") Bu Tebliğ hükümlerine göre ortaklıkların gerialım yapabilmesi için genel kurulun yönetim kurulunu yetkilendirmesiesastır. Söz
konusu yetki, yönetim kurulu tarafından hazırlanan geri alım programının genel kurul toplantısında onaylanması suretiyle verilir"
") Payları borsada işlem gören ortaklıklar, yakın ve ciddi bir kayıptan kaçınmak amacıyla genel kurulun yetkilendirmeye ilişkin kararı olmadan
yönetim kurulu kararıyla da, bu Tebliğin 12 nci maddesindeki kamuyu aydınlatmaya ilişkin yükümlülüklere uymak şartıyla geri alım yapabilir. Bağlı
ortaklıklar, ana ortaklığın paylarında geri alım yapabilmek için bu istisnadan yararlanamaz. Genel kurulca onaylanmış bir geri alım programı olmadan
yönetim kurulunun yakın ve ciddi bir kayıptan kaçınmak amacıyla aldığı gerialım kararı yapılacak ilk genel kurul toplantısına kadar geçerlidir.
(5) Ortaklık paylarının günlük ağırlıklı ortalama fiyatının yönetim kurulu karar tarihinden öncekison bir ayda,
a) Nominal değerinin altında seyretmesi veya
b) Yüzde yirminin üzerinde değer kaybetmesi,
durumlarında yakın ve ciddi bir kaybın varlığı kabuledilir.
(6) Beşinci fıkrada belirtilen haller dışında yönetim kurulu kararı ile geri alım yapılabilmesi için, ortaklık tarafından işlem öncesinde Kurulun
onayının alınması gereklidir"

yani neymiş Kararın Genel Kurulca alınması gerekirmiş... Genel Kurulda satışı yapan ortakların hisse oranı kaç? sizce yönetim kurulundan ya da Genel Kuruldan böyle bir karar çıkar mı?
bakın yapılır değil yapılabilir... kim onaylayacak yönetim kurulu üyeleri onlar kim hisse satanlar... sizce hakim ortaklar dışında bir yönetim kurulu oluşsa bile ki bizde böyle değil, hakim ortağın istemediği bir karar alınabilir mi?
lütfen abesle iştigal etmek yerine gerçeklerden kopmadan mantık çerçevesinde düşünelim...