Sayfa 212/1024 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262312712 ... SonSon
Arama sonucu : 8190 madde; 1,689 - 1,696 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by bitpire Yazıyı Oku
    o zaman da durum aynıydı, birincisi çalışanlar enflasyon oranında zam alamazdı ikincisi o zaman da görünür enflasyonla ilan edilen enflasyon arasında dağlar kadar fark vardı. biz avamın enflasyonu %100-150 yayınlanan enflasyon %80di. enflasyon görünmez vergidir. yapışkan bulaşıcıdır.

şimdi kibar kelimeler icat etmişler fiyat geçişkenliği yapışkanlığı, fiyatlandırma bozulması gibi... bunun meali esnafın bi kısmı fırsatçılık yapar, dolarla alakası olmayan kaleme bile dolar kadar zam yapar vs vs... bu da sarmal halinde kartopu misali döner dolaşır büyür durur.
    90'lı yıllarda bizler üretici olarak zam yapar işimize devam ederdik. Zam geldi diye talep düşmezdi. Bu kadar keskin rekabet yoktu ve piyasalar bir şekilde dönerdi hep. Ancak şimdi zam yapınca anında talep düşüyor hem de biz gıda üretiyoruz. Temel tüketim malı olmasına rağmen talep anında etkileniyor. Bir de keskin rekabet ortamında sadece günü döndürmeye çalışan batacak firmalar fiyat rekabeti yapıyor.
    O nedenle belki batacak firmalar battıktan sonra sizin dediğiniz gibi olur piyasalar ama şimdi değil maalesef.
    Y.T.D.

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Temel tüketimde özellikle ayçiçek yağı v.b borsaya kote girdiler içeren ürünlerde ciddi artışlar göreceğimizi düşünüyorum. Neye dayanarak şuna dayanarak:
    Çok bilindik bir markette kasiyer bir haftadır ayçiçek yağı ve benzeri ürünlerin fabrikalarda bilinçli olarak üretilmediğini ve sevk edilmediğini söyledi. Sanırım üretirlerse satmak zorunda kalacaklarında stokçuluk suçunu işlememek için ürünleri üretmiyorlar. Ham maddeleri ya fabrikalarda ya da gümrüklerde bekletiyorlar.
    yaw haftasonu karfurdaydım heryer ağzına kadar ürün dolu bu mal olmayan satmayan marketler nerde merak ediyorum... hatta tam girişte ayçiçek yağlarını dağ gibi dizmişler indirim vardı 5ltlik yudum komili...

3.  Alıntı Originally Posted by bitpire Yazıyı Oku
    o zaman da durum aynıydı, birincisi çalışanlar enflasyon oranında zam alamazdı ikincisi o zaman da görünür enflasyonla ilan edilen enflasyon arasında dağlar kadar fark vardı. biz avamın enflasyonu %100-150 yayınlanan enflasyon %80di. enflasyon görünmez vergidir. yapışkan bulaşıcıdır.

şimdi kibar kelimeler icat etmişler fiyat geçişkenliği yapışkanlığı, fiyatlandırma bozulması gibi... bunun meali esnafın bi kısmı fırsatçılık yapar, dolarla alakası olmayan kaleme bile dolar kadar zam yapar vs vs... bu da sarmal halinde kartopu misali döner dolaşır büyür durur.
    Gözlemlerime göre o zaman ile bu zamanki dinamikler çok çok farklı. O zaman resesyon oluşmasın diye enflasyon aşırı yüksek tutuluyordu. Sonuç olarak hormonlu veya enflasyonun biraz altında kurgulanmış bir büyüme yakalanıyordu.

Şimdi bu mümkün olmayacak. Uzun süreli bir resesyona gireceğimizi düşünüyorum. (eksi büyüme). Ve hatta bu resesyon altında fiyatların döviz kurundan dolayı talepten bağımsız olarak fiyatlar artacağından, resesyon sürerken enflasyon yani slumpflusyon yaşayacağız.

Bu Türkiye'nin daha önceden *hiçbir şekilde* ve *geçmiş hiçbir tarihte* deneyimlemediği bir durum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Temel tüketimde özellikle ayçiçek yağı v.b borsaya kote girdiler içeren ürünlerde ciddi artışlar göreceğimizi düşünüyorum. Neye dayanarak şuna dayanarak:
    Çok bilindik bir markette kasiyer bir haftadır ayçiçek yağı ve benzeri ürünlerin fabrikalarda bilinçli olarak üretilmediğini ve sevk edilmediğini söyledi. Sanırım üretirlerse satmak zorunda kalacaklarında stokçuluk suçunu işlememek için ürünleri üretmiyorlar. Ham maddeleri ya fabrikalarda ya da gümrüklerde bekletiyorlar.
    Yağlık ayçiçeği şuan 2 tl 2.5 kg ayçiçeğinden 1 lt yağ çıkar. Markette kaça satılır bilmem. Zaten belli miktarını ithal ediyoruz.

5.  Alıntı Originally Posted by feray007 Yazıyı Oku
    90'lı yıllarda bizler üretici olarak zam yapar işimize devam ederdik. Zam geldi diye talep düşmezdi. Bu kadar keskin rekabet yoktu ve piyasalar bir şekilde dönerdi hep. Ancak şimdi zam yapınca anında talep düşüyor hem de biz gıda üretiyoruz. Temen tüketim malı olmasına rağmen talep anında etkileniyor. Bir de keskin rekabet ortamında sadece günü döndürmeye çalışan batacak firmalar fiyat rekabeti yapıyor.
    O nedenle belki batacak firmalar battıktan sonra sizin dediğiniz gibi olur piyasalar ama şimdi değil maalesef.
    hayır o zaman bu kadar kobi, esnaf dükkanyoktu elbette yine rekabet vardı , rekabet olmadan ticari hayatt istemek de tuhaf olur zaten.biz 45 sene ticaret yaptık, tüketim de bu kadar fazla değildi, talep de bu kadar değildi. gidip akılsız akılsız adamlar boş beleş kredi alıp alıp dükkan kobi kuramaz, sonra da batamazdı çünkü böyle bir kredi bulamazlardı. yaw paralel evrenlerde mi yaşıyoruz farklı dünyalar mı var ben anlamıyorum...

6.  Alıntı Originally Posted by bitpire Yazıyı Oku
    yaw haftasonu karfurdaydım heryer ağzına kadar ürün dolu bu mal olmayan satmayan marketler nerde merak ediyorum... hatta tam girişte ayçiçek yağlarını dağ gibi dizmişler indirim vardı 5ltlik yudum komili...
    1 ay içinde bilgilerimizi tekrar güncelleyelim. Umarım siz haklı çıkarsınız. Bu benim haklı çıktığımda sevinebileceğim bir konu değil. Aksine böyle bir gelişmeye sevinirim. Bekleyip görmekten başka çaremiz yok.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

*tcmb beklenti anketi: Ağustos ay sonu dolar kuru beklentisi 5.8906 tl (önceki 4.8029)

*tcmb beklenti anketi: 2018 yıl sonu dolar kuru beklentisi 5.9663 tl (önceki 4.8328

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

8.  Alıntı Originally Posted by MKELES Yazıyı Oku
    Yağlık ayçiçeği şuan 2 tl 2.5 kg ayçiçeğinden 1 lt yağ çıkar. Markette kaça satılır bilmem. Zaten belli miktarını ithal ediyoruz.
    Türkiye ne yazık ki ayçiçek yağını çok büyük bir oranda ithal ediyor. Yerli üretim belki de toplam tüketimin %30'u kadar. Bloomberght'de izlemiştim.

Sayfa 212/1024 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262312712 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •