Sayfa 55/472 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon
Arama sonucu : 3771 madde; 433 - 440 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    iptali için de danıştaya dava açıldı...
    olmaz ya, diyelim iptal edildi.
    karar çıkana kadar tahsil edilen paralar ne zaman ne şekilde geri ödenecek, kim ödeyecek...

yeni iktidarın kucağına bırakacaklar.
    Bozmaya oynuyorlar zaten. Amaç “ enkaz” bırakmak…

Haziran #auf rakamları açıklanmış.
    ithal kömür: 3062,26
    Doğalgaz 2896,08
    Diğer 1369,98

kömürcünün yakıt maliyeti 2200tl

yarın 3750tl tavan fiyat olan saatlerde
    bizim cebimize 2896 +enflasyon farki , en fazla 3000 lira girerken (fazlasi gtş'lere gidecek)

200mw yenilenebilir santralimizden cebimize 1400 lira girecek, 2350 lira gtş'lere

kömürcüler ise paranin tamamini cebe indirecekler.
    2200tl kömür maliyeti, 3750 satış, sıfır kesinti

385 dolar kömürün, %47 verimle (ultra kritik) 2300tl yakıt maliyeti var...

haram zıkkım olsun....

3.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    Haziran #auf rakamları açıklanmış.
    ithal kömür: 3062,26
    Doğalgaz 2896,08
    Diğer 1369,98

kömürcünün yakıt maliyeti 2200tl

yarın 3750tl tavan fiyat olan saatlerde
    bizim cebimize 2896 +enflasyon farki , en fazla 3000 lira girerken (fazlasi gtş'lere gidecek)

200mw yenilenebilir santralimizden cebimize 1400 lira girecek, 2350 lira gtş'lere

kömürcüler ise paranin tamamini cebe indirecekler.
    2200tl kömür maliyeti, 3750 satış, sıfır kesinti

385 dolar kömürün, %47 verimle (ultra kritik) 2300tl yakıt maliyeti var...

haram zıkkım olsun....
    Olsun, haram zıkkım olsun bu düzeni kuranlara

Alıntı Originally Posted by wasaban Yazıyı Oku
    Olsun, haram zıkkım olsun bu düzeni kuranlara
    kimden bahsediyorsun anlamadim
    yaz cimere arastirsinlar

Alıntı Originally Posted by YİĞİT Yazıyı Oku
    Gtş lere aktarılacak olan para nakit akımına etki edecek bir olay net kara direk bir etkisi olmayacağını düşünüyorum
     Alıntı Originally Posted by YİĞİT Yazıyı Oku
    Şuan gtş ler sattıkları enerjiyi piyasadan alıyorlar dolaysıyla piyasaya borçlanıyorlar alacaklarınıda kestikleri faturadan tahsil etmeye çalışıyorlar ancak havuz bu gideri karşılayamıyor dolaysıyla devlet borç benim diyerek gtş lere borçlanıyor havuzda gtş ler için para birikirse gtş lere aktarılarak devletin gtş lere borcundan mahsup ediliyor gtş lerde kendilerine ödenene kadar piyasadan borç para buluyorlar diye düşünüyorum.

bu destek mekanizmasi kaç ay sürer
    iddialar dogru varsayalim, gtşlere 80 milyar tl borç kapatilacak olsun

kimlere destek veriliyor? sadece gtşler.

santrallerin her turlusunden kesinti yapiliyor.
    ithal komur ve dogalgazdan 1 nisandan beri kesinti yapilmadi desek abartmis olmayiz. hesaplamaya bile gerek yok.

peki kesinti "TEORIDE" kimlerden yapiliyor
    pratikte bir cok santral ikili anlasma yapip muafiyet kazanmis durumda.
    bu bile ciddi bir adaletsizlik.

temmuz ayı için yerli kömürler, ve yekdeme dahil olmayan (%10) hes ve resler ne kadar elektrik uretiyor?

(eüaş santralleri sonradan bu sisteme dahil oldu mu, ona da bakmak lazim hatirlamiyorum)
    saatlik 5000mw yerli kömürün tamamı,
    saatlik 15000mw da baraj+akarsu+res 'in de 2000mw kismı destekleme bedeli ödüyor olsa

üreticilerden 7000mw x 1000tl x 24 saat x 30 gün = 5milyar tl aylik kesinti yapiliyor

bunla 80milyarlik borcun kapatilmasinin imkani yok. eüaş sisteme dahil olduysa belki 12 ayda fark kapanır.

bu 6 ay illa ki uzatilacak gibi gozukuyor.

hele kış geldiğinde işler iyice çıkılmaz bir noktaya gelecek.

mesela yekdemdeki santraller 2023te yekdemden faydalanmak istemeyebilirler. ekim kasıma kadar başvurular bitecek. kömürün gazın petrolün gidişatına mutlaka bakacaklardır.

https://twitter.com/volkanyigit/stat...csU247_GrcCTaw

bu 6 ay uzatılırsa ne olur nasıl olur biraz düşünelim.

uygulama 1 nisanda başladı, yani 6 aylık 1.dönem 30 eylülde bitecek.

yekdem başvuruları da genelde agustosta yapiliyor, geçen sene bu süreyi uzatmişlardı.

yekdem nedir?
    kopyaladigim yer buyuk harfle yazmis. degistiremedim

18/05/2005 TARIHINDEN 31/12/2020 YILI SONUNA KADAR ISLETMEYE GECEN YEK BELGELI URETIM TESISLERININ 10 YIL BOYUNCA YENILENEBILIR ENERJI KAYNAKLARININ DESTEKLENMESI MEKANIZMASINDAN (YEKDEM) FAYDALANMA IMKANI BULUNMAKTADIR.
    ....
    01/01/2021 ILE 30/06/2021 TARIHLERI ARASINDA ISLETMEYE GECECEK YEK BELGELI URETIM TESISLERININ 31/12/2030 TARIHINE KADAR YEKDEM’DEN FAYDALANMA IMKANI BULUNMAKTADIR.
    yekdemden faydalanma imkanı var , ama faydalansa da faydalanmasa da hökümet malını piyasanın 3te1i fiyata zorla satın alıyor.

6ay uzatılmazsa (zor) yekdemden çıkmak çok daha karlı hale gelecek.

başvurular senelik yapildigi icin de, 2023te yekdem disinda olup 2024te tekrar girme konusunda bir kisitlama yok.

İran Ulusal*Petrol*Şirketi (NIOC) ile Rus doğalgaz üreticisi Gazprom, 40 milyar dolarlık mutabakat zaptı imzaladı.

İran*haber*ajansı SHANA'da yer alan haberde anlaşmanın bugün imzalandığı belirtildi.

Anlaşma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İranlı mevkidaşı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşeceği zirve için geldiği Tahran'da, iki şirketin CEO'sunun katıldığı bir törende imzalandı.
    .........
    Avrupa, alternatif gaz için rotayı Azerbaycan'a çevirdiAvrupa Birliği'nin Rus gazına alternatif arayışı sürüyor. Azerbaycan'da temaslarda bulunan AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, yeni bir anlaşma imzalayacaklarına işaret ederek, "AB, daha güvenilir enerji tedarikçilerine yöneliyor" dedi.
    .........

İsrail'in açık deniz sahaları Leviathan ve Tamar'dan taşınabilecek doğal gaza ilişkin hazır bir dosya var. Uzmanlar, denizden Mersin/İskenderun'a döşenecek 500-550 km uzunluğundaki boru hattı ile gazın Türkiye'ye getirilebileceğini, ters akımla Eskişehir'e taşınan gazın TANAP hattına bağlanabileceğini belirtiyor. Türkiye'nin toplamda, 18 bin km'lik boru hattının bir demiryolu ağı gibi düşünülmesi gerektiğini belirten uzmanlar, “Bu alt yapı ile gazı dört bir tarafa taşımak mümkün. İster, Edirne'den Yunanistan'a oradan İtalya ve Avrupa'ya, ister Bulgaristan üzerinden yine Avrupa'ya..." yorumunda bulunuyor. Olasılıkların hayata geçmesi için devasa yatırımlara gerek olmadığı, ihtiyaç duyulan zamanın ise yaklaşık 4 yıl olduğu kaydediliyor

ozan korkmaz şöyle bir görüş belirtmiş.
    gaza %100 zam bekliyorum demeye getirmiş.
    sanki botaş %100 ttf fiyatları üzerinden alıyormuş gibi.
    onun mu dünyadan haberi yok, yoksa bizim mi. 12 gün sonra görecegiz.

Abdülhamit han da bugun yarin dogu akdenize dogru yol almaya baslar. bu sefer o kadar da fazla yaygara kopmaz diye dusunuyorum.

yunan ürür belki...

"API2 fiyatının son 2 gündeki hızlı düşüşü sonucunda ithal kömür auf değerinin 3.750 TL'yi bu ay aşma ihtimali çok düşük görünüyor. Ağustos forward fiyatı da Temmuz'un altında. Diğer taraftan artan TTF sebebiyle BOTAŞ'ın ciddi zararı söz konusu. Ağustos ayı GÖP tavanı konusunda API2 fiyatı yerine BOTAŞ'ın yapabileceği zam belirleyici olacak. Hem GTŞ'leri hem de kamuyu rahatlatmak adına Ağustos ayında tavanın 5.000 TL olması gerektiğine halen inanıyorum. Böylece AUF ile toplanacak tutar çok artacak ve GTŞ'leri rahatlatacaktır, BOTAŞ da santrallerin tüketeceği gazın fiyatına kendisinin zarar etmeyeceği şekilde bir zam yapabilir."

Sayfa 55/472 İlkİlk ... 545535455565765105155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •