Sayfa 216/451 İlkİlk ... 116166206214215216217218226266316 ... SonSon
Arama sonucu : 3601 madde; 1,721 - 1,728 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Çalışanlar istifa etmeden emekli olamazlar.

Emekli olmak istiyorsanız istifa etmeniz ve çalıştığınız şirketin de sizi Kod:8 ile çıkışınızı yapması gerekir.

İstifa ettikten sonra kıdem tazminatızı, kullanılmamış izin paralarınızı ve varsa diğer tüm yasal haklarınızı alarak işten ayrılırsınız.

Emeklilik dolayısıyla işten ayrılmalarda ihbar süresi yoktur. Kod 8 ile çıkışınızın verildiği gün şirketiniz ile tüm ilişiğiniz kesilir.

Eğer çalıştığınız şirket, emekli olacakları çalıştırmayacaksa, sizin emekliliğinize buna göre karar vermeniz daha uygun olur.
    Şu anda bir açıklama olmamakla birlikte, emekli olacakları çalıştıracaklar fakat daha az maaş zammı yapılacağı yönünde duyumlarımız var. Kimse bir şey bilmiyor. Ben zaten kendi istediğimle şartlar ne olursa olsun ayrılmayı düşünüyorum.

Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Şu anda bir açıklama olmamakla birlikte, emekli olacakları çalıştıracaklar fakat daha az maaş zammı yapılacağı yönünde duyumlarımız var. Kimse bir şey bilmiyor. Ben zaten kendi istediğimle şartlar ne olursa olsun ayrılmayı düşünüyorum.

Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.

Ben de aynı şekilde yasa çıkar çıkmaz istifamı verip emekli olacağım. Ama tekrar aynı şirkette çalışmaya devam edeceğim.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, istifanın emeklilik dolayısyla verilmesi gerektiği. Normal istifa ederseniz kıdem tazminatınızı alamayabilirsiniz.

Şirket sizden SGK' dan "emekli olabilir" yazısı almanızı isteyebilir. Emekli aylığı talep başvurusu internet üzerinden yapılabiliyor ama "emekli olabilir" yazısı direk SGK'dan başvurulup alınabiliyor.

Yasa çıktğında SGK müdürlükleri ana baba günü gibi olur. Umarım bunu da e-devlet üzerinden alma olanağı getirirler.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Ben de aynı şekilde yasa çıkar çıkmaz istifamı verip emekli olacağım. Ama tekrar aynı şirkette çalışmaya devam edeceğim.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, istifanın emeklilik dolayısyla verilmesi gerektiği. Normal istifa ederseniz kıdem tazminatınızı alamayabilirsiniz.

Şirket sizden SGK' dan "emekli olabilir" yazısı almanızı isteyebilir. Emekli aylığı talep başvurusu internet üzerinden yapılabiliyor ama "emekli olabilir" yazısı direk SGK'dan başvurulup alınabiliyor.

Yasa çıktğında SGK müdürlükleri ana baba günü gibi olur. Umarım bunu da e-devlet üzerinden alma olanağı getirirler.
    Evet o "emekli olabilir" yazısı önemli bir detay. Diğer türlü normalde emeklilik hak edişinde problem olan kişiye kod 8 ile işten çıkış verilirse o da başka bir problem olur.

4.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Evet o "emekli olabilir" yazısı önemli bir detay. Diğer türlü normalde emeklilik hak edişinde problem olan kişiye kod 8 ile işten çıkış verilirse o da başka bir problem olur.
    Şirketlerin "emekli olabilir" yazısını görmeden istifa dilekçesini işleme koymama hakkı vardır ama hem 4a'dan, hem de 4b ve/veya 4c'den prim günü olmayan, baştan beri 4a' dan başlayıp 4a' dan bitiren bir çalışan için, e-devlet üzerinden alacağı uzun vade ayrıntılı hizmet dökümü yeterli bir delil olacaktır.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Tam da benim durum böyle. Şuan yaptığım işten mutluyum, lanet etmiyorum, iyi bir ünvan, maaş ve de 2021 passat şirket aracım var. Eyt ile de 3 aya kadar maaşım bağlanır ekstradan. yıllardır finansal özgür modundayım ama işim henüz yapmak istemeyeceğim kıvamda olmadığı için devam ediyorum. daha fazla para biriktireyim vb hırslarım da yok. hanım akademisyen olduğu için o şehir değiştiremiyor, görünüşe göre oğlan üniversiteye başlarken bırakırım gibi. O zamana kadar ekstra sıkıntı çıkmaz, konforum bozulmazsa ben kendi tercihim olarak devam ederim dostum.
    senin gibilere zaten devam diyorum...daha doğrusu mutlu ve dolayısıyla verimli olduğun yerde kal diyorum, değilse de korkma, zaten çalışkan adam her yerde rızkını kazanır.

benim beyaz yakada gördüğüm bir hastalık var, aşırı temkinli olma durumu..millet gelecek ay ne yiyeceğini bilmiyor, 1 ay idare edecek birikimi yok..biz 3-5 sene sonrasının hesabını yapıyoruz.

bir de sıkılır mıyım abi diyenler var...onlar en komik kesim..onlara da diyorum ki sıkılmak fakirlerin kaderi, paralı adam sıkılmaz...memleketi gez, dünyayı gez...yeni hobiler edin...zaten okuyan adam nasıl sıkılır onu da bilmem.

hele evli ve çocuklu adamın sıkılma ihtimali sıfır..iki çocuğum var...bazen diyorum ki, ben iş yerindeyken daha rahattım...şimdi her şey gözüme batıyor...çocuğum bir dersi iyi anlamadı mı, bir testte zayıf mı..oturup o konuyu anlatıyorum...birlikte soru çözüyoruz...bir de özel okula gidiyor..ama anne babanın yeri ayrı tabii ki.

sıkılmak psikolojik sorunların göstergesi bence..depresyon da onun ileri hali...bekar arkadaşlarım da var..onların da sıkıldığını görmedim...6 yıldır adam gibi netflix vs oturup bir dizi bitiremedim...çok vaktim olmuyor...vakit ayırsam da izlerken sıkılıyorum işte
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    senin gibilere zaten devam diyorum...daha doğrusu mutlu ve dolayısıyla verimli olduğun yerde kal diyorum, değilse de korkma, zaten çalışkan adam her yerde rızkını kazanır.

benim beyaz yakada gördüğüm bir hastalık var, aşırı temkinli olma durumu..millet gelecek ay ne yiyeceğini bilmiyor, 1 ay idare edecek birikimi yok..biz 3-5 sene sonrasının hesabını yapıyoruz.

bir de sıkılır mıyım abi diyenler var...onlar en komik kesim..onlara da diyorum ki sıkılmak fakirlerin kaderi, paralı adam sıkılmaz...memleketi gez, dünyayı gez...yeni hobiler edin...zaten okuyan adam nasıl sıkılır onu da bilmem.

hele evli ve çocuklu adamın sıkılma ihtimali sıfır..iki çocuğum var...bazen diyorum ki, ben iş yerindeyken daha rahattım...şimdi her şey gözüme batıyor...çocuğum bir dersi iyi anlamadı mı, bir testte zayıf mı..oturup o konuyu anlatıyorum...birlikte soru çözüyoruz...bir de özel okula gidiyor..ama anne babanın yeri ayrı tabii ki.

sıkılmak psikolojik sorunların göstergesi bence..depresyon da onun ileri hali...bekar arkadaşlarım da var..onların da sıkıldığını görmedim...6 yıldır adam gibi netflix vs oturup bir dizi bitiremedim...çok vaktim olmuyor...vakit ayırsam da izlerken sıkılıyorum işte
    Allah huzurunuzu, mutluluğunuzu daim etsin hocam.

Temkinli olma meselesinde çok haklısınız. Beyaz Yaka'nın hayatı genelde masa başında Excel tabloları veya ona benzer yazılım kodlama vs. gibi netlik içeren işler içinde geçtiğinde galiba belirsizlik durumu beyinde alarm verdiriyor.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    6 yıldır erken emekliyim...nasipse EYT den de faydalanacağım...sosyal ortam vs hepsi hikaye...eğer ekonomik olarak sıkıntı çekmeyecek ve yaşam standardın düşmeyecekse, bir de evde birlikte daha çok vakit geçireceğiniz için hatunla dalaşmayacaksanız, hiç bir sıkıntı olmaz...dünya varmış dersin, Allah tüm beyaz yakaya eli ayağı tutuyorken emeklilik nasip etsin.

Bir de kendimize neden 70-80 yıl ömür biçiyoruz...belki 60 da, belki daha erken öldük..planları 60 da ölürüm diye yapın, bu dünyada yapmak isteyip de bugüne kadar yapmadığınız şeyleri yapmaya çalışırsınız.

özetle işin ekonomi tarafın iyi planlarsan ve aile huzurun yerindeyse, ne kadar erken o kadar iyi kurumsal hayattan ayrılmak.
    Benzer yönlerimiz var. Ben de mühendisim ve 6 yıl önce erken emekli oldum. Maddi açıdan oldukça tatmin edici bir işim vardı, şirket lojmanında kalıyordum, elektrik, su, telefon faturası ödemiyordum.

Tam tabiri ile 7/24 çalışıyordum, telefonum her an çalabilirdi. Gecenin 3 ünde kalkıp arıza çözmek için işe gittiğim çok oluyordu. Ama bir süre sonra bu iş temposuna da alışıyorsun, normal gelmeye başlıyor, gece vakti arızayı giderdiğinde keyif bile alıyorsun.
    Ama normal olmayan bir şey var ki iş hayatının yıllar geçtikçe daha yoğun, daha çok zamanla yarışır bir hal alması. Daha önce bir haftalık olan bir işi sizden 5 günde bitirmenizi istiyorlar. İyi planlama yapıp, sıkı çalışıp işi 5 günde bitiriyorsunuz ama kimse bunu takdir etmiyor. Üst yönetime göre o işin 5 günde bitirilmesi zaten normaldir, gelecek sefer sizden işi 3 günde bitirmeniz talep ediliyor. Yani ne yaparsanız yapın hep daha fazlası isteniyor. Bu durumda işin stresi artıyor, çalışma arkadaşlarınızla aranızda çekişme ve yoğun rekabet başlıyor.

Ben de finansal özgürlüğü sağlamıştım, daha fazla para kazanacağım diye hayatımı heder etmeye gerek olmadığına karar verdim. Alın atınızı, seveyim tımarınızı dedim

Yakın ve uzak çevremde kimseye bu kararımın doğruluğuna ikna edemedim. Hiç kimse 40 lı yaşlarda iş bırakmama anlam veremedi. Tanımadığım kişiler ne iş yaptığımı sorduğunda evden çalışıyorum diyorum, kimseye izah etmek için kendimi yormuyorum.

Uzun zamandır şikayet ettiğim ülser ve reflü gibi sorunlar tamamen bitti. Nefes almam bile rahatladı, rahat uyku uyumaya başladım. Yıllardır not alıp izlemeye fırsat bulamadığım filmleri seyrediyorum, okumaya fırsat bulamadığım kitapları okuyorum.
    İşi bıraktıktan sonra telefonum %95 daha az çalıyor. Çok daha az insanla çıkarsız ilişkilerim devam ediyor, halimden memnunum. Keşke birkaç yıl daha erken karar verseymişim diyorum.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Tam da benim durum böyle. Şuan yaptığım işten mutluyum, lanet etmiyorum, iyi bir ünvan, maaş ve de 2021 passat şirket aracım var. Eyt ile de 3 aya kadar maaşım bağlanır ekstradan. yıllardır finansal özgür modundayım ama işim henüz yapmak istemeyeceğim kıvamda olmadığı için devam ediyorum. daha fazla para biriktireyim vb hırslarım da yok. hanım akademisyen olduğu için o şehir değiştiremiyor, görünüşe göre oğlan üniversiteye başlarken bırakırım gibi. O zamana kadar ekstra sıkıntı çıkmaz, konforum bozulmazsa ben kendi tercihim olarak devam ederim dostum.
    Sn. Pit,

Siz iş hayatında seçkin azınlık içerisindesiniz. Allah huzurunuzu daim etsin.

Sayfa 216/451 İlkİlk ... 116166206214215216217218226266316 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •