Sayfa 278/1312 İlkİlk ... 1782282682762772782792802883283787781278 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,217 - 2,224 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Ev almak bu kadar zor ve cetrefilli bir konu degil, siz kupon kelepir daire almaya calistiginiz icin oluyor muhtemelen.
    Böyle bir hobi ya da uğraş da var işte..satılık evlere bakayım, pazarlık edeyim, emlakçılarla lak lak yapayım vs...kıt kanaat geçinen ve hayatındaki ilk ve tek mülkü alacak kişi için hiç bir şey diyemem...ama parası ve keyfi yerinde, emekli-yarı emekli arkadaşların emlak maceraları hakkeaen ilginç.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yanlışınız var, kiralar uçup kaçamaz.
    Kirada oturmak daima akıllıcadır, betona para bağlamak enayiliktir, emlak cahil yatırımıdır. Finansal okur yazarlığı olan birçok kişi eve vereceği parayı "kağıt yatırım araçları" ile milyon yapar, kirasını kolayca öder. Enayi ve cahil ev sahibi de üç kuruş kiraya talim eder, dört duvarım değerlenecek diye bekler durur.

Dalga bir yana, son 5-10 yılda diğer ihtiyaç maddelerindeki enflasyon, ev kiralarından fazladır.
    Yani ev kiraları piyasadan pozitif yönde ayrışmış değil.
    Aksine, mevcut kiracılar evden çıkmadığı sürece "sahte TÜFE prangası"ndan dolayı kira artışları diğer ihtiyaç maddelerinin çok gerisinde kalıyor, negatif ayrışıyor.

Dolar veya altınla değil, ekmekle, meyveyle, sebzeyle kıyaslasak, 5-10 yıl önce 1 kira ile aldığım miktarda ekmeği, şimdi aynı kira ile alamıyorum.

5 yıl önce Mahmut emminin tarlasından kaç ton buğday çıkıyorsa, yine aynı miktarda çıkıyor.
    Benim evim de 5 yıl önceki aynı ev.
    Fiyat dengesi benim aleyhime bozulmuş, mağdur olan benim, ama medyada günah keçisi yine benim.

Ha diyeceksiniz ki o buğdayı meyveyi sebzeyi ihraç ediyor, fiyat o yüzden yüksek.
    O zaman ya ihraç etmeyecek ve buğday meyve sebze ucuz olacak, ya da Mahmut emmi (ya da toptancı, veya fırıncı, veya marketçi, artık her kim kar ediyorsa) aldığı paranın birazına kıyıp istanbulda üniversite okuyan çocuğunun kirasını paşa paşa ödeyecek. Öyle "hep bana" demek olmaz.
    Krizlerde herkes fakirleşmez. Bir kesim mutlaka zenginleşir. Ama söylemezler.
    Herkesle beraber onlar da ağlarlar.

hocam be careful what you wish for diye bir tabiri var ecnebilerin ben bu topic'teki mülk sahibi veya kira getirisi olan isimlerin ciddi bir kira artışının getirebileceği sosyal sorunları tam kestiremediğini düşünüyorum.

enflasyon oranında geliri artamayan alt/orta muhit kiracılarının yaşayacağı bir kira krizi -Allah korusun- sosyal patlamadan tam öncesi oluyor. sözün özü domates patates arttıysa kiralar da %100 %200 artar artmasına da, bu artışın toplumun tüm katmanları için domates veya iphone zammından çok daha ciddi sonuçları olabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    hocam be careful what you wish for diye bir tabiri var ecnebilerin ben bu topic'teki mülk sahibi veya kira getirisi olan isimlerin ciddi bir kira artışının getirebileceği sosyal sorunları tam kestiremediğini düşünüyorum.

enflasyon oranında geliri artamayan alt/orta muhit kiracılarının yaşayacağı bir kira krizi -Allah korusun- sosyal patlamadan tam öncesi oluyor. sözün özü domates patates arttıysa kiralar da %100 %200 artar artmasına da, bu artışın toplumun tüm katmanları için domates veya iphone zammından çok daha ciddi sonuçları olabilir.
    Bence en büyük sosyal sorun, herkesin kendini en iyiye layık görmesi.
    En dipte (ama gerçekten en dipte) olan adam isyan etse anlarım, çünkü onun yaşam standardını daha fazla düşürecek payı kalmamış.
    Ama bakıyoruz manzaralı dublekste oturan adam da kiralardan şikayetçi, güvenlikli sitede oturan da, işe hususi otomobiliyle giden de, bir kahveye 15-20 lira veren de.
    Hepsi ağlıyor.
    Kimse "param artık buna yetmiyor, daha kötü ama ucuz bir daireye taşınayım" demiyor.
    Hepsi istiyor ki güzel yerde bedavaya otursun.

İyi de, domatesin çiftçiye bir maliyeti varsa, evin de ev sahibine bir maliyeti var.
    Evler bize piyangodan çıkmadı. Ortalama bir daire, ortalama bir insanın 30-40 yıllık emeği ile alınıyor.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4. şimdi evci tayfa bankaya koşmuştur bedava kredi 18. evi alacaz bitecek bitecek bitecek....

dövizin %35 çıktığı ülkede senin benim vergilerimle para toplanan hazineden %15 le kredi dağıtıyorsun...

bunun adı vatana ihanettir...

şimdi siyasal islamcıların doluştuğu başakşehir fatih gibi yerlerde fiyatlar artar...

5.  Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    şimdi evci tayfa bankaya koşmuştur bedava kredi 18. evi alacaz bitecek bitecek bitecek....

dövizin %35 çıktığı ülkede senin benim vergilerimle para toplanan hazineden %15 le kredi dağıtıyorsun...

bunun adı vatana ihanettir...

şimdi siyasal islamcıların doluştuğu başakşehir fatih gibi yerlerde fiyatlar artar...
    Yapilan şey evsizi ev sahibi yapmak degil zaten, yapilmiş evleri parasi olana bi sekilde satmak.Bu satış yapilirkende evi alana rant sağlamak.... Çinin yaptigini yapip kucuk bir bal- kaymak tabakasi ile birlikte milyonlarca bocek yemeye mahkum insan yaratmak.. Bir a.partili vekilin dedigi gibi, ekmek yiyorsa demekki aç degiliz, şükretmek lazim...

Bu arada 2 3 ev sahibi olan arkadaşlarda cocuklarinin geleceginin calindiginin farkindadir umarim... Çocugu olmayanlarmi, sk.tet onlari, eninde sonunda ölecekler ve birileri kaymagi yiyecek.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    Haziran 2020'de, yüzde 12 resmi enflasyon ortamında ;
    0,64 sıfır ev
    0,74 ikinci el ev için para dağıtmışlardı.

Ekim 2021'de, yüzde 19,50 resmi enflasyon ortamında ;
    1,29 1 milyon altı ev
    1,34 1 milyon üstü ev şeklinde para dağıtmaya karar vermişler.

Olmamış.
    0,85 sıfır ev
    0,95 ikinci el ev için tez ferman duyurula !!!

7. Önümüzdeki ay 100 baz puan daha kredi oranları düşebilir. Gidişat o gibi.
    Kira da oturanlar için uygun bir ev bulduklarında alım tercih edilebilir.
    İyi araştırmakta fayda var

Sayfa 278/1312 İlkİlk ... 1782282682762772782792802883283787781278 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •