Sayfa 10/1013 İlkİlk ... 8910111220601105101010 ... SonSon
Arama sonucu : 8100 madde; 73 - 80 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by kavak63 Yazıyı Oku
    KHK ile bankalardaki döviz hesapları TL cinsinden sabitlenemezmi.
    taş bana gelmiş. hadi bakalım sabitleyin. dövizi komple yasaklamazsanız hatırım kalır.

2. Eski foruma da yazmıştım.

İsrail'de yaşanmış olay :

Önce paradan 6 sıfır atıldı ...

Sonra , halkın bankadaki döviz mevduatı belli bir kurdan yerel paraya çevrildi .

Devamında devalüasyon yapıldı ....

3.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Eski foruma da yazmıştım.

Sonra , halkın bankadaki döviz mevduatı belli bir kurdan yerel paraya çevrildi .

80'li yıllarda bu oldu doğru çünkü o dönem global para ağı şimdinin 100de 1'i değildi. şimdi Türkiye bunu yapsın resmen AÇ kalır. yakıt bulamayacağından dolayı 1979 da olduğu gibi tarım bile yapılamaz. ülke komple durur. siyasetten değil ama açlıktan savaş çıkar. zaten sınırda çevirilmeye çalışılan dış borçlar çevrilemez, morotoryum ilan edilir. Bu durumda yabancıların toprak talebi olacağından hiç şüphem yok.

4. Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış.

Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku

olan yine ky olmuştur değil mi? bence..
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır.

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku

bizde 'de, paradan 6 sıfır atıldı.
    ne olaçak şimdi.

7. Stanley Fischer'a sorun .....

8.  Alıntı Originally Posted by Bora Yaşar Yazıyı Oku
    Türkiye'nin kısa vadeli borç stoku Aralık 2016 da 100 milyar dolar kadardı.

Bunun üzerine 32 milyar dolar kadar da cari açık koyun.

Bu yıl içinde , başkaca hiçbir ihtiyacımız olmasa, 2017 yılında dolar ihtiyacımız bu.

Foreksi falan bir kenara koyalım şimdilik.

Reel olarak Türkiyenin bulması gereken dolar 132 milyar dolar.

Üç büyük derecelendirme kuruluşundan aldığı not belli.

Bu ülkeye kısa vadede doları çikolataya daldırıp çıkararak yiyecek yabancıyı koyun bir kenara, kim verecek bunca parayı?

Tamam eskisinden çok daha pahalı olacak.

Ama dışarıda işler sarpa sararsa doları bulmazsan, foreksle ne kadar baskılarsan baskıla, Powerpc'nin elinden dolarını nasıl alacaksın?

Soru bu...
    konuya biraz ışık tutması açısından bir kaç link kopyaladım

http://www.sakaryagazetesi.com.tr/ma...nemlidir-2276/

2017 yılında vadesi gelecek dış borç geri ödemesi olan 165 milyar doların 105 milyarı bankalara, 53 milyarı reel sektöre, 7 milyarı kamuya aittir. Cari açık dahil 2017 yılındaki toplam döviz ihtiyacı tahminime göre 205-215 milyar dolar civarındadır. Bu durumda döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanması zorlaşır, dolara artan talep kur artışına yol açar. Türkiye, dolarla alınan şirket dış borçlarının milli gelire oranı sıralamasında ilk dört ülke arasında olup, küresel finansal krizden sonra en hızlı borçlanan ülkeler arasındadır.

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conne...ri+Gelismeleri
    2016 Aralık sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 159,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Söz konusu stokun 18,5 milyar ABD dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün, yurtdışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluşmaktadır. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde Kamu Sektörü’nün % 16,2, Merkez Bankası’nın 0,5, Özel Sektör’ün ise % 83,3 oranında paya sahip olduğu gözlenmektedir.

http://www.mahfiegilmez.com/2016/02/...finansman.html

Türkiye’nin 2016 yılı döviz ihtiyacını; dış borçların ödenmesi ve cari açığın finanse edilmesini kapsayacak miktar olarak ele almamız gerekeceğine göre karşımıza (172,7 + 33 =) 205,7 milyar dolarlık bir toplam tutar çıkıyor.

bu konuya en iyi ışığı sayın jonDowes ın tutabileceğini düşünüyorum.

Sayfa 10/1013 İlkİlk ... 8910111220601105101010 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •