Sayfa 176/214 İlkİlk ... 76126166174175176177178186 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 1,401 - 1,408 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    GÜNCELLEME SONRASI DURUMUMUZ ŞÖYLE :

01.01.2005 – 24.03.2018 tarihleri arasında ;

1- İMKB TÜM den finans, banka, holding, çimento vb. endekslerini çıkararak kalan hisseler arasından TV EN YÜKSEK İLK 5 HİSSEYİ içeren portföyün getirisi %2925 ;

2- TV EN YÜKSEK İLK 10 HİSSEYİ içeren portföyün getirisi % 2251 olarak gerçekleşmiştir.

Fakat bizim REPAİNT SORUNUMUZ VAR , bu nedenle bu getirilere güvenemeyiz. Bu portföylerde hisse sayısı az olduğundan repaint sonrasında hisse değişimi geçmiş getirileri etkileyecektir.

O zaman benim çözümüm PORTFÖYDEKİ HİSSE ADEDİNİ ARTTIRMAK olacaktır. Örneğin portföyü 25 hisseden oluşturursam getiri % 2490 olacaktır. Bu portföyde repaint olasılığı daha azdır, ayrıca repaint olsa bile toplam portföy getirisine etkisi 1/25 oranında olacaktır.

Ama yine de az da olsa repaint yapma ihtimali BİLE içinize sinmiyorsa yapılacak tek şey kalıyor : KRİTERLERE UYAN TÜM HİSSELERİ PORTFÖYE DAHİL ETMEK… Bu durumda queenstocksta ,

Portföy adedi = 1

Portföy hisse adedi = kriterlere uyan tüm hisseler

şeklinde işaretlediğinizde KRİTERLERE UYAN HİÇ BİR HİSSEYİ DIŞARIDA BIRAKMAYAN bir portföyünüz olur; bu durumda da dışarıda repaint yapacak hisse kalmaz zira hepsi portföyünüzdedir.

Bu şekilde REPAİNT YAPMASI İNKANSIZ PORTFÖYÜMÜZÜN GETİRİSİ % 1 9 8 1 olmuştur.
    O HALDE NEYMİŞ DRİZM BEY............

topicin başındaki atmasyon rakamı düzeltmek lazım mış..

değilmi.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    geçmişte ne üretildiği önemsiz amaç sadece TV yatırımıysa topık baslıgı değiştirilmeli.
    Topicin başındaki REKLAM ve yalan dolan KAR rakamlarından başlanabilir değişime.

3. Amac dahada netlesti bence amac tv yatirimiymis programda bu isi kisa yoldan yapiyor diye programdan anlatilarak gidilmis.

Cunku herne olursa olsun baska bir formul denemek yerine surekli tv oranini calistirmak icin cesitli diger secenekler ortaya surulmus.

Bende kendi kendime diyordum allahalla niye diger formulleri denemiyorlar niye diger formullerle karsilastirmiyorlar diyordum.

Yani amacin program oldugunu sanmiyorum amac tv formulunu yada tv yi on plana cikarmak yani bir sekilde tv yatirimi yapinda ister hepsini alin ister programdakini alin isterseniz baska sekilde ama yine tv ye gore alin.

Mesele bu bence konu basligi temettu 3.0 olmali

Tabi benim tv ye karsi bazi goruslerim var. Belki bunlarla kafa bulandirmasin erhan.biz basligi temelanaliz 3.0 yapalim boylece erhan konusamaz diye dusundu galiba.

Yoksa konu temel.analizse tv de israr etmenin mantigi ne farkli temel rasyolarla.cesitli portfoyler yaratip burada paylasarak teste tabi tutabilirdik.

Amac temel analizse haydi baslayalim bu kez temel rasyolarin testi ve repaint ihtimaline bakalim.

Ne dersin DRZIM hocam
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. YENİ GELENLER İÇİN....

Özellikle topikte en çok tartışılan repaint olayını özetlemek istedim.

Queenstocks programı icat edilmeden ÖNCE klasik temel analizle hisse seçimi yapılırdı. Program bize seçim yöntemlerimizi GEÇMİŞE YÖNELİK TEST İMKANI VERDİ. Bu testler sırasında TV hesaplanarak oluşturulan portföylerin, TV hesaplamaya dahil edilmeyenlerden ÇOK DAHA İYİ GETİRİLER SAĞLADIĞI ve bunu daha az risk alarak yaptığı görüldü.

Burada devreye repaint olayı girdi : REPAİNT geçmiş getirilerin GÜVENİLİRLİĞİNİN sorgulanmasına yol açtı. Sonuçta topiği okuyanlar bu konularda yazılanlara bakarak en azından konu hakkında bir fikir sahibi olmaya çalıştılar.

Aşağıda geçmişte paylaşılan bazı iletilerle KENDİ DÜŞÜNCELERİMİ özetlemeye çalıştım. TV kullanıp kullanmamak tamamen sizin RİSKE TAHAMMÜLÜNÜZLE İLGİLİ : TV kullanmak gelecekteki getirilerinizi öngörebilmenizi zorlaştırıyor fakat ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİN AZALMASI GETİRİ POTANSİYELİNİ ARTTIRIYOR OLABİLİR. Bu bir risk alma oyunu olduğundan ancak risk almaya dayanabilenler TV kullanmalı diye düşünüyorum….

BAŞA DÖNELİM ve diyelim ki ben net karı en az %20, özvarlık karlılığını en az %10, aktif büyümeyi en az % 10 alan bir formül kullanmayı düşünüyorum. Formülün bilanço yayınlanma tarihlerine göre 01.01.2005 ile 18.08.2017 tarihleri arasındaki getirisi % 2.263. Yani son bilançonun geldiği tarihin kapanış fiyatıyla işlem yapsaydım bu getiriye ulaşacaktım. (DİKKAT.... BU VERİLERDE REPAİNT YOK, yani gelecekte de bu getirileri elde edebileceğimizi varsayabiliriz.)

Ama eğer seçim kriterlerim arasına sadece TEMETTÜ VERİMİ’ni ekleseydim getirim % 23.900’e ulaşacaktı.

Eğer uzun vadeli bir yatırımcı olsanız hangi getiriyi hedeflerdiniz?

(BU AŞAMADA % 2.263 GETİRİYİ HEDEFLERDİM DİYE CEVAP VERENLER OKUMAYI BIRAKIP İŞLEMLERE BAŞLAYABİLİRLER. KALAN DİĞERLERİ OKUMAYA DEVAM…)
    BEN %23.900 GETİRİYİ HEDEFLİYORUM VE ŞÖYLE DÜŞÜNÜYORUM :

Ama TV repaint yapmıyor mu? Tamam yapıyor.

Repaint sonucunda hep TV en iyi hisseleri mi seçiyor? EVET.

Peki , sonradan eklenen daha iyi TV ne sahip hisselerin seçilmesiyle oluşan yeni portföylerin EN İYİ GETİRİLERİ SAĞLADIĞINI söyleyebilir miyiz, elimizde böyle bir veri var mı ? HAYIR ; belki de çıkarılan hisse(ler) OLDUĞU GİBİ KALSAYDI (Uzun vadede) daha iyi getiri sağlanacaktı ? Bunu bilebilir miyiz ? HAYIR.

Bunları düşünerek ben formülü uygulamaya başladım ve ARADAN 15 YIL GEÇTİ ve GELDİĞİM NOKTADAKİ DURUM ŞÖYLE :

-----Son 15 yılı içerecek şekilde Queenstocks programında TV İÇEREN formülümü çalıştırdığımda, repaint sonucunda, getiri %23.900 çıkıyor.

-----Ama GERÇEK YAŞAMDAKİ BENİM GETİRİM % 70 ORANINDA SAPARAK % 7000 , ya da daha kötüsü %80 oranında saparak % 4780 olmuş. Sapma oranı %90 bile olsa % 2400 ile yine az da olsa daha iyi sonuç elde edeceksem söz konusu % 23.900 getiri için BAŞLANGIÇTAKİ RİSK ALINMAZ MI? (Sonuçta TV EKLEMESEYDİM %2.263 getiri elde etmek için çalışacaktım).

EN KÖTÜ SENARYO BU İSE, ŞAHSEN BEN BU RİSKİ SEVE SEVE ALIRIM : Kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün SONUÇTA alacağım hisseler en yüksek temettü veren, köklü, sağlam hisseler olmayacak mı ?

Bu durumda TV KULLANMANIN NERESİ YANLIŞ ?
     Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    DRİZM hocam,

Siz programın sonuçlarını yayınladıktan sonra, sonuçları doğrulayabilmek için yada en azından temettü verimi üzerinden yapılan 5'li ve 10'lu portföylerin alfa üretip üretmediklerine dair bir sonuca varmak için biraz araştırma yaptım. Bu başlıkta da araştırmalarımda ulaştığım bağlantıları paylaştım. Gerek temettü veriminin yüksek olduğu hisseler arasından seçilen, gerekse sadece düzenli temettü ödeyen hisselerden oluşan endeks yada portföylerde, seçildikleri endeksi orta-uzun vadede katladıkları görülüyor.

2005 tarihinde, o yıl en yüksek temettü veren 10 hisse alınıp bu zamana kadar hiç satılmadan tutulsaydı dahi, verdiği bedelsiz, temettü ve primler ile en azından programın performansının 1/3 yada yarısını elde ederdi.

Dediğiniz gibi, formül hiç artı değer katmasa bile temettü yatırımı yapmış olunuyor.
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    üstat bende öymle düşündüm.temettü hisseleri uv olarak kazandıran hisseler. 3 ayda bir temettüsü yüksek 5 hisseyi seçmemde çok mantıklı bir yatırım.repaint falan neden umurumda olsun ki ozaman?en fazla 5 hisseden 2 sinde hata olur.oda başarı oranını en fazla %50 düşürür.haksız mıyım?bizim dediğimiz bu.. birde sizin 2014 den beri %600 civarında bir getiriniz var..gayet tatmin edici.yani gerçek bir örnek.. adam kalmış hayat hikayesini anlatıyor.ben şöyle iyiyim ben böyle iyiyim...yav istersen evliya ol bana ne?
     Alıntı Originally Posted by sakinadam6 Yazıyı Oku
    Finans dünyasındaki geçmiş dönem kanıtlarına karşı çok dikkatli olun: eğer zenginliğin anahtarı tarih kitapları olsaydı, Forbes 400 kütüphanecilerden oluşurdu. Warren Buffett

anca yeni gelen ve hiç bişey bilmeyenleri kandırırsın

ve işinde bu zaten.

insan geçmişte söylediği yalanların ortaya çıkmasına bari özür diler.

6. Erhan hocam ;

aslında geçmişte birkaç kez diğer formülleri denemek için ben ve diğer arkadaşlardan talep gelmiş, fakat izleyen iletilerde bu önerilerin taraftar bulmadığı anlaşılıyor :

Alttaki iletiyi 08.10.2017 de yazmışım mesela :

Diyelim ki halen ikna olmadınız, o zaman belki de BU TOPİK SİZE UYGUN DEĞİL; YA DA BELKİ TV DIŞINDAKİ SEÇENEKLERİ DENEMELİSİNİZ.

Bu şekilde örnek formül için http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=10089&page=2 11 ve 13 nolu iletideki sayın zeynelgun’un ve benim yazdıklarımdan yararlanabilirsiniz. (f/k oranını formülden çıkartmayı unutmadan). Göreceğiniz gibi TV KULLANMADAN DA %25.000 GETİRİ MÜMKÜN.

Ya da paramı ikiye bölsem, TV’Lİ ve TV’SİZ 2 formülle de birer portföy oluştursam ve gelişmelere göre eklemeler yapsam ; 40 işlem sonrasında çıkan sonuca göre durumu değerlendirsem mesela.

Sistemler konusunda harcadıkları yıllardan bahsedenlerin herhangi bir test edilebilir TEMEL ANALİZ sistemleri VARSA ve yazarlarsa hem topiğin gelişimine katkıda bulunurlar hem de ileriki tarihlerde getirileri kıyaslama fırsatı verirler diye düşünüyorum. Böylece daha net değerlendirmeler yapabiliriz. Daha iyisi olduğunu görürsek o sistemi uygularız.

Bu arada TV SİSTEMİNİ GÖZARDI EDENLERDEN BAZILARININ ÖNERİLERİNDEN bir seçki oluşturdum. Yeni SİSTEMLER geldikçe onları da eklerim :

ÖRNEĞİN ; http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=9400&page=33 259 nolu iletide bir formül var mesela. (tabii ki daha iyi getiriler sağlayan formüller de vardır, paylaşılırsa öğreniriz).

http://www.formulanaliz.com/2017/08/...iplinin-onemi/ (NET KAR ARTIŞI temelli bu testleri önceden de paylaşmıştım).

YA DA http://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=11719 linkte değişik hisse seçme önerileri var. Ben şahsen çok yararlanıyorum.

Ek okumalar için :
    http://www.formulanaliz.com/2017/08/29/sorular-1/
    http://www.formulanaliz.com/2017/08/29/sorular-2/
    http://www.formulanaliz.com/2017/09/11/219/

Bu iletinin tarihi 20.10.2017

Geldiğimiz noktada, öncelikle topiği baştan okumayanlar için, bir durum tespiti yapmak istiyorum :

Öncelikle NİÇİN FORMÜL YATIRIMINI KULLANALIM ?

- TEKNİK-TEMEL ANALİZ ÖĞRENMEKLE VAKİT KAYBETMEK YOK (sistemi kullanmaya karar vermekle yatırımcılığa başlamak 2-3 saat alıyor; topikte örnekleri var).

- BORSADA TECRÜBEYE GEREK YOK (hatta borsa tecrübesi ne kadar fazla ise uygulamada o kadar zorluk yaşanıyor).

- EKRAN İZLEMEK, HABER TAKİBİ vb. YOK.

- MÜKEMMELİ ARAMAK YOK, DİP-TEPE AVCILIĞI YOK.

- KAFA KARIŞIKLIĞI YOK, STRESS YOK.

Eğer formülümüzü oluştururken fiyatlardan etkilenen TV,F/K, PD/DD gibi rasyolar KULLANMAZSAK işimiz çok kolay ; yapmamız gereken sadece TÜM BİLANÇOLAR GELDİKTEN SONRAKİ BİR GÜNDE SİSTEMİ ÇALIŞTIRMAK ve ÇIKAN HİSSELERİ ALARAK 3 ay boyunca ekranı kapatarak işinize-gücümüze bakmak.

Burada hiçbir kafa karışıklığı yok, çünkü yeni bilançolar gelinceye kadar veriler aynı kalacağından hisselerde herhangi bir değişme olmaz; bu nedenle sistemin geçmiş getiri TESTLERİ de GÜVENİLİRDİR.

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=10089&page=2 13 nolu iletide % 25.000 getiri sağlayan bir örnek bulunmaktadır. (evet, örnekte F/K var ama bu rasyo hem TV kadar etkili değil hem de 11. Kriter olarak etkisi az ama daha da önemlisi elimde program olmadığından çıkarılmış bir hesap yapamadım). Görüleceği gibi TV HESABA KATILMADAN DA getiriler OLDUKÇA İYİDİR..

Daha önce de yazdığım gibi, kanıt-ispat isteyenler, belirsizliğe dayanamayacak olanlar, kesinliğe önem verenler için buradan sonrasını okumak gereksiz kafa karışıklığı olacaktır…
     Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    TV, FK gibi fiyat içeren oranları almadan bir başka deneme yaptım:

Kriter şöyle : NetKarBuyume( ) > Ufe(12)+10 and EFKBuyume( ) > Ufe(12)+15 and OzsermayeKarlilik( ) > ufe(12)+3; Sıralama da EFKBuyume ye göre 1 portföy 5 hisse olacak şekilde:

Aynı dönemde TV kriterine göre 5 hisseden oluşan portföyün getirisi ise %2700 küsür oluyor.

Şimdi bu ilk portföy, hisse seçiminde manipulasyon yapmamış mı oluyor, fiyatı içeren bir kriter olmadığı için?
    bu ileti 29.10.2017 de...

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=10089&page=2

13. iletide bir çalışmam vardı. Eğer sayın zeynelgun itiraz etmezse buradan başlayalım.. Ben bekleme dönemine girdiğimden ELİMDE PROGRAM YOK ama programı kullanan bir arkadaş F/K ORANINI ÇIKARARAK çalışmayı tekrar yaparsa bir başlangıç yapabiliriz.

TV çıkardığımızda test dönemlerini AYLIK seçmek getirilerde açık fark yaratacaktır.
    28.01.2018 de iseaşağıdaki iletiyi göndermişim...

BURAYA KADAR OLAN KISIMDA 152 sayfaya yazılmış 1212 iletide TV sistemini tartıştık. Sayıları fazla olmasa da bazı arkadaşlar bu sistemi (ya da kendi sistemlerini) kullanmaya başladıklarını beyan etmekteler, fakat daha fazla sayıdaki bir grup ise TV kullanımında görülen REPAİNT işlemi nedeniyle kafa karışıklığı yaşamakta.

ÖNCELİKLE şu noktalardaki SİSTEMİN ÜSTÜNLÜKLERİNİ gözden geçirelim :

1- TEMEL- TEKNİK ANALİZ BİLMEYİ GEREKTİRMEZ.
    2- SADECE 3 AYDA 1 30 dk. ÇALIŞARAK İYİ GETİRLER ELDE EDEBİLİRSİNİZ.
    3- EKONOMİK VERİ TAKİBİ-YORUMLANMASI-EKRAN İZLEME YAPMANIZA GEREK YOKTUR ; SİZE BİR SÜRÜ BOŞ ZAMAN BIRAKIR, ÇOK DAHA AZ STRESS YAŞATIR.
    4- GEÇMİŞ ÖRNEKLERDE GÖRÜLECEĞİ GİBİ, HİÇBİR ŞEY BİLMEYEN BİRİ 2 SAAT İÇİNDE HİSSE SEÇEREK KİMSEYE MUHTAÇ OLMADAN KENDİ PORTFÖYÜNÜ YÖNETEBİLİR.

Bu kadar PRATİK ve KAZANÇLI BİR SİSTEM kullanılmaz mı ? Eğer repaint olayını kafanıza takarsanız kullanılmaz, kullanamazsınız.

YA REPAİNT OLAYINI SAF DIŞI BIRAKIRSAK ?

İçinde FİYAT olan verilerle hesaplanan tüm veriler repaint yapma riski taşıdığından, formülümüzde bu tip verileri KULLANMAZSAK repaintten de korunmuş oluruz.

ŞİMDİ BİR ÖRNEK YAPALIM :

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=10089&page=2 linkteki 11. İletide sayın zeynelgun’ a ait bir formül görmektesiniz.

Formülde son 3 sıradaki FİYAT İÇEREN RASYOLARI ÇIKARIRSAK REPAİNT YAPMA OLASILIĞI ORTADAN KALKAR. İlk 8 rasyoyu HİÇ DEĞİŞTİRMEDEN oluşturduğumuz formül BİST TÜM de ve AYLIK dönemlerde, 4 hisselik portföy seçecek şekilde uygulandığında ;

--- 01.01.2005 ile 03.01.2018 arasında başlangıç sermayenizi TAM 182 KAT ARTTIRACAKTI. (Bu dönemde BİST 100 4,5 KAT artmıştır.)

--- Bu 2 tarih arasında gelişen tüm krizlere, 17-25 aralık olaylarına, 15 temmuz hain darbe girişimlerine, ekonomik sorunlara, dolardaki-faizdeki-enflasyondaki-cari açıktaki yükselişe, ırak-suriye savaşlarına ,ülkemizin kabul ettiği 3 milyondan fazla mülteciye vb. RAĞMEN sisteme inanarak her ay belirlediği 4 hisselik portföyü aksatmadan, kar-zarar hesabı yapmadan uygulayan bir yatırımcı GEÇEN 13 YILDA DOLAR BAZINDA 55 KAT KAZANÇ SAĞLAMIŞ.

7. TEMETTÜ VERİMİ ile ilgili olarak yurtdışı kaynaklı bazı çalışma linklerini de eklemeyi unutmuşum :

Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Temel analizde kullanılan oranların testlerini şüpheye yer vermeden yapabilecek bir programa gerçekten ihtiyaç var. Şu an, queenstocks programının bunu hatasız yaptığını düşünmüyorum. Fakat sonuçların gerçeklerden aşırı derecede uzak olduğunu da düşünmüyorum. Bunun nedenlerinden biri; 2005 döneminde başlatılan testin borsanın tam toparlanma zamanlarına denk gelmesi ile gerçekten uygun fiyatların olması. İkinci olarak; piyasamızın, gelişen piyasalar kategorisinde olması. Bu durum ,hem 1 milyon $ ile bist senetlerinde yapılacak alımın, sp500'de yapılacak alımdan çok daha fazla hisse fiyatlarına etki etmesi, hem de daha genç, gelişmeye, büyümeye açık şirketlerimizin oluşudur. Üçüncü olarak ise; aşağıda aynı yöntem ile yapılan testlerin başarılı sonuçlar göstermesi.

Dünya'da bu konuda yapılmış salt temettü hisselerine yatırım ve temettü verimine göre alım satım performanslarına ilişkin araştırmalara dair birkaç bağlantı :

1) http://investmentmoats.com/money-man...income-stocks/

2) http://www.moneysense.ca/save/invest...-pay-you-back/

3) https://imarketsignals.com/2014/trad...s-best10vdigx/

4) https://seekingalpha.com/article/298...in-nobl-part-2

5) http://www.dividendgrowthinvestor.co...rs-versus.html

Belki, Dünya'nın en iyi portföy oluşturma yöntemi değil ama görmezden gelinebilecek bir yöntem de değil. Kimse gelecekte aynı performansı göstereceğini iddia edemez. Aynı dönemde ki yatırım araçlarına göre daha verimli olduğu aşikar. Herhangi bir yöntemi kullananların gerçek hayatta ne sonuçlar elde ettiğini bilmeden kesin olarak konuşmak da doğru değil.

Konuyu sadece takip etmeyi seçiyorum. Herkese bol kazançlar diliyorum.
    Ülkemizde bildiğim (ben ve yaşar erdinç tarafından yapılmış çalışmalar DIŞINDA) konuya EN YAKIN örnek olacağını düşündüğümden buhur25 örneğini vermiştim. Üstteki iletimdeki alıntıda da göreceğiniz gibi BİRE BİR AYNI OLDUĞUNU İDDİA ETMEDİM.

Bu konuda asıl çalışmalar YURTDIŞI kaynaklı; yukarıda sayın flexy'nin konu ile ilgili 2 paylaşımını alıntıladım.

http://www.formulanaliz.com/2017/09/...rmul-yatirimi/ linkinde ise okuduğum kitaplarda formül yatırımını anlatan örnekleri derlediğim bir yazı mevcut.

8. Ben iş yatırımın sayfasından manuel oluşturduğum portföyüm 8. aynı bitirdi (27.07.2017) ilk iki üç aylık dönemlerde zarada olan portföy bu gün %20 karda endeks ise % 9 artıda

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 176/214 İlkİlk ... 76126166174175176177178186 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •