Ana Sayfa Borsa Yatırımcılara göre bu sektördeki hisse senetlerinde balon oluştu

Yatırımcılara göre bu sektördeki hisse senetlerinde balon oluştu

913

Bank of America Merrill Lynch (BAML) tarafından yapılan fon yöneticisi anketine göre rekor sayıda yatırımcı hisse senetlerinin aşırı değerlendiğini belirtirken, dörtte üçü internet şirketlerinde balon oluştuğunu veya hisselerin çok pahalı olduğunu belirtti.

BAML tarafından dün yayımlanan ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsasındaki iki günlük sert düşüşten hemen önce yapılan ankete 596 milyar dolar tutarında fon yöneten 210 varlık yöneticisi katıldı.

Ankete göre hisse senetlerinin aşırı değerlenerek 1999 dot-com balonunun rekorunu geçtiğini belirten yatırımcıların oranı önceki ayki yüzde 37 seviyesinden yüzde 44’e yükseldi.

Fon yöneticilerinin yüzde 38’i Nasdaq’ta uzun pozisyon olmanın en çok tercih edilen yatırım stratejisi olduğunu belirtiyor. Bu oran Mayıs ayında yüzde 26 düzeyindeydi.

Yatırımcıların yüzde 57’si internet hisselerinin “pahalı” olduklarını belirtirken, yüzde 18’i internet hisselerinin durumunu “balon gibi” olarak niteledi. Ankete katılanların yüzde 84’ü, küresel bazda bakıldığında ABD’nin en aşırı değerlenen hisse piyasası olduğunu belirtti.

Bu endişelere rağmen yatırımcılar, portföylerinde küresel teknoloji hisselerine ayırdıkları payı, gösterge dağılımların yüzde 37 üzerine çıkardı. Bir önceki ay bu oran yüzde 33 düzeyindeydi.

Portföylerde ABD hisse senedi piyasasına ayrılan pay ise göstergelerin yüzde 15 altında gerçekleşti. Önceki ay bu oran yüzde 15’ti.

Avrupa ve gelişmekte olan ülke hisse senedi piyasalarının değerinin altında fiyatlandığını düşünen yatırımcıların oranı ise sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 48 oldu.

Kaynak:businessht

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.