Sayfa 995/997 İlkİlk ... 495895945985993994995996997 SonSon
Arama sonucu : 7970 madde; 7,953 - 7,960 arası.

Konu: Viop XXXIII

1.  Alıntı Originally Posted by Bakışaçısı Yazıyı Oku

Adamlar uyumsuzluğun dibine vurmuşlar ve teyite bile gelmişler.
    2 hafta önce ons ağustos vade 1901 den short oldum, bu grafik sayesinde. Ben şansımı Ons tan kullandim, bu detayi goren eur/usd short olabilir di. Neyse ki bu grafik bu isin uzun süreceğini söylüyor...

Alıntı Originally Posted by veteriner hekimi Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar,

bir konuda fikrinizi merak ediyorum. Son dönemde mutlaka denk gelmişsinizdir; finansal özgürlük. Diyelim ki ben 1.000.000 Tl ile kendi finansal özgürlüğümü ilan edeceğim ve elimde de 100.000 Türk lirası param var. Benim yerimde siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz? hangi enstrümanlara yatırım yapardınız ve hangi sürelerde... Mümkünse matematiği ile birlikte açıklarsanız çok sevinirim. Ben kısa bir süre sonra kendi finansal özgürlük yolumu yazacağım. Ancak öncesinde sizin fikirlerinizi almak isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Lütfen "Borsadan uzak dur", "Faize koy" gibi argümanlar ile konuyu sabote etmeyin. Cidden insanların ne düşündüğünü çok merak ediyorum.
    aylık faizi yuvarlayarak %2 kabul edelim.. aylık benchmark getiriyi yenmek sanırım herkesin hedefi.. yıllık hedef veya haftalık hedef bence çok pratik değil.. daha doğrusu haftalık değil, yıllık ise zaten aylık hedeflerin bileşkesi olarak bakalım..

şimdi referans %2 ise sadece 1 puanlık artı bile yani aylık %3 getiri orta uzun vadede iyi bir patikaya sokar.. 2 puan yani aylık %4 ise gayet güzel bir getiri demektir.. ana parayı 18 ayda 2 ye katlar (parayı ikiye katlamak için, 72 kuralı : getiri x vade = 72)

bence aylık %4 gayet ulaşılabilir bir hedef.. ben kişisel olarak dolar-faiz-borsa üçgeninde faiz tarafını direkt olarak tahvil enstrümanı üzerinden yansıtmıyorum, likit piyasa değil.. ama dolar ve borsa üzerinden bu iki enstrümanı kullanarak geçişleri yapmak gerekir.. faiz tarafını aslında opsiyonlarda primlerde görüyoruz yüksek faiz yüksek prim demek call opsiyonlarında.. ama bu durumda 300 küsur hisse yerine sadece endeks 30 kontratı ve endeks 30 içindeki belli başlı 5-10 hissede (sektör çeşitliliğini gözeterek) işlem yapıyorum, zira teminatı verimli kullanmak için hedge enstrümanı endeks30 kontratı ve ona duyarlı hisseler gerekiyor: özetlersek : dolar + hisse + opsiyon + vadeli kontrat kombinasyonlarını kendi reçetemle harmanlayıp piyasa üstü getiriyi sürekli yapmaya çalışıyorum.. dediğim gibi finansal özgürlük için referans faiz üstü güzel bir marjı sürekli yakalamak lazım..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

3. Dolar yorumuna gerek yok
    Xira yarın haftalık kapanış olacak
    Dolar almayanın yıllardır eli yandı
    Çok acı
    Bir tek Allah bir dedikleri doğru çıktı

4.  Alıntı Originally Posted by ENGRANDMASTER Yazıyı Oku
    Temel sebeplerle sanki 1.17 desteği tutmaz ve ikili tepe olur gibi
    Hatta OBO gibi
    fikriniz nedir.

öncelik geçen hafta grafladığım formasyon 1.18 ler daha sonra 1.17 ler.
    graf buradan sonra bozulur yukarıdaki graftaki açı çalışmaya başlar.
    kolay gelsin

Vadeye 13 gun kalmış 1500 point makas nedir ey pala. Faiz kaç ulan bu memlekette.

6. Her ay overall u ( tüm pozlar dahil yani servetinizi ) %4 artırmak inanılmaz bir başarı çok çok zor hocam dönemsel olarak belki ama bunu yıllara sari başaranın eli öpülür he ihtiyacı kalmaz zaten paraya opturur elini
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    aylık faizi yuvarlayarak %2 kabul edelim.. aylık benchmark getiriyi yenmek sanırım herkesin hedefi.. yıllık hedef veya haftalık hedef bence çok pratik değil.. daha doğrusu haftalık değil, yıllık ise zaten aylık hedeflerin bileşkesi olarak bakalım..

şimdi referans %2 ise sadece 1 puanlık artı bile yani aylık %3 getiri orta uzun vadede iyi bir patikaya sokar.. 2 puan yani aylık %4 ise gayet güzel bir getiri demektir.. ana parayı 18 ayda 2 ye katlar (parayı ikiye katlamak için, 72 kuralı : getiri x vade = 72)

bence aylık %4 gayet ulaşılabilir bir hedef.. ben kişisel olarak dolar-faiz-borsa üçgeninde faiz tarafını direkt olarak tahvil enstrümanı üzerinden yansıtmıyorum, likit piyasa değil.. ama dolar ve borsa üzerinden bu iki enstrümanı kullanarak geçişleri yapmak gerekir.. faiz tarafını aslında opsiyonlarda primlerde görüyoruz yüksek faiz yüksek prim demek call opsiyonlarında.. ama bu durumda 300 küsur hisse yerine sadece endeks 30 kontratı ve endeks 30 içindeki belli başlı 5-10 hissede (sektör çeşitliliğini gözeterek) işlem yapıyorum, zira teminatı verimli kullanmak için hedge enstrümanı endeks30 kontratı ve ona duyarlı hisseler gerekiyor: özetlersek : dolar + hisse + opsiyon + vadeli kontrat kombinasyonlarını kendi reçetemle harmanlayıp piyasa üstü getiriyi sürekli yapmaya çalışıyorum.. dediğim gibi finansal özgürlük için referans faiz üstü güzel bir marjı sürekli yakalamak lazım..
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Her ay overall u ( tüm pozlar dahil yani servetinizi ) %4 artırmak inanılmaz bir başarı çok çok zor hocam dönemsel olarak belki ama bunu yıllara sari başaranın eli öpülür he ihtiyacı kalmaz zaten paraya opturur elini

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    meblağlar çok büyük olmadığı sürece (yani 10 milyon tl ve üzeri diyelim) imkan dahilinde. zaten aylık faiz %2.. zaten teminat hesabına parayı koysan ve hiç bir şey yapmasan %2 oradan geliyor.. yapman gerekn küçük adımlarla +2 marj getiri elde etmek.. kaldıraçlı enstrümanlar kullanıyorsun üstelik.. ve ayrıca TL bazında bunları konuşuyoruz.. usd bazlı konuşmak tamamen farklı bir durum..şu anda onu konuşmuyoruz.. o elbette zor..ama onu da başaran hedge fundlar var, yıllık usd bazlı %30-40 mertebesi.. mesela renaissance technologies..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

8.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    meblağlar çok büyük olmadığı sürece (yani 10 milyon tl ve üzeri diyelim) imkan dahilinde. zaten aylık faiz %2.. zaten teminat hesabına parayı koysan %2 oradan geliyor.. yapman gerekn küçük adımlarla +2 marj getiri elde etmek.. kaldıraçlı enstrümanlar kullanıyorsun üstelik.. ve ayrıca TL bazında bunları konuşuyoruz.. usd bazlı konuşmak tamamen farklı bir durum..şu anda onu konuşmuyoruz.. o elbette zor..ama onu da başaran hedge fundlar var, yıllık usd bazlı %30-40 mertebesi.. mesela renaissance technologies..
    Tüm para VIOP'da ise dediğiniz doğru.

Ancak genellikle, döviz altın faiz hisse VIOP şeklinde (en azından benim böyle) portföyler olduğu için, mesela borsada çok iyi tokatladın hop ya dolar ya altın düşüyor. Kolay değil derken kastım o yani. Ha orta uzunda stabil ve enf. üstü getiri yakalanıyor mu evet kesinlikle, ama terse gelmek ve zarar etmek de aynı derecede kolay. VIOP'da düzenli para kazanmak gerçekten zor ve yapana saygım büyük - %2 ek kazansam diyorsunuz ama %2 kayıpla ayı kapatacağınız pek çok ay olabilir ve bu diğer aylar üstünde %4 kazanmalıyım baskısı yaratıp sizi daha çok hataya da itebilir.

En iyi sistemde bile, her poz %50 kazanır %50 kaybeder özünde, çünkü geleceği bilemiyorsunuz.

Sayfa 995/997 İlkİlk ... 495895945985993994995996997 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •