Sayfa 399/1001 İlkİlk ... 299349389397398399400401409449499899 ... SonSon
Arama sonucu : 8007 madde; 3,185 - 3,192 arası.

Konu: Viop XXXIX

1. Latte endeksi var artık mac endeksti rafa kalktı

2.  Alıntı Originally Posted by value Yazıyı Oku

Pek samimi bir ortam yok sanki.
    birbirlerini zor duyuyorlardır o mesafeden

3.  Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    "Faiz sebeb" söylemi bahane, dolar almadan döviz kurunu yükseltmek istediler ipin ucu kaçtı bence.

Dünya ekonomileri için deneme tahtası olduk.

Ekonomi için fiyatlar önemli ama güven unsuru çok daha önemli. Öngörülebilirlik kalkınca ciddi yatırımcı da gelmiyor olabilir.
    Evet. İpin ucunu kaçırdılar en doğru ifade. Kafalarındaki hikaye çok farklıydı. Ama dış destek bu kadar zayıfken , hatta yokken ekonomi politikası uygulama şansınız yok. Hele ki fantastik, iktisat teorilerine ters uygulamaları.
    Olan halka oldu.

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    Benim tahminim şu an dolar 12 TL filan olmalı, enflasyon geldikçe bu rakam yukarı çıkar ve cari kura yaklaşır.

İhracatçı dışaıdan aldığı fiyatı baz alıyor zam yapıyor, yerli kömürden elektrik üretenler bile devlet garantisi fiyatını düşük bulup spotta elektirk satmaya çalışıyormuş. Önceden %5 kar ile çalışıp 10 birim mal satan %20 kar ile belki 3-4 mal satsam daha karlıyım diyor. Kiraları 12 aylık ortalama enflasyon deyip baskıladılar ama kira tespit davaları artmış orada enflasyona yansımayan ama hissedilen bir fark da var ama yaza doğru yansır.

Yazın turist gelmesi, enerji, gıda ve hammadde fiyatlarının düşmesine bağlı durum. İsrail doğalgazı vs belki bir katalizör olabilir. Bir tweet'de İngizlice olarak ne zaman Türkiye'nin başı sıkışsa İsrail'e döner güvenmeyin diye bir yabancı yazmış, TV'de ise dün büyük resme bakın Türkiye ile İsrail hep dayanışma içindedir diye kamuoyu alt yapısı hazırlanmaya başladı bence.

Aslen güven azaldı doğru şey de yapılsa etki yapmıyor son dönemde.
    kisa vadede 12 nin altinin gorulebilecegini ve bu durumu alim firsati olarak goruyorum, hizli bir duzeltme gelirse 10.50-11.50 arasindan girerim dolara ve uzun vade tekrar ortalamalardan uzaklasana kadar satmam

duzeltmeyi yatay ve 4-5 ay buralarda yaparsa, 12 nin alti zor gorunuyor

kontrollu bir devaluasyon yapilmaya calisildi, hatta over shoot da oldu 18 lere yolculuk, faiz soylemi korukledi bu durumu

ama faiz kararini elinde tutan guc ile inatlasilmaz, bir gecede fikirleri degisebilir

kur korumali hesapta %17 ust limitini bile kaldirsalar, hikaye degisiverir. neden boyle bir limit koyduklarini da anlayamiyorum, biraksinlar bankalar %20 versin, hazinenin karsilayacagi tutar azalir olasi bir doviz yukselisinde

5. Bana oy veren kısımı destekle onun dışında diğerlerine ne yaparsan yap deyip profosyonel ekonomi ekibini getirseler daha iyi olurdu bence.

Geçen cumhurbaşkanlığı ofisinden ekonomist vardı ocak enflasyonunu yanlış tahmin etmişti, tekrar TV'ye çıktı kurdan enflasyona geçirgenlik yüzde kaç bilen birisi yazsın biz de okuyalım dedi, o tip insanları tedirgin eden kimseler çıkmamalı TV'ye. RTE en azından ne yaptığımız biliyoruz, kur, faiz, enflasyon oturacak deyip paniği engelliyor.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

6.  Alıntı Originally Posted by Vob24 Yazıyı Oku
    kisa vadede 12 nin altinin gorulebilecegini ve bu durumu alim firsati olarak goruyorum, hizli bir duzeltme gelirse 10.50-11.50 arasindan girerim dolara ve uzun vade tekrar ortalamalardan uzaklasana kadar satmam

duzeltmeyi yatay ve 4-5 ay buralarda yaparsa, 12 nin alti zor gorunuyor
    ılgınc bır yorum...faız artırımı baslayacak...enerjı fıtyatları artacak ve bızım dolara ıhtıyacımız var ve 11. 12 lere gelecek ...gelse çok ıyı olur da....hıcbırsey desteklemıyor.....bıle bıle bu kadar elektrık ve dogalgazına neden zam yapmak zorunda kaldılar...ama malesef baska care yok....elektrıge zam da ısın ucu kactı.....belkı 30tl lık hıyarı almazsın ama herkes kuzu kuzu bu faturayı oder istısne yok...
    147 gecılmezse .....ay sonu 136 beklerım.......takıp edelım.........

7.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Latte endeksi var artık mac endeksti rafa kalktı
    o degil de, 20 tl su faturasi nedir

hic mi kullanmiyorsun?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    9,242
    ibrahim kalın'ın açıklaması vardı az önce okudum...elektrik faturaları ile ilgili yeni adımlar atılacak demiş...rte talimat vermiş...

Sayfa 399/1001 İlkİlk ... 299349389397398399400401409449499899 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •