Sayfa 675/1003 İlkİlk ... 175575625665673674675676677685725775 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,393 - 5,400 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Aslında öyle olmuyor. Birebir iade ediliyor. Aslında iade de söz konusu değil, örnekle açıklamaya çalışacağım.

Stopaj gelir üzerinden vergi. Bireysel olarak mesela gelir vergisine giren kira stopajları yılda 2 defa Mart ve Temmuz ayında ödenir. Bunu mükellef kendisi beyan edip öder. Çoğumuz o kadar geliri olmadığında uygulamayı bilmeyiz.

Bizim örneğimizde de fonlar için bireysel olarak biz uğraşmıyoruz Devlet aracı kuruma-Bankaya yatırımcıyı uğraştırma, sen kaynağında gelir üzerinden %10 kesintiyi yap, direk bana aktar diyor.

Beyan süresini bilmiyorum ama aylık veya 3 aylık olabilir. Normalde atıyorum Ocak 1'i itibariyle 3 ay olsun, Mart 31'de Devlet aracı kuruma diyorki, müşterin-yatırımcın Ocak-Mart arası sattığı fonlardan ne kadar gelir elde etmiş ise, onun üzerinden %10 kes bana beyan et, sonra da öde diyor Devlet. Yani 31 Mart'a kadar vergi anlamında kesilen alınan falan bir şey yok, siz hesap hareketlerinde görüyorsunuz sadece. O dönem içerisinde hatalı işlem olabilir, bizim örneğimizdeki gibi zararla çıkma durumu olabilir düzeltme beyan tarihine kadar yapılabilir. Mesela gelir 100- zarar 20 olsun. Normalde dönem içi elde ettiğimiz 80 TL Fon geliri üzerinden 8 TL devlete ödenir. Ne iade oldu ne bişey ama uygulamada bu hesaplamalar, muhtemelen de muhasebe mantığı veya işleyiş kolaylığı olarak işlem gerçekleştiği anda hesabınızdan kesiliyor, arka planda geçici muhasebe hesaplarına alınıyor, sonra da zarar eden fonu sattığınızda örneğimizde 20 TL'nin %10'u iade ediliyor. Totalde değişen bir şey yok.

Tam tersi fonu sattığınızda tüm kalemler gösterilmese bu kez tersine itiraz edenler de olabilirdi. Ocak ayında sattığım fonun kesintisini Mart 31'de yaptığında, ki onlarca alış satış olabilir, nereden kaynaklandığı falan muhasebe takibi açısından da sorun oluştururdu. Bu işleri az çok bilenler ne demek istediğimi anlayacaktır. Bu mahsuplaşmanın süresinin olması da, vergi devletin kasasına girdikten sonra, iade edilmesinin mahkeme kararı falan olmadan yapılamamasından kaynaklanıyor. Olur ama uğraşırsınız. Kazara vergiyi fazla ya da hatalı ödeyenler bilirler, almasını kolay, her yerden yaparlar ama iadesi için yatırdığınız vergi dairesine kadar getirtirler sizi.
    Bu detaylı ve açıklayıcı mesajınız için şahsım adına çok teşekkür ederim. Gerçekten kaliteli ve dolu bir cevap olmuş.

2.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Bu hangisi için acaba?
    Mac için verilmiş

3.  Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    Braz eski bir haber ama nette şöyle bir şey bulduım;

BİR ÖRNEK

Hisse senedi satışı nedeniyle, 2007 yılının ilk 3 aylık döneminde 300 bin YTL (kazanç), ikinci 3 aylık döneminde 450 bin YTL (kazanç), üçüncü üç aylık döneminde 50 bin YTL (zarar), son üç aylık döneminde 600 bin YTL (zarar) eden bir yatırımcı, 25 Mart 2008 akşamına kadar, yıllık gelir vergisi beyannamesi verdiğinde;

- 750 bin YTL kazancından, 650 bin YTL zararını mahsup eder.

- Kazancı olan 100 bin YTLâ��nin stopajı, 10 bin YTLâ��dir.

- 750 bin YTL kazancından kesilen 75 bin YTL stopajdan, bu 10 bin YTL mahsup edilir ve kalan 65 bin YTL kendisine iade edilir (Bkz. 257 No.lu Tebliğ, â��2.4.1.12. ihtiyari beyanâ�� bölümü).
    Üstadlar hissede stopaj kesintisi mi varki?

Bu örnek farazi mi acaba.

Bildigim kadarıyla hissede stopaj yok.

SM-A320F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Aslında öyle olmuyor. Birebir iade ediliyor. Aslında iade de söz konusu değil, örnekle açıklamaya çalışacağım.

Stopaj gelir üzerinden vergi. Bireysel olarak mesela gelir vergisine giren kira stopajları yılda 2 defa Mart ve Temmuz ayında ödenir. Bunu mükellef kendisi beyan edip öder. Çoğumuz o kadar geliri olmadığında uygulamayı bilmeyiz.

Bizim örneğimizde de fonlar için bireysel olarak biz uğraşmıyoruz Devlet aracı kuruma-Bankaya yatırımcıyı uğraştırma, sen kaynağında gelir üzerinden %10 kesintiyi yap, direk bana aktar diyor.

Beyan süresini bilmiyorum ama aylık veya 3 aylık olabilir. Normalde atıyorum Ocak 1'i itibariyle 3 ay olsun, Mart 31'de Devlet aracı kuruma diyorki, müşterin-yatırımcın Ocak-Mart arası sattığı fonlardan ne kadar gelir elde etmiş ise, onun üzerinden %10 kes bana beyan et, sonra da öde diyor Devlet. Yani 31 Mart'a kadar vergi anlamında kesilen alınan falan bir şey yok, siz hesap hareketlerinde görüyorsunuz sadece. O dönem içerisinde hatalı işlem olabilir, bizim örneğimizdeki gibi zararla çıkma durumu olabilir düzeltme beyan tarihine kadar yapılabilir. Mesela gelir 100- zarar 20 olsun. Normalde dönem içi elde ettiğimiz 80 TL Fon geliri üzerinden 8 TL devlete ödenir. Ne iade oldu ne bişey ama uygulamada bu hesaplamalar, muhtemelen de muhasebe mantığı veya işleyiş kolaylığı olarak işlem gerçekleştiği anda hesabınızdan kesiliyor, arka planda geçici muhasebe hesaplarına alınıyor, sonra da zarar eden fonu sattığınızda örneğimizde 20 TL'nin %10'u iade ediliyor. Totalde değişen bir şey yok.

Tam tersi fonu sattığınızda tüm kalemler gösterilmese bu kez tersine itiraz edenler de olabilirdi. Ocak ayında sattığım fonun kesintisini Mart 31'de yaptığında, ki onlarca alış satış olabilir, nereden kaynaklandığı falan muhasebe takibi açısından da sorun oluştururdu. Bu işleri az çok bilenler ne demek istediğimi anlayacaktır. Bu mahsuplaşmanın süresinin olması da, vergi devletin kasasına girdikten sonra, iade edilmesinin mahkeme kararı falan olmadan yapılamamasından kaynaklanıyor. Olur ama uğraşırsınız. Kazara vergiyi fazla ya da hatalı ödeyenler bilirler, almasını kolay, her yerden yaparlar ama iadesi için yatırdığınız vergi dairesine kadar getirtirler sizi.
    O zaman bu güzel bir uygulama.

Yani hesabındaki stopaj kesilmesi gereken tüm fonlardan 3 aylık dönemlerde toplamda ne kadar kar ettiyseniz (zarar edilen fondaki zarar miktarı kar eden fonların karından düşülecek.) Onun üzerinden stopaj kesiliyor.

Gerçekten hakkaniyetli bir uygulama.

O zaman bizim bir de bu olay doğru vir şekilde yapılıyor mu diye bunu takip etmemiz lazım. Zira yanlışlık yapan kurumlar olabilir.

5. kredi ile fon alımı hakkında sorduğum soruya verilen yanıtlardan dolayı cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Genel yorumlar mantıksız olduğunu söylemiş. Bende bu nedenle projemden vazgeçtim.

Özkaynaklarım ile yatırıma devam.

6.  Alıntı Originally Posted by ZİRVEE Yazıyı Oku
    Üstadlar hissede stopaj kesintisi mi varki?

Bu örnek farazi mi acaba.

Bildigim kadarıyla hissede stopaj yok.

Örnek 2007 yılına ait
    14 Kasım 2008'e kadar hisse alım satımında stopaj vardı.

Aslında hala var stopaj, ama oranı sıfır olarak uygulanıyor.
    Bir kararla tak diye stopaj gelebilir yani.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Örnek 2007 yılına ait
    14 Kasım 2008'e kadar hisse alım satımında stopaj vardı.

Aslında hala var stopaj, ama oranı sıfır olarak uygulanıyor.
    Bir kararla tak diye stopaj gelebilir yani.
    Şu anda da gyo/yo ile biten hisselerde alım satım kazancından stopaj var hala %10 . Bu istisnalar hariç %0
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Şu anda da gyo/yo ile biten hisselerde alım satım kazancından stopaj var hala %10 . Bu istisnalar hariç %0
    Bildigim kadarıyla %10 stopaj gayrimenkul yatırımı ortaklıklarından değil sadece menkul yatırım ortaklıkları hisselerinden elde edilen kazançlardan alınıyor. Bunlar da bir yıldan fazla elde tutulduğu zaman alınmıyor.

Sayfa 675/1003 İlkİlk ... 175575625665673674675676677685725775 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •