Sayfa 251/1032 İlkİlk ... 151201241249250251252253261301351751 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 2,001 - 2,008 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Trendhound gibi bu işin erbabına ait bir başlıkta haddimi bilerekten...Bankacılık, sistem olarak küresel güçlerin oyun alanıdır ve devletlerin bu alana müdahil olmasından hiç bir zaman haz etmez bu güçler...Heleki kuruluş amacından farklı olarak sistemin her alanına devlet tarafından sızılması kabul edilebilir bir durum değildir...Devletleri sistemin tamamen dışına çıkarmayı hedeflemiş bir yapı var ve bu yapı bireylerle direkt temas yolları arıyor bugünlerde...Blockhain vs teknolojilerinin arkasında da aynı güçler var...Bankacıların geleceği çok zor abi...Kusuruma bakmasınlar ama onlar için zifiri karanlık görüyorum ufukta...
    Estağfurullah. Blockchain teknolojisi bankalar/şirketler için oldukça faydalı ancak bu teknolojiyi benimsemiş olan kripto paraların geleceği parlak değil. IMF'den tut da merkez bankaları, hükümetler, vergi daireleri, sermaye piyasalarını düzenleyen kurumlar vs vs alayı bu kriptoları sisteme dahil etmeye ve düzenlemeler getirmeye, onları birer menkul kıymet olarak değerlemeye kararlılar. Koskoca IMF bile kripto paraları kendine tehdit olarak görmeye başladı, özellikle de kendi SDR'sına karşı bir tehdit olarak görüyor. Kriptoların ayağına yakıda pranga vurulur ve hareket serbestileri/sunduğu avantajlar böylece ortadan kalkmış olur.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

devlet dış siyasette politik bir amaçla halkbankı kullanmıştır.
    cezadan çok yabancılar ya devleti oyun dışına itecekler
    ya da ilk fırsatta halkbank ile ortaklıklarını bitirecekler.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

3. Devlet değil; hükümet...Devlet bakidir...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

Alıntı Originally Posted by Arda41 Yazıyı Oku
    U.A.E. nin güncel bakışı hakkında fikir vermesi açısından paylaşıyorum aşağıdaki yazıyı.

https://www.thenational.ae/world/men...urkey-1.731702

Diğer yandan Türklere artık zor çalışma ve oturum izni vermeye başladılar.

Her ne kadar Ingiliz kontrolünde olsa da çok iyi yönetilen bir yer ve petrol, gelirlerinin %50 sinden az artık.

Bu adamlar finansal kar etmek için almadılar Denizbank’ı bu şekilde düşünüyorum ama arka planını bilmiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pek arka plani oldugunu zannetmiyorum. ENBD uzun zamandir disarda buyumeyi planliyordu. Hindistan'a girdi, Misir'da BNP Paribas'in local operasyonlarini satin aldi, Turkiye ile de uzun suredir ilgileniyordu. Yerli paranin deger kaybettigi yer neresiyle oraya bakiyor ucuzladigi icin.

Calisma izinleri biraz da kotalarla ilgili. Pakolardan fazla Turk geldi. Bir de bes parasizlarin gelmesini istemiyorlar artik.

Orasinin gelismesinin pek yonetimle alakasi yok aslinda. Abu Dhabi'de petrol var her neyse de...

Dubai'nin 2000'e kadar tek kaynagi Tayvan, Hong Kong, Cin vs gibi ulkelerden mal almak isteyenlerin gelip konteyner konteynar mal alip gitmesiydi. Ordaki sirketler de %25 komisyonlarini alip geciyorlardi. Ama internet'in gelmesiyle beraber insanlar ureticileri direct buldu. Araciya komisyon odemeye gerek kalmadi. 1999-2000 senesinde cok kotuydu ekonominin durumu, kimse para kazanamiyordu.

Orayi kurtaran da Osama Bin Laden oldu. Ikiz kulelerden sonra Amerikan Hukumeti Patriot Act'i cikardi. Devlet herhangi bir kisinin mal varligina "Sen teroristsin ya da senin teroristlerle baglantin var, ya da teroristlere para yolladin" diyerek aninda el koyma hakkina sahip oldu.

Daha once karsi tarafi dava etmeleri, mahkemeye cikmalarin, mahkemelerin karar vermesi gerekiyordu sahislarin veya kurumlarin malvarligina el koyulabilmek icin. Yani yasal surec isliyordu. Patriot Act'tan sonra aninda el koyabilme yetkisine sahip oldu.

Zenginler boyle bir belirsizligi sevmezler. Yaklasik 4 trilyon dolar ABD piyasalarindan cekildi (Arap, Pakistanli, Hintli, Ingliz ve Avrupalilar tarafindan).

Bu paranin %90'i vergi olmadigi icin Dubai'ye geldi.

Bu buyuk paralar nerde durabilir? Ancak emlak sektorunde. Ama yabanciya emlak alimi yasakti. Paralari kacirmamak icin belli yerlerde satislara izin verdiler. Insanlar ne halt olacagini bilmeden olmayan seyleri 20 kere alip sattilar, vs.

Devlet de expatlarin cok guzel sagilacak varliklar oldugunu anladiginda herseyden para koparmaya basladi.

Ha bir de vergi cennetleri kapandigi icin son senelerde zenginler Dubi'yi tercih eder vergi vermemek icin. Ozellikle Credit Suisse Wealth Management musterilerini Dubiye yonlendirir kisisel vergiden yirtmalari icin.

Allahin 3. dunya ulkesi.

Olay bu.

5. Yarınki The National gazetesinin ilk sayfa başlığı bakış açısını göstermesi için bir örnek sadece.

https://twitter.com/thenationaluae/s...239503873?s=21

Alıntı Originally Posted by Arda41 Yazıyı Oku
    Yarınki The National gazetesinin ilk sayfa başlığı bakış açısını göstermesi için bir örnek sadece.

https://twitter.com/thenationaluae/s...239503873?s=21

Yeni birsey degil. Devamli Ermeni propagandasi yapilir 7daysde. Ata'ya laf soylerler. Deprem oldugunda "Allahtan Buldular" diye gazetelerde ilk sayfaydi.

Arap'tan dost, tilkiden post olmaz. Su hukumet de bizi bu pisliklerin icine cekmeseydi. Adamlar 1500 senedir birbirlerini yer.

7.  Alıntı Originally Posted by illim Yazıyı Oku
    Hadi size kötü şeyler yazayım biraz:
    Borsa ve özellikle bankaların yediği satış bizimkinin hedef fiyatını da etkiliyor.
    Endeks 120 bin zirvesi civarındayken PD/DD ve F/K oranlarıyla diğer bankalarla karşılaştırarak burada paylaştığımız değerlemelerde minimum 15-18 lira gibi bir değer çıkıyordu hisse için.
    Şimdi aynı değerlemeyi yapınca, OFAC hiç ceza vermediğini açıklasa bizim hisse kaç olur diye baksak, diğer bankalar ve endeksin bu haberden olumlu etkilenmeyeceğini sadece bizim hissenin değerine geleceğini varsaysak, vakıfbank F/K oranına ulaşacağını kabul edersek 9.9 lira, ykb-akb-işbank-garanti ortalamasına ulaşacağını varsaysak ancak 14 lira ediyor. Dört büyük özel bankadan daha kötü yönetildiği gerçeğini de gözönüne alırsak 10-12 lira gibi bir hedef makul görünüyor. Bu fiyat bir de ceza çıkmaması halindeki hedef, çıkacak ceza miktarına göre bunu aşağı düşürün.
    Tek kurtuluş baştaki varsayımımın yanlış çıkması yani olumlu bir haberle diğer bankaların ve borsanın da genel yükseliş yaparak bizimkinin hedef fiyatını da yukarı çekmesi.
    Aksi durumda yani endeks 90'lara çekilirse bizim fiyatı da yine aşağı düşürmek lazım.
    Kısaca battık bu pis hisseye, konjonktür de hiç uygun değil kar etmek için.
    TH üstad ise o maliyetle zarardan zor kurtulur

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Hadi size kötü şeyler yazayım biraz:
    Borsa ve özellikle bankaların yediği satış bizimkinin hedef fiyatını da etkiliyor.
    ..........................
    Kısaca battık bu pis hisseye, konjonktür de hiç uygun değil kar etmek için.
    TH üstad ise o maliyetle zarardan zor kurtulur
    Borsa sürprizler ortamıdır. Ortak akılın, rasyonel geçinenlerin, Citi gibi profesyonel kurumların beklentileri nadiren gerçekleşir. Sonuca ulaşmak için henüz erken. ZTE örneğini yukarıda verdim, adamlar neticede piyasa değerinin %5 i kadar ceza yiyecekler o kadar. Bu OFAC mevzusu tüm TR bankaları ile birlikte tüm BİST şirketlerini de dolaylı yoldan ciddi şekilde etkilemektedir. Olumlu bir OFAC kararı çıkması durumunda tüm denklem yeniden kurulacaktır ve BİST'te özellikle banka kağıtlarında revaluation (yeniden değerleme) olacak. Bir örnek vereyim: DCF (discounted cash flow=nakit akımı indirgemesi) metodu şirket ve hisse değerlemesinde kullanılan en popüler metottur. Bu metot kapsamında gelecekteki nakit akımlarının günümüze indirgenmesinde kullanılan faiz oranındaki tek 1 puanlık bir değişim bile elde edilen sonuca çok büyük oranda etki eder. Tipik bir borsa örneğidir bu ve HALKB için de geçerlidir.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Sayfa 251/1032 İlkİlk ... 151201241249250251252253261301351751 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •