Onemli Gunler Banner
Sayfa 1298/1312 İlkİlk ... 298798119812481288129612971298129913001308 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 10,377 - 10,384 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Arkada yer alan yer İstanbul Uluslar Arası Finans Merkezi bankalar taşındı sanırım artık orda iş yapıyorlar reklamlarda gördüm. Buna göre göç te zaten İstanbul'a doğru oluyor.

Siyasi veya devlet politikası veya başka bir şey diyin farketmez; büyükşehirler için en bürük sorun yoğun göç.

Göç ; Anadoludan iş bulmak amacıyla gelenler, okumak için gelenler vs.
    Ülkemize giren suriyeli,afgan,paki, falan fıstık herkes bir şekilde büyükşehirlere geliyor.

Siz tüm çalışma hayatını istanbul, Ankara , İzmir'e ,Mersin, Antalya, Kocaeli,Sakarya'ya çektiğinizde oluk oluk insan akıyor buralara.

Böyle olunca yoğun bir barınma krizi yaşıyorsunuz. İstanbulda ev yapmadık yer yok. 50 sene sonra beton çöplüğü olacak.

Çalışma yaşamını çeşitli illere yayıp buralara terse göç yaşanması lazım.

Finans Merkezini yaptın en az 10.000 kişi çalısacak aileleriyle 40 bin diyelim. Bunların yan kollarıyla, yeme içme,ulaşım, temizlik vs. hepsini ankaradan istanbula taşıdın.

Toplamda en az 5bin - 10 bin konut daha yapman lazım.
    Ayrıca depremden dolayı oluşan zorunlu göç ve barınma sıkıntısı bunların hepsini üst üste koyduğumuzda ev - kira fiyatlarının uçması normal geliyor bana.

Bunu neden anlattım bilmiyorum yorum olarak bulunsun söylemek istedim.
    Yazdıklarım Yatırım tavsiyesi değildir.Kendi düşüncelerimi içerir.
    YATIRIM , harcadıktan sonra kalanı biriktirme değil , Birikimi ayırıp kalanı harcamaktır...

2. Geçen yıl ocak-haziran ayında %23 olan kredili(ipotekli) satış oranı, geçen ay %16'ya düştü. Bu karar ile bu oran dahada da düşecek.
    Benim öngörüm 2017-2019 yılları arasında 3 yıl boyunca konutta yaşayan durgunluk ve dolar bazlı geri çekilmeleri göreceğiz.

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Geçen ay satılan konut istatistiklerine bi bak istersen satılan konutların %70 den fazlası peşin yada senetle satılmış. Yani kredi kullanılmamış. Bu karar 1 yada 2 evi olupta yeni bir ev almak isteyenlere sekte vuracaktır. Çünkü onların zaten bir evi peşin alacak kadar parası yoktu. Şimdi krediyede ulaşamayınca ya alamayacaklar yada müteahhidin kucağına oturup banka faizide eklenmiş senetlerle evi ipotekli şekilde müteahhitten alacaklar.
    10 tane 15 tane evi olan zaten böyle bi şeyden etkilenmez almak istediği evi gene tiko para alır.
    Ha ev fşyatları dolar bazlı düşecek diyende dolarda sağlam artış bekliyor demektir. O durumdada maliyetler artacağından ev fiyatlarıda sadece dolara karşı değer kaybedecek ama tl olarak değerlenecek demektir.

3. Bana mesela ikinci ev için sabah okuduğumda doğru gelmişti, şimdi okuduğumda saçma geliyor.
    Arzı çoğaltmaya çalışıp , kredi kullanılabilirliğini azaltıyorlar orası doğru gibi ;

Bu seferde altın dovize kayma olur; ikinci evi alacak insanların parasını yastık altında tutmaya zorluyorlar ekonomiye girmiyor. Buda yanlış gibi geliyor bana.

Arzı çoğaltacaksın yapacak birşey yok.

Ya 15 milyon yabancıyı ülkesine geri göndereceksin , yada 10 milyon konut ( bağımsız bölüm) yapacaksın.
    YATIRIM , harcadıktan sonra kalanı biriktirme değil , Birikimi ayırıp kalanı harcamaktır...

4. Mülteci konusu birçok konu gibi dediğiniz gibi %100 konut ve kira fiyatlarını ilgilendiriyor. Ancak başlığın konusu "şuanda ev almak ne kadar doğru bir yatırım"
    Sürekli aynı paylaşımlar başlığı gereksiz yere meşgul ediyor
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Aslında en çok bu topiği ilgilendiriyor.
    Adam bu mesajları döviz ve mevduat topiklerinede koyuyor.
    Sık sık bu tip mesajları başlık önemli değil koyması bencede çok itici

5. Ben kiracı olarak halen beklediğim tek şey var burayada yazıyım.

%1,2 - %1,5 oranda kredi 180 ay; aylık ödeme belgelenebilir gelirin %60'ı ; evin değerininin en az %80 sına kadar kredi imkanı; deprem yönetmeliğine uygun ; iskanı alınmış kat mülkiyet tapulu sıfır veya maksimum 10 yaşında 2.el evler.

Şunları içeren birşey olsa orta direk diye tabir ettiğimiz çoğu kişi ilk evini alır.

Alıntı Originally Posted by Yıldız Tozu Yazıyı Oku
    Arkada yer alan yer İstanbul Uluslar Arası Finans Merkezi bankalar taşındı sanırım artık orda iş yapıyorlar reklamlarda gördüm. Buna göre göç te zaten İstanbul'a doğru oluyor.

Siyasi veya devlet politikası veya başka bir şey diyin farketmez; büyükşehirler için en bürük sorun yoğun göç.

Ülkemize giren suriyeli,afgan,paki, falan fıstık herkes bir şekilde büyükşehirlere geliyor.

Siz tüm çalışma hayatını istanbul, Ankara , İzmir'e ,Mersin, Antalya, Kocaeli,Sakarya'ya çektiğinizde oluk oluk insan akıyor buralara.

Böyle olunca yoğun bir barınma krizi yaşıyorsunuz. İstanbulda ev yapmadık yer yok. 50 sene sonra beton çöplüğü olacak.

Finans Merkezini yaptın en az 10.000 kişi çalısacak aileleriyle 40 bin diyelim. Bunların yan kollarıyla, yeme içme,ulaşım, temizlik vs. hepsini ankaradan istanbula taşıdın.

Ayrıca depremden dolayı oluşan zorunlu göç ve barınma sıkıntısı bunların hepsini üst üste koyduğumuzda ev - kira fiyatlarının uçması normal geliyor bana.

Finans merkezi tam kaapsite dolarsa yaklaşık 100.000 kişi çalışqcak. Ziraate ayrılan katların 23 katı doalrken 40 katı boş kalacak diyorlar yada tam tersi 40 katı doalrken 23 katı boş kalacak
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by Yıldız Tozu Yazıyı Oku
    Arkada yer alan yer İstanbul Uluslar Arası Finans Merkezi bankalar taşındı sanırım artık orda iş yapıyorlar reklamlarda gördüm. Buna göre göç te zaten İstanbul'a doğru oluyor.

Hızlı tren her noktaya ulaşabiliyor olsaydı, aklı olan kimse büyük şehirlere yerleşmezdi.

Sorun hızlı tren altyapısı yerine otobana ve otoyola yatırım yapılmasından kaynaklanıyor.

Ulaşım zor olunca büyük sermaye konsantre şehir merkezlerine daha fazla yükleniyor, çünkü talep her zaman yüksek.

Bugün Yozgata Sivasa Uşaka Burdura Hakkariye Artvine Karsa Erzuruma bağlanan hızlı tren olsaydı, coğrafyanın her tarafı eşit şekilde kullanılırdı.

BloombergHt de bir belgesel serisi var, Michael Portillo tren yolları ile seyahat belgesel serisi. Tüm dünya bu sorunu 100 sene önce çözmüş. Bunu seyretmeyen şehir planlamasının ne demek olduğunu anlayamaz.

https://youtu.be/afn-LWkpdsE

8. Buna benzer kredi kampanyaları, hatta daha iyileri geçmiş dönemde çok oldu.
    Önümüzdeki dönemde de olur. Hazırlıklı olup, o günü beklemek lazım
     Alıntı Originally Posted by Yıldız Tozu Yazıyı Oku
    Ben kiracı olarak halen beklediğim tek şey var burayada yazıyım.

%1,2 - %1,5 oranda kredi 180 ay; aylık ödeme belgelenebilir gelirin %60'ı ; evin değerininin en az %80 sına kadar kredi imkanı; deprem yönetmeliğine uygun ; iskanı alınmış kat mülkiyet tapulu sıfır veya maksimum 10 yaşında 2.el evler.

Şunları içeren birşey olsa orta direk diye tabir ettiğimiz çoğu kişi ilk evini alır.

Sayfa 1298/1312 İlkİlk ... 298798119812481288129612971298129913001308 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •