Sayfa 310/320 İlkİlk ... 210260300308309310311312 ... SonSon
Arama sonucu : 2673 madde; 2,473 - 2,480 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. bir excel dosyası hazırladım.verileri anlık online çekiyor.

5 milyonluk evi satıp parayı faize koyuyorsunuz.

aylık faiz getirisi ile aynı evde kiracı olarak oturup,kirayı ödedikten sonra kalan parayı belirlediğim 5 hisse senedine eşit bölüyorsunuz.

1 sene sonra getirisi ne olacak çok merak ediyorum.

keza bu hisseler devamlı taşıdığım hisseler.

12.04 de başladım.1 aylık borsa getirisi yaklaşık % 10.

yatırım tavsiyesi olmayıp merak için yapılmış bir projedir

2.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    bir excel dosyası hazırladım.verileri anlık online çekiyor.

aylık faiz getirisi ile aynı evde kiracı olarak oturup,kirayı ödedikten sonra kalan parayı belirlediğim 5 hisse senedine eşit bölüyorsunuz.

6 ay - 1 yıllık dönemlerde başarılı olabilirsin ama uzun vadede faizde paran erir.
    Eğer Sasa/Hektaş tarzı büyüme döneminde bir hisse denk getirirsen belki o zaman bu proje başarılı olur. Ama seçtiğin hisseler zaten hali hazırda piyasanın dev şirketleri büyüme alanları dar.

Başarı şansın emlak piyasasının seyrine ve seçtiğin hisselerin gidişatına bağlı.
    Ama böyle bir denemeyi 1 yıldan fazla kesinlikle uzatmamak lazım. 1 yıl sonrada gerekirse zarar kes yapmak lazım.
    Daha fazla uzatan biri için faizler düştüğünde, şansı da yaver gitmemişse borca girmeden bir daha ev almak onun için hayal olabilir.

Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    6 ay - 1 yıllık dönemlerde başarılı olabilirsin ama uzun vadede faizde paran erir.
    Eğer Sasa/Hektaş tarzı büyüme döneminde bir hisse denk getirirsen belki o zaman bu proje başarılı olur. Ama seçtiğin hisseler zaten hali hazırda piyasanın dev şirketleri büyüme alanları dar.

Başarı şansın emlak piyasasının seyrine ve seçtiğin hisselerin gidişatına bağlı.
    Ama böyle bir denemeyi 1 yıldan fazla kesinlikle uzatmamak lazım. 1 yıl sonrada gerekirse zarar kes yapmak lazım.
    Daha fazla uzatan biri için faizler düştüğünde, şansı da yaver gitmemişse borca girmeden bir daha ev almak onun için hayal olabilir.
    asıl sasa hekts gibi kaypak hisselere denk gelirsen yandın...

koç grubu hisselerinden şaşmıcaksın...

sasa hekts gibi hisseler tokatcı hissesi...

büyüme işin havucu...

büyüme falan bir halt ettikleri yok...

dolar bazında 3-4 yıl önceki değerdeler...

koc grubunu 3-4 yıl öncenin değerinde imkansız bulamazsın...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    bir excel dosyası hazırladım.verileri anlık online çekiyor.

Riskli bir deney olmuş. Gelişimini merak ediyorum. Her halikarda kirada oturmak yerine kendi evimde oturmayı tercih ederim. Sonuçta insanın evi onun son kalesi.

5. Bu başlıktaki herhangi bir insanın objektif yorum yapamadığını nereden anlarsınız?
    Çok basit.
    2014-2015 zirvesinde "fiyatlar yüksek konut alınmaz" yazmıştır,
    2018-2021 dibinde "emlak kaybettirdi konut alınmaz" yazmıştır,
    2022-2023'te fiyatlar tekrar yükseldiğinde "fahiş fahiş konut alınmaz" yazmıştır,
    şimdi fiyatlar dolar bazında gerilediğinde hala konut alınmaz yazmaya devam ediyordur.

Yükseldi alınmaz, düşüyor alınmaz, yükseldi alınmaz, düşüyor alınmaz. Saçmalığı fark ettiniz mi?
    Düşüyor alınmaz derler de, "hah düştü şimdi alınır" diyemezler bir türlü.

Yatırımda en yanlış bulduğum şeylerden biri "düşen bıçak tutulmaz" sözü.
    Dibin neresi olduğunu bilemezsin. Yatırım araçları bıçak değildir, dibi bulunca TINNN diye ses yapıp haber vermez.
    Cesaretini toplayıp düşeni bir seviyede yakalaman gerek.
    Yoksa düşüşü seyrettiğin gibi yükselişi de uzaktan seyretmek zorunda kalırsın.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

6.  Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    asıl sasa hekts gibi kaypak hisselere denk gelirsen yandın...

koç grubu hisselerinden şaşmıcaksın...

sasa hekts gibi hisseler tokatcı hissesi...

büyüme işin havucu...

büyüme falan bir halt ettikleri yok...

dolar bazında 3-4 yıl önceki değerdeler...

koc grubunu 3-4 yıl öncenin değerinde imkansız bulamazsın...
    Aslında sas ve yas fonlarına da %50 olarak mevduat gelirinden kalanı ikiye bölerek 1 yıllık getiriyi merak etmedim değil.

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bu başlıktaki herhangi bir insanın objektif yorum yapamadığını nereden anlarsınız?
    Çok basit.
    2014-2015 zirvesinde "fiyatlar yüksek konut alınmaz" yazmıştır,
    2018-2021 dibinde "emlak kaybettirdi konut alınmaz" yazmıştır,
    2022-2023'te fiyatlar tekrar yükseldiğinde "fahiş fahiş konut alınmaz" yazmıştır,
    şimdi fiyatlar dolar bazında gerilediğinde hala konut alınmaz yazmaya devam ediyordur.

Yükseldi alınmaz, düşüyor alınmaz, yükseldi alınmaz, düşüyor alınmaz. Saçmalığı fark ettiniz mi?
    Düşüyor alınmaz derler de, "hah düştü şimdi alınır" diyemezler bir türlü.

Yatırımda en yanlış bulduğum şeylerden biri "düşen bıçak tutulmaz" sözü.
    Dibin neresi olduğunu bilemezsin. Yatırım araçları bıçak değildir, dibi bulunca TINNN diye ses yapıp haber vermez.
    Cesaretini toplayıp düşeni bir seviyede yakalaman gerek.
    Yoksa düşüşü seyrettiğin gibi yükselişi de uzaktan seyretmek zorunda kalırsın.
    Muhtemelen şu başlık altında 2013-2018 arası en çok sövülen ben oldum.insanlar anlamayonca da yazmayı uzun süre bıraktım.100 bin tl ile gerisi tamamı kredili 400k ya ev alımında 9 sene sonunda tl bazında net karım %10000.usd bazında %8000

100 bin peşinatla beylikdüzünde ev aldım dediğimde laf söyleyenler bugün muhtemelen beylikdüzünün geldiği elit hali yerinde görse şok olur.şehir içinde m2 ye 30 suriyelinin düştüğü o meşhur "merkez" semtlerden evinizi sattığınızda beylikdüzünden bugün ev alamıyorsunuz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,686
    geçmiş olsun, ev gitti....
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Sayfa 310/320 İlkİlk ... 210260300308309310311312 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •