Sayfa 434/7020 İlkİlk ... 3343844244324334344354364444845349341434 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 3,465 - 3,472 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Wall Street, 24 Eylul 1869 tarihinde James Fisk ve Jay Gould'un altin'dan koseyi donme cabalari yuzunden coktu.Tarihe Kara Cuma olarak gecti.

2. Avusturya tiyatrosunun en onemli trajedi yazarlarindan Franz Grillparzer'in Ein Bruderzwist in Habsburg (Habsburg'larda Dusman Kardesler - I Fratelli Rivali d'Asburgo - Family strife in Hapsburg) oyunu ilk kez 24 Eylul 1872 tarihinde Stadttheater, Viyana'da sahnelendi.

3. Yirminci yuzyilin en buyuk Amerikan yazarlarindan Irlanda asilli Amerikali yazar Francis Scott Fitzgerald'in dogum yil donumu (24 Eylul 1896)

"Her ne olursa olsun, kendin olmak icin asla gec degildir. Bunun zamani yoktur, istedigin zaman baslayabilirsin. Degisebilir ya da ayni kalabilirsin. Bu isin bir kurali yoktur. Hayatimizi iyi ya da kotu yasayabiliriz. Umarim seninki mukemmel olur. Umarim seni sasirtacak seyler yasarsin. Umarim daha once hic hissetmedigin duygular yasarsin. Umarim hayata baska bir pencereden bakan insanlarla tanisirsin. Umarim gurur duydugun bir hayat yasarsin. Ve eger yasamadigini dusunursen, umarim icinde her seye yeniden baslayacak gucu bulursun." Benjamin Button'in Tuhaf Hikayesi

"Per quello che vale, non è mai troppo tardi, o nel mio caso troppo presto, per essere quello che vuoi essere. Non c'è limite di tempo, comincia quando vuoi, puoi cambiare o rimanere come sei, non esiste una regola in questo. Possiamo vivere ogni cosa al meglio o al peggio, spero che tu viva tutto al meglio, spero che tu possa vedere cose sorprendenti, spero che tu possa avere emozioni sempre nuove, spero che tu possa incontrare gente con punti di vista diversi, spero che tu possa essere orgogliosa della tua vita e se ti accorgi di non esserlo, spero che tu trovi la forza di ricominciare da zero."

"18 yasimiz kanatlarimizin ustunden baktigimiz tepeler, 45 yasimiz ise icine saklandigimiz magaralar gibidir."

4. Iskoc ressam Dame Elizabeth Blackadder'in dogum yil donumu (24 Eylul 1931)

Figure su un Balcone (Figures on a Balcony, 1967)

5. Italyan oyun yazari, cevirmen ve Portekiz dili ve edebiyati ogretim uyesi Antonio Tabucchi'nin dogum yil donumu (24 Eylul 1943)

"Bir aile yemeginin yendiği yemek salonunda soylenecek bir sey degildi gercekten, genis pencereleri gole bakan bu salonda, Tanrinin tum nimetleriyle donatılmis bu sofranin basinda, ama colden konusabilirdi, o zaman da, simdi colun ne ilgisi var, diye sorarlardi ve o da, tam karsiti oldugu icin ilgisi var, diye yanit verebilirdi, cunku burada sizlerin karsisinda, suyla dolup tasan nefis bir gol var ve hatta golun ortasinda, suyu dikine yuz metre fiskirtan bir fiskiye bile var, benim ninem ise cocukken kumlarla kusatilmis ve sabah bir testi su alabilmek icin ta El Karib'deki kuyuya gitmek zorundaymis, simdi adi bile geldi aklima iste ve gitmek için karanlikta uc kilometre, basindaki testiyle donmek icin de yakici gunes altinda uc kilometre yurumek zorundaymis ve sizler suyun gercekte ne oldugunu bilemezsiniz, cunku fazlasiyla sahipsiniz."

"Non era davvero una cosa da dire nella sala da pranzo di una festa di famiglia, in quella solida casa dalle ampie finestre che si affacciavano sul lago, davanti a quella tavola imbandita con ogni ben dio, avrebbe potuto parlare del deserto ma la avrebbero chiesto cosa c'entrava il deserto, lei avrebbe potuto rispondere che c'entrava per opposizione, è che voi,qui davanti avoi, avete un magnifico lago che trabocca d'acqua eche ha perfino uno zampillo nel mezzo cheproietta l'acqua in verticale a cento metri,e invece mia nonna era circondata dalla sabbia e quand'era bambina per prendere una boca d'aqua la mattina doveva andare al pozzo di Al Karib, ora mi è venuto in mente persino il nome, e lei si doveva fare tre chilometri al buio per andare e tre chilometri sotto il sole cocente per tornare con la brocca in testa, e voi non potete sapere cos'è davvero l'aqua perchè ne avete tropa."

6. Irlandali sair Eavan Boland'in dogum gunu (24 Eylul 1944)

Kafirdir ten.
    Cadidir vucudum.
    Ben onu yakiyorum.

Atese veriyorum evet
    bel egrilerini ve kanser testlerini ve ayartmalari.
    Kavruluyor benim kendimi reddedislerimin icinde onlar.

O nasil ezdi kafami
    hummalarinin
    yari gerceklerinde...

7. Ispanyol yonetmrn Pedro Almodóvar'in dogum gunu (24 Eylul 1949)

"Kadin duyarliligi beni her zaman etkilemistir. Ote yandan Ispanyol kultur ve sinemasi, erkeklerden cok kadin karakterler ustune yogunlasmistir. Bunu Garcia Lorca benden cok onceleri duymus ve savunmustu."

"The sensitivity of women has always impressed me. On the other hand, Spanish culture and cinema focuses on female characters rather than men. Garcia Lorca had felt and defended this way before than me."

8. Elvis Presley, Jailhouse Rock single'ni 24 Eylul 1957 tarihinde yayinladi.

https://www.youtube.com/watch?v=gj0Rz-uP4Mk

Sayfa 434/7020 İlkİlk ... 3343844244324334344354364444845349341434 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •