Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 942/1002 İlkİlk ... 442842892932940941942943944952992 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,529 - 7,536 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. He bu arada yeri gelmişken "Faizsiz-peşinatsız ev firmaları" mantar gibi çoğalmaya başladı ve bunların birçoğunda ponzi tarzı saadet zinciri kokusu almaya başladım.

Yeni bir çiftlik bank vakası olabilir aman dikkat! Ben yine uyarımı yapayım. Forumlarda ve sosyal medyada bunların reklamcıları çoğalmaya başladı aman dikkat edin her saadet zinciri eninde sonunda patlar...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Finansal piyasalarda yanlış yapılan hesabın cezası çok ağırdır.Binbir emekle biriktirdiğiniz para istediğniz getiriyi getirmezse canınız çok sıkılır.Emlaktan çok kazandığım dönemlerde oldu emlağın tam anlamıyla canıma okuduğu da oldu.Umarım herkesin yaptığı hesap kendisi için hayırlı sonuçlar doğurur ,yazdıklarım kendi düşüncelerim yanlış anlamayın illa doğrudur demiyorum,yaşam tecrübem bana bu aklı verdi beni bu noktaya getirdi bunları düşünüyorum diyorum.Belki de sn tasarrufçu haklıdır.Benden daha genç olduğunu düşünüyorum,onun tasarrufundan karlı çıkmasını aslında cidden dilerim.

3. Tamamda abi gençler nerde ne şekilde iş bulacakta ev alacak.

Ülkemizde her sene dönen para döviz bazında düşüyor. Bu paranın ne kadarı genç nüfusa gidecek ki ev alsin araba alsın.

Ha ülkemizde artan para TL olarak artsa bile çok bir anlamı yok zaten enflasyon karşısinda eriyor gidiyor çünkü insanlar yağ almak zorunda süt almak zorunda et almak zorunda.

Mesela yeğen kiracı. Evin petegini büyütecek geçen hafta ev sahibi mırın kırın ediyor. Ev sahibi evet dese petek geçen hafta 600 idi. Bugün yeğen 800 den aldı.

Müteahhitlerin götünü kurtarmak için faizler indirildi olan MB nın rezervlerine oldu.

Sen muteahhitlerin götünü kurtaracağına kiraları düşürmeye bak.

Bir aile 2000 bin lira kira yerine 1000 lira verse gider o bin lirayi harcar iyi kötü. Piyasada para döner.

"politikada hiçbir şey kazayla olmaz. olmuşsa, öyle planlanmıştır."
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

4. Sn hkm, dediğinize katılıyorum.bu işlerde bu çok karlı, bu çok zararlı demek yanlış.
    Ben çeşitlrndirmeden yanayım.
    İş hayatına yeni başlayan yada hayatı kiralarda geçirip, hiç birikim edinememiş kişiler için alternatif bilgi olsun diye yazıyorum.
    Önümüzdeki 20 yılda da geçtiğimiz 20 yıla benzer bir konut sektörü tahmin ediyorum. Yanılabilirim. Zaman gösterecek.
    Yoksa yatırım tavsiyesi olmasın
    Ytd

Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Tamamda abi gençler nerde ne şekilde iş bulacakta ev alacak.

Ülkemizde her sene dönen para döviz bazında düşüyor. Bu paranın ne kadarı genç nüfusa gidecek ki ev alsin araba alsın.

Ha ülkemizde artan para TL olarak artsa bile çok bir anlamı yok zaten enflasyon karşısinda eriyor gidiyor çünkü insanlar yağ almak zorunda süt almak zorunda et almak zorunda.

Mesela yeğen kiracı. Evin petegini büyütecek geçen hafta ev sahibi mırın kırın ediyor. Ev sahibi evet dese petek geçen hafta 600 idi. Bugün yeğen 800 den aldı.

Müteahhitlerin götünü kurtarmak için faizler indirildi olan MB nın rezervlerine oldu.

Bir aile 2000 bin lira kira yerine 1000 lira verse gider o bin lirayi harcar iyi kötü. Piyasada para döner.

Kesinlikle yerden göğe kadar haklısın.

6. Mersinde 1 yasinda 330.000 tl ye alinan ev 1+1 mi ? oyle bir sey yok derken neye gerek yok
    ben suraya yazayim sende karsilarini doldur :

Fatih Mahallesinde ev fiyatlari ne kadar kira geliri ne kadar ?
    Menderes Mahallesinde ev fiyatlari ne kadar kira geliri ne kadar ?
    Viransehir mahallesinde ev fiyatlari ne kadar kira geliri ne kadar ?
    Fuat Morelde yada kuzey mersinde ev fiyatlari ne kadar kira geliri ne kadar ?

330 a 350 ye de cok ev bulunur 1300 1500 e kiraya verirsin ama ben sadece kira olayina bakmiyorum ilerleyen yillarda degerlenmeside onemli

3:fiyat 815.000 Kira geliri 2300 >> bu ev deniz goren bir yer onunde bos bir parsel var Ahmet Sifan'da malum bu sahis kolay koiay satmaz zaten 53.000.000 istiyor o prarayida kolay kolay kimse vermez sonucta ilerleyen yillarda kendisi bina yapar
    guncel degerinden konusursak bugun onunde bina olsa bu evi 600.,000 e satamazsin 2300 e de kiraya veremezsin

Aros un isciligi pek tutulmaz aros 11 de gecen sene surekli satilik ilani olurdu bu sene satlik ilani yok satliga cikan daire maximum 1 gun icerisinde satilir bu sitede . 10. kat ve uzeri daire olsun bugun ben 700.000 tl verir alirim [Haziran Ayinda 8. kat 450bin tl ye satildi bu sitede]

Haziran ayinda Akdeniz Mahallesinde 380bin istedikleri dairelere bile suan 600bin cekiyorlar
    Mayis ayinda liparis den 1.100.000 e ev aldi sahis suan 2.000.000 a almak isteyenler sirada ama vermiyor
    sunuda ekliyeyim : suan 815bin olan eve 1.5 ay once 700bin e alici yoktu Oturan kiraciya teklif ettiler 700.00 e oda almadi . gecen zaman icinde 675 baz puan arttirildi demekki faiz artisi ev fiyatlarina pozitif etki ediyor bu ulkede

Alıntı Originally Posted by Vadeci33 Yazıyı Oku
    Ben de Mersin de ikamet ediyorum ama durum anlattığınız gibi değil hocam 350 bin Tl civarı olan evlere en az 1300 ila 1500 arası kira isteniyor. Ben kendim 330 a aldığım arakat site içi evimi 1500 den kiraya verecek oldum 16 bin yıllık teklif edene verdim paramı aldım yıllık olarak kafam rahat.

Yani kira çarpanı yaklaşık olarak 20 yıl gibi bir süreye eşit ki ev de bu arada daha 1 yaşında
    Son düzenleme : Culpable; 25-12-2020 saat: 23:16.
    ....

7. Avrupa ile nasil kiyasliyalim burayi
    basit bir ornek : 1500 euro maas aliyorsun ev kiran 500 euro esiniz calismiyor [ belediye ye basvuruyorsun belediye inceliyor ve 500 euro olan kirainn ornek 300 eurosunu belediye yardimi ile oduyor 200 euro siz oduyorsunuz ?

kredi ile ev aliyorsun Aylik kredi odemen 800 euro ise 250 euro vergi iadesi aliyorsun evin kredisi oluyor 550 [ buda bir anlamda tesvik ediyor]

Bizde yardim nerede tesvik nerede anca yandaslari doyuruyorlar . daha 3-4 ay once Iban vermediler mi benim bildigim emniyet teskilatinda bu Ibann zamani polislerden de mecburi para toplandi . verenler normal isine devam etti vermeyenler Surgun edildi
    bunlardaki yardim ve tesvik bu sekilde calisiyor

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

Sayın Hakem avrupa örneği vermiş fakat bizim nüfusun ciddi bir kısmı halen ortadoğu zihniyetinde.
    Ha diyelim ki herkes birden çocuk yapmayı azalttı, o zaman da bunun ev talebine ciddi oranda yansıması 20 yılı bulur.
    Çünkü şu an ailesinden ayrılıp ev talep edenler 1985-2000 yılı arasında doğanlar.
    ....

8.  Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku

Kirayı arz ve talep belirler. Bir bölgede arz kısıtlı ve talep yüksekse orada kiralar artar.
    Politikacıların yaptığı şey aslında kiracıya yaradı, rantı yüksek yerlerde inşaatları patlattlılar, arz arttı.
    Dolayısıyla kiralar aslında olması gerekenden düşük.
    (olması gereken nedir derseniz, 3 katlı binanın yıkılıp 15 katlı binaların yapılmaması)

Ayrıca sizin verdiğiniz 1000 lira yok olmuyor ki, ev sahibi de onu bir şekilde ekonomiye katıyor.
    Kiracının ödediği parayla ev sahibi evine peynir zeytin alıyor. O da insan.

Kiraların yüksekliği, insanların beklentileriyle alakalı. Kriterlerinizi esnetirseniz her paraya ev var.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 942/1002 İlkİlk ... 442842892932940941942943944952992 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •