Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 939/1002 İlkİlk ... 439839889929937938939940941949989 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,505 - 7,512 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    Izmir bence cok özel bir şehir. Herkesin yaşamak ve çalışmak isteyeceği bir yer. İklim, çevre, tatil yörelerinin merkezinde olması.
    Belediyesi kötü. Kendi hayallerine göre icraat yapıyorlar ama şehrin gerçekleri ile örtüşmüyor.
    Sürekli yolları kesen bir tramway yaptılar. Işığı bekliyorsunuz. Üstüne tekrar tramway geçtikten sonra ışığı bekliyorsunuz. Şehir merkezinde otopark sorunu var. Yolları daraltıp bisiklet yolu yapıyorlar. Konakta bir düğüm noktası oluşturdular aşamıyorsunuz. Şimdi şehrin diğer bir düğüm noktası olan uçkuyulara avm yapıp yeni bir düğüm noktası inşaa ediyorlar.
    Şehir merkezini plansız yapılaşma, daracık sokaklar, otoparksız evlerle öldürüyorlar.
    Şimdi bu kadar gömdün son sözün ne diye soracaksanız.
    Yinede deniz kıyıları şehrin keyifini çıkarıyor. Zira ne isterlerse ayaklarının altına serilmiş durumda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Naci Agbal bugünkü konuşmasında emlak piyasasını, araç piyasasini genel olarak piyasalari devletin bozduğunu resmen itiraf etti.

Olan bize oldu, elimizde paramızla kalakaldık üçe beşe bakmadan alıp geçmek lazımdı.

Artık kirada olmak gerçekten rahatsiz edici olmaya başladı, sonunda iyi bir kazık yiyip rahat edeceğim sanirim.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Naci Agbal bugünkü konuşmasında emlak piyasasını, araç piyasasini genel olarak piyasalari devletin bozduğunu resmen itiraf etti.

Olan bize oldu, elimizde paramızla kalakaldık üçe beşe bakmadan alıp geçmek lazımdı.

Artık kirada olmak gerçekten rahatsiz edici olmaya başladı, sonunda iyi bir kazık yiyip rahat edeceğim sanirim.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ev seri üretim bir ürün değil. Her zaman güzel evler markette olmayabiliyor. Hatta bazen 10 yıldır satılmayan yer piyasaya çıkabiliyor. Siz aktif bir alıcı değilsiniz.
    bu açıdan şanslısınız zira aceleniz yok. Finansmandan ziyade konfor ve huzura odaklanmanız daha uzun vadede sizin için daha iyi olacağını düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4. Forumda genç oranı fazla olduğu için akp öncesi gayrimenkul piyasasını hatırlamamaları çok normal.
    Geçtiğimiz 10-15 yıl boyunca olanlar genellikle gelecekte aynı şekilde olmaz. Misal 2002-2012 arasında dolar hep aynı seviyelerde yatay geçtiğinden ötürü 2012 de doların gelecekte 8,5 seviyesini söyleseydiniz size hayal gördüğünüzü söylerlerdi. Çünkü son 10 yıl hep aynı seviyelerde olduğundan insan zihni gelecek 10 yılda da aynı olacağına kendini şartlandırır bu çok normaldir.

Konut sektörüne gelecek olursak zihinler sadece akp döneminin yüksek kira çarpanlarını gördüğünden haliyle akp nin de müteahhit ve inşaat dostu politikalarından dolayı yakın gelecekte akp sonrası yönetimlerde de yüksek kira çarpanı olacağı beklentisini taşıyorlar. Ama dediğim gibi her şey değişir ve önceki 10 yılda olanlar önümüzdeki 10 yılda genellikle olmaz.
    Dolayısıyla akp sonrası olabilecek kira katsayısının 144 lere düşeceğini söylediğimde hayal olarak görülmesini şimdilik normal karşılıyordum. 2012 de Doların 5 li seviyelere geleceğini söylediğimde de herkes hayal diyordu yani alışığım bu tarz tepkilere…

Açın grafiğe bakın akp öncesi kira çarpanı 120 lerdeydi yani benim 144 kira çarpanım akp öncesi ortalamaya göre iyimser bile kalıyor.

Gayrimenkul sektörünü analiz ederken en az 10 yıllık projeksiyon ile analiz etmek gerekir. Çünkü ev için bankadan borç alan kişi 20 yıl boyunca kredi borcu vereceğinden dolayı önümüzdeki yıllarda mevcut iktidarın olmayacağını, tüm bu şartların tersine değişeceğini planlaması gerekmektedir. Ben bu iktidarı değil 10 yıl 2-3 yıl sonra bile göremeyeceğimizi düşünüyorum. Amacım siyaset yapmak değil ama siyasetin ekonomi üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur elbet…
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5.  Alıntı Originally Posted by Culpable Yazıyı Oku
    144 Carpandan bahseden arkadas sanirim emlak piyasasindan haberi yok
    ben 200 carpanida dogru duzgun gormedim desem yeridir
    son 2 ayda yaklasik 5 tane yer hosuma gitti pazarlik yaptim
    1: fiyat 450.000 kira geliri 1300 [1500 1600 e cikabilir kira geliri ama icine 70 80 bin masraf isterdi o zaman ]
    2:Fiyat 470.000 kira geliri 1500 [bu daire guzel firsatti kira geliri 1800 e cikardi ama ev sahibi evi satip 8 ay daha oturmak istemesi yuzunden anlasamadik]
    3:fiyat 815.000 Kira geliri 2300
    4:Fiyat 900.000 kira geliri 2500
    5: fiyat 715.000 Kira geliri 2000
    evler Mersin/Mezitli de
    1,2 ve 3, 4 nolu evler asagi yukari ayni lokasyonda 3 ve 4 deniz goruyor metre kare olarak ayni hatta 1 ve 2 3 ve 4 e gore daha yeni bina

200 carpan artik evlerde cok ama cok zor bunu anca dukkanda bulunabilir
    baba 3 hafta once bir ev satti 570.000 tl ye sattigi evin kira geliri tas catlasin 1200 tl. carpani hesaplamaya bile gerek yok
    Ben de Mersin de ikamet ediyorum ama durum anlattığınız gibi değil hocam 350 bin Tl civarı olan evlere en az 1300 ila 1500 arası kira isteniyor. Ben kendim 330 a aldığım arakat site içi evimi 1500 den kiraya verecek oldum 16 bin yıllık teklif edene verdim paramı aldım yıllık olarak kafam rahat.

Yani kira çarpanı yaklaşık olarak 20 yıl gibi bir süreye eşit ki ev de bu arada daha 1 yaşında

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Forumda genç oranı fazla olduğu için akp öncesi gayrimenkul piyasasını hatırlamamaları çok normal.
    Geçtiğimiz 10-15 yıl boyunca olanlar genellikle gelecekte aynı şekilde olmaz. Misal 2002-2012 arasında dolar hep aynı seviyelerde yatay geçtiğinden ötürü 2012 de doların gelecekte 8,5 seviyesini söyleseydiniz size hayal gördüğünüzü söylerlerdi. Çünkü son 10 yıl hep aynı seviyelerde olduğundan insan zihni gelecek 10 yılda da aynı olacağına kendini şartlandırır bu çok normaldir.

Konut sektörüne gelecek olursak zihinler sadece akp döneminin yüksek kira çarpanlarını gördüğünden haliyle akp nin de müteahhit ve inşaat dostu politikalarından dolayı yakın gelecekte akp sonrası yönetimlerde de yüksek kira çarpanı olacağı beklentisini taşıyorlar. Ama dediğim gibi her şey değişir ve önceki 10 yılda olanlar önümüzdeki 10 yılda genellikle olmaz.
    Dolayısıyla akp sonrası olabilecek kira katsayısının 144 lere düşeceğini söylediğimde hayal olarak görülmesini şimdilik normal karşılıyordum. 2012 de Doların 5 li seviyelere geleceğini söylediğimde de herkes hayal diyordu yani alışığım bu tarz tepkilere…

Açın grafiğe bakın akp öncesi kira çarpanı 120 lerdeydi yani benim 144 kira çarpanım akp öncesi ortalamaya göre iyimser bile kalıyor.

Gayrimenkul sektörünü analiz ederken en az 10 yıllık projeksiyon ile analiz etmek gerekir. Çünkü ev için bankadan borç alan kişi 20 yıl boyunca kredi borcu vereceğinden dolayı önümüzdeki yıllarda mevcut iktidarın olmayacağını, tüm bu şartların tersine değişeceğini planlaması gerekmektedir. Ben bu iktidarı değil 10 yıl 2-3 yıl sonra bile göremeyeceğimizi düşünüyorum. Amacım siyaset yapmak değil ama siyasetin ekonomi üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur elbet…
    Kesinlikle haklısınız.Arsa payları eskiden yüzde 25 di şimdi en az yüzde 50 bir ara istanbulda yüzde 80 e kadar çıktı.O da arsaydı bu da arsa gene yüzde 25 e düşecek,arsa sahipleri yüzde 25 e razı olacak.Kira çarpanları da 10 yıla dönecek.Bu iş nasıl olacak diyorsunuz,öyle ya istanbulda misal arsa kalmadı,diğer büyük şehirlerde de keza öyle.Yeni dünya sisteminde merkezde yaşamak şart olmayacak,daha ucuz şehirlere banliyölere akım başladığında olay değişir.Sadece uzaktan eğitimin rutin olduğunu düşünün,bir ton öğrenci şehrinde ev fiyatları kira fiyatları nasıl olur.Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor ve değişecek,emlağın işi bitti.Bakın alım gücünden falan bahsetmedim bile.

7. Keşke çarpanlar 120 olsa. Kim istemezki.
    Ama 90lı yıllardaki çoğu iskansız evler ve kredi oranlarının tavan olduğu yıllar ile günümüzü karşılaştırmak yanlış olur.
    Matematikle konuşalım. 144 kira çarpanı olduğunu varsayalım. Şuan 500k olan bir evin kirası da 2k olsun.
    144 kira çarpanı olunca, bu ev 288k olacak. Bu vatandaş bu eve 58k peşin, 230k kredi ile sahip olabilecek.
    0.9% kredi oranı ile aylık ödemesi 3150TL olacak.
    Durum bu olunca, olacakları tahmin etmek zor değil. Ya kiralar düşecek, yada ev fiyatları yoğun talep ile artışa geçecek.
    Nüfusun da 2050 de 100milyonu geçeceğini de düşünürsek sonucun ne olacağı belli.

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Kesinlikle haklısınız.Arsa payları eskiden yüzde 25 di şimdi en az yüzde 50 bir ara istanbulda yüzde 80 e kadar çıktı.O da arsaydı bu da arsa gene yüzde 25 e düşecek,arsa sahipleri yüzde 25 e razı olacak.Kira çarpanları da 10 yıla dönecek.Bu iş nasıl olacak diyorsunuz,öyle ya istanbulda misal arsa kalmadı,diğer büyük şehirlerde de keza öyle.Yeni dünya sisteminde merkezde yaşamak şart olmayacak,daha ucuz şehirlere banliyölere akım başladığında olay değişir.Sadece uzaktan eğitimin rutin olduğunu düşünün,bir ton öğrenci şehrinde ev fiyatları kira fiyatları nasıl olur.Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor ve değişecek,emlağın işi bitti.Bakın alım gücünden falan bahsetmedim bile.
    Emlak işi hiçbir zaman bitmez üstadım. Barınma temel bir ihtiyaç ve bu gerçek değişmeyecek, özellikle de yeni binaların yapımı azaldıkça (bkz. artan inşaat maliyetleri) arz daraldıkça emlak ürünlerinin değeri beklentinizin aksine artacak.

Sayfa 939/1002 İlkİlk ... 439839889929937938939940941949989 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •