Sayfa 48/283 İlkİlk ... 3846474849505898148 ... SonSon
Arama sonucu : 2261 madde; 377 - 384 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. ALKA'da bölünme olduğu ve bazı mali analiz programları bunu hemen yansıtmadığı için değerleme rasyoları olduğunun nerdeyse çeyreği gibi görünüyor, bu kimseyi yanıltmasın. An itibariyle yeni bilanço ile ALKA F/K 12.64, PD/FAVÖK 10.28, PD/EFK 10.35 ve PD/DD ise 10.45 civarında.
    Kendimce kullandığım (PD/DD)/ROE rasyom ise 8.22... KONKA'ya göre pahalı elbette. Ama dediğim hikaye tekrar gerçekleşir mi bilemem. Ben şahsen ALKA'yı yine almayacağım, belki yine pişman edecek.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Vakko ve Mavi.. birer parça, iyi zamanlama ile tutulabilir.. İkisinde de işler oldukça iyi gidiyor. Borrçluluk yapıları da makul seviyelere indi. Vakko’nun bilanço oldukça iyi, büyüme devam, sermaye getiri oranları artmaya devam, marjlar iyi, net borç iyi, kaldıraç oranı makul denebilecek seviyelere geldi. Mavi’nin bilanço dönemi normal bilanço dönemlerinden 1 ay sonra bitiyor, o sebeple bilançosu 1 ay sonra gelir. Uygun yerden ön alınabilir. Fiyatlar çok yükselmiş görünüyor ama her bilanço o fiyatları ucuzlatıyor. Bileşik getiri kavramının sadece temettü şirketlerinde olduğunu düşünenlerin kafalarını kumdan çıkarmaları gerekiyor. Ytd.

Not: Burada seçtiklerim ve hakkında yorumlar yaptıklarım bir nevi şirketlere kendi penceremden bakışım ve kendi kendime konuşmalardır. Neyi niçin yorumlama gereği hissettiğim zaten yazılardan anlaşılacak netliktedir. Her birini kendim de aynı anda almadığım, ya da bana alım fırsatı vermediği için bunlar başkalarına tavsiye niteliğinde algılanmamalıdır. Veriler herkese açıktır ve benzer metodoloji ile ya da belki daha iyi bir sistemle pekala herkes kendi analizini yapabilir ve yapmalıdır da. Herkesin konuştuğu ya da başına üşüştüğü hisseler genelde yapacağı primin sonlarına gelmiş olanlardır. Sayıları malum olan balinaları avlamak yerine çoklu sayıda daha ufak balıkların sürekliliğini sunan okyanusun fırsatları değerlendirilmelidir.
    Son düzenleme : deva-i dert; 01-11-2022 saat: 08:48.

3. Vakko’da bu bilançoya tavan yakışırdı ve oldu da. Geç kalmadan uygun yerden Mavi’de belki pozisyon almak gerek.

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Vakko’da bu bilançoya tavan yakışırdı ve oldu da. Geç kalmadan uygun yerden Mavi’de belki pozisyon almak gerek.
    Şu ana kadar gelen bilançoların içinde en çok beğendiklerim Ntgaz ve Vakko oldu, piyasa da haklarını teslim ediyor. Vakko'yu referans alıp Mavi'yi almak mantıklı duruyor, sadece biraz sabır lazım çünkü bildiğim kadarıyla Mavi'nin bilanço dönemleri farklı. 1-2 ay gecikmeli geliyor bilançoları piyasadaki diğer şirketlere göre.

Bu arada gelen çoğu bilançoda ciddi bozulmalar var, marjlarda ciddi geri çekilmeler var. 2-3 çeyrek daha böyle giderse şirketlerin çoğu pahalı hale gelecek çarpan açısından, borsadaki yılların ucuzluk hikayesi de ortadan kalkabilir. Çok seçici olmak gerekiyor artık, tabii piyasa genel bir satışa geçerse iyi kötü demiyor ne varsa veriyor, o da ayrı konu.

5.  Alıntı Originally Posted by xprofessorx Yazıyı Oku
    Şu ana kadar gelen bilançoların içinde en çok beğendiklerim Ntgaz ve Vakko oldu, piyasa da haklarını teslim ediyor. Vakko'yu referans alıp Mavi'yi almak mantıklı duruyor, sadece biraz sabır lazım çünkü bildiğim kadarıyla Mavi'nin bilanço dönemleri farklı. 1-2 ay gecikmeli geliyor bilançoları piyasadaki diğer şirketlere göre.

Bu arada gelen çoğu bilançoda ciddi bozulmalar var, marjlarda ciddi geri çekilmeler var. 2-3 çeyrek daha böyle giderse şirketlerin çoğu pahalı hale gelecek çarpan açısından, borsadaki yılların ucuzluk hikayesi de ortadan kalkabilir. Çok seçici olmak gerekiyor artık, tabii piyasa genel bir satışa geçerse iyi kötü demiyor ne varsa veriyor, o da ayrı konu.
    Marjları artan çok nadir.. Onlar da zaten güzel primler yapıyorlar.. Gelen bilançoları didikliyorum.. 'Şu şirket kesin alınır' dediğim birkaç tane çıktı o kadar bilançodan.. Rasyoları görece ucuz olanlar var, ama çoğunda hem marjlar daralmış hem çeyreklik kârlar.
    Clausewitz

6. Bugün gelen bilançolardan BLCYT bilançosu genel hatları ile iyi. Ama fiyatı ucuzlatacak kadar büyüme olmamış. Geçen bilanço etkisi kadar etki eder en fazla gibi duruyor. Elinde olanlar için belki 'tut' denebilir, ama yeni alacaklar için fazla çekici tarafı yok. Geçen sefer portföyüme koymuştum, beni çok mutlu edecek bir hareketi olmadı, sıkılıp çıktım.

ENJSA defansif yatırımcılar için iyi bir bilanço.. Çok büyük uçma olmaz bu bilanço ile ama mutsuz etmeyecek kadar kazandırır. (Tekrar bir enerji furyası başlamayacağını varsayarak bu yorumu yaptım)
    Clausewitz

7. Son 4-5 bilançodur her bilanço fd/favök ve f/k çarpanları 6-7 aralığına düşen KORDS bu sefer 9'larda kaldı.. Son 3 çeyrektir çeyreklik bazda her bilanço bir öncekinden daha düşük EFK ve Net Kâr ile geldi.. Brüt Kar marjı, EFK Marjı, Favök Marjı ve Net Kâr marjı daralmaya devam etmiş. Toplam Borçlar/Toplam Varlıklar ve Toplam Finansal Borçlar/Toplam Varlıklar rasyoları da artmış. Benim penceremde pozitif görünen tek olay geçen senenin aynı çeyreği ile bu senenin aynı çeyreği karşılaştırıldığında Net Satışlarda ve Net Kârda bir reel büyüme var, ama ivme aşağı yönlü son bilanço itibariyle.
    Clausewitz

8. THYAO yine her şeyi 4'e, 5'e katlamış DÖNEMSEL bazda.. Tombul kuş hız kesmiyor.

PD/EFK 3,28
    FD/FAVÖK 4,37
    F/K 3,44
    F/NA 2,06
    PD/DD 0,77
    (PD/DD)/ROE 2,28

Net Satış Büyümesi % 269
    EFK Büyümesi % 480
    FAVÖK Büyümesi % 248
    Net Kâr Büyümesi % 518

Kaldıraç oranı % 73'lerden % 68'lere düşmüş..
    Net Borç/FAVÖK 3,52'den 2,36'ya düşmüş..

Elinde olana hayırlı olsun.. İhtişamlı bir gelişme bir yılda.
    Clausewitz

Sayfa 48/283 İlkİlk ... 3846474849505898148 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •