Sayfa 42/539 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon
Arama sonucu : 4311 madde; 329 - 336 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. 30 Eylül 2021 finansal tablolarında forward kontratı bulunmamaktadır deniyor ancak bilanço tarihinden sonra yapmış olabilirler geçmişte bazen bu türden ileri vadeli döviz alım işlemleri yapıyorlardı hatta 3.çeyrekte forward işlemlerinden az bir miktar zarar vardı. Ayrıca şirketin uzun dönemdir döviz pozisyonunda kayda değer bir azalma olmadığı görülüyor hatta döviz pozisyonu aratarak devam ediyor. İthalat yapan bir firmanın MB nın eksi rezervleri olduğu bir dönemde uzun döviz pozisyonu taşıması finansal durumu açısından oldukça önemli..

2.  Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    30 Eylül 2021 finansal tablolarında forward kontratı bulunmamaktadır deniyor ancak bilanço tarihinden sonra yapmış olabilirler geçmişte bazen bu türden ileri vadeli döviz alım işlemleri yapıyorlardı hatta 3.çeyrekte forward işlemlerinden az bir miktar zarar vardı. Ayrıca şirketin uzun dönemdir döviz pozisyonunda kayda değer bir azalma olmadığı görülüyor hatta döviz pozisyonu aratarak devam ediyor. İthalat yapan bir firmanın MB nın eksi rezervleri olduğu bir dönemde uzun döviz pozisyonu taşıması finansal durumu açısından oldukça önemli..
    hazine yönetimi konusunda şirketin tutumu hakkında benim gözlemim de bu şekildedir. şirket, borcu varken yüklü döviz nakiti tutuyor. hatta 2020 finansalları açıklandığında bu durumu eleştirmiştim ve bu tutumun mevduat ile kredi arasındaki faiz farkından kayıp anlamına geleceğini, borç varken nakit tutulmaması gerektiğini yazmıştım. bunun tek istisnasının da krizlere karşı korku ile defansif bir pozisyon alma amacı olabileceğini belirtmiştim. zamanla bunun bu amaçla olduğunu görmüş olduk. en azından, sonuç öyle oldu.

bunun neden böyle yapması gerektiğini daha sonra şöyle anlamlandırdım: şirket bir fon şirketi, sert bir finansal krizde eğer ki kredi bulamazsa (ki TRde erken çağrılan işletme sermayesi kredileriyle müşterisini batıran bankaları gördük) sermaye artırımı için ana ortağa gitmesini çok çok zordur... fonculardan ek sermaye almak zordur. ayrıca, şirketin ana hedefi (arge ve ilaç üretimi ile küresel bir şirket yortaya çıkarmak) gerçekleştirmek hatırına yıllık 20-30 milyon Tl faizden feragat etmesi çok büyük bir maliyet değildir. nakitsiz kalıp da likidite sorunundan batmaktansa, muhafazakar pozisyon alıp, döviz taşımak onun konumuna tam da uyuyor. özetle, dövizleir hala tutyor olmaları büyük ihtimaldir.

Son kararnamelerin dövizin %25 ini bozduğunu şirketlere kurumlar vergisinden indirim imkanı taniniyordu.Son gelismeler ışığında gerektiği kadar döviz bozup bunu kur korumalı mevduata çevirmiş olmaları vergi istisnasina ilaveten kur garantisi de saglayacaktir.Bankalar dövize düşük faiz veriyorlar,ancak kur garantisi verilince bozulan dovize %17 mevduat faizine ilaveten kur artışını da veriyorlar.Halbuki dövizde kalan paranın faizi oldukça düşük.Tabi bu uygulama ile dövize spekülatif atak şimdilik durduruldu. Bu uygulamanın etkisi ancak 1.Ç bilançoda görülebilir. Rakamlara bakınca dövizi bozup kur korumalı mevduata geçenler daha çok tüzel kişiler, özel kişilerde bozdurma daha az, Bakan Nebati'nin parlayan gözleri korkuttu milleti.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,124
    https://www.kap.org.tr/Bildirim/1002039
    02.07.2021 tarihli
    özel durum açıklamamızda önceden bilgilendirme yapılmış olan, Şirketimiz
    aleyhine Gül Ecza Deposu Sanayi ve Ticaret A.Ş, Haver Farma İlaç A.Ş ve Sonuç Ecza
    Deposu A.Ş hakkında "Kamu Hastanelerine İhale Yoluyla Yapılan İlaç Satışlarında
    İlaç Üreticileri ile İhale Ecza Depoları'nın birlikte fiyat belirlemeye ve
    ilaçları değerinin üstünde satmaya yönelik çeşitli uygulamaları ile 4054 Sayılı
    Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun'un 4. Maddesinin ihlal edildiği" iddiası
    üzerine Rekabet Kurumu soruşturmasına ilişkin, 01.07.2021 tarih 21-33/446-222
    sayılı Rekabet Kurulu kararı tarafımıza 14.02.2022 tarihinde tebliğ edilmiş
    olup; şirketimizin herhangi bir rekabet hukuku ihlali bulunmadığına ve
    şirketimiz aleyhine bir yaptırım uygulanmasına yer olmadığına
    hükmedilmiştir.

5. bilanço hepimize vay be dedirtecek geriye dönük okudum kimse benim beklentime yaklaşadı..
    ilk 2 çeyrekteki kutu bazındaki düşüş son çeyrekte yerine kondu hem de artan kârlılıkla

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Olumlu haberlerin hisseye yansımasının bu kadar sönük olması can sıkıcı. Öyle ki, iyi bir bilançoyla dahi hissede yaprak kıpırdamayacakmış hissi hasıl oluyor. Zaten pek temettü veren bir şirket olmadığından gelen kârın hissedarları doğrudan etkilemesi de imkân dahilinde değil.
    Deva gibi güzel hikayesi olan ve temettü veren bir şirketin bu fiyatlarda uzunca bir süre tutulmasına olanak yok. Temettü sırf bu koruyucu özelliği nedeniyle önemli bir kriter bence. Portföyde deva gibi başka ikinci bir hissem yok ki fiyat bu kadar zamandır stabil kalsın. Adamlar kârı dağıtıyor çünkü.
    Abd borsasında da temettü devadaki gibi genel olarak. Hisselerde büyüme ve hikaye var ama temettü yok veya çok düşük. Ama orada yatırımcılar bizdeki gibi baskılanamıyor.

7. Döviz varlıklarının bir kısmını çeşitlendirilmiş vadelerde kur korumalı mevduata geçirmeleri faydalı olabilir bu sayede hem TL'nin dövize kıyasla daha yüksek getirisinden faydalanıp hem de döviz artışının olumsuz etkisinden korunabilme imkanı kazanmış olur.

8. Şirketin döviz pozisyonu için 2021/ 2. Bilanço sonrası yatırımcı ilişkilerini aramıştım . Hatta TL kredilere ödenen finansman gideri nedeniyle sitem etmiştim ama şirket hammadde alımları için döviz pozisyonu olması gerektiğini ve ihracat ithalatı karşılayana kadar döviz taşımak zorunda olduklarını söyledi . Döviz pozisyonu kkm çevirir ise 3 ay dokunamayacak . Belki küçük bir kısmını çevirir ama yüksek miktarda döviz pozisyonu taşımaya devam edecektir.

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 42/539 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •