme dahil etmiyorum. Demek ki borsanın 1 nolu rakibi devlet tahvili oluyor. Peki devlet tahvilinin F/K'sı kaç? 100 : 13.5= yaklaşık 8 oluyor. Buna karşın bankacılık sektörünün F/K'sı 4 dür yani yarısı kadar. Aradaki farka bir bakın. İşte aradaki bu %100 lük fark "risk primi" oluyor.
    Bankalar ucuz, sadece FK dan dolayi degil, diger ulkelerdeki benzerleriyle karsilastirinca da oyle. Ancak neden ucuz? Bunu dusunmek lazim. Piyasadakilerin bazi fikirleri var bu konuda. Eger neden sorusunun cevabi kisa vadede ortadan kalkmayacaksa acaba daha ucuz olur mu diye dusunuyor piyasa.

Sayfa 96/817 İlkİlk ... 46869495969798106146196596 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •