Sayfa 162/1252 İlkİlk ... 621121521601611621631641722122626621162 ... SonSon
Arama sonucu : 10014 madde; 1,289 - 1,296 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Morgan Stanley tarafından hazırlanan raporda Merkez Bankası'nın 24 Temmuz'daki toplantısında 125 baz puan faiz artışına gideceği öngörüldü.

http://www.paraanaliz.com/2018/rapor...ekliyor-24767/
    AL SAT TUT TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Haftalık repo ihalelri ile bankalara verilen para

16/7 11.milyar
    17/7 6.milyar
    18/7 21.milyar
    19/7 33.milyar
    20/7 60.milyar
    TOPLAM 131.milyar

Seçimden sonra baktığımızda 128mil idi galiba.
    Bence bu buz dağının görünen kısmı, yukarıda da bahsettiğim gibi TL kredilerin %40'lık bir kısmı lonrda piyasası üzerinden dövizden devşirilerek yani swaplanarak oluşturuluyor. Londra'da swap faizleri geçen hafta %20'nin üzerine çıkmıştı.

Şimdi düşünelim tcmb 130 milyar TL ile 1.8 milyar TL'lik TL kredinin faiz oranını kontrol etmeye çalışıyor.

Londra 650 milyar TL ile 1.8 milyar TL'lik TL kredinin dövizden devşirilerek (swaplanarak) oluşacak faiz dengesini kontrol ediyor.

Burada bir yanlışlık yok mu?

Şöyle söyleyeyim. Tcmb yarın piyasaya verdiği 130 milyar TL'yi %0 ile fonlama kararı aldı.
    Londra'da 650 milyar TL'yi %40 ile

TL'nin faizi bugüne göre yüksek mi olur düşük mü?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3. Tam kurtulma için ön yüklemeli yapması lazım , %25 civarda şok faize çekip doları 4 ve altına çekebilir. Bu zaten herşey ithal girdi enflasyonu baskılar. Yapısal reformlar için zaman kazandırır . 1 yıl reel faiz verir , yeri gelir para basar yeri gelir kara para dolandırır, Katar'dan dolar altın fonlar , yastık altını bir şekilde potaya sokar bu reel faize katlanır ama niyet gerçekten kurtarmak mı? Yoksa ölümü gösterip sıtmaya razı etmek mi? Bence ikincisi o yüzden gıdım gıdım faiz arttırıp tahteravalli kur ile sermayeyi sıkıştıracaklar. Tabii yapısal reform yapma niyeti olan 16 yılda yapardı . Niyetten bu yüzden fena şüpheliyim.
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Döviz artarsa büyükler iflas eder, faiz artarsa kredi borçlusu kobiler. Kobiler içinde kredi ile çalışmayan kendi sermayesi yeterli olan bir çok firma var. Yani kobi tarafında büyük bir çöküntü olmaz. Piyasa darbe alır ama ölmez toparlanır.
    Ama döviz bir şok yerse yeterli sermayeye sahip büyük işletme sayısı yok denecek kadar az. O zaman sistemin çökme ihtimali belirebilir.
    O nedenle faiz arttırmanın nispi olarak daha az zarar vereceğini düşünüyorum.
    Devleti yönetenlerin de bu asimetrik riski gördüğünü düşünüyorum.
    O nedenle 24 temmuz faiz artışı beklentim 75-125 baz puan arası.
    SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Sportivo Yazıyı Oku
    Tam kurtulma için ön yüklemeli yapması lazım , %25 civarda şok faize çekip doları 4 ve altına çekebilir. Bu zaten herşey ithal girdi enflasyonu baskılar. Yapısal reformlar için zaman kazandırır . 1 yıl reel faiz verir , yeri gelir para basar yeri gelir kara para dolandırır, Katar'dan dolar altın fonlar , yastık altını bir şekilde potaya sokar bu reel faize katlanır ama niyet gerçekten kurtarmak mı? Yoksa ölümü gösterip sıtmaya razı etmek mi? Bence ikincisi o yüzden gıdım gıdım faiz arttırıp tahteravalli kur ile sermayeyi sıkıştıracaklar. Tabii yapısal reform yapma niyeti olan 16 yılda yapardı . Niyetten bu yüzden fena şüpheliyim.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Dövizi şu anki seviyesinin çok altına düşürmeyecek ama uzun süre volatiliteyi düşürecek miktarda bir faiz artışı olmalı diye düşünüyorum. Zira düşük döviz cari açığı daha da patlatabilir. Amaç 4.8TL civarındaki kuru 2 yıl boyuna düşük volatilitede tutmak olmalı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,132
     Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    hükümet kanadından derin bir sessizlik,

nice zamandır sesleri çıkmıyor.
    sükunetimi bulduk yoksa fırtına öncesi sessizlik mi ?
    paranoyamı yaşıyorum nedir...

rahat battı herhalde
    Daha ne yapacaklarini bilemiyorlar anlasilan.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Dövizi şu anki seviyesinin çok altına düşürmeyecek ama uzun süre volatiliteyi düşürecek miktarda bir faiz artışı olmalı diye düşünüyorum. Zira düşük döviz cari açığı daha da patlatabilir. Amaç 4.8TL civarındaki kuru 2 yıl boyuna düşük volatilitede tutmak olmalı.
    dolar 1 yıl yataya sarsın, dolar yatırımcısı dolardan illallah eder, yoksa etmez mi( ben 10 ay dayanmıştım, tl aşığı olduğum belli)🤑

7.  Alıntı Originally Posted by YapraksızYonca Yazıyı Oku
    dolar 1 yıl yataya sarsın, dolar yatırımcısı dolardan illallah eder, yoksa etmez mi( ben 10 ay dayanmıştım, tl aşığı olduğum belli)ğŸ¤â€ËÅ“
    Bence tek çözüm enflasyon oranının biraz altında döviz kuru artışı ve enflasyon oranının en az 400-500 baz puan üzerinde reel faiz oluşturacak şekilde faiz oranı. Bu denge 3-4 yıl içinde Türkiye'yi içinde bulunduğu sarmaldan kurtarabilir. Merkez bankasının
    düşük reel faiz inadını sürdürmemesi gerekli.

Sayfa 162/1252 İlkİlk ... 621121521601611621631641722122626621162 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •