APİTERAPİ NEDİR?

Apiterapi her türlü arı ürününün kullanılmasıdır aslında. Bal yemek bile apiterapidir.

Arkadaşın mesajı üzerine fibromiyalji nedir diye araştırayım dedim. O da ne? Onca yıldır çektiğim boyun ve bel ağrılarını tarif etmiyor mu! Boyun fıtığı için gittiğim doktor fıtığın olduğunu ancak çok küçük olduğunu ve ilaç tedavisi dahi gerekmediğini söyleyip beni gönderdi. 2019 Nisan ayında. Şikayetlerimi dinleyen, tomografi çektiren doktorum fibromiyalji de demedi. Neyse, olur, insanlık hali.

Babam 69 yaşında ve birkaç yıldır şiddetli boyun ağrısından(koluna vuran) yakınıyordu. Doktor mr-tomografi-film, ne istediyse çektirdi. Sonuçta boyundaki damarlarda daralma olduğu, ilaç kullanması gerektiği hatta gerekirse operasyon geçirebileceği söylenmiş. Tabi babam doktoru iyice dinledikten sonra saygılı bir şekilde bir daha uğramamak üzere hastaneden ayrılmış. Bu durum 2016 veya 2017 gibi olmuştu. Benim sürekli ağrı tedavisi için kullandığım orjin kremden ona da aldım, kullanıyordu.

Telefonda benim durumumun netleşmesinden sonra 2018 Eylül'de boya yaparken bir bal arısının boynundan soktuğunu ve boynundaki ağrının o zamandan beri olmadığını söyledi. Acaba bana da fayda eder miydi? Deneriz dedim.

Yaz tatilinde memlekette köyümüzün üstünde bir çeşmenin kenarına gittik. Bizim oralarda arıcı/arı çoktur. Çeşmeye su içmeye gelen arılardan köylü bir amcanın yardımıyla boynumdan ve iki elimden sokturdum.(romatoid nedeniyle ellerimde de ağrı oluyor) ***Arıya karşı alerjim yoktur. Daha önce farklı zamanlarda münasebetimiz olmuştu. Eğer alerjiniz olup olmadığından emin değilseniz sonuçları imamdan alabilirsiniz aman diyelim.

Ben alerjim olmamasına rağmen üç arı yeter dedim. Bir hafta sonra kızımla(15 yaşında) aynı yere geldik. Kendi hazırladığımız(eğip büktük) cımbız ile üç arı daha boynuma iğnelerini sapladı. Arıların sokacağı yerleri (omurganın 3-5 cm kada yan taraflarında ağrının neredeyse düğümlendiği ve kasların sertleştiği boyun köküne) elimle gösterdim. Kızım da sokturdu. Zaten bana sürekli masaj yaptığı için ağrı noktalarını biliyordu. Sağ ve sol boyun kökü ile sağ tarafın 3-5 cm altında kürek kemiğinin hemen çapraz üstüne de bir arıyı sokturduk. Boyun köküne bağlanan kaslar burada da bir düğüm oluşturuyor.

Bir hafta arayla ağrının yoğunlaştığı tüm noktalara haftada bir arı fazlalaştırarak. 4 arı, 5 arı, 6 arı, 7 arı. Şeklinde sezonu kapattım. İlk hafta boynumda çok fark hissetmedim. Bir arı sokmuştu boynumdan. İkinci hafta 3 tane sokturduktan 4-5 gün sonra ağrımda %90 azalma oluştu. 3. hafta hiç ağrım kalmadı. Bunu yaptığım zaman(arıların son sokması) 2019 Eylül ayıydı. Ocak 2020 ye kadar hiç ağrım olmadı. Şu an Mayıs ayındayız ve ağrı oranım hala %20 seviyelerinde.Ağrılarımın olmamasına en çok kızım sevindi. Artık günde üç defa krem sürüp masaj yapmak zorunda kalmıyor.

Bu yaz sadece boynuma değil, belime, omzuma ve karnıma(kolit nedeniyle kalın bağırsak bölgesi) da uygulamayı planlıyorum. Yapabildiğim kadar çok sokturmayı düşünüyorum. Tabi 3 ten başlayıp her hafta birer birer arttırarak. Çünkü biliyorum ki alerjin olmasa dahi arı zehri çok alınırsa imamla son münasebeti kurdurabilir.

Umarım birilerine yardımcı olur. Aklınıza takılan olursa buradan ya da özelden cevaplamaya çalışırım. Buradan olmasını tercih ederim; daha çok insanın yararlanmasını sağlayabiliriz.

Saygılarımla...