Sayfa 156/899 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206256656 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 1,241 - 1,248 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1. Ben de sn Hande hanım ile konuşmuştum geçen yıl ve cam elyaf fabrikasının favök marjının tarihi rekor olan %35 olacağını (yanlış hatırlamıyorsam) demişti. Ama cam elyaftan henüz dişe dokunur bir kar göremedik, zaten sorun favök karı olmasında.

Favök karı 88 milyar dolardır ama masrafları, giderleri, düştün mü kala kala 1 milyar lira kalıyorsa o zaman bir anlamı kalmıyor. Bana favökle değil net karla gelin arkadaş, yabancı favök'e bakarmış bilmem ne anlamam ben. Favöküm 3 milyar olmuş ama net karım 1 milyar ise neyleyim öyle favökü?

JeanEr ile olan ortaklıkta ortada daha ne fabrika var, ne masraflar için ödenen para var, ne solüsyon ne de tuzlama, bazlama, küşleme yöntemiyle çıkarılan bir kül var. Ben var hiçbir şey anlamamak bu işten.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Ankara - 35
    Gönderi
    8,509
     Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    biraz önce soda yatırımcı ilişkilerinden hande hanım ile tekrardan görüştüm...şu anda ürettikleri soda külünün favok kar marjının %25 olduğunu amerikadaki yatırımın ise kar marjının şu anki fiyatlar ile favok marjının %50 olduğunu söylediler...yani anlayacağımız o iş çok karlı...diğer konuştuğumuz konular ise sülüsyon yöntemi ile yapılan üretimin diğer yöntemlerden daha avantajlı olduğuydu..

maliyeti en yüksek üretim sentetik üretim yöntemi ,maliyeti düşük olan doğal soda külü üretimi en ucuz üretim yöntemi ise sülüsyon yöntemidir..

bu bilgi burada kalsın belki ihtiyacı olan kullanır...
    emeğin, bilgilendirme için teşekkürler keko.

bir düzeltme :

yanlış : sülüsyon
    doğru : solüsyon (ing. solution mining or in-situ recovery)
    Burada yazdıklarımın hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir, kendi düşüncelerimdir.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Ankara - 35
    Gönderi
    8,509
     Alıntı Originally Posted by oralet_osman Yazıyı Oku
    ben de sn hande hanım ile konuşmuştum geçen yıl ve cam elyaf fabrikasının favök marjının tarihi rekor olan %35 olacağını (yanlış hatırlamıyorsam) demişti. Ama cam elyaftan henüz dişe dokunur bir kar göremedik, zaten sorun favök karı olmasında.

Favök karı 88 milyar dolardır ama masrafları, giderleri, düştün mü kala kala 1 milyar lira kalıyorsa o zaman bir anlamı kalmıyor. Bana favökle değil net karla gelin arkadaş, yabancı favök'e bakarmış bilmem ne anlamam ben. Favöküm 3 milyar olmuş ama net karım 1 milyar ise neyleyim öyle favökü?

Jeaner ile olan ortaklıkta ortada daha ne fabrika var, ne masraflar için ödenen para var, ne solüsyon ne de tuzlama, bazlama, küşleme yöntemiyle çıkarılan bir kül var. Ben var hiçbir şey anlamamak bu işten.
    favök = ebıdta

WTF = wolf of the Frankfurt stock exchange

4.  Alıntı Originally Posted by NSHYDN Yazıyı Oku
    emeğin, bilgilendirme için teşekkürler keko.

bir düzeltme :

yanlış : sülüsyon
    doğru : solüsyon (ing. solution mining or in-situ recovery)
    tşkler dostum..ama ben alıştığımdan kolay kolay vazgeçemiyorum..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Ben de sn Hande hanım ile konuşmuştum geçen yıl ve cam elyaf fabrikasının favök marjının tarihi rekor olan %35 olacağını (yanlış hatırlamıyorsam) demişti. Ama cam elyaftan henüz dişe dokunur bir kar göremedik, zaten sorun favök karı olmasında.

JeanEr ile olan ortaklıkta ortada daha ne fabrika var, ne masraflar için ödenen para var, ne solüsyon ne de tuzlama, bazlama, küşleme yöntemiyle çıkarılan bir kül var. Ben var hiçbir şey anlamamak bu işten.
    dün güncel garanti bankasını soda ile ilgili raporunu okudum..o raporda cam elyafa da değiniyor..yanlış hatırlamıyorsam çok olumlu bir rapor idi ve galiba al önerisi veriyordu...

o raporu burada paylaşmak gerekiyor...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

Keko ne oldu, mallanacak misin yoksa??? Telefonlar, gorusmeler ...

biraz önce soda yatırımcı ilişkilerinden hande hanım ile tekrardan görüştüm...şu anda ürettikleri soda külünün favok kar marjının %25 olduğunu amerikadaki yatırımın ise kar marjının şu anki fiyatlar ile favok marjının %50 olduğunu söylediler...yani anlayacağımız o iş çok karlı...diğer konuştuğumuz konular ise sülüsyon yöntemi ile yapılan üretimin diğer yöntemlerden daha avantajlı olduğuydu..

maliyeti en yüksek üretim sentetik üretim yöntemi ,maliyeti düşük olan doğal soda külü üretimi en ucuz üretim yöntemi ise sülüsyon yöntemidir..

bu bilgi burada kalsın belki ihtiyacı olan kullanır...
    Yahu bunu da sunsirs'e dondurdun ha. Yatirimci Iliskilerinden para mi kazanilirmis. Bilgiler icin sagol yine de.

Bunlari da bir dusun:

1. Dunyadaki en buyuk Trona yataklari Cin'de. Ama Cin hep sentetik uretiyor. Yani makas o kadar buyuk degil navlunu gaki guku eklendiginde.

2. Sise bu isi 80 senedir yapiyor. Enayi miymis simdiye kadar da sentetik uretiyor madem o kadar makas var?

Ya. Godot degil bu.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Ankara - 35
    Gönderi
    8,509
    tşkler dostum..ama ben alıştığımdan kolay kolay vazgeçemiyorum..
    canın sağ olsun. Karelleri kademeli boşaltıp soda mı dolduruyorsun n'apıyorsun keko?

Sayfa 156/899 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206256656 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •