Sayfa 204/777 İlkİlk ... 104154194202203204205206214254304704 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 1,625 - 1,632 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1. Şirlet bilançolarındaki kur ve faiz artışından ileri gelen bozulmalar artık döndürülemez bir noktaya gitmekte..

Kuru ve faizleri aynı anda düşürmek için dışarıdan kaynak lazım..

Bu gelmediği veya istenilen ölçüde gelmediği müddetçe kur ve faiz dalgalı bir şekilde yukarı yola devam eder..

Bu durumda kur mu faiz mi? Hangisi daha fazla zarar verir denilip daha fazla zarar verecek olana müdahele gelecektirdiye düşünüyorum..

Bunun da bu faiz düşmanı hükümet döneminde faiz olacağı aşikar gibi duruyor..
    Faizleri indirmeseler bile olabildiği kadar enflasyon altı faiz ile vatandaşın cebinden özel sektörün cebine servet transferine devam edilecektir.

Bu bağlamda faizlerin sabit kalıp dövizin canının istediği yere kadar gitmesine izin verilecektir die düşünüyorum
    4.20 4.50 5 tl dolar kurunda zaten ister istemez cazip ve bedava bir ülke olmamızdan ötürü bir miktar yabancı ilgisi olacaktır..Buda döviz kurlarında bir nebze gevşeme ardından yine aynı cycle..

Ta kii özel sektör kendini kurtarır gemiyi yüzdürür duruma gelene kadar..

Bu arada yüksek enflasyon (gerçek) vatandaşı vurmaya devam edeceğinden hizmetler sektöründe küçülme had safhaya varacaktır.
    Bir kaç da kurban verilmesi olası..
    Ama bütün krizlerde olduğu gibi vatandaşın parasının transferi söz konusu

Biraz abartmış olsamda işler tahmin ettiğim minvalde yürüyor;

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Grafik kardeş bak söylemedi deme ABD ÇİN'i bozuk para gibi harcayacak..

Yada ÇİN ABD'ye ''efendi torunaga'' diyecek..

Evet, gümrük tarifeleri hemen devreye alınmıyor..söylendiği gibi bir kaç aylık süre var..bunun en büyük sebebi ise ÇİN'i anlaşmaya zorlamak..ancak bu anlaşma ABD'nin istediği şekilde olacak..

ÇİN boyun eğmezse, ekonomik olarak sonuçları çok ciddi boyutlara taşınacak gibi..
    Geçen gün tesadüf, daha bu yazıların mürekkebi kurumadan Trump'ın Çin'e 100 milyar dolarlık talimatı geldi..

İşlerin derinleşmesi durumunda bana göre doların güvenli liman olması kaçınılmaz görünüyor..ancak doların güvenli liman olması bir takım şeylerinde ciddi şekilde kırılıp dökülmesini gerektirir, hemen ilave edeyim..yani basit bir vaka değildir..

Kısaca değineyim..öncelikle şu anki ısınma turlarında doların değer kaybetmesinin iki yönü var..birincisi bence spekülasyon amaçlı, ikincisi ise carry-trade'çi 3 kız kardeşin(EUR-YEN-CHF) tehlikeyi sezip anavatana geri dönmeleri..

Fakat sizin sorduğunuz ticaret savaşlarının derinleşmesi mevzuu yukarıdakilerden oldukça farklı..bir kere 10 senedir bol ve ucuz paradan dolayı globalde şirketler ve ülkeler bazında borç dağları aştı..verilen bu borçlarda daha çok dolarla..şimdi bu borçların ödenebilmesi şirketlerin ve ülkelerin büyüyor olmasına bağlı, en azından çok borçlu olanların..

Zaten bu yüzden sentral bankerlerin 2008 krizinden sonra üzerinde durdukları en önemli konu büyümelerin bir şekilde devam etmesi..neyse, ticaret savaşının kızışması sonucu ben sana, sen bana derken artan ithalat vergileri yüzünden global ticaret durma noktasına gelse, ne olur?..büyümeler düşer, karlar düşer, daha da önemlisi borçların çok yüksek olduğu şu anki ortamda borçlar ödenemez hale gelebilir..

İşte bu ciddi riskin varlığı dolar borçlularının dolara yönelerek borçlarını bir an evvel kapatmalarını gerektirebilir..yada dolar borç verenler bu riski gördüklerinde borç kanallarını dahi kapatabilir..bulaşma etkisi vb. derken tabikii ortalıkta serseri gibi dolaşan bir sürü para güvenli liman arayışı ile dolara, US bonolara doğru hızlı bir şekilde kaymayı düşünecektir..

Diğer bir sebep ise ABD dış ticaret açığının öyle veya böyle azalıyor olması aslında şu an için bile bir risktir..çünki dünyadaki ekonomik mekanizmalar dolarla yağlanmaktadır..kısaca ABD'nin verdiği dış açığın azalması yağlanma etkisini azaltacaktır..

Şu an bile vergi kanunundan dolayı şirketlerin dışarıdaki naktinin ABD'ye geri dönüyor oluşu globalde dolar sıkışıklığını arttırmakta ve sıkıntı yaratmaktadır..saygılar..
    Trump bir tüccar mantığıyla sanıyorum işlerin nereye varabileceğini gayet iyi hesaplıyor..ABD bu işlerden 1 zararlı çıkarsa ÇİN'in sözgelimi 3 zaralı çıkacağını biliyor..nihayetinde dolar ABD'nin parası ama sorun başkalarının sorunu..

Neyse hamle üstünlüğü belliki Trump'ta..ÇİN son durumda neyle karşılık veriyor; ABD'nin ithal vergisine aynı miktarda, aynı oranda vergi koyarak cevap veriyor..ancak ÇİN için bunun bir limiti var..çünki ÇİN'in ABD'den ithalatı 130 milyar dolar civarında ama ihracaatı 500 milyar dolar civarında..dolayısıyla Trump vergiye konu ticaret rakamlarında daha arttırıma yeri varken, ÇİN için bu alan çok sınırlı..

ÇİN için diğer bir misilleme konusu ise tuttuğu ABD bonolarındaki satış hikayesi..bu işin olasılığı söylendiği kadar çok değil..uzatmadan ABD bonolarını satmak ÇİN için pek hayırlı olmaz diyelim ve burada keselim..

Esasen ÇİN açısından en önemli misilleme ve global piyasalarıda sarsıntıya sokacak konu ÇİN'in devale gitmesidir..Epeydir ABD'nin ÇİN'i kur manupulatörü olarak suçlamasından dolayı ÇİN bu konuda çok sıkı davranıyor ve Yuan'ın değer kaybetmesini önlüyordu..ÇİN'i asrın balonu olabileceğinden hareketle, aslında ÇİN'in Yuan'da deval ihtiyacıda bana göre üst düzeyde..fakat bu devalin öyle %10'ların üzerinde olmaması gerekir diye düşünüyorum..çünki gırtlağına kadar borçlu şirketleri için bu çok büyük dez avantaj olur..bunun yerine 2015'de yaptığı mikatarlarda deval daha uygun olur gibi geliyor bana..böyle bir devalin bir faydasıda ABD tarafından koyulacak ithal vergilerinin etkisini ucuz Yuan'la bir miktar daha hafifletmek olabilir..

Sonuç olarak kediyi fazla sıkıştırmamak lazımdır..zorda kalırsa..

3.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    ... Esasen ÇİN açısından en önemli misilleme ve global piyasalarıda sarsıntıya sokacak konu ÇİN'in devale gitmesidir...
    Rickards'da aynı frekansta! Asimetrik cevap bekliyor. Deval veya altın veya ikisi birden...

Alıntı Originally Posted by Occhiali Yazıyı Oku
    Rickards'da aynı frekansta! Asimetrik cevap bekliyor. Deval veya altın veya ikisi birden...

Ricards'ı okumamıştım..iyi oldu..Gund bilir, ben esasen epeydir ÇİN'den deval bekliyorumda, olmadı..

Altın'la ne yapabilir diyorum ama öncelikle COMEX'i çökertmesi lazım..zor iş..

5.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    ...Altın'la ne yapabilir diyorum ama öncelikle COMEX'i çökertmesi lazım..zor iş..
    Çin'deki altın borsasındaki fiyatları, Comex'den yüksek tutabilir. Yuan/altın fiyatını yükseltirse, ABD için üç seçenek var; a) Fiziki altın'ın batıdan Çin'e doğru gitmesine müsaade et; b) Comex'deki altın/dolar kurunu yükselt veya c) Dolar/Yuan kurunun yükselmesine izin ver.

Gerçi bizim dışarıdan kavga diye gördüğümüz çok şey, danışıklı döğüş de olabilir. Bakalım?!

6. Eğer Çin i gerçekten batırma niyetindeyseler
    Tek gösterge altın fiyatları seyri
    Bunda samimiyseler
    Altının fiyatını düşürürler
    Zamanında rus u batirma da samimiydiler
    Petrolün varil fiyatını acaip dusurmuslerdi
    Hatta bi dangalak vardı burda 30 küsür dolarlara gelince petrol varil fiyati dahada incek 9 dolara İncek vs diyodu eski nickiyle daha yazmiyo
    Not. Ben değilim o
    Benim eski nick le öyle soylemim olmadiydi hatta o efsane öngörüye cüş dediydim

7.  Alıntı Originally Posted by Moruk Yazıyı Oku
    Eğer Çin i gerçekten batırma niyetindeyseler
    Tek gösterge altın fiyatları seyri
    Bunda samimiyseler
    Altının fiyatını düşürürler ..
    Bu durumda, ABD Hazinesindeki 8 bin tonu altını, onsu 1300 dolar sabit fiyattan Çin'e satmaları gerekir.

Zaten bir süredir ~8500 XAU/CNY kurunda sabitlemiş gibi bir izlenim veriyorlar. Bu grafiği David Brady 'de görmüştüm.

8. İyi de fatih istanbul u almadan önce altın ragbetini yitirdidiydiki
    Gidip bizans a altın verdi top tüfek aldı o ayrı
    O devirde kim düşünür altın yukselsin daha çok top tüfek aliyim
    İstanbul yav sozkonusu
    Afroditlen evleniyon parayimi düşüncen
    Yalnız 2 gercek var
    Bir. ABD hazinede gerçekten o miktarda altın varmı
    Hersey zaten buna bağlı. Varsa
    Bir
    samimi ise . Düşürür
    İki
    Değilse. Düşürmez
    İkinci gerçek
    ..... Fiziki o miktarlarda olmaması durumu
    Yoksa zaten yok
    Neyle ve nası mücadele etcen. Enstrüman yoksa müdahalede yok

Herkes bilir
    Ticarette güç kazanır
    Şimdi ben ufak AVM aciym ufak bi il de. Gel karşıma daha büyüğünü dik. O gün benim battığım gündür.

Sayfa 204/777 İlkİlk ... 104154194202203204205206214254304704 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •