Sayfa 849/1000 İlkİlk ... 349749799839847848849850851859899949 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,785 - 6,792 arası.

Konu: Dolarda Yukselis Kacinilmaz

1.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Yerel marketten bildiriyorum, patlıcan 14 gayme, biber 15 gayme...
    Ne demişti başgan..
    "Patlıcan en kalınından gözüne girsin"
    Türkçe klavye böyle yazılıyor.
    Ing klavye yazınca belki anlamı değişebilir.kah:kah...

Yanlış hatırlamıyorsam eğer 1993 yılının ikinci yarısında da borsada banka hisselerine ciddi şekilde talep olmuştu, dolardaki düşüş ile banka hisselerindeki artışı şu anda da yaşıyoruz. 1994 krizi öncesindeki hareketlerin aynısın ben şu anda görebiliyorum.
    2001 deki kara çarşambayı da hatırlayanlar bilir, hatırlamayanlar arşivlere bakabilir.
    Yine şu anda yaşadığımız şeylerin benzerlerini yaşıyoruz, ne olmuştu o zamanlar?
    -Ekonomi küçülmüş
    -Faizler yükselmiş
    -Ülkeye sermaye girişi olmasına rağmen enflasyon düşmemiş,
    -İthalat artmış, cari açık artmış
    -MGK toplantısında neler olduğu malum,
    Sonuçta 21 Şubatta da dolar önce 40 puan artmış sonra da 1.200 milyon liraya çıkmıştı.
    Dolar 3,50 ye düşsün ben yine aylık kazancımdan yaptığım tasarruf ile gider dolar alırım, ki yarın maaşımı alıp yine kalanıyla dolar alacağım.
    Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    TÜİK'e göre, Türkiye'nin turizm geliri, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 12.3 artarak 29.5 milyar dolar oldu....

Biliyorum öyle bakılmaz ama: Acaba turizmden karımız (firma bazında) ne oldu?

Bu kadar gelire karşın acaba 1 milyar dolar kar etmiş midir turizm şirketlerimiz?

Aynen ihracatımızda olduğu gibi, ülke olarak katma değerimiz son derece düşük olduğu bir gerçek.

Hani bir laf vardır: Boş durma boşa çalış diye.

O hesap.

Dün bir arkadaşın burada ifade ettiği gibi, sebze meyve, süt et vs fiyatları bu kadar artmışken, 2019 da rekor kırılacağı ifade edilen turizm, tüm fiyatlara da artış yönünde etki yapacaktır.

Bizim turizmde rekor kırmamızın özünde de yabancı için neredeyse bedava kabul edilen fiyatlarımız gelmekte.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    BİST'in derinliği malum.

Herhangi kıytırık bir fon, tüm rizikoları göze alıp da, özellikle de görece derinliği olan bir sektöre gömüldüğünde, hem fiyatları hem endeksi, fişekleyebiliyor.

Özellikle bankacılık sektörünün olumlu tüm mali analiz verileriyle hikayesi de hazır tabi.

2018 yılı bankacılık sektörü karı da geçem yıla göre % 10 artarak 53,5 milyar TL olmuş.

Güzel haber...

Ver gazı.

Dolar bazında ne olmuşa bakmaya gerek yok.

Takipte görünen alacaklar ne kadar artmış anlamsız...

Bu alacaklarının aslında ne kadarı gerçekten batık, aman ilişme.

Her şey bir senaryoya göre ilerliyor.

Zavallı küçük hayatlarımız da öyle değil mi ki zaten?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Bunca yılın tecrübesiyle şunu biliyorum:

- Bu ülkede, yatırım tercihinin ne kadar haklı veri ve nedenlere dayanması değil, zamanında doğru kayığa binmen ve inmen önemli...

En azından kısa vadede durum böyle...

6.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Bunca yılın tecrübesiyle şunu biliyorum:

- Bu ülkede, yatırım tercihinin ne kadar haklı veri ve nedenlere dayanması değil, zamanında doğru kayığa binmen ve inmen önemli...

En azından kısa vadede durum böyle...

Geçen,Atilla Yeşilada nın bir videosunu izledim,şöyle diyordu;Kandırmayın kendinizi,sizler küçük yatırımcı değilsiniz,küçük trader olduğunu düşünen ama yapmaya çalıştığı tradelerde daima kaybedensiniz...

Kısa vadede değişik yatırım araçlarına geçip parayı ikiye hatta üçe katlamak mümkün mü? görünen evet...Ama burada başlıyor ne kendim nede bu forum başlıklarında izlediğim bunu başaran bir ky yok..

Aksine özellikle kaldıraçlı piyasalarda 3 kuruş kazanıp,aldığı gazla sıfırı tüketen çok,oyun hileli,masa sahibi tüm kartları biliyor...

Ağustos sonu dolardan çıkıp,%27-28 den faize girip,Ocak 2019 dan itibaren borsada yüksek getiri sağlayan kağıtları bulup alabilen ve hala trenden inmemiş olan arkadaşlar varsa gerçekten tebrik ederim,onlar trade etmeye devam etsinler,ancak ben çoğunluğun, bu tradelerde sadece yem olduğunu düşünüyorum,bu başlıkta her zaman söylendiği gibi,alınan döviz sadece küçük birikimlerimizin sabit kalması,değerini kaybetmemesi olmalı...YTD

7. İngiliz, kuzeninin kötü dediğine kötü diyor iyi dediğine iyi diyor...

Altınını namıslı tüccar diye İngilize emanet edenler düşünsün...
    https://www.bullionstar.com/blogs/ro...-central-bank/

8. 31 Ocak Perşembe 12:17 AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞ ÜCRETİ ZAMLANDI, OTOMOBİL GEÇİŞİ 32,10 TL OLDU - HT

Ohhhhh...SOKKKK...Müstehak bu millete !!!

Sayfa 849/1000 İlkİlk ... 349749799839847848849850851859899949 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •