Sayfa 680/1312 İlkİlk ... 1805806306706786796806816826907307801180 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,433 - 5,440 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Şimdi daha anlaşılır oldu
    M2 ve M3 ün neden hala arttığına gelince; Toplam krediler içinde konut kredileri çok küçük bir paya sahip. Her ne kadar konut kredilerinde fren yapıldıysa da diğer krediler yavaşlasa da artış devam ettiği için M2 ve M3 artmaya devam ediyor. Ayrıca artan dolar kuru da M2 ve M3 ü yukarı itiyor.
    Hisarcıklıoğlu bugün esmiş gürlemiş bankalara, krediler durdu alamıyoruz diye...Öte yandan da gelin ticari kredi alın diyorlar, muhtemelen 10 yıllıklar düşünce, bir de herkes ya KKM ye ya da dolara kayınca, ucuz mevduat toplayamadıklarından kredilerde sorun yaşanıyor olabilir. Bakalım Hisarcıklıoğlu'na ne yanıt gelecek, o zaman anlarız.

2. Bankalar için
    Yağmursuz havada şemsiye verir,yağmur başlayınca şemsiye vermez hatta geri ister. derler
    2001 de kredileri geri çağırmışlardı

3.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Hisarcıklıoğlu bugün esmiş gürlemiş bankalara, krediler durdu alamıyoruz diye...Öte yandan da gelin ticari kredi alın diyorlar, muhtemelen 10 yıllıklar düşünce, bir de herkes ya KKM ye ya da dolara kayınca, ucuz mevduat toplayamadıklarından kredilerde sorun yaşanıyor olabilir. Bakalım Hisarcıklıoğlu'na ne yanıt gelecek, o zaman anlarız.
    Bunlar da beleş krediye iyi alıştılar, hiç kesilmesin, oluk oluk para kazanmaya devam edelim, millet de enflasyondan inim inim inlesin istiyorlar.
    Bu arada hükumet parasal sıkılaşma talimatı verdiği için bankalar kredileri azalttılar, ellerinde para kalmadığından değil. Bankaların kredi vermesi için mevduata ihtiyacı yok, yoktan kredi verebilirler. Merak eden olursa açıklarım.

4.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Bunlar da beleş krediye iyi alıştılar, hiç kesilmesin, oluk oluk para kazanmaya devam edelim, millet de enflasyondan inim inim inlesin istiyorlar.
    Bu arada hükumet parasal sıkılaşma talimatı verdiği için bankalar kredileri azalttılar, ellerinde para kalmadığından değil. Bankaların kredi vermesi için mevduata ihtiyacı yok, yoktan kredi verebilirler. Merak eden olursa açıklarım.
    Kesinlikle ve kesinlikle ilk yapılması gereken iş kamu bankalarını satmak olmalıydı.

Herşeyi sattılar, bi tek onları bıraktılar.

Acaba neden?

5.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    İstanbul'un nüfusu Kayseri'den büyük diyenler, İstanbul'da deniz var, arsa maliyeti vs diyenler neyin kafasını yaşıyorsunuz?. Ben 2 yıllık artıştan bahsediyorum. 2 yıl önce İstanbul'da deniz yok muydu? 2 yıl önceki fiyatlara arsa maliyeti dahil değil miydi?
    Siz olayı "son 2 yılda istanbulda fiyatlar diğer illerden fazla şişti" olarak yorumluyorsunuz.
    Ama doğrusu şu, 2 yıl önce istanbulda fiyatlar
    diğer illerden daha fazla düştü.
    Tam olarak covid korkusunun ayyuka vardığı yıldan bahsediyorsunuz. "İnsanlar büyük şehirleri terk edecek, uzaktan çalışma sayesinde yazlığının bahçesinden veya plajdaki şezlongundan çalışacak" goygoyu vardı.
    O goygoy yüzünden aşırı düşen fiyatlar, goygoy fos çıkınca tabi ki aşırı artacak.

Daha da İstanbuldaki fiyatların balon olduğunu düşünen varsa buyursun "barınma hakkını" kayseride kullansın. Kimseyi zorla tutmuyoruz burada.

6. Şuan insanlar kiralık ev bulamıyor. Burdan fiyatı arz-talep belirler kuralını işletirsek fiyatların yukarı yönlü gitmesi gayet normal. Arz eksik talep çok yüksek.

Öte taraftan alım gücü giderek düşüyor. Ortalama bir daire eskiden 120 asgari ücret yada 50 memur maaşıyla alınırken şimdi 300 asgari ücret yada 150 memur maaşıyla alınamıyor.

Bu 2 bilgiyi bilerek yorum yaparsak talebin bitme ihtimali yok ancak zorunlu olarak durma ihtimali var. Ülkenin en zengin %10 luk kesimi daire toplamaya devam etse ve fiyatlar da yükselmeye devam etse bile bir yerden sonra bu dairelerin alıcısı orta sınıf alamadıktan sonra fiyatlar durur hatta reel olarak düşer diye düşünüyorum.

Eskiden tek başına ev tutan bekar bir memur yada öğretmen şimdi mecburen arkadaşlarıyla ev tutacak. Evlenen yada boşananlar mecburen baba evlerine daha çok dönüş yapacak. İstek değil mecburiyet meselesi bu. Talep kısmının bu şekilde düşmesiyle fiyatlarda durur diye düşünüyorum. Bana göre ortalama daire fiyatıyla ortalama alım gücü dengeli bir noktaya gelmek zorunda. Başka yol yok gibi.

7.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Şuan insanlar kiralık ev bulamıyor. Burdan fiyatı arz-talep belirler kuralını işletirsek fiyatların yukarı yönlü gitmesi gayet normal. Arz eksik talep çok yüksek.

Öte taraftan alım gücü giderek düşüyor. Ortalama bir daire eskiden 120 asgari ücret yada 50 memur maaşıyla alınırken şimdi 300 asgari ücret yada 150 memur maaşıyla alınamıyor.

Bu 2 bilgiyi bilerek yorum yaparsak talebin bitme ihtimali yok ancak zorunlu olarak durma ihtimali var. Ülkenin en zengin %10 luk kesimi daire toplamaya devam etse ve fiyatlar da yükselmeye devam etse bile bir yerden sonra bu dairelerin alıcısı orta sınıf alamadıktan sonra fiyatlar durur hatta reel olarak düşer diye düşünüyorum.

Eskiden tek başına ev tutan bekar bir memur yada öğretmen şimdi mecburen arkadaşlarıyla ev tutacak. Evlenen yada boşananlar mecburen baba evlerine daha çok dönüş yapacak. İstek değil mecburiyet meselesi bu. Talep kısmının bu şekilde düşmesiyle fiyatlarda durur diye düşünüyorum. Bana göre ortalama daire fiyatıyla ortalama alım gücü dengeli bir noktaya gelmek zorunda. Başka yol yok gibi.
    Kesinlikle katılıyorum. Ne kira ne de satılık konut fiyatı, çalışanların gelirinden bağımsız hareket edemez, bir süre sonra birbirine yaklaşır. Ücretlerin artma olasılığı çok düşük olduğundan konut fiyatları gerileyecektir.
    Kirasını ödemekte zorlanan memur, tayinini İstanbul'dan aldıracak, işçiler kiraların uygun olduğu başka şehirlerde iş arayacak, imkanı olan köyüne dönecek. Yani bir şekilde fiyat dengesi oluşacaktır.

8.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Kesinlikle katılıyorum. Ne kira ne de satılık konut fiyatı, çalışanların gelirinden bağımsız hareket edemez, bir süre sonra birbirine yaklaşır. Ücretlerin artma olasılığı çok düşük olduğundan konut fiyatları gerileyecektir.
    Kirasını ödemekte zorlanan memur, tayinini İstanbul'dan aldıracak, işçiler kiraların uygun olduğu başka şehirlerde iş arayacak, imkanı olan köyüne dönecek. Yani bir şekilde fiyat dengesi oluşacaktır.
    İlla düşecek diye bir şart yok. 30 yıl boyunca enflasyona endeksli kredi çekip kira öder gibi ev sahibi olmak gibi bir seçeneği çıkarırlar. Sonuçta kamudaki maaşlar enflasyona endeksli, kiralar enflasyona endeksli, aylık taksit ödemeside enflasyona endeksli olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 680/1312 İlkİlk ... 1805806306706786796806816826907307801180 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •