Sayfa 10/1015 İlkİlk ... 8910111220601105101010 ... SonSon
Arama sonucu : 8119 madde; 73 - 80 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1.  Alıntı Originally Posted by cozger Yazıyı Oku
    Peki altına yatırım yapmanın en mantıklı yolu nedir acaba?

gldtr ve goldp altına dayalı hisseler/yatırım fonları var.
    Ziraat ten altın tahvili alınabiliyor.

Bildiklerim bunlar. Sizce nasıl bir yol tercih edilmeli?
    Gram altın hesabı var bir çok bankada. Hesabı açtırıp alabilirsiniz veya fiziki altın kuyumcudan.

2.  Alıntı Originally Posted by cozger Yazıyı Oku
    Peki altına yatırım yapmanın en mantıklı yolu nedir acaba?

gldtr ve goldp altına dayalı hisseler/yatırım fonları var.
    Ziraat ten altın tahvili alınabiliyor.

Bildiklerim bunlar. Sizce nasıl bir yol tercih edilmeli?
    Bu sorunuzun cevabı kişiye göre ve onmun beklentilerine göre değişir.
    Örneğin ben sanal altın pek haz almam, illaki al-sat yapmaya çalışırım ve beceremedim için de artık altınlarımı gram altın olarak fiziki alıyorum. Buradada en ucuzu nakit-havale/eft-kredi kartı tek çekim-kredi kartı taksitli yollar için en uygun olanı tercihe göre değişiyor.
    Sanal altın işine gelirsekte ziraatin altın tahvili getirileri bildiğim kadarıyla fiziki altın getirenlere girebiliyordu yalnız birkaç tane sıkıntı vardı.
    1)mesela siz elinizdeki fiziki altınları getirdiğinizde onlar 1000 milyem üzerinden ziraat altın hesabına atıyorlar fakat 2 yıl sonra fiziki olarak isterseniz o digital altınları size 995 milyem olarak veriyorlar. Yani sizin altınlarınız alım satımda 5 milyem zarar ediyor, bunun anlamıda 2 yıl için yüzde 0,5 zarar demektirki 2 yıl için toplam getiri 4.8 düşünülürse bu getiri 4.3 e iniyor.
    2)bankalardan fiziki altın alanlar bilirler, siz hesabınızdaki altınları fiziki almak istediğinizde sizden komisyon alırlar bu komisyonda yine cari gram fiyatı üzerinden yüzde 0,5 ile yüzde 1 arası değişiyor.ama izahnamede bu komisyon alınmaz diye bir madde yok yani bankanın insiyatifinde isterse sizden rahatlıkla alır. buda başka bir zarar.
    3)altın tahvili yada altına dayalı kira sertifikaları getirileri altın değil tl bazlıdır.

bunlar beni zaten altına dayalı tahvil yada kira sertifikasından soğutan nedenlerdi, goldp ise bildiğimiz borsa olayı ama yüzde yüz gram altın fiyatına paralel değil. Bu nedenle bu seçenekte bana makul gelmiyor.
    bu açıdan bence digital altın olarak bankaların altın hesabı daha mantıklı gözüküyor. banka bazlı bakılırsada alım-satım arasındaki en az fark şuan için denizbankta biliyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    1)mesela siz elinizdeki fiziki altınları getirdiğinizde onlar 1000 milyem üzerinden ziraat altın hesabına atıyorlar fakat 2 yıl sonra fiziki olarak isterseniz o digital altınları size 995 milyem olarak veriyorlar. Yani sizin altınlarınız alım satımda 5 milyem zarar ediyor, bunun anlamıda 2 yıl için yüzde 0,5 zarar demektirki 2 yıl için toplam getiri 4.8 düşünülürse bu getiri 4.3 e iniyor.
    Bu kısma katılmıyorum. Sizin elinizdeki altınlar da 1000 saflıkta değil ki, yine 1000 versinler. Banka fiziki altını 995'ten alıp, 995'ten iade eder. Orada bir zarar oluşmaz.

Bunun dışında; Ziraat'in fiziki teslim için bir komisyon isteyeceğini zannetmiyorum. Her ne kadar açıkça yazmamış olsalar da, tarzı değil. Burada komisyon gibi zarar yansıtacak tek şey; fiziki altını alırken piyasadaki satım fiyatına kıyasla olabilir. Onda da herhangi bir kuyumcudan pahalıya satacağını sanmıyorum, cari fiyat neyse oradan verirler.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

4.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Bu kısma katılmıyorum. Sizin elinizdeki altınlar da 1000 saflıkta değil ki, yine 1000 versinler. Banka fiziki altını 995'ten alıp, 995'ten iade eder. Orada bir zarar oluşmaz.

Bunun dışında; Ziraat'in fiziki teslim için bir komisyon isteyeceğini zannetmiyorum. Her ne kadar açıkça yazmamış olsalar da, tarzı değil. Burada komisyon gibi zarar yansıtacak tek şey; fiziki altını alırken piyasadaki satım fiyatına kıyasla olabilir. Onda da herhangi bir kuyumcudan pahalıya satacağını sanmıyorum, cari fiyat neyse oradan verirler.
    Açıkca bende sizin yazılarınıza kısmen katılmıyorum. Piyasada 999.9 milyem altın çok var (bende de mevcut), 995 leri önce 1000 e çevirip sonra 995 e indirmeseler bile bu kısımda bile net zarar oluyor, kaldı ki izahnamede direk 1000 milyem baz alınarak yatırılır yazıyor diğer konuyu 2 yıl sonra fiziki telimat isteyenler açıkca yazdıklarında belli olur.

5.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Açıkca bende sizin yazılarınıza kısmen katılmıyorum. Piyasada 999.9 milyem altın çok var (bende de mevcut), 995 leri önce 1000 e çevirip sonra 995 e indirmeseler bile bu kısımda bile net zarar oluyor, kaldı ki izahnamede direk 1000 milyem baz alınarak yatırılır yazıyor diğer konuyu 2 yıl sonra fiziki telimat isteyenler açıkca yazdıklarında belli olur.
    Çok var dediğiniz altın herhalde milyonda 1 seviyesindedir. Ziraat'e 999'luk altında yılda 1-2 defa ya gider ya gitmez. Amacı belli; çeyrekleri ve bilezikleri toplamak. Kaldı ki 999'luk da verseniz bunu değiştirmez. Bankalar altınların ayarına göre gram düzeltmesi yapıyorlar. 14 ayar bilezikle çeyrek altını aynı gramajda saymıyorlar. 999'luğu da elbette saymazlar, belge ve kanıtı varsa 999'a denk gramajda hesaba dijital olarak geçer.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

6.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Çok var dediğiniz altın herhalde milyonda 1 seviyesindedir. Ziraat'e 999'luk altında yılda 1-2 defa ya gider ya gitmez. Amacı belli; çeyrekleri ve bilezikleri toplamak. Kaldı ki 999'luk da verseniz bunu değiştirmez. Bankalar altınların ayarına göre gram düzeltmesi yapıyorlar. 14 ayar bizelikle çeyrek altını aynı gramajda saymıyorlar. 999'luğu da elbette saymazlar.
    peki hocam haklısınız, sıkıntı yok.

7. Bu arada goldtakas.com uzerinden cogunluk 1000 milyem olmak uzere 995 ve sarrafiye urunleri olan 916 milyem gram altin yada ons altin alip satabilirsiniz.dolar yada tl olarakta satin alma imkaniniz var onbinde 5 komisyon orani ile calisir alim satim arasi marjida genelde 70-80 kurus arasidir. İstenildigi zaman fiziki olarak alma sansinizda mevcut.

8. Türkiye son 9 ayda 11 milyar dolarlık altın italatı gerçekleştirdi. Bu çılgınca altın alımlarının sebebi merak konusu. Büyük savaşlarda ve büyük krizler öncesinde böyle altın toplanır.

Sayfa 10/1015 İlkİlk ... 8910111220601105101010 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •