Sayfa 5204/7020 İlkİlk ... 420447045104515451945202520352045205520652145254530457046204 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 41,625 - 41,632 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Hintli ressam (Nondo-lal Boshū) Nandalal Bose'nin dogum yildonumu (3 Aralik 1882)

Yama and Savitri,1913

Agni, the Fire God, 1913

2. Rus sair Afanasy Afanasyevic Fet'in olum yildonumu (3 Aralik 1892)

Ictenlikle geldim senin yanina
    Gunun dogusunu haber vermeye
    Sevinerek gunes isiklarina
    Yapraklarin yuzu guldu, demeye

Demek istedim ki orman yeniden
    Canlandi dal dal ve yaprak yaprak,
    Her kus sakimakta, kendi dilinden
    Bahar ozlemini ballandirarak.

Demek istedim ki bir arzu beni
    Alev alev yakmaktadir bugun de.
    Ruhumun dunyada tek istedigi
    Hizmette bulunmak senin emrinde.

Demek istedim ki, doga sesini
    Sevincle, cockuyla dillendirmekte.
    Bilmesem de sarki soylemesini
    Bende de bir sarki filizlenmekte.

I have come to you, delighted,
    To tell you that sun has risen,
    That its light has warmly started
    To fulfil on leaves its dancing;

To tell you that wood’s awaken
    In its every branch and leafage,
    And with every bird is shaken,
    Thirsty of the springy image;

To tell you that I’ve come now,
    As before, with former passion,
    That my soul again is bound
    To serve you and your elation;

That the charming breath of gladness
    Came to me from all-all places,
    I don't know what I'll sing, else,
    But my song’s coming to readiness

3. Define Adasi romaninin Iskocyali yazari Robert Louis Stevenson'in olum yildonumu (3 Aralik 1894)

"Cok uzaklardan aramaya geldigimiz ve o zamana kadar Hispaniola'daki on yedi insanin hayatina mal olan Flint'in definesiydi bu. Bunu bir araya getirmenin ne kadar cana, ne kadar kan ve huzne, batirilmis kac guzel gemiye, gozleri bagli kalas ustunde yuruyen kac cesur adama, kac top atisina, ne kadar ayiba, yalana ve acimasizliga mal oldugunu ise belki yasayan hic kimse anlatamayacak."

"That was Flint's treasure that we had come so far to seek and that had cost already the lives of seventeen men from the Hispaniola. How many it had cost in the amassing, what blood and sorrow, what good ships scuttled on the deep, what brave men walking the plank blindfold, what shot of cannon, what shame and lies and cruelty, perhaps no man alive could tell."

4. Psikanalizin kurucusu Avusturyali norolog Sigmund Freud'un psikanalist kizi Anna Freud'un dogum yildonumu (3 Aralik 1895)

"Saplantili kullanim durtusel istemin stereotipik geri donuslerinde hep ayni bicimde yinelenir. Belli nevrozlarla belli savunma mekanizmalari arasinda iliskiler oldugunu biliyoruz. Ornegin: histeriyle bastirma, takintili nevrozla yalitma ve yapip bozma mekanizmalari arasinda oldugu gibi." Ben ve Savunma Mekanizmalari

"Abwehrmethode gegenüber einem bestimmten Triebanspruch, der bei der stereotypen Wiederkehr des Triebanspruchs in immer derselben Weise wiederholt wird. Wir wissen, daß bestimmte Neurosen feste Beziehungen zu bestimmten Abwehrtechniken haben, wie etwa die Hysterie zur Verdrängung, die Zwangsneurose zur Isolierung und zum Ungeschehenmachen."

"Kucuk bir el cantasi ya da kucuk bir gunes ya da yagmur semsiyesi kucuk kizin 'bir hanimefendi oldugu' kurgusunu destekler. Bastonlar, uniformalar ve oyuncak silahlar, erkek cocugun erkekligi oynamasina yarar." Ben ve Savunma Mekanizmalari

"Ein Handtäschchen oder ein kleiner Sonnen- oder Regenschirm sollen das kleine Mädchen in der Fiktion unterstützen, daß es 'eine Dame ist'. Ein Spazierstock, Uniform und Ausrüstungsgegenstände aller Art dienen beim Knaben der Darstellung der Männlichkeit."

5. Amerikali karikaturist ve ressam William Gropper'in dogum yildonumu (3 Aralik 1897)

Suburban Post in Winter, 1938

Construction of a Dam, 1939

6. Baba (Il Padrino), Sekiz Bucuk 8½ (Otto e mezzo) ve Tatli Hayat (La Dolce Vita) gibi filmlerin bestelerini yapan Akademi Odullu Italyan besteci (Giovanni Rota Rinaldi) Nino Rota’nin dogum yildonumu (3 Aralik 1911)

https://www.youtube.com/watch?v=40OZYhttpIE

https://www.youtube.com/watch?v=us3K...EF017FE2E03CBD

https://www.youtube.com/watch?v=10dBRkfk770

7. Fransiz empresyonist ressam Pierre-Auguste Renoir'in olum yildonumu(3 Aralik 1919)

"Benim icin bir resim her zaman keyifli, neseli ve guzel olmali, evet guzel! Hayatta yeterince SIKICI seyler var. Biliyorum, harika sanatin eglenceli olabilecegini kabul etmek zor. Gulen insanlar asla ciddiye alinmaz”

"Pour moi un tableau doit être une chose aimable, joyeuse et jolie, oui jolie ! Il y a assez de choses embêtantes dans la vie pour que nous n'en fabriquions pas encore d'autres.Les gens qui rient ne sont jamais pris au sérieux."

Vicino al Lago (By the Water - Near the Lake,1880)

La Colazione dei Canottieri (Luncheon of the Boating Party, 1881)

https://www.youtube.com/watch?v=OipRD_iI3KQ

8. Tarkovsky ve Ingmar Bergman’in vazgecilmez Isvecli goruntu yonetmeni Sven Vilhem Nykvist’in dogum yildonumu (3 Aralik 1922)

Sayfa 5204/7020 İlkİlk ... 420447045104515451945202520352045205520652145254530457046204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •