Sayfa 51/516 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon
Arama sonucu : 4122 madde; 401 - 408 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

Geçici vergi beyannamesi gelmiş 684724598.jpg

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. son çeyrek tl ihracat geliri, 213 mio tl.. ort kusd kuru; 9.84'ten 21.6 milyon tl ihracat yapar (son çeyrek). ilk 9 ayda 23 milyon tl idi. 45 milyon tl ihracatla geçen senenin %25 üzerine çıkmış olduk.

aynı rakamı şöyle de buluruz: 400 mio tl / 8.87 ortlama kur = 45 milyon usd.

bu gidişle, 2022de ihracatın ithalatı karşılama oranı çok daha yukarı gitmiş olacak.. güçlü ihracat büyümesinin devamı oldukça pozitiftir. bu hızla giderse, kurun finansallardaki etkisi 2 - 2.5 yıl civarına nötr hale gelebilir..

bunun üzerine, eğer ki iştirak şirketlerin 3.taraflara yaptığı satış büyümüş ise, konsolidasyondan gelen uluslarası satış gelir (eski yıllarda rakam küçük olduğu için konsoldie edilmiyordu. bakalım bu sene ne olacak.. vergi bilançocu solo bilançodur, konsolide değil)..

konsolide
    dip rakam için, yukarıdaki konu beraberinde şu 2 konu fark oluşturabilir:
    1-geçen yıldaki trendin devamına bakılabilir. aradaki %sel fark bu sene de devam ediyor olabilir.
    2-bu sene mevzuatta olan "%2 ek vergi, öde amortismanı yüksek yaz ve düşük vergi öde" şeklinde özetlenecek kanun, VUK bazlı mali tablolarda karı düşük gösteriyor. deva, bundan yararlandı mı; bilmiyoruz..

doğru hesapladıysam; brüt kar son çeyrekte %61 olmuştur. bir önceki çeyrek %63tü. demek ki yüksek brüt kar tesadüfi değilmiş.. oldukça iyiye işarettir (son çeyreteki 2 puanlık düşüş ucuz akut ürünlerden ve minimal düzeyde de kurdan olabilir. kur biz daha ilerki aylarda daha çok etkiler..)..
    Son düzenleme : Maslak1; 25-02-2022 saat: 19:13.

3. .. bir eklenti yapayım: yukarıda söz ettiğim 2 nolu maddenin amortisman etkisi SMM rakamını artırcı etkidir. brüt kardaki 2 puanlık bozulmanın bir kısmıi, eğer söz konusu kanundan yararlandı ise, ordan da gelmiş olur. çünkü, devasa demirbaş yatırımı olan devanın amortismanlarının çoğunun gittiği yer üretilen malın maliyetidir (SMM), faaliyet giderine az kısmı (üretim dışı makina ve ekipmanlar) gider..

4. 2020nin geçici vergi bilançosu, 635 mtl. konsolide ise, 657 mtl imiş..

bu yılki ayrışma konusu temelde 2 tane olur:
    1-yukarıda söz etti.ğim konsoldasyon sürecinin başlaması (satışlar arttı ise)
    2-yukarıda söz ettiğim vergi konusu.

her 2 konu da konsolide kar lehine fark oluşturur.

5.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    son çeyrek tl ihracat geliri, 213 mio tl.. ort kusd kuru; 9.84'ten 21.6 milyon tl ihracat yapar (son çeyrek). ilk 9 ayda 23 milyon tl idi. 45 milyon tl ihracatla geçen senenin %25 üzerine çıkmış olduk.

aynı rakmı şöyle de buluruz: 400 mio tl / 8.87 ortlama kur = 45 milyon usd.

bu gidişle, 2022de ihracatın ithalatı karşılama oranı çok daha yukarı gitmiş olacak.. güçlü ihracat büyümesinin devamı oldukça pozitiftir. bu hızla giderse, kurun finansallardaki etkisi 2 - 2.5 yıl civarına nötr hale gelebilir..

bunun üzerine, eğer ki iştirak şirketlerin 3.taraflara yaptığı satış büyümüş ise, konsolidasyondan gelen uluslarası satış gelir (eski yıllarda rakam küçük olduğu için konsoldie edilmiyordu. bakalım bu sene ne olacak.. vergi bilançocu solo bilançodur, konsolide değil)..

konsolide
    dip rakam için, yukarıdaki konu beraberinde şu 2 konu fark oluşturabilir:
    1-geçen yıldaki trendin devamına bakılabilir. aradaki %sel fark bu sene de devam ediyor olabilir.
    2-bu sene mevzuatta olan "%2 ek vergi, öde amortismanı yüksek yaz ve düşük vergi öde" şeklinde özetlenecek kanun, VUK bazlı mali tablolarda karı düşük gösteriyor. deva, bundan yararlandı mı; bilmiyoruz..

doğru hesapladıysam; brüt kar son çeyrekte %61 olmuştur. bir önceki çeyrek %63tü. demek ki yüksek brüt kar tesadüfi değilmiş.. oldukça iyiye işarettir (son çeyreteki 2 puanlık düşüş ucuz akut ürünlerden ve minimal düzeyde de kurdan olabilir. kur biz daha ilerki aylarda daha çok etkiler..)..
    Geçen yıl %5 civarı fark vardı sanırım, bu yıl da benzer olursa 1175 olan net karı 1225 görürüz bilançoda. İlk3 çeyrek 542 idi kar. Bu durumda son çeyrek karı 683 milyon olur.

Ama kambiyo karı 514 milyon gelmiş, ben sadece son çeyrek bu rakamı bekliyordum, demek ki kambiyo karı son çeyrek için 400 milyon civarı gelmiş yanlış hesaplamadıysam...burada bir tuhaflık var bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6. Özellikle ihracata çok çok sevindim . İhracatta büyüme ivmesinin korunmasi çok değerli . Özellikle de 2021 de Türkiye ilaç ihracatının %3 büyümesine rağmen devanin %25 büyüme yakalaması harika .

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Geçen yıl %5 civarı fark vardı sanırım, bu yıl da benzer olursa 1175 olan net karı 1225 görürüz bilançoda. İlk3 çeyrek 542 idi kar. Bu durumda son çeyrek karı 683 milyon olur.

Ama kambiyo karı 514 milyon gelmiş, ben sadece son çeyrek bu rakamı bekliyordum, demek ki kambiyo karı son çeyrek için 400 milyon civarı gelmiş yanlış hesaplamadıysam...burada bir tuhaflık var bence.
    finansman giderlerinde bir tuhaflık var 3 aylık toplam 143.168.810 TL idi 169.975.305 TL gelmiş kredimi kapattılar acaba

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

ben de kur dışı geliri hesaplamaya çalıştım. şu konu var: UFRSnin ve VUKun kur farklarının möuhasebeleştirilme ilkeleri farklılaşıyor. ezbere hatırlamıyorumama aynı olsa dahi (muhasebe uygulamasının aynı olması varsayımı ile), son çeyrek kur rakamını ben de 400e yakın hesapladım.. kurda arındırılmış kar ise çeyrek milyar TL oluyor.

Sayfa 51/516 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •