Sayfa 679/1312 İlkİlk ... 1795796296696776786796806816897297791179 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,425 - 5,432 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. grafik bu hali ile yanıltıcı, 2021 Q4 gözüküyor en son. o zamandan beri dolar kuru aynı ama TL olarak fiyatlar x2 yaptı en az. güncel hali lazım kısaca son durumu görmek için.

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Yani grafik açık...ne görülüyorsa o..

İlkinin ben hesapladım, bu da twitter'da Ahmet Büyükduman hesabının grafiği..
    .

2.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    grafik bu hali ile yanıltıcı, 2021 Q4 gözüküyor en son. o zamandan beri dolar kuru aynı ama TL olarak fiyatlar x2 yaptı en az. güncel hali lazım kısaca son durumu görmek için.
    Dolar yılbaşından bugüne %35 , KFE endeksi %74 arttı. Buna göre yılbaşında 420 olan endeks bugün itibariyle 544

3.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Konut fiyatlarında balon olmadığını savunanlar, inşaat maliyeti çok arttı, o yüzden fiyatlar düşmez diyorlar. Son 2 yıllık fiyat artışı: İstanbul'da %348 , Kayseri'de %216 . Kayseri'de müteahhitler demir ve çimentodan mı çalıyorlar acaba
    İstanbul'un nüfusu Kayseri'den büyük diyenler, İstanbul'da deniz var, arsa maliyeti vs diyenler neyin kafasını yaşıyorsunuz?. Ben 2 yıllık artıştan bahsediyorum. 2 yıl önce İstanbul'da deniz yok muydu? 2 yıl önceki fiyatlara arsa maliyeti dahil değil miydi?

4.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    İstanbul'un nüfusu Kayseri'den büyük diyenler, İstanbul'da deniz var, arsa maliyeti vs diyenler neyin kafasını yaşıyorsunuz?. Ben 2 yıllık artıştan bahsediyorum. 2 yıl önce İstanbul'da deniz yok muydu? 2 yıl önceki fiyatlara arsa maliyeti dahil değil miydi?
    hocam arsa argümanı yetersizse zengin yabancılar İstanbul u daha çok seviyorlar diyelim.

5.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Dolar yılbaşından bugüne %35 , KFE endeksi %74 arttı. Buna göre yılbaşında 420 olan endeks bugün itibariyle 544
    sizin hesap doğru ama bu grafikte bir hata var.

istanbulda 2020'den beri tl fiyatlar 4-5x yaptı, dolar ise 2,5x

o zamanlarda endeks 370 ise bugün 600ü geçmiş olması lazım.

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    sizin hesap doğru ama bu grafikte bir hata var.

istanbulda 2020'den beri tl fiyatlar 4-5x yaptı, dolar ise 2,5x

o zamanlarda endeks 370 ise bugün 600ü geçmiş olması lazım.
    İGD nin hazırladığı grafik Tüik in yayınladığı Konut fiyat endeksini esas alıyor. Buna göre İstanbul'da son 2 yıllık fiyat artışı : 3,37x
    Sahibinden verilerine göre ise İstanbul'da fiyat artışı: 4,48x
    Hangi veriyi dikkate alırsanız alın, fiyatlar hem TL bazında hem dolar bazında çok yüksek.

7. Ben EVDS den, -linkini verdim, herhalde 1 ay kadar önce verileri indirdim en son Mayıs verisi vardı, kendi rasyomu oluşturdum, grafiğini buraya koydum.

EVDS de 2010 öncesi olmadığı için, acaba genel tablo neymiş o da görülsün diye o bahse konu twitter hesabının paylaştığı grafiği de 'olduğu haliyle' koydum, yani amacım son kısmının güncel olmasından çok, 'zaten benim hesapladığım güncel idi' zaten, evveliyatının görülebilmesi. Nerden gelmiş, total görünüm ne, bunu göstermek.

O twitter hesabı bu konuda kitap da yazmış, galiba daha detay geçmiş kira verilerini de (başka verileri de) belli bir ücret karşılığı paylaşıyor, çok da ilgilenmedim.

Yani, burada kelimelere yüklenen anlam, terminoloji farklılıkları var.

Ben bu verdiğim iki grafiğe de baktığımda, 'konutta balonun' Nisan 2016 da oluştuğunu ve patladığını,

Sonrasında dolar bazında sert %50 düştüğünü,

Akabinde 2018 sonrası tekrar parasal genişlemeye gidilerek buna tedbir almaya çalıştıklarını, kısmen başarılı olunduğunu ve fiyatların düştüğü seviyeden tekrar %50 arttığını, (Son 2 aylık veri yok, zaten 1 ay sonra yayınlanıyor.)

Bu talebe ilave katkı olarak, ülkeye döviz girişi sağlamak için yabancılara konut satışının ve mülteci kabulünün de artış yönünde etkili olduğunu,

En son alınan tedbirlerle ise M2 ve M3 ün enflasyon üzerine etkisini azaltmak, birbirine konut satışı şeklinde düşük faizle elde edilen kredilerle döviz alımının önüne geçmek maksadıyla kısmi sıkılaşmaya gidildiğini, kredi miktarının düşürüldüğünü, (Ama nedense aynı trendle M2 hala artıyor), sadece %50 asgari ödeme şartı ile ve ucuz konutlar ana hedef olacak şekilde düzenlendiğini, bunun da sonuç itibarıyla talebi ve kullanılan kredi miktarını azalttığını, (veya azaltıcı etkisi olacağını)

Enflasyonu düşürmeye(en azından alt kalem olarak hesabını düşürmeye yönelik) yönelik kira artış oranlarında %25 sınırlamaya gidildiğini,

Zaten İstanbul ve sahil kısımları hariç oldukça düşmüş olan kira çarpanlarının (400-500 ay) daha da düşüreceğini,

Alıcının kredilerden mütevellit azalması, satıcıların kiralardan mütevellit çoğalması durumunun fiyatları baskılayabileceğini,

Yani konut fiyatlarının bu nedenlerle ve alım gücündeki düşüşle de paralel olarak, düşeceğini düşünüyorum.

Bir iletişim kazası yaşıyoruz sanırım, derli toplu yazayım dedim.

8.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Ben EVDS den, -linkini verdim, herhalde 1 ay kadar önce verileri indirdim en son Mayıs verisi vardı, kendi rasyomu oluşturdum, grafiğini buraya koydum.

EVDS de 2010 öncesi olmadığı için, acaba genel tablo neymiş o da görülsün diye o bahse konu twitter hesabının paylaştığı grafiği de 'olduğu haliyle' koydum, yani amacım son kısmının güncel olmasından çok, 'zaten benim hesapladığım güncel idi' zaten, evveliyatının görülebilmesi. Nerden gelmiş, total görünüm ne, bunu göstermek.

O twitter hesabı bu konuda kitap da yazmış, galiba daha detay geçmiş kira verilerini de (başka verileri de) belli bir ücret karşılığı paylaşıyor, çok da ilgilenmedim.

Yani, burada kelimelere yüklenen anlam, terminoloji farklılıkları var.

Ben bu verdiğim iki grafiğe de baktığımda, 'konutta balonun' Nisan 2016 da oluştuğunu ve patladığını,

Sonrasında dolar bazında sert %50 düştüğünü,

Akabinde 2018 sonrası tekrar parasal genişlemeye gidilerek buna tedbir almaya çalıştıklarını, kısmen başarılı olunduğunu ve fiyatların düştüğü seviyeden tekrar %50 arttığını, (Son 2 aylık veri yok, zaten 1 ay sonra yayınlanıyor.)

Bu talebe ilave katkı olarak, ülkeye döviz girişi sağlamak için yabancılara konut satışının ve mülteci kabulünün de artış yönünde etkili olduğunu,

En son alınan tedbirlerle ise M2 ve M3 ün enflasyon üzerine etkisini azaltmak, birbirine konut satışı şeklinde düşük faizle elde edilen kredilerle döviz alımının önüne geçmek maksadıyla kısmi sıkılaşmaya gidildiğini, kredi miktarının düşürüldüğünü, (Ama nedense aynı trendle M2 hala artıyor), sadece %50 asgari ödeme şartı ile ve ucuz konutlar ana hedef olacak şekilde düzenlendiğini, bunun da sonuç itibarıyla talebi ve kullanılan kredi miktarını azalttığını, (veya azaltıcı etkisi olacağını)

Enflasyonu düşürmeye(en azından alt kalem olarak hesabını düşürmeye yönelik) yönelik kira artış oranlarında %25 sınırlamaya gidildiğini,

Zaten İstanbul ve sahil kısımları hariç oldukça düşmüş olan kira çarpanlarının (400-500 ay) daha da düşüreceğini,

Alıcının kredilerden mütevellit azalması, satıcıların kiralardan mütevellit çoğalması durumunun fiyatları baskılayabileceğini,

Yani konut fiyatlarının bu nedenlerle ve alım gücündeki düşüşle de paralel olarak, düşeceğini düşünüyorum.

Bir iletişim kazası yaşıyoruz sanırım, derli toplu yazayım dedim.
    Şimdi daha anlaşılır oldu
    M2 ve M3 ün neden hala arttığına gelince; Toplam krediler içinde konut kredileri çok küçük bir paya sahip. Her ne kadar konut kredilerinde fren yapıldıysa da diğer krediler yavaşlasa da artış devam ettiği için M2 ve M3 artmaya devam ediyor. Ayrıca artan dolar kuru da M2 ve M3 ü yukarı itiyor.

Sayfa 679/1312 İlkİlk ... 1795796296696776786796806816897297791179 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •