Sayfa 117/147 İlkİlk ... 1767107115116117118119127 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 929 - 936 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Sayin varsayim,

benzer aile yapisindan geliyoruz 3 asagi 5 yukari. Bende anne de baba da ilkokul mezunu. Annem hep ev hanimiydi. Baba 2 iste calisti. Biri devlette bekcilik idi. Gece nobet gunduz insaat vs is kovalamaca. Sirket kurmak vs cesaret edemiyorum. Adim atamiyorum .

Milyon dolarlik projelere fizibilite yapiyorum, yatirim karari alabiliyorum calistigim kurum icin. Kendim icin yapamiyorum .

Nasil yenilir bu korku fikrim yok acikcasi.
    Şirket kurup ticari işler yapabilmek herkesin yapısına uygun olmuyor. Benim babam da askerdi o nedenle ticari yönüm hiç iyi değildir. Denedim başarılı olamadım. Ne zaman ki ticari işler yapmayı kafamdan çıkarıp ücretli çalışacağım kararımı net verdim çok daha fazla kazandım.
    Benim yapacağım en iyi ticaret hisse senedi üzerinden şirketlere ortak olmak
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2. Ben de şu ortamda yeni girişimleri, ticari faaliyeti hep enayilik olarak gördüm. Mevzu çok para kazanmaksa, ben zaten bunu istemiyorum. Çok daha fazla param olsa eşim, çoluk çocuk için iyi. Bir de çok fazla yardım ederim ihtiyaç sahiplerine, ona empati yap, bunu düşün vsvs..özetle parayı kendim için istemem...bu nedenle şirket kur, tırmala, çok kazan vs bana saçma geliyor.

Ben hep ağrısız başım, kaygısız aşım olsun istedim. Hiç bir zam döneminde yöneticilerimle zam pazarlığı yapmadım...gerçi iş arkadaşlarım, sen direktörün has adamısın en iyi zammı hep sen alıyorsun derlerdi

Bir gün yıl sonu değerlendirmesinde yöneticime "sorumluluklarım, iş yüküm %20 azalsın, maaşım da %20 düşsün dedim", olm salak mısın, olmaz öyle şey dedi yani değil yeni iş kurma, mevcut işleri tasfiye etme modundaydım hep

Şuraya geleceğim, insanlar çeşit çeşit..ben 70-80 yaşındaki iş adamlarındaki çalışma hırsını anlamazdım..ama sonra anladım ki, o da onunla mutlu oluyor, ondan zevk alıyor..mevzu para değil, mevcut parası zaten 7 sülalesine yeter..sonuçta karakterler çok farklı..bu karakterde genetik faktörler, yetiştiğin çevre, anne-babanın durumu vs hepsi etkili oluyordur.

Seni ne mutlu ediyorsa o şekilde ilerlemek en doğrusu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    ...

Selam,
    Olay bu aslinda. Baskasi icin degil kendimiz icin yasamaya basladigimiz zaman olay bitiyor.

Baskasi icin derken:
    Makam mevki pesinde kosmayi tavsiye edenler
    Hayata bakis acisi kidem/derece otesine gitmeyenlerin soyledikleri
    Sirkette sunu taniyomusun diye sordugumda sirket ici kidem/derecesine kadar soyleyenlerin dedikleri (koridoru temizleyen ablanin adini sorsam bilmez) gibi gibi

Belki sinirli bir acilimla kendimiz icin derken es ve cocuk(lar) baglaminda genisletmek lazim. O kadar da gaddar olmaya gerek yok

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,270
    Ben ticaretten gelen ve sifirdan genc yasda calismaya baslamis ve zengin olmus bir babanin ilk cocuguyum.
    12 yasindan itibaren babam beni yaninda calistirdi..
    Parayi ticareti is yapmayi v.s onun yaninda gordum, ticari dusunmeyi v/s ogrendim.
    Esim ise birisi kutuphane memuru, digeri bankaci yani ucretli calisan ebeveynlerin cocugu olarak baska hicbir sey gormemis.
    Onun cocuklugu, gencligi cok daha mutlu, huzurlu ve stabil bir ortamda gecmis..
    Benim ki ise ticaret ve is hayatinin getirdigi sartlar nedeni ile cok daha calkantili, inisli cikisli oldu..
    Evlendikten sonra ise iki farkli bakis acisini hep gordum, bazen rahatsiz oldum, bazen iyi ki farkli dusunen birisi var dedim..
    Yine de cocuklarima gerektiginde olculebilir risk alabilen, ticari dusunebilen, yatirimdan anlayan bir karekter ve bakis acisi kazandirabilmek istedim ve gayret ettim.
    Ne derece basarili oldum zamanla gorecegiz...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    çoğun herkeş, kendince ve yakın çevresiyle bilir yaşanmışlıklarını sadece .
    aslında ideal olan kişinin yaşanmışlıklarını bilirken dış çevreden de etkileşim alarak değerlendirme yapması.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben de şu ortamda yeni girişimleri, ticari faaliyeti hep enayilik olarak gördüm. Mevzu çok para kazanmaksa, ben zaten bunu istemiyorum. Çok daha fazla param olsa eşim, çoluk çocuk için iyi. Bir de çok fazla yardım ederim ihtiyaç sahiplerine, ona empati yap, bunu düşün vsvs..özetle parayı kendim için istemem...bu nedenle şirket kur, tırmala, çok kazan vs bana saçma geliyor.

Ben hep ağrısız başım, kaygısız aşım olsun istedim. Hiç bir zam döneminde yöneticilerimle zam pazarlığı yapmadım...gerçi iş arkadaşlarım, sen direktörün has adamısın en iyi zammı hep sen alıyorsun derlerdi

Bir gün yıl sonu değerlendirmesinde yöneticime "sorumluluklarım, iş yüküm %20 azalsın, maaşım da %20 düşsün dedim", olm salak mısın, olmaz öyle şey dedi yani değil yeni iş kurma, mevcut işleri tasfiye etme modundaydım hep

Şuraya geleceğim, insanlar çeşit çeşit..ben 70-80 yaşındaki iş adamlarındaki çalışma hırsını anlamazdım..ama sonra anladım ki, o da onunla mutlu oluyor, ondan zevk alıyor..mevzu para değil, mevcut parası zaten 7 sülalesine yeter..sonuçta karakterler çok farklı..bu karakterde genetik faktörler, yetiştiğin çevre, anne-babanın durumu vs hepsi etkili oluyordur.

Dostlara Selamlar,

Cok zengin bir kizin kumar takintisi varmis. Ikide bir polis baskininda yakalanip, gozaltina aliniyormus.Birgun emniyette komiser dayanamamis sormus:

-"Evladim, baban simdi gelecek, ben senin isledigin sucu soylemeye mahcubum, ama sen hic akillanmiyorsun... Maddi durumun masallah, imkanlarin iyi, ihtiyacin da yok paraya. Nicin parasina okey oynuyorsun israrla?"

Kiz gayet sakin ve kendinden emin, komisere demis ki:

-"Amca, sen hic 145 tasin ortasina okey cektin mi?"

Yani bir seviyeden sonra olay para kazanmaktan daha baska bir boyut aliyor. Basarili olmak, kafasindakini yapabilmek, kendisini ifade edebilmek, gereceklestirmek vs devreye giriyor. MMaslow'un piramidine bakarsaniz, ust iki uc seviyenin parayla pulla cok da alakasinin olmadigini goreceksiniz.

Vesselam,

Free
    S
    K
    Y

PS: Sn Cautionary Hocam, Son zamlardan ve devaluasyonlardan sonra, beyaz yakalilarin hala finansal ozgurluklerini emeklilikten once kazanabileceklerini dusunuyor musunuz? (Aileden miras kalmayanlardan bahsediyorum..)

7.  Alıntı Originally Posted by freesky Yazıyı Oku
    ..

PS: Sn Cautionary Hocam, Son zamlardan ve devaluasyonlardan sonra, beyaz yakalilarin hala finansal ozgurluklerini emeklilikten once kazanabileceklerini dusunuyor musunuz? (Aileden miras kalmayanlardan bahsediyorum..)
    Olaya bugünün şartları ile bakarsak artık çok zor. Özellikle yeni iş hayatına başlayanlar için. Ama biz finansal özgürlük planlamasından bahsederken muhtemelen 20-30 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Dolayısıyla mevcut olumsuz görünüme bakıp moral bozmaya gerek yok. Bu ülke çok çıkışlar, inişler daha görecektir.

Hem şöyle düşünün diyorum motivasyonu düşük arkadaşlara..Ne kaybedersin? Yani ölçülü yaşadın, tasarruf ettin, tasarruflarını iyi yatırımlarda değerlendirdin. Ama yaş 50 oldu hala hedefe ulaşamadın. Finansal özgür olamadın..Ama en azından kayda değer bir birikimin oldu. Her halükarda mantıklı bir iş yapmış oldun sonuçta
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Milyon dolarlik projelere fizibilite yapiyorum, yatirim karari alabiliyorum calistigim kurum icin. Kendim icin yapamiyorum ..
    Sizin gibi insan cok tanidim hayatimda. Isyerinde mukemmel calisip sirket adina dogru kararlar alirken kendi hayatlarinda ayni kararlilik ve fizibilte calismasini yapamiyorlar.

Bende merak ediyorum bunun bir adi varmi acaba?

Sayfa 117/147 İlkİlk ... 1767107115116117118119127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •