Sayfa 28/106 İlkİlk ... 1826272829303878 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 217 - 224 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    o konuya bir anlayıverseniz zaten iş çözülecek hocamda o kısmı anlayamıyorsunuz.

Bir evde senelik kria aldıgını düşün temettü hissesini senelik kiralık eve benzetebiliriz.

Kiracı napıyor her ay kırayı biriktiriyor. kenarda henüz ev sahibi olan sana vermedi daha bir senesi dolmadı diye.

evin değeride şu an diyelimki 10,000 TL olsun aylık kırada 100 TL olsun. yani sana 12 ay sonunda 1200 TL vermesi gerekir değilmi.

Diğer sebeplerle evin değer artışını boşver yada evin hiç değeri artmamıs varsay.

11. Ay eve bir talipo cıktı ve almak istedi. daha kirayı almadın halbukı

evi 10,000 TL yemi satmalı yoksa kirayi diğer adama devredeceğin için 10,000 + 1100 TL yemi satarsın. kırayla beraber devrediyorsun ıcerde kira parası bırıktıyor buda evin değerine yansıyor.

Yani temettüde böyle işliyor temettü vermemekte böyle işliyor.

Evi alıyorsun evin değeri elde edilen kira kasada ayrıldıgı için evi 10,000 TL ye almıştın kıracı sana sene sonunda vermek için ilk ayın kırası olan 100 TL yi ayırıyor.

evin değeri artık 10,100 TL ikinci ay 10,200 TL oluyor temettü günü 2. ay geldi diyelimki 200 TL yi kiracı sana veriyor evin değeri otomatık olarak 10,000 TL ye düşürülüyor.

Şimdi bu kıracı kirayı odemeseydıde zaten devrederken evı satarken içindeki kıra parasıyla satacaktın. yani 10,200 TL ye satacaktın alınmamış birikmiş bir kira parası var diye.

Piyasa değeri yükselmezse sana ek para gelmiyor.

Hisseyi 10,000 Tllik alıyorsun hiç yükselmedi temettü dağıtıı 1000 TL cebıne girdi faraza konusuyom hisse fiyatı 9000 TL ye indiriliyor. kıra parası nereye kayboldu.

Hocam farklı bın çeşitlerle örneklerle anlattım bunları.

daha kolay bir örnek vermeye calısıyorum.

banka faizinden örnek vereyim bankaya parayı koydugunda 1 sene sonunda paranı alırsın diyelimki bu parayı devredebildiğini düşünelim.

Mantıken gidin mantıgı ön plana alın. düşünürken.

10,000 TL bankaya koydun aradan 5 ay geçti bankada her ay için 100 TL koyuyor hak ettiğin 1200 TL yi yıl sonunda alabiliyorsun ancak devretme satma hakkın var vadesi dolmadan.

bankada paran 1 ay 10,100Tl oluyor. 2. ay 10,200 TL şeklinde gidiyor.

5 ay bu değeri satmak istedin. yani bir nevi temettü gününü beklemedin. içerdeki birikmiş parayıda alamıyorsun. değilmi.

BU paryı ogluna veya bana satacaksın diyelimki 5. ay senin ordaki paranın değeri kaç paradır 10,500 TL

İşte sen bunu 10,500 TL ye satarsın. Yani sen 500 TL kar etmiş olursun bu 500 TL yi hak etmen için başvurdugun bankanın 5 ayda bir temettü dağıtmasına gerek yok zaten senın hak ettiğin para fiyatın içine giriyor.

BU örnek kafa bulandırıcı oldu daha düzgün birşey vereyim.

Bir pizza dükkanı aç gerçek hayatta aç 20,000 TL sermaye gereksin diyelimki dükkanı açtın.

bu dukkan her ay bürüt 500 Tl kar etsin. bunun içinde yönetim masraflarını giderlerini cartını curtunu cıkınca 100 TL kalsın yanı 100 tl netkar hani bilancolarda acıklıyorlar ya net karımız şu diye onu diğer giderleri düşünce söylüyorlar net kar diye. seninkide aynı hesap işçilerinin ve sen patron olarak bürüt kazanılan 500 TL içinden zaten kendi maaşını ve diğer masrafları yönetim giderleri zart giderleri diye düştün ve bilancoya dedinki net karım 100 TL

Elde edilen kar dukkanın kasasında tuttun. kar payı almadın.

1. ay bu dükkanını bir talip cıktı dediki ben dukkanını alacam.

Sen ona ne diyecen ben bu dükkanı 20,000 TL ye açtım 100 TL de net kar ettim kasada duruyor. yani o para dukkanın parası bu dukkanı kaça satacak 20,100 TL ye niye biliyormusun satarken kasadakı parayı alamazsın o dukkanın parası cunku.

Aynışekilde ilk ay kar payı diye net karın hepsı olan 100 TL yi cebe indirseydin.

Sana gelen adama bu dukkanı 20,100 TL satıyorum diyemezdın cunku kasada artık 0 TL var.

Yani kasadakı para bir değerdir ve bu hisse fiyatının degerine yansır. DOlayısıyla temettü almak istesende almamak istesende elde edilen bu 100 TL kar her halukuarda senin cebinde.

Temettü dagıtırsan Bu parayı cebe indirirsin dagıtmazsan cebe indirmezsın ama zaten degerin içindedir.

Temettünün mantalitesi işleyişi budur böyle hareket eder. aynen pizza dukkanındakı gibi.

Siz kasadaki parayı hiç hesaba katmıyorsunuz.

Temettü veren hisseded vermeyen hissedede fiyat yükselişi kasaya para girdi diye oluyor. daha sonra bu kasadakı paradan ne kadarı eksılırse dolaylı olarak hisse değeri düşülüyor. Cunku kasadakı paranın bır degeri var.

Yani temettü dağıtmasada bu deger zaten piyasa fiyatında kendini gösteriyor farkeden ne oldu ki ? Temettü dagıtınca o degeri kasdaaki değeri sana veriyor bir nevi otomatık lot satmak gibi.

TÜm bunlarla anlaşılmadıysa mesele şu soruma cevap verdiğinizde anlaşabiliriz.

Bir hissenin fiyatı temettü sonrası niçin düşürülür ?

neden düşüyor ne gerek var. niye ??? ev alınca kıraya verince kiracıdan parayı alınca evın değerinde bir eksiklik olmuyorken temettü alınca niye hissenin değeri otomatıkman düşürlüyor.

BU soruya mantıklı cevaplarınızı beklıyorum...
    Erhan bey,
    Ben bu sefer hakikaten kendi kafamda bir sonuca varmaya calisiyorum. Amacim anlamsiz ve gereksiz karsi cikislarda bulunmak degil.

Konuyada yatirimci olarak iki husus uzerinden yaklasiyorum
    1- Deger
    2- Etki

Oncelikle bu borsa oyle bir seyki gecmiste cok ama cok ilginc deger vakalarinin yasandigi bir mecra. Insanlarin degeri bir olan seye bin verdikleri bir yer. Hollanda-Lale hikayesini herkes bilir bilmeyenler youtube'dan gorebilir. Oyle bir an geliyorki 1 laleye bir ev parasi deger bicmiş piyasa. Hadi bu cok extrem bir ornek oldu diyelim. Az biraz ekonomi kanallari izleyenler bilir, hisse fiyatlarinda balon olustu, gayrimenkul piyasasinda köpük var denir. Bu terimler ilgili piyasanin enstrumanlarina piyasanin bictigi degerin olmasi gerekenden fazla oldugunu gosterir.

Bunun tam terside olabilir. O piyasadaki enstrumanlara piyasa gerekenden daha az degerde bicebilir.

Bu "Piyasa Değerlemesi" isi , fiyatlamalarin icinde farkli algilamalarin ve faktorlerin oldugunu gosterir .

Bir mahalleden metro gececek denir, bu soylenti dukkan fiyatlarini insaat sirasinda esnaf is yapamayacak diye dusururken, muteahhit kolay ulasim olacak algisiyla daire fiyatlarini arttirir. Aslinda muteahhidin aliciya sattigi "Fayda" iken esnafin kactigi "Zarar" dir. Bu ikili, gercek degil algi bile olsa "Deger" uzerinde "Etki" yapar.

Simdi donelim temettu meselesine. Kar edip Temettu dagitan bir firma yatirimci uzerinde "Fayda" etkisi yaratir dolayisi ile hisse uzerinde "Deger Artisi" etkisi yaratir.

Dolayisi ile hissenin fiyatina, yarattigi gercek veya algi "Fayda" etkisinden dolayi, yine "Artis" olarak yansiyabilir.

Ozunde temettunun, bana gore, etkilerinden birisi budur. O yuzden dusunceme gore temettu etkisiz eleman degildir.

Ikiside 20000 tl ye acilan yan yana duran iki restaurant'tan birisinin yılda 2000 TL kazanirken digerinin kazanc saglamadigini bilirseniz ve cebinizde paraniz varsa para kazandiran restauranti almaya yonelirsiniz dogal olarak cunku orada "Fayda" gorursunuz. Var olan bu faydanin etkisi ile kar eden restaurantin sahibi ile konusacaginiz fiyat ile kar etmeyenle konusacaginiz fiyat farkli olacaktir. Once para kazandirana sonrasinda ise digerine yonelirsiniz. Digerine yoneldiginizde mevcut durumda size "Fayda" sunamadigi icin, restaurantin sahibi ile pazarlik edip fiyati dusurup kendinize "Fayda" yaratmaya calisirsiniz.

Restaurantın fiyatını arttiran elde ettiği kardır, restaurantın fiyatı yükseldi diye elde edilen kar artmaz.

Temettunun etkiside boyledir. Hissenin fiyatı temettu verecegi icin artar.

Simdi devam edelim. Restoranti kar ediyor diye almaya karar verdiniz, bir arkadasinizda yaniniydayken gittiniz sahibi ile pazarlik yaptiniz 25.000TL'ye aldiniz. 1 sene calistirdiniz 2000 TL kar ettiniz ama kara hic dokunmadiniz. 27000 TL bir degeriniz var elinizde. Sonrasında artik bu isi yapmamaya karar verdiniz, siz ilk seferinde restoranti alirken yaninizda olan arkadasiniz talip oldu. Hersey seffaf, siz restauranti alirken adam yaninizdaydi rakamlari ve ettiginiz karida biliyor. Ne olur bu durumda? Adama dersinizki ya ben karimi alayim bana 25000 ver yada kar kasada dursun 27000 ver. Dogru degilmi?

Iste temettude durum bu. En basta acikladigim "Fayda" - "Deger" iliskisi sebebiyle degeri yukselen hissemi temettu oncesi satarsam yukardaki ornekte oldugu uzere 27000'e sonrasi satarsam 25000'e satarim.

Peki diyelimki piyasa hep bahsettigim sebeplerden dolayi, "Fayda'yi" "Degere" donusturmedi. 20000TL'ye kurdugum kar ettigim Restorantimin degerini ortadaki faydaya ragmen arttirmadi. Bu durumda ne yaparim, 2000TL kar ettiydim ya, restorantimi satmam, 2000 tl'mi cebime koyarim degilmi? Bu sefer ne dusunurum, restorantin bana maliyeti 18000'e dustu derim. Sukrederim. Yanimdaki kar etmeyen restorant sahibi ise hic bir sey alamaz. Maliyetini dahi dusuremez.

Temettude aynen boyle. Piyasa, "Fayda"-"Deger" iliskisinden dolayi hissenin degerini yukseltirse ne ala ama yukseltmezse aldigim para, restorant orneginde oldugu gibi, maliyetimi dusurdugum icin bile bana "Fayda" ve "Deger" olarak donecektir diye dusunuyorum.

Sevgilerimle

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Restaurantın fiyatını arttiran elde ettiği kardır, restaurantın fiyatı yükseldi diye elde edilen kar artmaz.

************************************************** ******************************

Peki diyelimki piyasa hep bahsettigim sebeplerden dolayi, "Fayda'yi" "Degere" donusturmedi. 20000TL'ye kurdugum kar ettigim Restorantimin degerini ortadaki faydaya ragmen arttirmadi.

Yazınızdan alıntılanmış iki bölüm.

Çelişkili açıklamalar bunlar. "Hissenin fiyatı temettü vereceği için artar" değil kar ettiği için artar. Kar etmese nasıl temettü versin?

İkincisi de hem bu yazıda belirttiğiniz gibi hem de diğer arkadaşların dediği gibi temettü veren hisseye hani her zaman daha çok talep olurdu? Hem bunu diyor hem de "farz edelim ki şirket hak ettiği talebi ve değeri görmedi, temettümü alır otururum aşağı" diyorsunuz.

Örnekteki 2 dükkana devam edelim. Ikısinin değeri de 20.000 lira ikisi de 2.000 lira yıllık kazancı var. 1 yıl sonra ilki temettü verdi. 2.000 lira karı dagıttı diğeri şirkette tuttu.

Birinin değeri 20.000 diğeri 22.000 olur. İkinci yıl da aynı oldu 3. Yıl da. 3 yılın sonunda ilk dükkan hala 20.000 lira (temettü verdiği için) diğeri 26.000 lira.

Şimdi hangisini almak mantıklı? Yılda 2.000 lira kar eden 2 dükkan var. Biri 20 diğeri 26 bin lira. Ama pahalı olanın değeri de aslında 20 bin artı kasada 6 bin lira nakit var.

Sizler kanıtlarınızı hep değer, etki, psikoloji vs sebeplere dayandırıyorsunuz ki haklısınız da. Zaten biz de bunu diyoruz, temettü veren firmanın daha iyi olduğuna inanırsanız, yıllardır fiyatı aynı olan Mardn biriktirmeye devam edersiniz ama örneğin bir Egeen, bir Aselsan almazsınız. Niye? Temettü verimleri çok düşük

3.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    @AceKing,
    Temettu sonrasi fiyat dusurulmesi muhasebe kurallari geregi zorunluluktur. Sizin ya da bir baskasinin hisseye o fiyati verip vermemesiyle zerre ilgisi yoktur, umurunda da degildir. Toplam degeri, duran dönen ziplayan hoplayan varliklarinin ederi 10.000 lira + 2.000 kasasinda nakiti olan sirket o 2 bin lirayi kar payi olarak dagitirsa yeni degeri 10 bin lira olur. Bunun olmasi icin de hisse fiyati dusurulur. Bu kadar basit. Baska anlamlar yuklemenize gerek yok olaya.
    Hisse fiyatı serbest piyasada arz/talep dengesi ile belirlenmiyor mu? Fiyatı kim düşürüyor? Temettü dağıttığı günün ertesi günü teorik fiyatının çok üstünde açılan hisselere ne demeli?
    Temettü sonrası şirket değeri düşürülür deseniz anlıycam da, hisse değerini piyasa değerini kim hangi zorunluluktan nasıl düşürüyor?

4.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Restaurantın fiyatını arttiran elde ettiği kardır, restaurantın fiyatı yükseldi diye elde edilen kar artmaz.

************************************************** ******************************

Peki diyelimki piyasa hep bahsettigim sebeplerden dolayi, "Fayda'yi" "Degere" donusturmedi. 20000TL'ye kurdugum kar ettigim Restorantimin degerini ortadaki faydaya ragmen arttirmadi.

Yazınızdan alıntılanmış iki bölüm.

Çelişkili açıklamalar bunlar. "Hissenin fiyatı temettü vereceği için artar" değil kar ettiği için artar. Kar etmese nasıl temettü versin?

Birbirinin açıklamalarını cımbızlayıpta açıklama yapan politikacılar gibiyiz Sanırım aşağıda verdiğim, yazımın şu kısmını görmemişsiniz;

"Kar edip Temettu dagitan bir firma yatirimci uzerinde "Fayda" etkisi yaratir dolayisi ile hisse uzerinde "Deger Artisi" etkisi yaratir."

Yazımın başka bir yerindede yine aynı vurguyu yapmışım;
    Simdi devam edelim. Restoranti kar ediyor diye almaya karar verdiniz...

Bakın ne demişim, kar ediyor diye demişim, temettü dağıtıyor diye dememişim.
    Elbetteki kar eden firma karını dağıtır. Bunu tartışmıyoruz ki biz. Bende sizin dediğinizden farklı bir şey demiyorum zaten. Dolayısı ile bir çelişkide göremiyorum.

İkincisi de hem bu yazıda belirttiğiniz gibi hem de diğer arkadaşların dediği gibi temettü veren hisseye hani her zaman daha çok talep olurdu? Hem bunu diyor hem de "farz edelim ki şirket hak ettiği talebi ve değeri görmedi, temettümü alır otururum aşağı" diyorsunuz.

Osman bey, yazımın herhangi bir yerinde "farz edelim ki şirket hak ettiği talebi ve değeri görmedi" diye bir şey söylemiyorum. Yazımın o bölümünüde aşağıya kopyalayayım;

"Peki diyelimki piyasa hep bahsettigim sebeplerden dolayi, "Fayda'yi" "Degere" donusturmedi. 20000TL'ye kurdugum kar ettigim Restorantimin degerini ortadaki faydaya ragmen arttirmadi"

diyorum.
    Sizin benim yazdığımı söylediğiniz şeyle benim yazdığım şeyler birbirinden farklı. Sizinde aşağıda kabul ettiğiniz üzere, piyasanın bir psikolojisi var. Fiyatlamalarını bu psikoloji belirliyor. O yüzden "Defter değeri "Piyasa Değeri" gibi kavramlar var zaten. Olması gerekenle piyasanın biçtiği değerler farklı olabiliyor. Aslında olabiliyor değil oluyor.

Ne yapalım yani piyasa, hisseye defter değerinden farklı değer biçti diye biz kar edip temettü dağıtan şirketin, bize verdiği parayı bir fayda olarak bir değer olarak görmeyelim mi? Değeri olan bir şeyin etkisi olmaz mı?

Eğer değeri olan bir şeyin etkisi olduğunu kabul ediyorsak, dolayısı ile bu topiğin konusu olan temettünün etkisizliği anlamsızlaşmaz mı?

Örnekteki 2 dükkana devam edelim. Ikısinin değeri de 20.000 lira ikisi de 2.000 lira yıllık kazancı var. 1 yıl sonra ilki temettü verdi. 2.000 lira karı dagıttı diğeri şirkette tuttu.

Birinin değeri 20.000 diğeri 22.000 olur. İkinci yıl da aynı oldu 3. Yıl da. 3 yılın sonunda ilk dükkan hala 20.000 lira (temettü verdiği için) diğeri 26.000 lira.

Şimdi hangisini almak mantıklı? Yılda 2.000 lira kar eden 2 dükkan var. Biri 20 diğeri 26 bin lira. Ama pahalı olanın değeri de aslında 20 bin artı kasada 6 bin lira nakit var.

Size ne kadar teşekkür etsem az. Kimse bu yukardaki cümleler kadar iyi ifade edemezdi herhalde.
    Eyvallah sizin örnek üzerinden gidelim. Gidelim ama düşüncelerimizi lütfen "Değer, etki ve fayda kelimeleri üzerine yoğunlaştıralım. Öyle ya topiğimiz diyor ki temettü değersizdir, faydası ve etkisi yoktur.

Örneğinizin iki tarafı var
    1-Şirketin kendisi
    2-Şirkette hissedar olan kişi

Bizler gündelik hayatımızda küçük yatırımcı olarak ikinci kısımdayız. Doğrumu? Öyleyse devam edelim. Konuya kendi tarafımızdan ama "değer, etki ve fayda" üçleminden bakalım.

İki dükkandan da KY olarak hisse aldım. Diyelim ki %10. Yani ikisinde 2000 TL yatırdım Bu arada piyasa psikolojisi her iki dükkanın değerinde bu 3 yılda hiç artış yaratmadı. İkiside 3. yılın sonunda toplam piyasa değeri olarak 20.000TL görünüyor hala. (Unutmayın piyasa psikolojisini kabul etmiştiniz aşağıda.)

Dediğiniz gibi şirketlerin her ikiside üç yılda toplam 6000TL kar etti. Birisi dağıttı, birisi tuttu.
    Ben birisinde %10 hissedar olarak 600TL'mi cebime attım. Diğerinde ise atmadım, şirket kendi kasasında tuttu. Bu üç senenin sonunda piyasa, her iki şirkete 20.000TL piyasa değeri biçiyor. Halbuki kar dağıtmayan şirketin kasasında fazladan 6000TL var. Ben biliyorum ki şirketin ederi 26.000TL

Ben o 3 senenin sonunda sıkıştım %10 hissemi satmaya karar verdim. Ama o ne? Satmaya çalışıyorum, piyasa bana diyor ki bir dakika kardeşim senin %10 hissenin ederi 2000TL. İster sat ister satma. Sıkışığım ya satıyorum. 2000TL'mi cebime koyuyorum.

Şimdi gelelim sonuçlara;

Kar dağıtan şirket için sonuçlar;
    1- 3 senede 600TL kar payı aldım cebime attım.
    2- 3 sene sonra hisselerimi sattım 2000TL'mi cebime koydum
    3- Toplamda 2600TL almış oldum.
    4- 600TL bir değer artışım yani faydam oluştu. Dolayısı ile bütçeme olumlu bir etki yaptı.

Kar dağıtmayan şirket için sonuçlar;
    1- Kar payı almadım
    2- 3 sene sonra hisselerimi sattım 2000TL'mi cebime koydum
    3- Toplamda 2000TL almış oldum.
    4- Hiç bir değer artışı yani fayda oluşmadı. Bütçeme etkisi olmadı. Ama ben biliyorum ki şirketin aslında değeri 26000TL.

Benim bunu bilmemin ne gibi bir değeri, bana ne faydası ve bütçeme nasıl bir etkisi var. Ben şirketin sahibi değilim, yöneticiside değilim. Ben sadece KY'yim.

Konuya KY tarafından bakarsanız tablo budur. Biz şirketini büyütmeye çalışan patron yada patrona yalakalık yapan CEO değiliz.
    Bu açıdan bakınca hangisi daha mantıklı?

Sizler kanıtlarınızı hep değer, etki, psikoloji vs sebeplere dayandırıyorsunuz ki haklısınız da. Zaten biz de bunu diyoruz, temettü veren firmanın daha iyi olduğuna inanırsanız, yıllardır fiyatı aynı olan Mardn biriktirmeye devam edersiniz ama örneğin bir Egeen, bir Aselsan almazsınız. Niye? Temettü verimleri çok düşük

Osman bey, ben hisselerin değer artışından gelecek kazanca hayır demiyorum.
    Ancak temettü etkisizdir, bir faydası yoktur, faydasızdır tezinede katılmıyorum.
    Osman bey cevaplarım yukarda koyu renkte verilmiştir.

5.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın Oralet Osman ;

Yaa bilader temettü veren şirketler daha çok kazandırıyor işte, bak grafiklere sonuç ortada dersen KABUL. (ileti no :195)” Bak siz ne güzel kabul etmişsiniz, ben bunu taaaaa 87 nolu iletimde söylemişim….keşke daha önce gelseymişsiniz.

Bu topikte yazanların bir kısmı söylediklerini, aynen 193 nolu iletinizde sizin de yaptığınız gibi, temelde 2 varsayıma dayandırıyorlar :

1- Yüksek kar eden şirketler yüksek temettü dağıtır, bu nedenle çok kazandırır, hele bir de temettü dağıtmasalar daha da çok kazandırırlardı.
    2- Bir şirketin kar etmesi temettü dağıtmasından daha önemlidir.

Eğer böyle ise KAR ARTIŞI , TEMETTÜ VERİMİNDEN, DAHA ÖNEMLİDİR diye düşünüyor olmalısınız (diğerleri gibi). Çünkü böyle düşünmeseydiniz ;
    Yanlış olan : Bu şirketler yüksek temettü dağıttığı için 2005 den bu yana %27.000 kazandırdı.
    Doğru olan: Bu şirketler yüksek KAR elde ettiği için 2005 den bu yana % 27.000 kazandırdı.

Şeklinde bir düşünce belirtmezdiniz diye düşünüyorum (bu sadece sizin düşünceniz değil elbette).

Acaba öyle mi?

Hipotezinizi şöyle formülize ettim : 01.01.2005 ile 25.04.2017 tarihleri arasında BİST TÜM hisseleri arasında gerek yıllık(geçen yılın aynı dönemine göre) gerekse dönemlik(bir önceki döneme göre) olarak bakıldığında NET KARINI EN ÇOK ARTTIRAN şirketler TEMETTÜ VERİMİ YÜKSEK OLANLARA GÖRE DAHA ÇOK KAZANDIRIR. (Niye ? Çünkü esas olan NET KARDIR…temettü de neymiş ?)

Hipotezinizi hemen test edelim :

01.01.2005 ile 24.04.2017 tarihleri arasında ;

NET KARINI BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE ARTTIRAN BİST TÜM HİSSELERİNDEN, ENÇOK KAR ARTIŞI SAĞLAYAN İLK 10 HİSSELİK POTFÖYÜN GETİRİSİ…. % 2700 (kabaca)

NET KARINI BİR ÖNCEKİ BİLANÇO DÖNEMİNE GÖRE EN ÇOK ARTTIRAN 10 HİSSELİK PORTFÖYÜN GETİRİSİ….. % 3000 (kabaca).

TEMETTÜ NE GETİRİYORDU ?

Bu sonuçlara göre ben doğru düşünüyormuşum; sizin “doğru bildiğiniz yanlış, yanlış bildiğiniz doğru imiş aslında….”
    Sn.DRİZM, size zahmet ,aynı dönemlerde olmak üzere BIST-TÜM ile BIST-SANAYİ getirilerinide yazar mısınız? (Kendi sistemim için soruyorum) Şimdiden teşekkürler

6. büyük bir heyecanla yazılarınızı okudum ama ulaştıgınız sonuçlar okadar bilinçsiz ki.

Arkadaşlar gerçekten inasnları kucumsemek istemiyorum bu olaydan nefret ediyorum kendimi kaf dağında sizi ise altta bir yerlerde görmek istemiyorum benim böyle bir bakış açım yok.

Ama olaylara okadar uzaksınız ki kızmamak elimden gelmiyor çıldırıyorum.

Dönüyorum kımlerle tartısıyorum ben kıme ne anlatıyorum diye kendime kızıyorum.

Sizleri gerçekten hor görmüyorum mutlaka benim sizden sizinden benden öğrenceğiniz şeyler olacaktır.

Ama tartıstıgınız konu hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz bunu yazılarınızdan belli ediyorsunuz kendiğ kendinizi ele veriyorsunuz.

Gerçekten sizleri hor küçük görmek istemiyorum ama bilgi sahibi olduktan sonra fikir sahibi olalım.

mesela temettü yatırımı yapıyor ve temettü endeksinin hangi hisseler ve kaç hisseden oluştugunu bilmiyorsunuz. hani bunu kucuk görmek gibi düşünmeyin. BU sizin hatanız bu sizin öğrenmeyişiniz öğrenmek istemeyişiniz öğrenmediğiniz için böyle eleştirisi konusu oluyor işte niye öğrenmedim diye kendi,nize kızmalısınız hocam yanlış anlamayın.

Diğer arkadaş ne demiş temettü sonrası hisseye talep olmadıgı için düşer demiş. KOCA BİR YANLIŞ daha sizlertemettünün otomatikman fiyattan düşürüldüğünü bilmiyor ve bunu arz talepten sanıyorsanız biz daha size ne anlatalım ben kime ne anlatıyormuşum dedim kendi kendime.

Kızdımıda kızdı diyorsunuz arkadaşlar kime ne anlatıyoruz biz daha borsanın temel argumanlarının nasıl hareket ettiğini fiyatın otomatıkman borsa tarafından düşürüldüğünü bilmiyor ama temettü meselesine karşı konuşmalar yapıyorsunuz.

İşte bastan beri dedim bilinçsiz yatırımcı dolu bu form ve borsalar ezbere yatırım yapıyorlar diyordum baştan beri AL işte iki tane kanıt hemde kendi agızlarından cıkan cumleler bunlar.

OFFFF bunları görünce ben cıldırıyorum abi duramıyorum NİYE ÖĞRENMEDİNİZ ABİ BUNLAR NASIL HAREKET EDER FİYAT NEDEN DUSER TECRUBESİZLİK DİYE ÖNGÖRÜYORUM.

Öğrenmiş oldunuz ne güzel en azından birşeyleri öğrenmenize faydamız dokundu.

Şimi geçelim konulara temetüt endeksi meselesi ile fiyatın otomatik düşüldüğü konusu anlaşıldıgını düşünüyorum bunun lamı cimi yok yani fiyat arz talepden düşer diye başka bir yerde yazmayın gerçekten yazmayın buraya istediğiniz öğrenmek istediğiniz herşeyi yazın. bak öğrenmeye gelince ben çok iyi bir öğreticiyimdir. ama daha bilmediğin bir konuyla ilgili ezbere yorum yaparsan ozman kulahları değişiriz işte.

bilinçlen öğren sonra gel istediğin şeyi savun.

Şimdi gelelim meselelelere.

şu restorant ve pizza dukkanı meselesine ve temettü verildikten sonra şirkete olan talepten bahsedelim.

Bİr şirket temettü dağıtacak diye yükselmez bu çok çok anlamsızdır kar oldugu için yükselir buna bir açıklık getirelim. şirketin ne kadar temettü dağıtacağı belli değil temettü dagıtıp dagıtmayacaği bile belli değilken neyi fiyatlayacak birşeyi fiyatlıyorsa bile temettü dağıtmasa bile portfoyunde o parayı zaten görmektesin.

şimdi geçelim temettü hisselerine talep oluşturması veya yatırımcıya fayda sagladıgı argumanına...

YANLIŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ

temettü fayda saglamaz yatırımcıya zarar saglar. yuhhhhhhhhh dediğiniz duyar gibiyim farkında cunku bunu anlayamadıgınızı düşünüyorum bazı argumanları bılmemenıze yoruyorum.

daha öncede acıkladım. Hisse senedi temettü dağıtınca kasadaki para eksilir ve şirket yeni yatırım yapmak işçin kredi çekmek mecburıyetınde kalır. kredi çekmek ek yükümlülük faiz gerektirir. buda o şirkete yatırım yapan için kötü ve şirketin riskini arttırır. Yine aynı şekilde şirket temettü dağıtmak istiyorsa yatırım yapacak yer bulamadıgı için yapabilir.

Buda kötü birşeydir şirket mevcutla yetinip yeni yatırımlar yapmadıgını ortaya koyar buda şirket değerinin daha yavas yükseleceğini gösterir.

"Fayda" argumanını konuşuyoruz ya işte temettü dağıtmamanın faydaları ve faydasızlıkları bunlardır. Temettü yatırımcılara faydadan cok zarar yaratır

özetle maddeler halinde

1-Yatırımcı temettü alınca vergi öder ve normale göre vergi dezavantajından zarar eder.

2-Yatırımcının şirketi temettü dağıttıgında şirket riski artar şirketin kasasındaki para eksildiği için yeni yatırımlar için ek finansman(kredi) çekmek zorunda kalır.

3-yatırımcının şirketi temettü dağıttıgında yatırımcı tarafından bu şirket artık yatırım yapacak alan bulamamış algısına yol açarak şirket değerine olumsuz bir etki yaratır.

Meseleye tek taraflı baktıgınız için bunları göremiyorsunuz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7. Kısaca şu an alım yapıp senelerce biriktirdiğiniz hisselser "KEŞKE" temettü dağıtmasaydı şu anki getirilerini rahatlıkla cok daha fazlasını elde ederdiniz.

ANcak siz temettünün sizin için verdiğini zannederek anlamsız sevinç cıglıkları attınız. halbukı temettüyü yatırım yapacak yer bulamamaktan veya şirketin kasasındakı parayı cebe indirmek için patronlar kendileri için istiyorlar. Kendi şirketlerinin riskini arttırıyorlar kredi çekmek zorunda bırakıyorlar kendi şirketlerini bencilliklerinden ötürü parayı cebe atmak istedikleri için şirketi ve yatırımcıları hiçe sayıyorlar.

Şirketi düşünen adam temettü vermez temettü parasına seneler oncesınde dolar alır yabancı para pozisyonunu arttırır. BÖylece dolar yükselişindende net finansman geliri olarak bilancoda gösterir ve net karını %5 artacakken %10 arttırır. bu kar fiyatlanacağı için yatırımcı daha cok fayda saglardı.

Bir şirket kötü yönetiliyorsa. Bunu temettü vermesiyle veya vermemesiyle ölçemezsiniz. bunu ancak bilancoya bakarak anlarsınız.

İSGSY bundan 3 4 sene oncesınde temettü dağıtıp gidip bir suru borçla kredi çekiyordu. BU kadar mantıksızca bir yönetim biçimi olamaz. ancak İSGSY yatırımcıları havalara ucuyordu süper temettü yaşa beee yavrum benim diyorlardı.

halbukı kendilerine temettünün hiçbir faydası olmuyorken. TEMETTÜYÜ SİZ İSTİYORSUNUZ DİYE DEĞİL patron istiyordu temettü dagıtılacak okadar bana para lazım diyordu.

Madem bu şirket iyi şirketti niye kredi çekiyor bu şirket SORGULAYIN BIRAZ SORGULAYINNNNN hem temettü dagıtıp hem kredi çekmek aptallık değilde nedir.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8.  Alıntı Originally Posted by AceKing Yazıyı Oku
    Hisse fiyatı serbest piyasada arz/talep dengesi ile belirlenmiyor mu? Fiyatı kim düşürüyor? Temettü dağıttığı günün ertesi günü teorik fiyatının çok üstünde açılan hisselere ne demeli?
    Temettü sonrası şirket değeri düşürülür deseniz anlıycam da, hisse değerini piyasa değerini kim hangi zorunluluktan nasıl düşürüyor?
    Sayın AceKing,
    Osman beyin söylediği kavram bizimkinden farklı.

Ortada iki kavram var.
    1- Toplam değerin değişmemesi kavramı
    2- Piyasanın bir hisse için kendi değerini belirlemesi kavramı.

1.si ve bunu ısrarla ortaya koyanların söylediği şey şu; kar eden ve bu karını dağıtan şirketin, kar dağıtmadan önce piyasanın belirlediği hisse başı değerden hareketle toplam değeri, kar dağıttıktan sonra dağıttığı kar kadar düşer. Zaten bunun aksi söz konusu olamaz. Ben üzerinde 20TL karı olupta 120TL eden bir şeyin, 20TL'sini dağtırsam o şeyin değeri 100TL'ye düşer ama toplamdaki değer 100+20'dir yine. Bu arkadaşlar karı dağıtan şirketin karı dağıttıktan sonra geriye kalan değerine yani 100TL'ye odaklanıyorlar sadece. 20TL'yi bir değer olarak görmüyorlar. Bizde diyoruz ki ortadaki değer 100 değil 120'dir, bu değerin 100TL'si şirketin ederi iken geriye kalan değer ortaklarının cebinde durmaktadır. Toplam değer 120'dir. Siz o 20'TL'yi görmezden gelirseniz, temettü etkisizdir, değersizdir dersiniz.

İkinci kavram ise ki bu çok açık herkeste sanırım kabul ediyor. Bir şirketin mal varlıkları şusu busu ile toplam reel değeri 100TL olabilir ama piyasa bunu 90'da yapabilir, 150'de yapabilir. Bu spekülatif manüpulatif bir fiyatlamadır içinde piyasa psikolojisi vardır. O şirketin faaliyetlerinden edeceği karın, piyasanın onu hangi fiyattan fiyatladığı ile ilgisi yoktur. O firma, ürettiği ürünü/hizmeti artık ne iş yapıyorsa satarak bir değer üretmeye çalışır. Değeri üretebilirse buna kar denir dağıtırsa kar payı olur. Firma tarafından üretilen bu değerin, piyasanın o hisseye biçtiği hisse başı değerle, zerre kadar ilgisi yoktur.

Sayfa 28/106 İlkİlk ... 1826272829303878 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •