Sayfa 81/156 İlkİlk ... 3171798081828391131 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 641 - 648 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Sn. Börsianer,

Prototip şirketlerimizin ne iş yaptığı belli, kar yüzdesi belli .

Amaç ; büyüyen mi , kar dağıtan mı sorusuna cevap bulabilmek.

Bence; temettü vergisi-stopajı gibi detaylara takılmadan matematiksel bir sonuca ulaşsak diyorum.

Kaba hesaptan detaylı hesaba da geçeriz .

Syg.
    Matematiksel olarak ifade etmeye gerek yok bence, çünkü cevap çok açık :

Hem kar dağıtıp hem de borçlanıp iyi yatırım yapanlar #1 numara

Karını dağıtmayıp bununla iyi yatırımlar yapanlar #2 numara

Yapacak iyi yatırım bulamayıp kar dağıtanlar #3 numara

Karını dağıtmayıp iyi yatırımlar da yapamayanlar #4 numara

Matematiksel sonuç belli, vergiden dolayı temettü kötüdür. Ancak eş şirketlerden temettü dağıtanın yatırımcısı çok uzun vadede dağıtmayanı geçer.

Burada istediğimiz kadar konuşalım hiçbir şirketin kar dağıtım politikasını değiştireceği yok. Erhan teorilerinde haklı ancak o teoriler gerçek hayatta en azından TR'de kimse tarafından yürürlüğe konulmuyor, bunun da sebepleri olmalı.

Sayfalar dolusu konuşulur, sonuç, erhan teoride haklı, dağıtmamak iyidir, ancak pratikte uygulaması 0 bir alan.

Daha fazla farazi konuşup topiği meşgul etmek istemiyorum.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Matematiksel olarak ifade etmeye gerek yok bence, çünkü cevap çok açık :

Hem kar dağıtıp hem de borçlanıp iyi yatırım yapanlar #1 numara

Karını dağıtmayıp bununla iyi yatırımlar yapanlar #2 numara

Yapacak iyi yatırım bulamayıp kar dağıtanlar #3 numara

Karını dağıtmayıp iyi yatırımlar da yapamayanlar #4 numara

Matematiksel sonuç belli, vergiden dolayı temettü kötüdür. Ancak eş şirketlerden temettü dağıtanın yatırımcısı çok uzun vadede dağıtmayanı geçer.

Burada istediğimiz kadar konuşalım hiçbir şirketin kar dağıtım politikasını değiştireceği yok. Erhan teorilerinde haklı ancak o teoriler gerçek hayatta en azından TR'de kimse tarafından yürürlüğe konulmuyor, bunun da sebepleri olmalı.

Sayfalar dolusu konuşulur, sonuç, erhan teoride haklı, dağıtmamak iyidir, ancak pratikte uygulaması 0 bir alan.

Daha fazla farazi konuşup topiği meşgul etmek istemiyorum.
    Selamlar
    Görüşlerinize göre 1 numaradan 3 adet hisse
    2 numaradan 2 adet hisse örneği verebilir misiniz ?
    Sizce portföyünüzde 1 numaraya ve iki numaraya giren kaç hisseniz var ?
    Riski yaymak ve üstlenmek adına sadece 1 numara yerine değilde hem 1 numaradan hem 2 numaralı hisselerden bir portföy oluşturmak sizce mantıklı olur mu ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by abdullaht Yazıyı Oku
    Selamlar
    Görüşlerinize göre 1 numaradan 3 adet hisse
    2 numaradan 2 adet hisse örneği verebilir misiniz ?
    Sizce portföyünüzde 1 numaraya ve iki numaraya giren kaç hisseniz var ?
    Riski yaymak ve üstlenmek adına sadece 1 numara yerine değilde hem 1 numaradan hem 2 numaralı hisselerden bir portföy oluşturmak sizce mantıklı olur mu ?
    1 numaradan hisseler Ttrak, Arclk, Toaso, Tuprs gibi şirketlerdir, her yıl temettü öderler, çok fazla kredi de kullanırlar, ancak hisseler de çok başarılıdır.

2 numaradan bir örnek yok o tamamen hayal dünyası. Erhan hoca bu olsa iyi olur diyor ama böyle birşey Türkiye'de yok. Belki Berkshire Hathaway örnek verilebilir.

Benim portföyümün bir önemi yok. Zaten portföy değil tek kağıt. 1 ile 3 arasında gidip geliyor denilebilir. Riski yayma işini bana sormayın %100 tek kağıt giden birisi bu işin R'sini bilmiyordur. Ayrıca inandığım bir konu değil. Şirkete güveniyorsam neden başka şirket alayım.

Syg.

4.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    1 numaradan hisseler Ttrak, Arclk, Toaso, Tuprs gibi şirketlerdir, her yıl temettü öderler, çok fazla kredi de kullanırlar, ancak hisseler de çok başarılıdır.

2 numaradan bir örnek yok o tamamen hayal dünyası. Erhan hoca bu olsa iyi olur diyor ama böyle birşey Türkiye'de yok. Belki Berkshire Hathaway örnek verilebilir.

Benim portföyümün bir önemi yok. Zaten portföy değil tek kağıt. 1 ile 3 arasında gidip geliyor denilebilir. Riski yayma işini bana sormayın %100 tek kağıt giden birisi bu işin R'sini bilmiyordur. Ayrıca inandığım bir konu değil. Şirkete güveniyorsam neden başka şirket alayım.

Syg.
    Belki 2 numara örneğe aselsan girebilir. % 0,xx temettüyü neden dağıtır anlamış değilim.

5.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku

Syg.
    Teşekkür ederim
    1 numaralı hisselerde hemfikir sayılırız
    2 numaralı hisseler ile ilgili soruma Erhan bey katkıda bulursa sevinirim
    Uzun vadeli yatırımcı olarak tek bir şirkete bağımlı olma konusu bana biraz ters. Yönetim kuruluna girecek kadar hisse toplayamayacağım kesin Bu piyasada Riski şirketler olduğu kadar insanın iştahını kabartan şirketlerde mevcut. Yönetim kurulları niyeti bozmadığı sürece
    Saygı bizden

6. Bu sıralama şirket tarafından bakınca doğru, diğer bir deyişle şirketin büyümesi anlamında. Teoride, temettüyü içerde tutan, yatırımda yapıp büyüyebilen şirketin hissesinin değerinin artmasıda beklenir. Pratikte ise böyle olan çok değildir, hele bizim borsada örnek çok azdır.

Varsayalımki teori ile pratik bağdaştı, bunun sürdürülebilir olacağınında garantisi yoktur. Ayrıca bir şirketin sürekli yatırım yapması mümkün değildir. Yatırım yapamayan ama yinede karı içerde tutan şirketi öncelikli benimsemem. KY olarak öncelikli amacım kendime gelir yaratmak,. Hem büyümeyen hem yatırım yapmayan hemde temettü dağıtmayan şirket benim için çöptür. Örneği yukardada belirtildiği üzere Tukcel'dir. Yıllarca karı içerde tutmasına rağmen fiyatında kayda değer bir durum oluşmamıştır.

KY olarak öncelikli amacım gelir yaratmaksa ve karın içerde tutulmasına rağmen hisse fiyatının yukarı gideceğinin garanti olmadığınıda biliyorsak, ki biliyoruz, önce 1 sonra 3 sonra 2'yi seçerim. 4'ten mümkün mertebe koşarak kaçarım.

Ayrıca şirketin yapacağı yatırımın gelecekte nasıl döneceğini bilemezsiniz KY olarak. Teoride yatırım iyidir ama her yatırım karlı olacak diye bir şey yok. İşte Motorola işte Türkiye'den zararla çıkmak zorunda kalan OMV. Yada Türkiye'den isyasyon ağlarını zararla kapatarak çıkan Mobil. (90'lı yıllar) Ataş rafinerisini kapamak zorunda kalan BP.

Şirketi düşünmeyi bence şirkete bırakın. Zaten onlarında ne olacak bu KY'nin hali diye bir dertleri yok. Şirket yöneticileri bizim burda konuştuğumuz yatırım, büyüme vb'yi her an her dakika düşünüyorlar. Takip etmek gerekliliğine katılnakla beraber, onların önceliğinin bizim önceliğimiz olması gerektiğine çok katılmıyorum. Benim önceliğim kendime gelir yaratmak, bunuda temettü ile yapmayı amaçlıyorsam, şirketin takip etmem gereken verilerini takip edip karlılığı sürekli sağlayabiliyormu ona odaklanırım.

Hiç bir hisseye aşık olmaya gerek yok bunu sağlayamanı bırakır bir sonrakine yönelirim.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by ankarali_omer Yazıyı Oku
    Belki 2 numara örneğe aselsan girebilir. % 0,xx temettüyü neden dağıtır anlamış değilim.
    %1 bile etmeyen temettüyü dağıtmadı sayarsak evet haklısınız, O zaman Asels bu gruba örnek diyebiliriz, teşekkürler

8.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Ben belirttiğim varsayımlar altında hipotezimin doğru olduğunu gördüm, bu sonuca hesaplama yapmadan analitik düşünme ile varmıştım, yanılmadığımı görmek güzel

Karşı görüş ....

Yatırım süresi 1 yıl varsayılır ise;

1.05 ^ 14 yıl = 1.979.931 .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 81/156 İlkİlk ... 3171798081828391131 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •