Sayfa 143/213 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: Dowes

1. Şimdi aklıma geldi, bir ara borsa ,faiz vs için beyannameler veriyorduk, sanırım 90'lı yıllardı.

Beyanname ekinde elde ettiğimiz faiz, borsa al-sat kazancı vs için banka,aracı kurumdan rapor alırdık.(al-satlarda zarar kardan düşülürdü)

Şimdi borsa vergiden muaf.

Son mevzuata göre (faizlerde stopaj olduğu için beyanname vermeye gerek yok)

Ancak eurobondalarda bankaların ''maliyet'' ile ilgili bir rapor vereceklerini sanmıyorum.

Sadece , geçen yılki faiz gelirin şu kadardır(kupon) diyeceklerini sanıyorum.

Vergi mevzuatının yanlışları.

Tekrar teşekkürler.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2. Bankadan rapora gerek var mı emin değilim. Sonuçta sermaye kazancı varsa o da beyan edilerek ödeniyor.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3. Temettü stopajı iadesi için aracı kurumdan rapor istiyorlar. (iade)
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

4.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Bankadan rapora gerek var mı emin değilim. Sonuçta sermaye kazancı varsa o da beyan edilerek ödeniyor.
    Eminim , dediğim gibi 90'lı yıllarda banka banka dolaşıp mevduat,dibs,repo faiz gelirlerini gösteren rapor toplardık.

Temizel zamanıydı sanırım.

5. Bugün, DİBS'lerde trade yaparsan, banka alış-satış farkının %10'nu kesiyor.

Zarar yazarsan, marko paşaya git!!

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bugün, DİBS'lerde trade yaparsan, banka alış-satış farkının %10'nu kesiyor.

Zarar yazarsan, marko paşaya git!!
    Sanki eurobond alış satış fiyatında da yüksekten alıp örneğin 140 birim anapara ödeme tarihinde itfa fiyatı olan 100 birimden geri aldığında da devlet bana bu zararı mahsup ettirmez gibi geliyor. Ben de vergi konusunda uzman değilim. Sn. Jondowes bu zararı o yıl için mahsup ettirir deyince çok emin olamadım. Zira 140.000 USD ye alınan eurobond 20 yıl sonra tüm kuponları alınıp durasyon noktası çoktan geçildiğinde bir de üstüne beyannamede 40.000 USD zarar yazma hakkı kaymaklı ekmek kadayıfı olurdu. Devlet bu tatlıyı yedirmez diye düşünüyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7. Vergi mevzuatını yapmayı bilmiyorlar...

Yine 90'lı yıllarda stopajlı tahviller vardı.

Kağıt, 70.000 birim fiatla çıkıyordu, 30.000 in %10 u stpj, itfada 97.000 tl ödüyordu.

Bu kağıdın vadesi yaklaştıkça (atıyorum, piyasa faizi %50 iken) 2.ci piyasada kağıdı %10 ile satabiliyordunuz.

Alan kurum, bu 3.000. tl lik stopajı diğer vergilerinden mahsup etmek için kullanır idi ......

Alış maliyetine bakmıyorlardı !!!!!!!

8. KMPG sitesinden:

https://kpmgvergi.com/Blog/Pages/Ful...px?article=872

Öte yandan, bu uygulama sonucu maliyeti artırılan tutar ile satış tutarı arasındaki kazanç ne olursa olsun beyan edilmeli. Ayrıca, aynı yıl içerisinde başka Eurobond veya yurt dışı menkul kıymetlerinden satış zararlarınız bulunuyorsa, bu zararları kazanç tutarlarından mahsup edebilirsiniz.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Sayfa 143/213 İlkİlk ... 4393133141142143144145153193 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •